Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.04.2009, 18:45:41
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta, Andrei!

Cand Domnul va hotari, te va vindeca cu siguranta.

Ma bucur cand vad un tanar cu o asa credinta si cu un suflet mare. Eu nu sunt vreun batran (30 de ani), dar cand eram de varsta ta nu gandeam asa si cu siguranta ca as fi cazut in bratele disperarii la o asemenea cruce si poate nici acum nu sunt mai breaz.

Din cate stiu eu boala (suferinta) vine din trei pricini:
1. pedeapsa pentru pacate anterioare si modalitate de a te face constient de neputinta si fragilitatea ta ca om. Atunci, trebuie sa sapi adanc in sufletul si trecutul tau pentru a cauta cauza si a incerca remedierea acesteia.
2. pillda, exemplu, pentru cei oamenii mai slabi. Adica, Dumnezeu ii alege pe cei cu har ca sa-i dea exemplu de purtare a suferintelor
3. poate sa-ti dea o suferinta pentru a te pazi sa nu cazi in alte pacate mult mai mari sau de alte rele, de care nu te-ai putea feri altfel.

Roaga-te ca Domnul sa-ti faca cunoscuta lucrarea lui cu tine si sa te indrume inspre desavarsirea ei.

Doamne ajuta!

L
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2009, 11:01:31
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Dragii mei,


In primul rand mii de scuze pentru ca ieri nu am mai intrat pe forum.

Am ramas placut surprins cand am intrat astazi dimineata pe forum si am vazut toate cuvintele de incurajare. Va multumesc din toata inima mea. Pentru mine inseamna enorm de mult.

Trebuie sa va marturisesc ca sunt foarte pacatos .... desi stiu ca Domnul ma va ajuta, am momente de teama, de deznadejde, sunt foarte speriat si gandurile negre ma macina :"daca nu ma voi vindeca"..."daca nu voi raspunde la tratament" ... "daca toate planurile si visele mele nu vor avea finalizare". Spun o rugaciune Sfantului Nectarie, si imi mai revin, dar nu intotdeauna.

Nu ma pot plange ca este o boala grea ... ca ma bate Dumnezeu. Ma rog doar celui de Sus si Maicutei Domnului sa ma intareasca ca sa pot sa merg mai departe, si cu tratamentul acesta. Mai am doar 2 luni de tratament, si apoi vom vedea ce va fi.
Ma mai rog Domnului sa ma lumineze si sa ma ajute sa nu fiu suparat pentru cei ce m-au imbolnavit, sa nu le port pica si sa nu ii judec. Am avut momente in care am fost foarte suparat si ma gandeam de ce de la o banala operatie de apendicita am ajuns la asa ceva .... si viata mea s-a dat in totalitate peste cap. Apoi, cu ajutorul Sfintei Parascheva, Sfantului Nectarie, Sfintei Maicute Maria si ajutorul Domnului, am inceput sa imi dau seama ca totul in viata se intampla cu un motiv bine stabilit, iar daca Cel din Ceruri asa a dorit sa fie, inseamna ca asa este mai bine sa fie.

Eu trag nedejde si speranta ca totul va fi bine, si ca Dumnezeu ma va ajuta si pe mine pacatosul.
Cu ajutorul Domnului voi merge astazi la Biserica Sfantului Nectarie, si va voi pomeni si pe voi, cei ce ati avut suflet mare sa ma incurajati. Va multumesc din toata inima mea inca odata si sa va dea Dumnezeu sanatate.

Doamne ajuta !
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.04.2009, 13:14:29
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Doamne ajuta Andrei sa te faci sanatos!Multe informatii si relatii gasesti pe acest site:http://hepatita-c.gatworks.net/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.04.2009, 13:45:10
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Andrei, acum cateva zile am fost atat de tentata sa scriu si eu la fel ca tine, ca si restul de aici, problema mea...

Imi doream ca cei care vor, sa se roage sau macar cand imi citesc topicul sa zica-n gand Doamne Ajut-o!!!
Am si eu o problema de sanatate, o trauma ce a degenerat in altceva......

Dar apoi mi-am zis ca daca sunt aici cu voi si ma rog pentru altii, puterea-i mare si pentru mine si am sanse de vindecare si eu.

Asa ca fii increzator, totul va fi bine. Ai incredere in Dumnezeu, roaga-te Lui si totul va fii exact precum iti doresti.

Suntem multi si suntem alaturi de tine cu o rugaciune, cu un gand bun...

Doamne Ajuta!!!
__________________
[SIZE=3]Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, Slava Tie![/SIZE]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.04.2009, 19:19:21
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Negroponte , multumesc mult de tot ! Sunt deja membru pe acel forum inca dela inceputul tratamentului. Mi-a fost de real ajutor !

