Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2016, 16:31:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit Lucruri și IMAGINI ale întunericului

Întrebarea 1: ("romano-catolicii" sau franco-latinii; franco-masonii și relația lor cu masoneria)

- Cu ce simbol seamănă simbolul de pe șorțurile francmasoneriei din imaginea de mai jos ? -




a) cu o cârpă;

b) cu un băț;

c) cu simbolul de email de la gmail.




și

Întrebarea 2:

- Cu ce seamănă simbolul de la browserul google chrome ? -




a) cu o scorpie;

b) cu un balaur;

c) cu 666.




--------

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi păcătoșii.

"Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea cea iubită." (Apocalipsa 20, 8-9)

Se zice că Gog și Magog sunt cei mai mari generali ai lui lucifer.

Iar nota de subsol a Î.P.S. Bartolomeu Anania, în Biblia cea autentică, varianta Septuaginta spune:

Gog și Magog: nume preluate din Iez. 38-39, cei doi regi de la miazănoapte care au purtat un război de vârf împotriva lui Dumnezeu, dar care-n cele din urmă au fost înfrânți de armiile lui Israel. Transferați în simbol, ei reprezintă împărățiile lumii care se ridică împotriva împărăției lui Dumnezeu.

Ca și în cazul numărului 666 = Neron (vezi Apoc. 13, 18 și nota), n-au lipsit încercările de a se face pe seama lor identificări istorice ale personajelor concrete. Luând la bază expresia din Iez 38, 2: "Gog din țara lui Magog, regele [ținuturilor] Roos și Mosoh" (în redactarea și grafia Septuagintei) în literatura apocaliptică și rabinică numele celor doi sunt asociate cu sfârșitul lumii, când toate vrăjmășiile organizate împotriva lui Dumnezeu se vor ridica împotriva lui Dumnezeu și vor fi zdrobite.


Iar acest general luciferic Gog, îmi sună suspicios în urechi. Seamănă cu... Google ...

Cine are urechi de auzit să audă ...

Să nu mai folosiți motorul de căutare GOOGLE, nici browserul google chrome, nici emailul gmail de la google, preferabil, să folosiți internetul, cât mai puțin timp din viața voastră sau deloc.

Cât despre mine, am renunțat definitiv la telefonul mobil, facebook sau twiter, nu am avut niciodată, iar noul meu email este: muritor@mail.com (mail, nu gmail)

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.02.2016 at 16:35:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2016, 16:57:15
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Si sa nu mergeti pe Magheru, sa nu cumparati nimic de la magazin, sa nu va construiti magazie, sa nu aveti in casa magneti, si nici magnetofon. Ca toate seamana "suspicios" cu Magog.

P.S. Am auzit ca se lucreaza la un nou motor de cautare; se va chema "Magoogle".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2016, 17:30:13
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Întrebarea 1: ("romano-catolicii" sau franco-latinii; franco-masonii și relația lor cu masoneria)

- Cu ce simbol seamănă simbolul de pe șorțurile francmasoneriei din imaginea de mai jos ? -




a) cu o cârpă;

b) cu un băț;

c) cu simbolul de email de la gmail.




și

Întrebarea 2:

- Cu ce seamănă simbolul de la browserul google chrome ? -




a) cu o scorpie;

b) cu un balaur;

c) cu 666.




--------

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi păcătoșii.

"Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea cea iubită." (Apocalipsa 20, 8-9)

Se zice că Gog și Magog sunt cei mai mari generali ai lui lucifer.

Iar nota de subsol a Î.P.S. Bartolomeu Anania, în Biblia cea autentică, varianta Septuaginta spune:

Gog și Magog: nume preluate din Iez. 38-39, cei doi regi de la miazănoapte care au purtat un război de vârf împotriva lui Dumnezeu, dar care-n cele din urmă au fost înfrânți de armiile lui Israel. Transferați în simbol, ei reprezintă împărățiile lumii care se ridică împotriva împărăției lui Dumnezeu.

Ca și în cazul numărului 666 = Neron (vezi Apoc. 13, 18 și nota), n-au lipsit încercările de a se face pe seama lor identificări istorice ale personajelor concrete. Luând la bază expresia din Iez 38, 2: "Gog din țara lui Magog, regele [ținuturilor] Roos și Mosoh" (în redactarea și grafia Septuagintei) în literatura apocaliptică și rabinică numele celor doi sunt asociate cu sfârșitul lumii, când toate vrăjmășiile organizate împotriva lui Dumnezeu se vor ridica împotriva lui Dumnezeu și vor fi zdrobite.


Iar acest general luciferic Gog, îmi sună suspicios în urechi. Seamănă cu... Google ...

Cine are urechi de auzit să audă ...

Să nu mai folosiți motorul de căutare GOOGLE, nici browserul google chrome, nici emailul gmail de la google, preferabil, să folosiți internetul, cât mai puțin timp din viața voastră sau deloc.

Cât despre mine, am renunțat definitiv la telefonul mobil, facebook sau twiter, nu am avut niciodată, iar noul meu email este: muritor@mail.com (mail, nu gmail)

Hristos în mijlocul nostru.
Prostii. Mai bine scrieti ca nu o sa mai avem pensie peste 15 ani, ca impozitele sunt mari, ca salariile sunt mici etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2016, 17:46:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să nu mai folosiți motorul de căutare GOOGLE, nici browserul google chrome, nici emailul gmail de la google, preferabil, să folosiți internetul, cât mai puțin timp din viața voastră sau deloc.
Ca să vezi unde s-a ascuns Aghiuță. Bine că l-ai identificat. De-acum știm cum să ne păzim de el.
Dar sunt acum în dilemă cu privire la curcani. Nu știu dacă n-ar trebui să-i evit; pentru că ziceau inițiatorii Google că în America așa face curcanul: google, google, și asta le-a inspirat numele motorului de căutare.
Iar apropo de noua ta adresă de e-mail, ai cercetat bine dacă „mail” nu are ceva malefic? Poate citit de la coadă la cap sau înlocuind literele cu cifre și adunându-le sau scăzându-le, sau...
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2016, 18:30:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Prostii. Mai bine scrieti ca nu o sa mai avem pensie peste 15 ani, ca impozitele sunt mari, ca salariile sunt mici etc.
Soră, de ce păcătuiești, adâncindu-te în cele materiale ?

Uite ce îți spune Domnul, ție, soră:

Matei, 6:

30. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este și mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puțin credincioșilor?
31. Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; știe doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveți nevoie de ele.
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.
34. Nu vă îngrijiți de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.


Teme-te de aceste cuvinte și nu mai păcătui, ca să te poți curăți, lumina și îndumnezei.
Și pe mine iartă-mă.

Iar ce am postat aici, nu sunt prostii, e Adevărul. Întreg internetul ca metodă de manipulare psihologică, slujește întunericului.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ca să vezi unde s-a ascuns Aghiuță. Bine că l-ai identificat. De-acum știm cum să ne păzim de el.
Dar sunt acum în dilemă cu privire la curcani. Nu știu dacă n-ar trebui să-i evit; pentru că ziceau inițiatorii Google că în America așa face curcanul: google, google, și asta le-a inspirat numele motorului de căutare.
Iar apropo de noua ta adresă de e-mail, ai cercetat bine dacă „mail” nu are ceva malefic? Poate citit de la coadă la cap sau înlocuind literele cu cifre și adunându-le sau scăzându-le, sau...
Frate Cristian, curcani spui?
Ciudat, unii din google, spuneau că e un număr special, cu multe zeci de zerouri, și de acolo s-au inspirat pentru "goooooogle" ca motor de căutare. Numărul numit "gogol": https://en.wikipedia.org/wiki/Googol

Deci curcanii sau numărul gogol, e praf în ochi, că doar n-or' fi proști să spună adevăratul motiv, de generali luciferici, înaintemergători ai celor ce urăsc pe Domnul, gog și magog, nu?
Cei ce slujesc tatălui minciunii, nu vor spune adevărul, nu crezi?

Dar eu nu sunt ironic, frate Cristian R., simbolismul chiar există, însuși lumea în care trăim este simbolul a ceea ce vom trăi în Împărăția Cerurilor, adică Acasă, iar aici "vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin" (I Corinteni 13, 12)

Iar acele simboluri pe care "google" le-a ales, nu sunt întâmplătoare...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.02.2016 at 18:43:30.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2016, 18:32:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
[b]
Să nu mai folosiți motorul de căutare GOOGLE, nici browserul google chrome, nici emailul gmail de la google, preferabil, să folosiți internetul, cât mai puțin timp din viața voastră sau deloc..

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ca să vezi unde s-a ascuns Aghiuță. Bine că l-ai identificat. De-acum știm cum să ne păzim de el.
Dar sunt acum în dilemă cu privire la curcani. Nu știu dacă n-ar trebui să-i evit; pentru că ziceau inițiatorii Google că în America așa face curcanul: google, google, și asta le-a inspirat numele motorului de căutare.
Iar apropo de noua ta adresă de e-mail, ai cercetat bine dacă „mail” nu are ceva malefic? Poate citit de la coadă la cap sau înlocuind literele cu cifre și adunându-le sau scăzându-le, sau...
:))
Din cate stiu eu „Google” vine de la termenul googol, un neologism englez inventat in 1938 de un copil de 9 ani, pe nume Milton Sirotta, nepotul matematicianului american Edward Kasner, care i-a cerut acestuia sa inventeze un cuvant pentru numarul urias 10 la puterea 100.
Si copilul ar fi zis googol. 1 googol = 10 la puterea 100, adica numarul asta:
10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 00000

Fondatorii Google au vrut sa exprime prin asta, cantitatea imensa de informatii care se poate gasi prin google.

