Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.12.2011, 08:37:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Poate cineva să facă un rezumat de 10..20 cuvinte?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.12.2011, 14:38:19
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
din cate stiu anul trecut, pe posturile noastre tv, se spunea ca Vanga a prezis inceputul celui de al 3-lea razboi mondial in octombrie 2010 si slava Domnului, nu s-a intamplat nimic. Ce credibilitate mai au acum "profetiile" ei? Doamne ajuta!
Un razboi in sine , ca orice fapte de altfel , incepe dinainte de primul foc de arma (sau fapta fizica respectiva , care de fapt este incunurarea operei ) , si anume in planul sufletesc, si al gandurilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.12.2011, 15:31:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Un razboi in sine , ca orice fapte de altfel , incepe dinainte de primul foc de arma (sau fapta fizica respectiva , care de fapt este incunurarea operei ) , si anume in planul sufletesc, si al gandurilor.
Vom trai si vom vedea daca Vanga a avut sau nu dreptate. Cert este, si fara profetiile Vangai, ca un nou razboi mondial se apropie. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2011, 13:05:39
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu rusine si amaraciune spun ca pana nu demult, eu insumi ma lasam antrenat in tot felul de astfel de scenarii, smintindu-ma nu numai pe mine, ci si pe altii care ajungeau sa citeasca parerile mele si care erau de fapt stapanite de... altcineva.
Pana la urma, care-i problema noastra de fapt? De ce ar trebui sa ne temem? Cu ce ne ajuta o framantare in plus care nu-i exclus sa fie provocata de niste scenarii lipsite de duh sfant? Tot auzim de X sau de Y care a prezis nu-stiu-ce... Daca a prezis sau nu, noi nu stim, ci doar ar trebui sa credem pe cuvant spusele celor care sustin astfel de ipoteze. Si chiar daca ar fi fost asa, cu totii stim ca si vrajitoarele prezic, si inca foarte bine, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le cautam sau sa le urmam. Nu spun ca Vanga se situiaza pe dreapta sau pe stanga in randul prezicatorilor, fiindca nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea. Dar am mai citit undeva despre un calugar din Rarau care ar fi prezis pentru anul acesta evenimente extrem de sangeroase pentru Romania si cu toate astea se pare ca ne-a ferit Dumnezeu. Si-apoi este inca in puterea noastra sa schimbam ceva. Dumnezeu e milostiv si nu vrea moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu. Sa ne amintim de mesajul pe care Dumnezeu a dorit sa-l trimita prin Iona, poporului pacatos, tocmai fiindca voia sa-i determine sa se indrepte, desi soarta lor parea definitiv hotarata. Intr-un fel sau altul, ceva se va intampla cu siguranta, fiindca TREBUIE sa se intample. Insa, ceea ce ne ramane noua de facut, este sa ne smerim si sa ne rugam. E singurul lucru care ne salveaza. Poate ca aici ne va ajuta si traditia poporului roman, recunoscut ca fiind... mioritic: "Si de-o fi sa mor..." Pana la urma, daca incercam sa ne identificam in constiinta noastra cu "oile" Mantuitorului, nu avem nimic de pierdut. Aici sau dincolo, conteaza cel mai putin!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2011, 14:12:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Din cate imi aduc aminte Vanga a prezis ca pe 11.11.2010 incepe al treilea razboi mondial.
Parca nu a inceput ...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.12.2011, 18:40:45
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Din cate imi aduc aminte Vanga a prezis ca pe 11.11.2010 incepe al treilea razboi mondial.
Parca nu a inceput ...
Faca-se voia Domnului, caci in mila Lui nadajduim, oricat am fi de murdari si de pacatosi.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.12.2011, 12:59:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poate cineva să facă un rezumat de 10..20 cuvinte?
Iata un rezumat, nu chiar in 10...20 cuvinte:
"Mantuitorul a fost intrebat de ucenici cand va veni sfarsitul lumii: "Spune noua cand vor fi acestea si care este semnul venirii Tale si al sfarsitului veacului? Raspunzand, Iisus le-a zis: Vedeti sa nu va amageasca cineva. Caci multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt Hristos, si pe multi ii vor amagi. Si veti auzi de razboaie si de zvonuri de razboaie; luati seama sa nu va speriati, caci trebuie sa fie toate, dar inca nu este sfarsitul. Caci se va ridica neam peste neam si imparatie peste imparatie si cutremure pe alocuri. Dar toate acestea sunt inceputul durerilor. Atunci va vor da pe voi spre asuprire si veti fi urati de toate neamurile pentru numele Meu." (Matei 24; 3-9)."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.12.2011, 13:36:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

AMIN!
Mulțumesc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.12.2011, 18:16:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Justin ne vorbeste despre un eventual razboi mondial
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.12.2011, 20:20:40
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre atractiile muntelui Giumalau

Acum ceva timp am citit si eu(la fel ca si OmulBun)o profetie care,daca nimic nu se schimba(Doamne ajuta)are toate sansele sa candideze la una dintre manipularile din ultimul timp.,,Profetia" care circula pe net suna cam asa:

,,Ca să încerc să înțeleg mai multe, am început să citesc cartea monahului grec Vlasie Aghioritul ”Pustnicii nevăzuți ai Athosului”. Văzând că scrie ceva despre sihaștrii din România, am început să citesc direct despre ei. La pagina 150 mi-a atras atenția profeția pustnicului N. de pe muntele Giumalău, făcută în toamna anului 2001 fratelui I.: ”Roagă-te lui Dumnezeu să nu te prindă anul 2011 în oraș, pentru că va fi mare vărsare de sânge.” Mirat, fratele I. l-a întrebat pe un alt pustnic înainte-văzător dacă va fi ceva special în România în anul 2011: ”O să fie mare măcel în orașe[2]. O să fie mai rău decât ți-a spus părintele pustnic N. – i-a zis pustnicul Zosima care avea atunci 122 ani. Roagă-te să te păzească Dumnezeu, că este greu de scăpat de ce o să fie. Fratele I. a insistat să afle mai mult: Ce o să fie, revoltă, război sau cutremur? Zosima i-a răspuns: O să trăiești și o să vezi. Să te rogi lui Dumnezeu neîncetat.”

Indice (2) facea trimitere la ,,Monahul Vlasie Aghioritul crede că e ”canonul românilor pentru cele peste 25 milioane de avorturi și alte mari păcate. Criza economică, foamea, pierderea a sute de mii de locuri de muncă, neplata integrală a salariilor, a pensiilor, a medicamentelor compensate, pierderea a sute de mii de case si a multor mașini achiziționate în leasing, fără a li se restitui banii plătiți; patimile și păcatele vor scoate milioane de români în stradă, având loc acest mare măcel în România.”

Intrucat am protestat si la acel moment ma rezum sa zambesc ironic la gandul ca manipularea,credulitatea si spaimele cele mai intunecate ale omului sunt adesea piese de sah pe o uriasa tabla a evenimentelor ramase mereu in umbra.Tinand cont ca pana la finele anului mai sunt fix 19 zile sunt mari sanse ca predictia de mai sus sa aiba efectul unui balon de sapun.Cu un ac in el.Ramin,la final, doua variante: profetia se confirma,Romania va fi inecata in sange pe acest final de an si toti ticnitii se vor bucura de implinirea dorintelor apocaliptice sau previziunea nu se confirma si baiatul-autor ar trebui sa reciteasca,aici sau pe lumea cealalta,ce se intimpla cu falsii profeti in Vechiul Testament.PS:intrucat se foloseste termenul de ,,orase",deci la scara nationala(mai mare decat in '77),ipoteza unui cutremur este acceptabila daca ar fi de nivelul unui cataclism.

Una dintre concluziile articolului suna cam asa: ,,În toate zilele cât am mers prin Athos la diverse mânăstiri și chilii i-am întrebat pe călugării și pustnicii întâlniți dacă știu ceva despre profețiile unora privind anul 2011 în România și despre mult discutatul eveniment planetar din 2012. Unii se speriau numai la auzul întrebării, își făceau cruce și plecau. Alții îmi spuneau că sunt părinți cu har pe munte care știu ce se va întâmpla, dar se tem să vorbească datorită dușmanilor nevăzuți."

Ce convenabil,toata lumea stie,nimeni nu spune,mister si conspiratie,toate ingredientele,mai avem 19 zile si lamurim si enigma.Nu mai zic de combinatia cu 2012,combinatie care desi este larg contestata se pare ca beneficiaza de credibilitate la Muntele Athos.Prin urmare mayasii nu au fost chiar niste salbatici,chiar daca nu erau crestini Am o singura intrebare:exista si o profetie cu privire la Grecia(este chiar sub nasul Muntelui Athos) pt 2011(am eu cateva financiare,modeste si pe termen scurt)sau romanii sunt singurii inecati in sange in anul 2011?Adica cei mai vinovati din parcare,ca doar este mai usor sa fii (lupul)moralist in ograda altuia...

Mai ca as miza pe faptul ca vor fi cazuri de camasa de forta care vor fi dezamagiti de faptul ca profetia nu s-a implinit...putintica rabdare...vorba lu Nenea Iancu.. :)

Last edited by Scotland The Brave; 12.12.2011 at 20:23:00.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
REPORTAJ CUTREMURATOR. Gostinu - satul din Romania unde copiii devin sclavi pentru 40 Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 34 02.08.2012 20:19:50
Marșuri pentru viață în mai multe orașe din România laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 4 29.03.2012 22:27:47
Declaratiile dlui Basescu,referitoare la Israel,un pericol pentru Romania mihailt Generalitati 17 16.01.2012 21:53:20
Lege Martiala pentru Romania? - articol scris de dl. Iulian Urban, senator de Ilfov razvan_m Generalitati 7 01.04.2009 20:08:47
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 06:26:08