Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2009, 23:45:45
IT IT is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Mesaje: 36
Question Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar

Astazi cineva i-a dat soacra-mii in spitalul de urgenta Floreasca, Noul Testament cu Psalmii, versiunea de buzunar. O carte mica care o poti purta cu tine oriunde.
Am vazut ca e imprimata de editura Gideon.

Asa ca intrebarea mea e, exista o Biblie ortodoxa in varianta aceasta?
Noul Testament cu Psalmii in versiunea de buzunar?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2009, 10:37:41
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IT Vezi mesajul
Astazi cineva i-a dat soacra-mii in spitalul de urgenta Floreasca, Noul Testament cu Psalmii, versiunea de buzunar. O carte mica care o poti purta cu tine oriunde.
Am vazut ca e imprimata de editura Gideon.

Asa ca intrebarea mea e, exista o Biblie ortodoxa in varianta aceasta?
Noul Testament cu Psalmii in versiunea de buzunar?
este, dar numai de la Editura Institutului Biblic si de Misiune al BOR cu sigla Sf.Sinod al BOR! si mai trebuie sa mai scrie si ca e tiparita cu Binecuvantarea PF.Teoctist sau Daniel!!! Dar PF.Daniel nu a dat inca Binecuvantarea pt astfel de NT! Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2009, 12:42:47
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

da, am eu asa ceva, cum zice george.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2009, 14:46:13
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Biblia aceea e editata neoprotestanti pt a fi raspandita gratuit
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2009, 01:23:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IT Vezi mesajul
Astazi cineva i-a dat soacra-mii in spitalul de urgenta Floreasca, Noul Testament cu Psalmii, versiunea de buzunar. O carte mica care o poti purta cu tine oriunde.
Am vazut ca e imprimata de editura Gideon.

Asa ca intrebarea mea e, exista o Biblie ortodoxa in varianta aceasta?
Noul Testament cu Psalmii in versiunea de buzunar?

E varianta neo-protestanta, dar decat nimic e buna si asta, indeamna-ti soacra sa o citeasca, desi psalmii au o traducere ciudata in varianta cornilescu, cu toate ca sunt aceeasi, nu se simte dulceata psalmilor asa cum sunt redati ei in Psaltire, oricum o Biblie numa de bine te poate invata
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2010, 14:19:43
BenHur BenHur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 9
Implicit

In sfarsit cineva care nu ,,apara" credinta cu bata si cu paru. Uni spun ca traducerea Cornilescu e eretica...sa-mi fie cu iertare...Dumitru Cornilescu a fost un preot-calugar ortodox...
Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2010, 14:25:55
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BenHur Vezi mesajul
In sfarsit cineva care nu ,,apara" credinta cu bata si cu paru. Uni spun ca traducerea Cornilescu e eretica...sa-mi fie cu iertare...Dumitru Cornilescu a fost un preot-calugar ortodox...
Dumnezeu sa va binecuvinteze!
ca bine ai zis: a fost.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2010, 17:32:51
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
E varianta neo-protestanta, dar decat nimic e buna si asta, indeamna-ti soacra sa o citeasca, desi psalmii au o traducere ciudata in varianta cornilescu, cu toate ca sunt aceeasi, nu se simte dulceata psalmilor asa cum sunt redati ei in Psaltire, oricum o Biblie numa de bine te poate invata
Subscriu la ceea ce a spus geo.nectarios; se poate ca in spatele unui folos aparent sa se ascunda un ne-folos mai mare; am in vedere aici traducerile diferite, incepand cu denaturarile referitoare la Maica Domnului.

Ca argument (dintr-un raspuns mai vechi), de la cineva mai avizat:
"Sfantul Antanasie cel Mare afirma si el ca doctrina ereticilor nu poate hrani sufletul. Nici nu se poate vorbi de o cunoastere a lui Dumnezeu in erezie, pentru ca aceasta apartine numai Bisericii, iar ei nu mai sunt ai Bisericii. Renuntand la credinta apostolica, acestia nici nu mai pot fi numiti crestini, ci dupa numele initiatorului sau al ereziei respective. Deci este imposibila comuniunea in rugaciune, iar cercetarea lucrarilor cu caracter eretic nu este recomandata, pentru a nu se crea confuzii."
Parintele Sterea, de aici: http://www.crestinortodox.ro/credint...nti-69909.html

Cat despre Cornilescu, gasiti ceva aici:
http://abcd.top-me.com/revolta-antip...biblie-t14.htm

Last edited by mc2009; 23.02.2010 at 17:37:13.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2010, 17:45:35
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit Cum argumentam ca Biblia Ortodoxa este adevarata?

Mai multe si pe acest thread:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=7828
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2010, 01:02:29
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

De bine de rau, Biblia Cornilescu a circulat o vreme gratis, putea fi procurata de oricine.
Nu stiu cat e de exacta traducerea, am impresia ca e inspirata dupa King James Version, dar oricum, pentru cei care vor o traducere mai "moderna" dpdv al limbii si exprimarii, versiunea Cornilescu e cea mai ok.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia ortodoxa in engleza online BebeGeo Resurse ortodoxe on-line 5 13.12.2017 10:14:14
Cum argumentam ca Biblia Ortodoxa este adevarata? gabriela8 Despre Sfanta Scriptura 83 14.10.2014 21:56:50
Biblia Ortodoxa. Alexmot Din Vechiul Testament 55 16.10.2011 09:49:09
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 04:52:06