Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.11.2010, 12:50:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Eu am vorbit celor putini.
Daca pe aici se afla si dintre "cei multi", asta nu ma priveste pe mine.
O nadejde autentica in Dumnezeu umple de odihna. Pentru asta o si propovaduiesc.

P.S. Am odihna si nadejdea purtarii de grija a lui Dumnezeu, iar nu un optimism sec si lipsit de temei.
Vad si eu ca toate merg spre rau, in toate domeniile. Crestinismul este si el intr'o cadere continua.
Nu stim oare ca ingusta e calea ce duce la mantuire, si putini dintre noi o afla ?!
Da, dar aici era vorba despre faptul ca spusele papei ii pot ajuta si pe cei care nu se afla in corabia crestina.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.11.2010, 12:59:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, dar aici era vorba despre faptul ca spusele papei ii pot ajuta si pe cei care nu se afla in corabia crestina.
Da, inteleg.
Cred totusi sa un crestin nu poate da sfaturi (ciuntite, jumatati de masura) unui necrestin.
Inteleg aplicarea aici a principiului "decat raul mai mare, mai bine raul mai mic", insa acesta nu este un principiu crestin.

Care e crestin, sa'i fie spre bucurie vesnica, insa calea e ingusta, iar poarta stramta foarte. Calea o stie, sa si mearga pe ea !
Care nu e crestin, nu are nevoie de "pogoraminte" facute de crestini. Oricum necrestinul vietuieste de capul lui.

"Caci daca adevarul lui Dumnezeu, prin minciuna mea, a prisosit spre slava Lui, pentru ce dar mai sunt si eu judecat ca pacatos?
Si de ce n-am face cele rele, ca sa vina cele bune..." (Romani 3, 8)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 26.11.2010 at 13:01:41.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.11.2010, 11:15:53
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inteleg aplicarea aici a principiului "decat raul mai mare, mai bine raul mai mic", insa acesta nu este un principiu crestin.
desigur!

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Atitudinea papei mi se pare ca prevesteste apropierea sfarsitului. Imoralitatea a ajuns la un nivel inacceptabil.
ce usor incriminati cand e vorba de ceva/cineva ce doreati sa incriminati!!!

iata interpretarea oficiala:

http://www.laportelatine.org/interna...ngen101126.php


purtatorul de cuvant al Vatican p. Federico Lombardi, 21 noiembrie 2010 - nota informativa:
"Benoît XVI considere une situation exceptionnelle oug l'exercice de la sexualite represente un veritable risque pour la vie de l'autre. Dans ce cas, le pape ne justifie pas moralement l'exercice desordonne de la sexualite, mais retient que l'utilisation du preservatif pour diminuer le danger de contagion est 'un premier acte de responsabilite, un premier pas sur le chemin vers une sexualite plus humaine, plutot que de ne pas en faire usage, exposant l'autre au peril de sa vie".
Papa nu justifica din punct de vedere moral sexualitatea dezordonata
dar retine faptul ca
folosirea prezervativului pentru a diminua pericolul contaminarii este un prim act de responsabilitate


este vorba exact despre acel prim act de responsabilitate pe care il face un pacatos cand isi propune sa se spovedeasca

daca nu se spovadeste dupa ce si-a propus sa se spovedeasca, nu e mai putin pacatos
dar daca nu isi propune deloc, nu are nici sansa sa ajunga la spovada
__________________
catolica

Last edited by MariaB; 30.11.2010 at 11:21:10.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.11.2010, 13:13:34
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
desigur!

ce usor incriminati cand e vorba de ceva/cineva ce doreati sa incriminati!!!

iata interpretarea oficiala:

http://www.laportelatine.org/interna...ngen101126.php


purtatorul de cuvant al Vatican p. Federico Lombardi, 21 noiembrie 2010 - nota informativa:
"Benoît XVI considere une situation exceptionnelle oug l'exercice de la sexualite represente un veritable risque pour la vie de l'autre. Dans ce cas, le pape ne justifie pas moralement l'exercice desordonne de la sexualite, mais retient que l'utilisation du preservatif pour diminuer le danger de contagion est 'un premier acte de responsabilite, un premier pas sur le chemin vers une sexualite plus humaine, plutot que de ne pas en faire usage, exposant l'autre au peril de sa vie".
Papa nu justifica din punct de vedere moral sexualitatea dezordonata
dar retine faptul ca
folosirea prezervativului pentru a diminua pericolul contaminarii este un prim act de responsabilitate


este vorba exact despre acel prim act de responsabilitate pe care il face un pacatos cand isi propune sa se spovedeasca

daca nu se spovadeste dupa ce si-a propus sa se spovedeasca, nu e mai putin pacatos
dar daca nu isi propune deloc, nu are nici sansa sa ajunga la spovada
Ok, si-acum poti, te rog, sa punctezi diferentele intre tot ce am afirmat eu pana acum la acest topic si "versiunea oficiala"?
Multumiri anticipate!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.11.2010, 13:25:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
"Benoît XVI considere une situation exceptionnelle oug l'exercice de la sexualite represente un veritable risque pour la vie de l'autre. Dans ce cas, le pape ne justifie pas moralement l'exercice desordonne de la sexualite, mais retient que l'utilisation du preservatif pour diminuer le danger de contagion est 'un premier acte de responsabilite, un premier pas sur le chemin vers une sexualite plus humaine, plutot que de ne pas en faire usage, exposant l'autre au peril de sa vie".
Papa nu justifica din punct de vedere moral sexualitatea dezordonata
dar retine faptul ca
folosirea prezervativului pentru a diminua pericolul contaminarii este un prim act de responsabilitate
Mi se pare atat de evident ca ma mlir ca pana acum nu s-a fgasit alt papa sa spuna asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.11.2010, 14:23:00
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sigur, asa se vor rezolva problemele socio-economice ingrozitoare cu care se confrunta lumea a treia: cu rugaciunea ortodocsilor, cu speranta, si mai ales cu constatarea ca... altii sunt responsabili si sa rezolve ei...

Va rog sa nu invinuiti Biserica Catolica daca la acestea isi mai permite sa mai adauge niste mijloace practice - misiuni, spitale, educatie etc....

Atata timp cat in Africa se gasesc, "pe teren", cateva mii de misionari catolici care ingrijesc bolnavii, invata copii si adultii, fac munca de cateheza cu crestinii si de evanghelizare cu necrestinii, renuntand la confortul unei vieti in Europa sau America natala, riscandu-si de cele mai multe ori sanatatea sau chiar viata in numele lui Cristos, in vreme ce BO se multumeste sa se roage, eu cred ca dumneavoastra nu prea aveti autoritatea morala sa criticati.
Nu cred ca aveti habar ca preotii BO nu-si pot deschide parohii si nu sunt lasati sa faca nici un fel de munca! Habar nu aveti ! Puneti mana si cititi si informati-va si dupa aceea aruncati cu pietre in BO. Ce va mai place voua sa aruncati cu injurii si blasfemii la adresa Bisericii lui Hristos! Sa va ierte Dumnezeu atat spun!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.12.2010, 19:21:38
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Ma gandesc la faptul ca Dumnezeu a permis sa existe BTS-uri pentru ca oamenii sa se invete minte sa nu mai fie desfranati.(pentru ca raspandirea lor se datoreaza multitudinii relatiilor sexuale de dinaintea casatoriei, ca daca toti si-ar pasatra fecioria pana la casatorie nu ar mai fi atatea BTS-uri).
nu mai bine te muti tu in afganistan sau in Congo?

bai oameni drept-credinciosi, ratiunea si gandirea chiar nu face parte din viata voastra de zi cu zi? va e frica sa va formati propriile opinii si sa veniti pentru toate problemele si aspectele acestei vieti infinit de complexe cu "asa a vrut domnul"?



BTS=urile se iau si pe alta cale decat cea sexuala. vai mama ta de om fara coloana.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.12.2010, 19:32:42
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
nu mai bine te muti tu in afganistan sau in Congo?

bai oameni drept-credinciosi, ratiunea si gandirea chiar nu face parte din viata voastra de zi cu zi? va e frica sa va formati propriile opinii si sa veniti pentru toate problemele si aspectele acestei vieti infinit de complexe cu "asa a vrut domnul"?



BTS=urile se iau si pe alta cale decat cea sexuala. vai mama ta de om fara coloana.
Asa se intampla cand scoateti din context vorbele cuiva intelegeti orice altceva decat a spus acea persoana. Nu o luati ca pe un afront la persoana, dar incercati sa analizati cele spune in context daca vrei sa fiti asa rational/a.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.12.2010, 17:23:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
nu mai bine te muti tu in afganistan sau in Congo? bai oameni drept-credinciosi, ratiunea si gandirea chiar nu face parte din viata voastra de zi cu zi? va e frica sa va formati propriile opinii si sa veniti pentru toate problemele si aspectele acestei vieti infinit de complexe cu "asa a vrut domnul"? (...) vai mama ta de om fara coloana.
Oare nu putem vorbi si mai frumos ?!
Stiu ca este greu, insa putem incerca.

Limbajul si atitudinea comportamentala spun foarte mult despre valoarea unei persoane.

P.S. Sunt de acord ca lucrurile trebuiesc analizate mai profund, insa tot cu credinta si evlavie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.12.2010, 14:46:24
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Ok, si-acum poti, te rog, sa punctezi diferentele intre tot ce am afirmat eu pana acum la acest topic si "versiunea oficiala"?
Multumiri anticipate!
eu nu m-am referit la ce ati afirmat dumneavostra pana acum

oficial este faptul ca un pacatos trebuie sa inceapa de undeva ca sa se indrepte

daca cel care are comportament nepotrivit incepe prin a folosi prezervativul sau prin a merge la psiholog, sau prin a tine post... tot e mai mult decat nimic
nu inseamana ca i se iarta pacatele daca foloseste prezervativul sau merge la psiholog, sau tine post
__________________
catolica
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa este pe cale de a pescui un pește mare Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 17 13.02.2012 21:26:45
CEDO admite organizarea clericilor în sindicat. bob2909 Stiri, actualitati, anunturi 22 03.02.2012 22:32:26
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 22:40:57