Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 03.11.2015, 22:41:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Off-topic: Iti dai seama ca daca "opinia publica" aglutinata de cacatii marelui arhitect al veceului social sa ratoieste nitel, barbosii pluri-autocefalici vor lua niste decizii, la asa-zisul mare sinod pan-nustiuce de la anul, de o sa cante boi giorgi de bu-cur-ie (parca am auzit ca a crapat spalacitul-fara-oo de boi giorgi, puii mei, e irelevant)? De pilda, sa faca inca un afurisit de pogoramant, si sa bage tot mai mult pe infrademonica entitate care este Eva multiplicata in miliarde de Lilith, in cler si ierarhie. Nu am innebunit deloc: un cretin de ierarh finlandez s-a trezit, alaturi de puhavul de puhalo, ca p.z.d.-urile (o femeie ortodoxa sau catolica care a innebunit si vrea sa fie in cler sau ierarhie nu e pentru mine o domnisoara/doamna, ci o p.z.d.) sunt apte cu toatele de hirotonie, cica. Daca chiar va fi asa, le astept cu calcaiul sau pumnul tintit spre uter direct cand ies de la "slujba". Dar, mai e, sa speram, pana atunci.
Da, stiu: scriu ca un nefericit posesor de sindrom Tourette. Dar situatia politica si ecleziala deopotriva, la scara globala, e mult, mult mai oribila decat stilul meu.
Nu cred ca-i chiar off topic.
Da si eu cred ca Romania e ocupata ca in 45 si securistii lucreaza pentru aia despre care spui tu.
  #342  
Vechi 03.11.2015, 22:45:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Un punct de vedere al unei foste ziariste :

" Bieții de ei, ignoranții agresivi! Ce-au înțeles ei din ziua de azi? Mă refer la jurnaliștii iadului, majoritatea, pleavă derizorie, plevușcă de centură, dispusă la orice pentru un blid cu lături. Că în mod normal, dacă n-ar fi fost disponibilizați jurnaliștii adevărați care deranjau mafia, ăștia n-ar fi angajați nici la salubritate, acolo sunt oameni decenți și care fac o muncă pe cât de ingrată, pe atât de utilă societății.
Jegurile-astea din pretinsele mass-media din România, dimpotrivă, fac mizerie, se defecă și micționează pe ei, după care ung microfoanele și tastaturile cu dejecții și au pretenția că fac jurnalism. Au ignorat slujba de parastas de la Patriarhie. Iar din participarea Părintelui Patriarh la înmormântarea femeii de serviciu la negru care a lăsat cinci copii după ea, limbricii de la Antena 3 n-au înțeles decât să-l agreseze ca niște inconștiente.
În loc să relateze că, de fapt, Biserica Ortodoxă Română îi ia în custodie pe cei cinci urmași ai mamei lor martire - voluntar sau involuntar, tot martiră este, pentru că a murit pentru copiii ei -, Antena 3 sare ca proasta de obicei la gâtul Părintelui Patriarh, să-l întrebe aceleași cretinisme expirate: jegurile puteau prelua de pe site-ul și pagina de Fb a Patriarhiei știri veritabile la tembeliziuni, iar dacă erau jurnaliști adevărați, relatau de la locul faptelor, adică, din parohii, biserici, capele și spitale, în care preoții și-au făcut datoria părintească.
Ați văzut mamă și tată ridicându-și fustele, bătându-și fundul și lăudându-se cu cărămida-n piept că ce fac ei pentru copiii lor? Asta ar vrea dejecțiile pretinse jurnalistice să facă Biserica: țigănie pe măsura lor, fiindcă altceva nu pot pricepe.
Deci, pentru Antena 3, evenimentul nu a fost slujba de înmormântare a femeii, oficiată de către Părintele Patriarh în persoană, ci faptul că Patriarhul i-a trimis la școlarizare. Mult prea decent față de ce ar fi meritat. Norocul lor că nu a fost acolo părintele Necula de la Sibiu. Care, cu tot respectul pentru adevăr și pentru limba română, le arăta p...a. Să mă ierte familiile îndoliate!"
  #343  
Vechi 03.11.2015, 22:48:15
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ziaristii vanduti si masonii in slujba carora se afla sunt niste gunoaie pe langa care o tenie e semizeu.
  #344  
Vechi 03.11.2015, 22:58:04
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Critica lui C.T.P. la adresa Patriarhului, desfășurată chiar acum la TV, este extrem de dură. Contextul emoțional colectiv îi dă apă la moară spre câteva ținte, printre care și Patriarhia. Valuri nesfârșite de frustrări personale și colective, rezervoare latente de energii ale unor oameni care s-au târât prin umbra vremurilor din urmă, sunt acum direcționate ferm de C.T.P. (care se face un fel de lider adhoc al celor "oropsiți") către instituții, sistem, Biserică. Oare ce va face mai departe acest om? E de urmărit, cred, cu mare atenție. Nu de alta, dar se pare că își joacă o carte mare, poate ultima...
  #345  
Vechi 03.11.2015, 22:58:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Un punct de vedere al unei foste ziariste :
Mno, ce limbaj de ziaristă. Îm rest tot respectul. Și nu este nimic de mirare că televiziunile lovesc tot mai des în BOR. Și parcă își aleg și momentele cele mai potrivite. Deobicei într-o perioadă de post sau o sărbătoare.
  #346  
Vechi 03.11.2015, 22:59:58
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Critica lui C.T.P. la adresa Patriarhului, desfășurată chiar acum la TV, este extrem de dură. Contextul emoțional colectiv îi dă apă la moară spre câteva ținte, printre care și Patriarhia. Valuri nesfârșite de frustrări personale și colective, rezervoare latente de energii ale unor oameni care s-au târât prin umbra vremurilor din urmă, sunt acum direcționate ferm de C.T.P. (care se face un fel de lider adhoc al celor "oropsiți") către instituții, sistem, Biserică. Oare ce va face mai departe acest om? E de urmărit, cred, cu mare atenție. Nu de alta, dar se pare că își joacă o carte mare, poate ultima...
Pai daca patriarhul ii da motive si ii face "teren" liber lui CTP autoproclamat
un fel de "teolog" sau ceva de genul.Asta e .
Si-si schimbe consilierii de imagine patriarhul.Ca si aia dorm pe ei la fel
ca si pideoneeeee.
  #347  
Vechi 03.11.2015, 23:10:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Unul din cele mai bune mesaje de până acum !

Oameni buni , nu stiu dacă ați citit mesajul postat de Mihai , dar este unul din cele mai bune si pertinente mesaje care ar trebui serios să ne dea de gândit!

Mihailc
Senior Member
Data înregistrării: 15.03.2008
Locație: Wonderland
Mesaje: 2.951
Citeam astăzi opinii ale unor ortodocși aflați pe culmile jubilației... "Dumnezeu a lovit în seculariști...", "justiția divină...", "sataniștii pedepsiți chiar de halloween..." etc. Cam atât au învățat ei din creștinism, că din când în când un zeu cu apucături de mafiot frustrat lovește în oameni ca să-și afirme suveranitatea. Nașul e la putere, nimeni nu se pune cu el.
Dacă lumea credinței se identifică cu asemenea specimene, nu-i de mirare că tot mai mulți români se îndepărtează de Biserică. Și nu întorcându-i spatele cu indiferență, ci disprețuind-o fățiș, cu spirit combativ și ostilitate deschisă.
Cândva ni se va cere socoteală pentru ei și pentru toți cei care, în preajma noastră fiind, n-au văzut pe Hristos strălucind în noi, ci masca altcuiva.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #348  
Vechi 03.11.2015, 23:11:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai mușchi tari ca osul de meduza , in fotoliu tau provincial :)
Ba ca untul pus la soare, habar n-ai frate drag.
Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Pe partea cu statuile, un grup de tineri purtau pancarte pe care scria (pe toate): "Vrem spitale, nu biserici!".
Erau cateva zeci de adolescenți (16? 18? 20 de ani?), destul de pașnici și veseli, ieșiți parcă la un nou spectacol. Sau, poate, la plimbarea de seară.
E dreptul lor să fie tâmpiți frate drag, n-auzi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #349  
Vechi 03.11.2015, 23:11:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Limbajul ziaristei este mult mai calm decat limbajul oamenilor frumosi. Am vazut mesaje calde ale preotilor la care raspunsul a fost un val de scuipati. Asa ca sa comparam mere cu mere, nu mere cu pere.