Simona, sa te ajute Dumnezeu sa treci si tu peste problema de care suferi !


Doamne ajuta la toti. Intareste-ne Doamne pe noi pacatosii sa reusim si sa primim ceea ce ne-a fost dat, chiar daca este boala, chiar daca este suferinta, este o incercare de la Tine Doamne si te rog sa ne intaresti ca sa trecem cu bine si peste asta !


Doamne ajuta !
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2009, 21:07:46
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Dumnezeu sa-ti dea sanatate, Andrei, rabdare si nadejde in voia Lui cea sfanta, si sa ne ierte pe toti, miluindu-ne cu harul Sau. Iti doresc tot binele.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.04.2009, 15:10:35
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Stau si plang si multumesc Domnului ..... sunt asa de parca ...scuze..numai ca nu imi gasesc cuvintele. S-a produs o minune astazi dragii mei. Eram la prietena mea, si mama ei curata niste cartofi pentru a face de mancare de post. Era un cartof mare, si cand l-a taiat, a gasit semnul Sfintei Cruci inauntru. Eu inca am ochii plini de lacrimi. Si nu imi dau seama de ce mie .... pentru ca eu sunt extraordinar de pacatos. Semnul Sfintei Cruci era extraordinar de frumos. Nu erau doar 2 linii care sa zici ca seamana cu Sfanta Cruce. Ci avea si un suport jos, iar Crucea era minunata. Cu permisiunea Dvs voi face o poza putin mai incolo si o voi pune pe site. Imi cer mii de scuze, poate nu m-a exprimat cum trebuie, numai ca nu prea imi gasesc cuvintele.


Va multumesc din inima voua tuturor, celor care v-ati rugat pentru mine ! Multumescu-ti Doamne Dumnezeul nostru deoarece nu m-ai trecut pe mine , pe noi pacatosii cu vederea , ci ai ascultat rugile noastre! Multumescu-ti tie Doamne !
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.04.2009, 06:05:14
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreidiniasi Vezi mesajul
Stau si plang si multumesc Domnului ..... sunt asa de parca ...scuze..numai ca nu imi gasesc cuvintele. S-a produs o minune astazi dragii mei. Eram la prietena mea, si mama ei curata niste cartofi pentru a face de mancare de post. Era un cartof mare, si cand l-a taiat, a gasit semnul Sfintei Cruci inauntru. Eu inca am ochii plini de lacrimi. Si nu imi dau seama de ce mie .... pentru ca eu sunt extraordinar de pacatos. Semnul Sfintei Cruci era extraordinar de frumos. Nu erau doar 2 linii care sa zici ca seamana cu Sfanta Cruce. Ci avea si un suport jos, iar Crucea era minunata. Cu permisiunea Dvs voi face o poza putin mai incolo si o voi pune pe site. Imi cer mii de scuze, poate nu m-a exprimat cum trebuie, numai ca nu prea imi gasesc cuvintele.


Va multumesc din inima voua tuturor, celor care v-ati rugat pentru mine ! Multumescu-ti Doamne Dumnezeul nostru deoarece nu m-ai trecut pe mine , pe noi pacatosii cu vederea , ci ai ascultat rugile noastre! Multumescu-ti tie Doamne !
Dumnezeu sa-ti ajute!
Odata cu Lumina Sfanta, sa vina si in sufletul tau Lumina Sfanta a Invierii, intr-un om nou si sanatos!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2009, 19:13:11
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Sa-ti ajute Dumnezeu si Maica Domnului,sa-ti dea sanatate si numai bine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.08.2009, 21:22:02
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Va multumesc din inima tuturor.

Vreau sa va aduc la cunostinta ca eu ma simt bine, cu ajutorul Domnului. Mai am inca putin din tratament. Mult a fost putin mai este ....bine zice vorba din batrani.
Inca 12 saptamani de tratament si apoi va fi bine. Slava Domnului si multumesc Domnului, Maicutei Domnului, Sfantului Ierarh Nectarie, Sfantului Andrei, Sfintei Cuvioase Parascheva, Sfintilor Petru si Pavel, impreuna cu toti Sfintii pentru ca ma intaresc zi de zi.
Va multumesc inca odata pentru ca v-ati rugat pentru mine, si sa va dea Domnul si Dvs si familiilor Dvs multa sanatate si sa fiti indelungati in zile.


Doamne ajuta !
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 12:55:40
Rugati+va si pentru mine! andrutza151 Umanitare 23 11.07.2011 01:08:17
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Umanitare 35 13.09.2009 14:30:48
Va rog, rugati-va pentru mine maniucu Generalitati 28 20.03.2009 14:22:01
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 19:21:53