Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.06.2010, 14:21:12
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sunt crestina. In fata celor de alte credinte nu ma smeresc. In fata lui Dumnezeu trebuie sa ma smeresc. In fata duhovnicului meu de asemenea. Cu el trebuie sa discut in ce masura sunt crestina: cu numele, cu vorba, cu fapta, cate putin din fiecare etc. De aceea, astfel de intrebari nu-si au rostul. Pur si simplu. E problema fiecaruia cat este de crestin.

Pe acest forum bine ar fi sa incercam sa ne intarim duhovniceste unii pe altii. Stie Dumnezeu cum suntem fiecare.
Imi pare rau dar e destul de vag ce spuneti aici. Nu stiu daca ati citit mesajul cu care am deschis topicul.
Totusi cum adica astfel de intrebari nu isi au rostul?Cu alte cuvinte nu va intereseaza, raportat la ce spune Biblia daca sunteti sau nu in acord cu ea? Sau si mai exact, din faptul ca exista viata dupa moarte nu trageti nici o concluzie?
Imi pare rau, dar in afara de cateva ritualuri ortodoxe, pe care probabil le considerati foarte importante, nu lasati sa se inteleaga ca ati face ceva concret pentru a dovedii in fata Lui Dumnezeu ca chiar credeti.
Oare nu spune Biblia voastra foarte simplu ca credinta fara fapte este moarta? Deci de ce ma rog nu are sens aceasta intrebare? Chiar nu vedeti ca exista si lucruri pe baza carora se poate evalua destul de obiectiv daca chiar credeti sau nu?
Asa ca din nou imi pare rau, dar pentru mine nici dumneavoastra nu sunteti crestina.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.06.2010, 14:24:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Pai macar sa va dati seama de impostura in care va aflati . Sau nu vi se pare un lucru important?
Deci urmaresti sa ne constientizezi de postura in care ne aflam...Cu ce scop? Iti pasa de niste oameni pe care nu ii cunosti sau e doar un razboi ideologic pe care te simti dator sa-l duci...oare cu ce scop si manat de ce anume?

Esti sigur ca poti cunoaste un om stand in spatele monitorului si citind ce scrie?" Poate da copy-paste-uri, poate ii sufla cineva...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.06.2010, 14:28:19
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa este, mare dreptate aveti,toate ispitele vin cu ingaduinta lui Dumnezeu. Nu am sugerat ca ati fi trimis de nimeni. Ehe, puteti sa propuneti dvs mult si bine, dar nu vedeti ca nu aveti cu cine? Pai noi nu Il ascultam pe Dumnezeul nostru si vreti sa va ascultam pe dvs sau pe vreun profet Zarathustra? In general, ca sa faci pe cineva sa te asculte, trebuie sa fii un model. Adica puteti spune dvs: ganditi-va, mai nebunilor, la viata de dupa moarte si nu faceti pacate, dar, daca spuneti apoi: eu nu sunt crestin, nu am nici o treaba, indemnul dvs, oricat de bine intentionat ar fi, nu are nici o credibilitate. E ca si cum i-as spune unui copil: "mananca mancare de post, ca asa trebuie", cand eu ma ghiftuiesc cu carnati.
Dar perseverati, perseverati, repetitia e mama invatarii! :)
Imi pare rau, dar cam ocoliti subiectul. Dar daca tot aduceti vorba: eu cum as putea sa va iau macar putin in serios cand vad ca nu sunteti nici macar voi cu adevarat credinciosi?
Fireste ca am o multime de motive pentru a nu fi credincios, dar s-ar presupune ca voi sunteti.
Si nu pareti sa realizati ceva. Eu nu va cer nimic. Eu doar va spun ce zice propria voastra Biblie si trag cateva concluzii de bun simt in ceea ce priveste unele dogme. Chiar credeti ca eu, ateul Zarathustra va cer sa fiti crestin? Sau chiar credeti ca va cer defapt ceva propriu-zis?Adica sa urmati nu stiu ce lege morala, sau sa faceti cutare lucru? Unde ati vazut asa ceva? Tot ce vi se pare ca v-as cere a fost scris intr-o nota fundamental crestina, dar eu nu cred in crestinism, insa dumneavoastra inteleg ca ati crede. Insa totusi nu va cred ca si credeti in mod serios.Imi pare rau, dar asta e viziunea mea .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.06.2010, 14:33:03
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci urmaresti sa ne constientizezi de postura in care ne aflam...Cu ce scop? Iti pasa de niste oameni pe care nu ii cunosti sau e doar un razboi ideologic pe care te simti dator sa-l duci...oare cu ce scop si manat de ce anume?

Esti sigur ca poti cunoaste un om stand in spatele monitorului si citind ce scrie?" Poate da copy-paste-uri, poate ii sufla cineva...
Inteleg ca nu am voie sa imi pese de niste oameni pe care nu ii cunosc daca sunt ateu? Adica exista o carte sfanta a ateismului in care scrie asa ceva? Sau de ce presupuneti ca nu mi-ar pasa?
Fie, sa zicem de dragul discutiei ca nu mi-ar pasa. Credeti ca mie imi e bine cand altora le este rau? Chiar puteti spune cu mana pe inima ca faptul ca majoritatea populatiei tarii se insala in ceea ce priveste niste lucruri pana la urma fundamentale nu ma afecteaza cumva, fie si indirect si pe mine? Credeti cumva ca traiesc intr-un turn de fildes unde ma pot izola de orice iluzie ce duce la tot felul de prostii? Caci am vazut deja chiar prea multe prostii facute intr-o logica crestina in aceasta tara. Si nu am chef sa vorbesc acum despre ele,as prefera pana una alta sa ramanem cat de cat ontopic.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.06.2010, 14:43:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Cat mai pe scurt, imi pare rau dar ratati esenta a ceea ce am spus. Viata aceasta este daca vreti de doi bani in comparatie cu viata vesnica ce reprezinta ceva infinit mai bun. Faptul ca apreciati atat lucrurile lumesti nu va face crestin, caci si eu le apreciez, poate chiar mai mult decat dumneavoastra, si va dati seama ca nu sunt.
Premisa nu este infantila, premisa pleaca de la tot ce am citit despre crestinism. Este daca vreti o continuare a unor idei continute de Pelerinul rus. Recititi si incercati sa imi intelegeti punctul de vedere. Dumneavoastra in ochii mei nu sunteti crestin prin cele mai sus afirmate.
Ceea ce inteleg din ce spuneti dumneavoastra suna ca si cum dintre o chestie mica si amarata, efemera oricum, si una infinita si absolut buna, preferati chestia efemera cat mai mult iar chestia inifita o amanati ca sa contemplati ce e efemer si lumesc. Asta nu e crestinism, imi pare rau.
Premisa este infantila, si ea pleaca de la ceea ce ati inteles dumneavoastra din tot ce ati citit despre crestinism, sau, si mai exact, de la ceea ce alegeti sa intelegeti.

Va repet, crestinismul este o religie a bucuriei. Crestinul adevarat se bucura de viata.

Acea "chestie mica si amarata", universul material si viata in acest univers, este creatia lui Dumnezeu. Omul este pus pe Pamant, sau in univers, pentru a-l cunoaste, stapani, pentru a se bucura de el etc.

Logica dumneavoastra se intemeiaza pe o eroare grosolana dpdv axiologic. Ceea ce confera valoare nu este durata sau dimensiunea (cu alte cuvinte viata pamanteasca nu este mai putin buna decat viata vesnica pentru ca este mai scurta sau mai limitata din anumite puncte de vedere).

Ceea ce confera valoare este prezenta atributelor lui Dumnezeu. Dragostea lui Dumnezeu pentru mine da valoare vietii mele, atat direct, cat si reflectata in dragostea semenilor mei pentru mine si a mea pentru semenii mei, iar dragostea este la fel de prezenta aici in universul creat, material, cat si in "viata de apoi".

In sfarsit, comiteti o eroare din punct de vedere soteriologic. Va las sa o descoperiti singur.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.06.2010, 14:44:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Imi pare rau, dar cam ocoliti subiectul. Dar daca tot aduceti vorba: eu cum as putea sa va iau macar putin in serios cand vad ca nu sunteti nici macar voi cu adevarat credinciosi?
Fireste ca am o multime de motive pentru a nu fi credincios, dar s-ar presupune ca voi sunteti.
Si nu pareti sa realizati ceva. Eu nu va cer nimic. Eu doar va spun ce zice propria voastra Biblie si trag cateva concluzii de bun simt in ceea ce priveste unele dogme. Chiar credeti ca eu, ateul Zarathustra va cer sa fiti crestin? Sau chiar credeti ca va cer defapt ceva propriu-zis?Adica sa urmati nu stiu ce lege morala, sau sa faceti cutare lucru? Unde ati vazut asa ceva? Tot ce vi se pare ca v-as cere a fost scris intr-o nota fundamental crestina, dar eu nu cred in crestinism, insa dumneavoastra inteleg ca ati crede. Insa totusi nu va cred ca si credeti in mod serios.Imi pare rau, dar asta e viziunea mea .
Domnule draga, noi nu dorim sa reprezentam ceva in ochii dumitale sau sa va convingem de ceva. Noi spunem ca suntem crestini. Daca dumneata nu crezi asta, e dreptul dumitale, pe noi nu ne lezeaza cu nimic. Nu tinem sa iti facem pe plac. Daca om fi sau nu crestini, Dumnezeu stie. Cum se spune in pilda de astazi, ca multi de la rasarit si de la apus vor sta la masa lui Dumnezeu, iar fiii imparatiei (adica nu doar poporul ales, ci si noi, care ne zicem crestini, care am citit Evangheliile si am vazut Tainele) vor arde in gheena. Eu nu stiu in ce crezi dumneata sau in ce nu crezi, dar sa ne ajute Dumnezeu pe toti (si pe dvs, "ateul Zarathustra") sa ajungem in imparatia lui Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.06.2010, 14:48:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Imi pare rau dar e destul de vag ce spuneti aici. Nu stiu daca ati citit mesajul cu care am deschis topicul.
Totusi cum adica astfel de intrebari nu isi au rostul?Cu alte cuvinte nu va intereseaza, raportat la ce spune Biblia daca sunteti sau nu in acord cu ea? Sau si mai exact, din faptul ca exista viata dupa moarte nu trageti nici o concluzie?
Imi pare rau, dar in afara de cateva ritualuri ortodoxe, pe care probabil le considerati foarte importante, nu lasati sa se inteleaga ca ati face ceva concret pentru a dovedii in fata Lui Dumnezeu ca chiar credeti.
Oare nu spune Biblia voastra foarte simplu ca credinta fara fapte este moarta? Deci de ce ma rog nu are sens aceasta intrebare? Chiar nu vedeti ca exista si lucruri pe baza carora se poate evalua destul de obiectiv daca chiar credeti sau nu?
Asa ca din nou imi pare rau, dar pentru mine nici dumneavoastra nu sunteti crestina.
Nu ti-a dat nimeni autoritatea morala sa judeci crestinii de pe acest forum. Pui intrebari pe care le pune duhovnicul ortodox la spovedanie. Chiar nu vezi ca devii penibil arogandu-ti un rol pe care nu ti-l propune nimeni? Am de la cine sa cer sfaturi si am cui sa-i destainui in ce masura sunt crestina.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.06.2010, 14:55:41
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Inteleg ca nu am voie sa imi pese de niste oameni pe care nu ii cunosc daca sunt ateu? Adica exista o carte sfanta a ateismului in care scrie asa ceva? Sau de ce presupuneti ca nu mi-ar pasa?
Personal nu ma intereseaza daca esti ateu sau altceva. Indiferent de te declari a fi esti tot om ca si noi. Deci te rog sa nu consideri ca ma cunosti inainte de a spune cine sunt.

Ideea este urmatoarea: daca noi , cei 700 de utilizatori ai forumului, plus cei ce umplu bisericile, ne inselam, iar tu ai dreptate, inseamna ca esti mult mai informat ca noi, mai bun si mai intelept. Tu te consideri capabil sa ne scoti din intuneric, altfel nu ai mai incerca. Spuneai de noi ca avem o parere prea buna despre noi? :)

Prostiile acelea facute dintr-o logica crestina sunt de fapt in afara logicii crestine. Atunci cand mesajul Evangheliei se combina cu rautatea omului da nastere fanatismului sau razboiului cu suport religios...nici o legatura cu Dumnezeu.

Si mai am o intrebare: spuneai ca astepti sa gasesti un crestin adevarat ca sa discuti cu el. Ce ai discuta cu acel crestin? Ai dori sa afli mai multe despre crestinismul lui sau ai vrea sa-i demonstrezi ca e nefondat?
Apropo, daca tu cauti crestini adevarati inseamna ca tu crezi in crestinism si ce poate produce el. Altfel ai cauta oameni morali sau corecti sau...mai stiu eu ce...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 20.06.2010 at 14:59:51.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.06.2010, 15:02:37
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Păi dacă creștinii sunt niște impostori, înseamnă că sunt atei și atunci ce le reproșezi, că nu recunosc că sunt atei?

Ce vroiai de fapt, ca ei, creștinii să trăiască cu adevărat creștinește? Asta te-ar fi determinat să devii și tu creștin sau tot ateu ai fi rămas? Dacă răspunsul e a prima variantă, atunci impostorul ești tu, că nu faci ceea ce știi că e bine. Dacă răspunsul e a doua variantă, atunci ești un ipocrit, care pretinzi altora ceea ce nu crezi că e necesar.

Sper că ai băut ceva, că dacă scrii chestiile ăstea în stare de luciditate e grav.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.06.2010, 15:03:14
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Premisa este infantila, si ea pleaca de la ceea ce ati inteles dumneavoastra din tot ce ati citit despre crestinism, sau, si mai exact, de la ceea ce alegeti sa intelegeti.

Va repet, crestinismul este o religie a bucuriei. Crestinul adevarat se bucura de viata.

Acea "chestie mica si amarata", universul material si viata in acest univers, este creatia lui Dumnezeu. Omul este pus pe Pamant, sau in univers, pentru a-l cunoaste, stapani, pentru a se bucura de el etc.

Logica dumneavoastra se intemeiaza pe o eroare grosolana dpdv axiologic. Ceea ce confera valoare nu este durata sau dimensiunea (cu alte cuvinte viata pamanteasca nu este mai putin buna decat viata vesnica pentru ca este mai scurta sau mai limitata din anumite puncte de vedere).

Ceea ce confera valoare este prezenta atributelor lui Dumnezeu. Dragostea lui Dumnezeu pentru mine da valoare vietii mele, atat direct, cat si reflectata in dragostea semenilor mei pentru mine si a mea pentru semenii mei, iar dragostea este la fel de prezenta aici in universul creat, material, cat si in "viata de apoi".

In sfarsit, comiteti o eroare din punct de vedere soteriologic. Va las sa o descoperiti singur.
Cinstit va spun ca imi place ceea ce ati scris. Cred ca sunteti un bun catolic (daca nu ma insel), poate chiar un teolog, poate chiar un adept al anumitor rationamente, dar tot nu ma prea convingeti ca sunteti si crestin.
Dar in fond de ce credeti ca tot ce am scris eu se rezuma la ceea ce spuneti dumneavoastra? Sa mergem pe calea aleasa de dumneavoastra, pe care eu tot nu as sustine ca e si crestina, dar de dragul discutiei sa incercam deci : atat viata aceasta cat si viata de apoi sunt cumva nu neaparat egale ca valoare, mai cum spuneti prima este o ''scoala'' pentru ceea de a doua, evident si ea fiind importanta.Daca chiar sugerati ca ele sunt egale, atunci inteleg ca practic intre 1 leu si 1 milion veti alege leul. Sau si mai bine, dati cu banul ca doar sunt egale ca valoare si e chiar acelasi lucru.
Dar sa revenim la viata scoala pentru ceea viitoare. Mi se pare totusi cam nepotrivita metafora daca vreti sa sugerati ca cele doua vieti sunt egale. Poate necesare, dar atunci ceea ce v-am propus eu este un curs intensiv. Deci cred ca priviti cumva gresit problema, pe de o parte, rational vorbind nu puteti totusi sa puneti pe picior de egalitate cele doua vieti. Pe de alta parte insa daca propuneti o valorizare a acestei vieti in perspectiva celei urmatoare, ei bine, va felicit, exact asta propun si eu. Faceti tot posibilul sa absolviti aceasta scoala in regim intensiv si rapid. Si da, crestinul adevarat se poate bucura de viata stiind ca suferinta vietii actuale este efemera pana la urma, si de altfel ea il pregateste si il ridica pentru ceea viitoare.
Fireste ne putem pierde daca chiar doriti printre multe cuvinte. Dar totusi esentialul ramane. Nu puteti privi aceste doua vieti ca fiind egale ca valoare, pentru ca in acest caz va suspendati exact logica la care vreti sa faceti apel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Voi sunteti lumina lumii!" Alex_Ciceu Preotul 0 18.07.2007 22:21:03
Multi dintre voi sunteti creduli SCORPIUS Generalitati 59 21.01.2007 08:07:31