Pe mine nu ma intereseaza CTP-ul, ma intereseaza ca generatia de astazi a fost pregatita de asa maniera incat sa reactioneze imediat ce se aprinde beculetul. Un mic exemplu e prostia cu spitalele si bisericile.
Oricine merge oriunde in orasul sau o sa vada ca peste tot sunt farmacii. Sute de farmacii in fiecare oras, asta a mai ramas in picioare, farmacii si banci si din loc in loc cate un supermarket, o casa de pariuri sau de amanet si o chinezarie.
De ce sunt atatea farmacii ? Pai va spun eu. Importatorii de medicamente premiaza medicii iar acestia le baga pe gat pacientilor cate o plasa de medicamente in fiecare luna. Farmaciile prospera, si Casa de sanatate pierde sume imense de bani - Probabil de 5 sau de 10 ori bugetul cultelor in fiecare an. Dar nimeni nu discuta despre asta, pentru ca farmaciile si importatorii isi fac reclama si in presa. E mai usor sa manipulezi prostii spunandu-le ca n-au spitale pentru ca-s prea multe biserici.

Biserica prin natura ei e o institutie care nu se poate lupta cu propaganda asta. Tot ce poate face este sa-i puna in garda pe cei care vor sa asculte, care-s mai ales cei care merg la Sf. Liturghie. Asa ca din nou interpretarea "mistica" a unuia lasa de dorit. :)
  #350  
Vechi 03.11.2015, 23:15:54
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oameni buni , nu stiu dacă ați citit mesajul postat de Mihai , dar este unul din cele mai bune si pertinente mesaje care ar trebui serios să ne dea de gândit!

Mihailc
Senior Member
Data înregistrării: 15.03.2008
Locație: Wonderland
Mesaje: 2.951
Citeam astăzi opinii ale unor ortodocși aflați pe culmile jubilației... "Dumnezeu a lovit în seculariști...", "justiția divină...", "sataniștii pedepsiți chiar de halloween..." etc. Cam atât au învățat ei din creștinism, că din când în când un zeu cu apucături de mafiot frustrat lovește în oameni ca să-și afirme suveranitatea. Nașul e la putere, nimeni nu se pune cu el.
Dacă lumea credinței se identifică cu asemenea specimene, nu-i de mirare că tot mai mulți români se îndepărtează de Biserică. Și nu întorcându-i spatele cu indiferență, ci disprețuind-o fățiș, cu spirit combativ și ostilitate deschisă.
Cândva ni se va cere socoteală pentru ei și pentru toți cei care, în preajma noastră fiind, n-au văzut pe Hristos strălucind în noi, ci masca altcuiva.
ia gandeste-te la asta:
Exista anumite arhiepiscopii care au in gestiune multe hecatare de paduri.
Cica , se zvoneste (nush daca e adevarat) ca acele hectare ar fi disparut.
(adica au taiati pomii).Ei bine la primavara nemaifiind cine sa opreasca
ploiile s-ar putea sa fie alunecari de teren care vor venii exact in satele
din vecinatate.Ma si daca vor muri oameni in special copii si DNA atunci
intra pe fir si meditizeaza legatura intre posibila moarte acelor copiii si
despardurile facut de acele arhiepiscopii, pai nu iese frate linsaj national
si interzicerea orotodoxiei ?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare