Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.09.2013, 22:50:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Totuși, uneori, când îmi mai spun câte unii lucruri de genul acesta ("n-ai mai crescut?"; "ești exact ca-n clasa a IX-a, când te-am văzut ultima oară" etc etc), mă întristez pe moment, deși-mi dau seama că nu am un motiv serios. :)
Pentru ca esti complexata, firea de femeie isi spune cuvantul. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.09.2013, 13:36:34
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cc9191 Vezi mesajul
Pentru mine, parerea parintilor conteaza enorm, insa, de data asta nu ii pot intelege.
Răbdare!
Răbdare și nevoință. (Obișnuiește-te de pe-acum; oricum va fi mucenicie multă, mai târziu, că așa-i iubirea)
Curăția inimii și multă rugăciune la Domnul și la Preasfânta Născătoare!

Curaj, soră, curaj!

P.S. Te rog nu-o lua ca sfat (nimic nu detest mai mult decât sfaturile), chiar dacă așa sună.
Ia-o doar ca pe mărturisire către tine a credinței mele în Pronia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.09.2013, 13:49:34
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca esti complexata, firea de femeie isi spune cuvantul. :)
Ca să n-o bagi în ceață, poate e mai bine să-i spui că un complex, așa cum îi spune dealtfel și numele, este o structură sufletească mixtă, compozită,
formată din gânduri, dorințe, sentimente, aspirații, scopuri
care constituie un fel de insulă situată în "oceanul" inconștientului
de unde exercită anumite acțiuni coercitive asupra "continentului" numit eul personal,
sîcîindu-l, jenîndu-l, punîndu-l în tensiune.

Iar acest eu, când este nobil, răspunde cu delicatețe și fermitate transformînd sâcâiala complexului în aspirația desăvârșirii de sine,
prin compensarea pozitivă a unor însușiri pe care nu se bucură când crede că le deține.

Așa arată un om centrat pe efortul nobil de autodepășire de sine, centrat pe cunoaștere, pe pocăință, pe mântuire și sfințenie.

Boldul din pieptul lui Pavel și aproape-bâlbâiala lui (sau ulcerul și pițigăiala lui Hrisostom), care îl ținea în tensiunea îndumnezeirii, poate fi frumos asociat acestui gând legat de rolul complexului și, totodată, poate fi asociat Laurei,
care se folosește inteligent de tensiunea lăuntrică pentru a se autodepăși mereu, ascensional, în și către Hristos.

Domnul lucrează în slăbiciune! Sfinți făurește. Mucenici și martiri! Luminători, pe Cerul Ortodoxiei.
Cu moartea, pre moarte călcînd.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.09.2013, 16:04:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca esti complexata, firea de femeie isi spune cuvantul. :)
ce "rau" ai fost aici amice!:)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.09.2013, 16:24:54
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Da, am fost coleg de grupă cu un neamț...:) Monah la Radu-Vodă, foarte tânăr, un bărbat frumos, roșcovan și foarte delicat, mereu în rugăciune...
A descoperit Ortodoxia la 18 ani, după spusele lui. A luat legătura pe internet cu monahi români, a ajuns la concluzia că într-o mânăstire din România va găsi calea cea mai dreaptă spre sfințenie și...s-a pus pe treabă nemțește! A învățat limba română, a primit binecuvântarea părinților apoi, cu acordul starețului de la Radu-Vodă a fost tuns în monahism. Ulterior a primit ascultare să facă facultatea și.. iată-ne colegi, nedespărțiți mai ales la seminariile de NT. Din fericire el a continuat studiile și acum e absolvent, ca și tine - a terminat anul acesta facultatea. Din nefericire eu am abandonat școala. Român bleg, sentimental...
Iubirea, cred, ține cont de înălțime precum și de rasă. Cu cât înălțimea ei e mai mare și rasa ei mai frumoasă, cu atât mai bine!
Ce frumos și emoționant!
Mă bucură și mă impresionează profund poveștile de viață ale acestor convertiți!
M-aș bucura să-l cunosc pe acest monah, despre care nici nu știam că mi-a fost coleg de facultate. :)
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Hristos în mijlocul nostru, domnule profesor!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare