Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.09.2013, 01:21:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul



Aici raspusnsul este foarte simplu(si evident) atata timp cat nu esti indoctrinat...
Cine zice ala e. Nu exista oameni mai indoctrinati decat ateii militanti, in special ateii de internet.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.09.2013, 20:49:19
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Pareri, teorii, povestiri.

Se poate una fara cealalta? de ce?

Daca va mai vine ceva in minte despre subiect, va rog, nu ezitati.
Parere:
- nu se poate.
Teorie:
- cand crezi ceva, ori ai auzit acel ceva de la cineva ori este propria ta idee originala. Mai concret, crezand in Dumnezeu, ai auzit despre el din sanul unei religii sau alta. Practic te-ai afiliat acelei religii, a carei dogma sau credinta o imbratisezi. In celalalt caz, in care crezi ceva nou, practic iti formulezi propria religie. Deci credinta fara religie nu are sens.

Povestire:
- nimic
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.09.2013, 03:55:27
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

auziti, dar cartea Eliade?
Daca tot e sa vorbim de evolutia si istoria religioasa, nu ar merge?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.09.2013, 08:08:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Adica eu personal cred in Dumnezeu, in Iisus, in Sfantul Duh si in Fecioara Maria. Bun, pana aici totul clar, dar nu cred in ideea de religie (oarecum).
Religia reprezinta calea spre Dumnezeu, adica totalitatea invataturilor si practicilor ce definesc raportul cu Dumnezeu. Daca eliminam religia credinta nu poate exista. Nu poti sa crezi in ceva ce nu are nici cea mai vaga definitie.

Explicati-mi o chestie ca eu nu inteleg. Cum poate cineva sa creada in Hristos, Maica Domnului etc, dar nu in religie. Daca eliminam partea de religie cunostintele despre Hristos si Maica Domnului dispar. Deci este un nonsens.
In plus, tot un nonsens este si sa crezi ca tote religiile sau toate manifestarile religioase vin de la Acelasi Dumnezeu. Daca exista un Dumnezeu (in acceptiunea de Dumnezeu perfect), este evident ca El nu se poate contrazice sau schimba, asa cum se intampla cu religiile. Asa ca este evident ca poate exista cel mult o religie adevarata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 23.09.2013 at 21:58:30.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.09.2013, 09:47:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Cum sa nu crezi ca exista un sigur Dumnezeu, cand in Biblie si in Coran e exemplu scrie clar ca exista UN SINGUR Dumnezeu.

Si de ce ma rog, ar fi ortodoxia religia "cea buna"?? Cine zice asta? Cum poti fi sigur de asta?

De ce asa mari diferente intre religiile crestine, cand toti credem in acelasi Dumnezeu? De ce atatea icoane, care sincer, mie imi aduc a chip cioplit. Pot fi foarte usor asemanate cu vitelul de aur daca stai si te gandesti bine... de ce sa te rogi si sapupi crucea, cand crucea, ceva material, obiectul care a contribuit la moartea lui Hristos?

Nu are nici propaganda ateista vreun impact asupra mea. Eu cred in Sfanta treime si in maica Domnului si pace.
Acum biologic vorbim, Sf. fecioara Maria nu e singura din istorie care a ramas inarcinata fecioara fiind; nu e singur care a fost vestita printr-un vis ca va naste. Au fost si inaintea Ei asemenea intamplari, chiar si la egipteni, care aparusera cu mult inaintea lui Hristos.


Cand ma refer la relige, nu ma refer la cunostintele despre Dumnezeu. Cand ma refer la religie, ma refer la marile diferente care au aparut intre religii. De unde pana unde, cand la ineput de drum, cand ne-au invatat apostolii despre Hristos si Dumnezeu era o singura mare religie. De ce separarea asta? Pentru ca unii s-au trezit ca nu le convine cutare si cutare chestie, hai sa ne separam si sa ne zicem ortodocsi? Si la fel si pentru celelalte religii...
De ce? Ca sa ne poata manipula in feluri diferite? Sa ne faca sa ne "dusmanim" pentru ca nu putem acepta ca si ceilalti cred in acelasi Dumnezeu, pentru ca vezi-doamne, ei nu-s ca noi, ca ei accepta asta si asta, si noi nu acceptam asta si asta, pentru ca cineva a zis ca nu-i bine sa acceptam asta si asta.
Asta nu inteleg, si n-o sainteleg niciodata. MANIPULARE IN MASA E RELIGIA. Credinta nu, pentru ca adunand tot, iti dai seama ca toti crestinii (ortodocsi, catolici, reformati, protestanti etc) credem in aceleasi lucruri e baza. Ce ne-a separat, sunt chestiile care au intervenit candva in istorie, pentru ca cinva a zis: hai sa fie asa, si nu asa. Si asta e valabil pentru toti. Problema e ca noi, oamenii de rand, judecam foarte mult omul in functi de religie. O vad zilnic in jurul meu... De ce? Ca ala e reformat si tu esti ortodox? Nu cumva credeti in aceleasi lucruri de baza? Nu cumva acele 10 porunci sunt aceleasi la ambele religii? Nu cumva faceti ambii fapte bune pentru mantuire? etc.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.09.2013, 10:04:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Catolicii nu cred în aceleași lucruri de bază. Greșit! Treci la loc: 2!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.09.2013, 10:08:19
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

dar in ce?! Baza e Dumnezeu, Hristos si fecioara Maria. Ce ar fi diferit la Catolici?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.09.2013, 10:17:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Secret. Scrie în cărți. Și în catehism.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.09.2013, 10:42:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Având în vedere că majoritatea religiilor îl descriu fiecare diferit, și dogmele sunt foarte diferite, nu văd cum toți sunt la fel sub alt nume.
si aceste zeitati de care tot pomenesti tu, nu se iau la bataie pentru teritorii? Cine stie, poate un zeu isi doreste mai multi adoratori, si provoaca un razboi in lumea zeitatilor. Cum se face ca nu exista un astfel de razboi?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.09.2013, 10:54:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cum sa nu crezi ca exista un sigur Dumnezeu, cand in Biblie si in Coran e exemplu scrie clar ca exista UN SINGUR Dumnezeu.
Nu cumva acele 10 porunci sunt aceleasi la ambele religii?
E o intelegere gresita, destul de des intalnita. E adevarat, exista un singur Dumnezeu, dar unii se inchina la altceva, cred in alti zei.
Ai scris de cele 10 porunci. Am observat ca unii le stiu doar pe ultimele, nu si pe primele. Care e prima porunca? De ce crezi ca spune sa nu aiba oamenii alti zei si sa se inchine lor? Tu spui ca toti se inchina la Dumnezeu.
Ce spune in alta parte, in psalmul 95? Ca toti zeii neamurilor sunt idoli. Ce inseamna idol? Orice reprezentare a ceva care nu este Dumnezeu. Aceasta reprezentare poate sa fie soarele, un munte, sau un zeu inexistent. Toti acesti zei ai altor popoare sunt idoli. In spatele lor sunt ingerii cazuti (demonii), iar inchinare ala ei e de fapt o inchinare la ingerii cazuti, o legatura cu acesti ingeri.
Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Asta nu inteleg, si n-o sainteleg niciodata. MANIPULARE IN MASA E RELIGIA.
Secretul e sa te informezi mai mult decat din Zeitgeist, care se pare ca e principala ta sursa de informatii. Zeitgeist e un documentar care, in ceea ce priveste partea de religie, e complet gresit, informatiile sunt false. Nu exista asemanari intre religii in sensul celor prezentate acolo. Daca tu vrei sa devii medic chirurg poti daca termini sase clase? La fel e si cu invatatura, nu stiu de ce unii cred ca daca esti credincios automat stii tot despre credinta. Trebuie mai intai sa afli invatatura de undeva, daca nu esti sfant si ai revelatii, desi si sfintii tot asa au aflat.
Islamismul e o religie bazata pe revelatia unui inger, care de fapt era un inger cazut.

Last edited by catalin2; 23.09.2013 at 11:01:41.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
credinta, religie

Thread Tools
Moduri de afișare