Curcanul face gobble-gobble. Dar poate si google-google :))



Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cât despre mine, am renunțat definitiv la telefonul mobil, facebook sau twiter, nu am avut niciodată, iar noul meu email este: muritor@mail.com (mail, nu gmail)
Hristos în mijlocul nostru.

Bine ca nu ti-ai facut pe yahoo, ca nici acolo nu e treaba prea roz.
Cand fondatorii Companiei Yahoo, i-au pus numele, au avut in minte acele personaje primitive, retardate si foarte respingatoare din cartea lui Jonathan Swift's, Calatoriile lui Gulliver. Niste retardati depravati, de mai mare groaza!

O adresa de mail pe yahoo s-ar putea traduce cam asa: NumeUtilizator@cretin/idiot/birdbrain/retardat.com

Cu toate astea, luat ca acronim, YAHOO inseamna si „Yet Another Hierarchical Officious Oracle” si "You Always Have Other Options". Si cand zice other options, te trimite la francmasonii de la gmail :)). Sau la alte entitati malefice undercover de pe net. Fir-ar sa fie!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2016, 18:53:33
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
:))
Din cate stiu eu „Google” vine de la termenul googol, un neologism englez inventat in 1938 de un copil de 9 ani, pe nume Milton Sirotta, nepotul matematicianului american Edward Kasner, care i-a cerut acestuia sa inventeze un cuvant pentru numarul urias 10 la puterea 100.
Si copilul ar fi zis googol. 1 googol = 10 la puterea 100, adica numarul asta:
10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 00000

Fondatorii Google au vrut sa exprime prin asta, cantitatea imensa de informatii care se poate gasi prin google.

Curcanul face gobble-gobble. Dar poate si google-google :))
Probabil cineva a făcut o glumă cu privire la numele google, iar eu am luat-o în serios. Dar îmi pare bine că am aflat cum face curcanul american. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2016, 18:54:27
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Delia, măcar tu știi că există întunericul ăsta pe net, dar marea majoritate, chiar și dintre noi, creștinii, nu vrem să știm, nu vrem să credem, și asta-i dureros. Ne compromitem și ne justificăm păcatul și grijile materiale exagerate, pentru că avem inimile lipite de prăjiturile demonilor, pe care le tot folosim din plin, și asta-i mai dureros...

Scopul creștinismului este vederea lui Dumnezeu, lui Hristos, prin curăție, luminare și îndumnezeire.

Ori, cum să împlinești acest scop al creștinismului, când un om... modern, din marile orașe, stă între 1 și 10 ore "pe net" și între 0 și 10 minute la rugăciune...

Of, asta-i una din durerile mele cele mari. Îl alungăm pe Hristos de bună voie din inimile noastre, prin iubirea celor materiale, prin erezii și alte întunericuri, și când vrea câte unul să atenționeze și să trezească, oamenii ignoră, în zefelemea, adevărul...

Și ni se arată chiar de către cei întunecați, că sunt întunecați, nu se ascund, și tot nu vrem să vedem...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2016, 19:38:45
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ori, cum să împlinești acest scop al creștinismului, când un om... modern, din marile orașe, stă între 1 și 10 ore "pe net" și între 0 și 10 minute la rugăciune...
Pai, vezi! Nu mai bine te rugai in loc sa deschizi topicul asta, unde o sa mai piarda si altii timp de la rugaciune sau de la altele mai de folos.
Cadem in capcana din care vrem sa-i scapam pe altii!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2016, 20:10:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pai, vezi! Nu mai bine te rugai in loc sa deschizi topicul asta, unde o sa mai piarda si altii timp de la rugaciune sau de la altele mai de folos.
Cadem in capcana din care vrem sa-i scapam pe altii!
A, nu, nu.
Vreau să am conștiința curată că am spus. Mai departe, fiecare face ce vrea. Dar trebuie să atenționăm, să trezim, să ajutăm, sprijinim, întărim, ridicăm, să ne purtăm unii altora neputințele, cum spune Pavel în epistola către romani.

La judecată voi fi întrebat, dacă am știut și am aflat, de ce nu am făcut nimic? Dar așa, am făcut, atât cât am putut, cât timp stă acest forum pentru slujirea creștinilor români, cine va citi aici, va vedea și mai departe... libertatea lui.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde