Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.02.2014, 13:42:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Raspund eu, pentru ca stiu bine unde. Nu departe. Am o groaza de dubii in multe privinte, dar totusi cred in Dumnezeu; simt ca e Cineva acolo sus care ma ajuta si ma indruma cand nu stiu pe ce drum sa o apuc. Dar tot imi raman dubiile si partile de necredinta (dupa cum probabil stiti, nu cred in sfinti la modul in care cred in Dumnezeu, mai ales cand vine vorba e sfintii contemporani), si sincer, nu-s o crestina buna. Am pacatuit si pacatuiesc in continuare si nu ma spovedesc prea des; de fapt, o fac rar de tot. Momentan citesc Biblia (am inceput dintr-o curiozitate oarecum stiintifica, continui pentru ca imi face placere ce citesc) si incerc macar sa fiu un om mai bun, macar pentru ceilalti; intotdeauna mi-a placut sa ajut pe cel care are nevoie, ciar daca, cu cativa ani in urma eram aproape necredincioasa de tot.
Ca ma va mantui Dumnezeu sau nu, nu stiu; eu cred ca nu-s prea vrednica, dar Dumnezeu ma va judeca. Momentan mai mult decat acum nu am cum sa cresc in credinta, pentru ca, cred si in stiinta (inerc sa "servesc" doi stapani ca sa zic asa). Dar asta sunt.

Ce e interesant... am inceput sa cred in Dumnezeu in timpul facultatii cand am studiat...psihologia... acea stiinta oarecum draceasca.
Corinusha, initial am intrat pe un alt topic unde ii luai apararea Sophiei si eram gata sa-ti raspund acolo intr-un anume fel. Iti spun totusi aici: chiar daca esti tanara si plina de entuziasm, ai sa obosesti si tu intr-o zi, pentru ca n-ai sa intelegi de ce tu si altii ca tine, de buna credinta (nu buni crestini, neaparat) tot bagati intr-un sac, ani si ani la rand, ganduri bune si intelepte, iar cand iti mai arunci privirea in interior, nu numai ca il descoperi gol, dar acolo colcaie sobolanii rautatii si clevetirii lui Dumnezeu (intra in arhiva mesajelor si a threadurilor initiate de ea, si vei intelege, zazania si hula de care vorbesc). E usor sa luam altora apararea, dar poate e mai intelept sa citim putin si printre randuri.
Cat despre tine personal, stai linistita. 99% de aici suntem sub starea ta de smerenie, chiar daca ne pretindem induhovniciti. In noi (cel putin cazul meu) roade adanc viermele mandriei, ca si cum as fi vrednic sa dau sfaturi celorlalti, cand de fapt nu-i nimic de capul meu, ba poate inca ma mai tulbur daca cineva imi face o rautate, desi eu credeam ca am scapat demult de aceasta faza!...
Daca vrei sa ajungi la acel liman, fa efort si nu darama casa, atunci cand te lovesti cu capul de pragul de sus. Coboara privirea si invata sa te asezi in genunchi, ca sa poti intra pe usa cea mica a Raiului. Fiindca acolo nu poti intra plin de semetie, ci trebuie sa mergi in genunchi!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #72  
Vechi 20.02.2014, 13:52:01
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Zaharia, ceea e ai scris acolo ca fac psihologii, se numeste, in 3 cuvinte, studiul COMPORTAMENTULUI uman (comportament nu suflet, retinti).

Ca tot te ii e ce am scris:
Macar eu stiu unde ma aflu cu credinta mea, in ce stadiu, si o recunosc. Sau ar trebui sa ma apuc sa mint si sa zic ca de fapt sunt asa si pe dincolo?! Nu, minciuna nu-i de mine. E o porunca pe care o respect mai ales pentru respectul fata de cei din jur si fata de Dumnezeu. Ca se interpretezi? An scris negru pe alb exact ce si cum, nu e loc de interpretari in ce am scris mai sus/pe pagina trecuta.
  #73  
Vechi 20.02.2014, 13:57:31
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Corinusha, initial am intrat pe un alt topic unde ii luai apararea Sophiei si eram gata sa-ti raspund acolo intr-un anume fel. Iti spun totusi aici: chiar daca esti tanara si plina de entuziasm, ai sa obosesti si tu intr-o zi, pentru ca n-ai sa intelegi de ce tu si altii ca tine, de buna credinta (nu buni crestini, neaparat) tot bagati intr-un sac, ani si ani la rand, ganduri bune si intelepte, iar cand iti mai arunci privirea in interior, nu numai ca il descoperi gol, dar acolo colcaie sobolanii rautatii si clevetirii lui Dumnezeu (intra in arhiva mesajelor si a threadurilor initiate de ea, si vei intelege, zazania si hula de care vorbesc). E usor sa luam altora apararea, dar poate e mai intelept sa citim putin si printre randuri.
Cat despre tine personal, stai linistita. 99% de aici suntem sub starea ta de smerenie, chiar daca ne pretindem induhovniciti. In noi (cel putin cazul meu) roade adanc viermele mandriei, ca si cum as fi vrednic sa dau sfaturi celorlalti, cand de fapt nu-i nimic de capul meu, ba poate inca ma mai tulbur daca cineva imi face o rautate, desi eu credeam ca am scapat demult de aceasta faza!...
Daca vrei sa ajungi la acel liman, fa efort si nu darama casa, atunci cand te lovesti cu capul de pragul de sus. Coboara privirea si invata sa te asezi in genunchi, ca sa poti intra pe usa cea mica a Raiului. Fiindca acolo nu poti intra plin de semetie, ci trebuie sa mergi in genunchi!...
Cel mai mult ii iau apararea sophiei pentru felul in care i se vorbeste. Rcunosc, nu am citit toata arhiva, toate subictele pe care le-a eschis, dar de cand am devenit activa pe forum, majoritatea ma ajuta pana si pe mine.

De smerenie, nu cred ca poate fi vorba la mine; doar de sinceritate. Recunosc cum sunt, si imi asum starea; si inerc macar putin cate putin sa devin ceva mai buna decat sunt in momentul prezent. Spun in fata (in scris) ce simt si cum simt. Asta sunt eu. Niciodata n-o sa mint despre mine cum ca as fi mai buna decat sunt; nu pot; nu vreau.

In rest, multumesc pentru cuvintele frumoase, si tonalitatea care am simtit-o cand am citit (calm, cald, intelept).
  #74  
Vechi 20.02.2014, 13:57:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
1. arata-mi un site oficial al BOR care sa condamne psihologia.
2. arata-mi un articol de pe un site serios de psihologie despre telepatie.
Vad ca faci un talmes-balmes intre pseudo-fizica cuantica, ciudateniile new age, si yoghini.
1. Arata-mi un site oficial al BOR in care sa fie condamnat ecumenismul ! Sau poate iti place mai mult masoneria ?
2. Cauti singur, cum am cautat si eu , dar nu pe siteuri ci in carti . Se gasesc in capitolele despre sediul mintii, al gindirii, procesele cognitive si volitionale, activitatea electrica a creierului si puterea radianta cerebrala, frecventele de emisie, telepatia . Dar sa nu cauti in cartile de liceu. Nu ar fi rau sa citesti din cind in cind chiar revista PSYHOLOGIES Magazine.
La ultimul aliniat, desi nenotat nu iteleg ce vrei sa spui : daca erai complet explicit poate tentam un raspuns. Nu este un amestec, este o trecere rapida in revista, o amintire. Nu te zbirli. Daca le iei separat, si renunti sa vezi un amestec, ai sa te clarifici !

Pe de alta parte, de ce imi pui astfel de intrebari ? Pai tu cit esti de maricel nu sti raspunsul corect la prima intrebare a ta ?
Si nici la a doua? ia si citeste mult si ai sa te clarifici. Dar daca esti inginer, ai o scuza atit de mare incit este de prisos sa mai discutam in contradictoriu. Apriori iti dau dreptate !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #75  
Vechi 20.02.2014, 14:04:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar daca esti inginer, ai o scuza atit de mare incit este de prisos sa mai discutam in contradictoriu. Apriori iti dau dreptate !
Adikă ciau injinerii?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #76  
Vechi 20.02.2014, 14:07:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adikă ciau injinerii?
Fotografia de pe diploma este color, nu alb-negru, ce nu pricepi?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #77  
Vechi 20.02.2014, 14:13:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. Arata-mi un site oficial al BOR in care sa fie condamnat ecumenismul ! Sau poate iti place mai mult masoneria ?
Ti-ai dat singur peste mana cu asta.
Exista hotarari oficiale care condamna masoneria si ecumenismul(la masonerie chiar mai multe parca).
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
2. Cauti singur, cum am cautat si eu , dar nu pe siteuri ci in carti . Se gasesc in capitolele despre sediul mintii, al gindirii, procesele cognitive si volitionale, activitatea electrica a creierului si puterea radianta cerebrala, frecventele de emisie, telepatia . Dar sa nu cauti in cartile de liceu. Nu ar fi rau sa citesti din cind in cind chiar revista PSYHOLOGIES Magazine.
La ultimul aliniat, desi nenotat nu iteleg ce vrei sa spui : daca erai complet explicit poate tentam un raspuns. Nu este un amestec, este o trecere rapida in revista, o amintire. Nu te zbirli. Daca le iei separat, si renunti sa vezi un amestec, ai sa te clarifici !

Pe de alta parte, de ce imi pui astfel de intrebari ? Pai tu cit esti de maricel nu sti raspunsul corect la prima intrebare a ta ?
Nu nu, cum ar spune englezul: burden of proof.
Ai facut o afirmatie, trebuie sa o demonstrezi.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu ar fi rau sa citesti din cind in cind chiar revista PSYHOLOGIES Magazine.
Psychologies is a monthly women's magazine dedicated to personal development and well-being.

Da, revista de psihologie a gospodinelor plictisite. Cel mai bun exemplu.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #78  
Vechi 20.02.2014, 14:19:20
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

da, patrie si credinta are dreptate. revista psychologies magazine de fapt revista de pseudo psihologie combinata cu pseudo parapsihologie.... e o chestie buna de citit cand stai in baie.

Nu confundati revistele de pseudo psihologie (adica toate revistele care au psihologie prein componenta titlului) cu psihologia care are tratatele si cartile ei, cele care se studiaza si la facultate/master/doctorat de psihologie. Nu e totuna!
  #79  
Vechi 20.02.2014, 14:23:00
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

neuro-nevrotica...pe paine....
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #80  
Vechi 20.02.2014, 14:23:18
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Frate Zaharia, m-am apucat sa dau un raspuns mai amplu, dar am renuntat fiindca ajungeam in alta directie. E foarte ciudat cum tu, medic si bun crestin in acelasi timp, refuzi notiunea de telepatie si... crezi in coincidente.
Si daca tot evitam sa... batem campii, o sa ma rezum doar la atat: ferice de tine, frate, ca esti atat de initiat in vietile sfintilor parinti si ca doresti din toata inima ta, sa-i inveti si pe altii. Necazul cel mare este ca pe toate le aduni intr-un graunte de otrava, pe care o strecori in sufletului celor pe care tu chiar vrei sa-i indrepti. Rezultatul? Intr-o zi il vei afla!...
Inteleg eu inima buna (sau mindria, despre care tocmai povestesti corinushei) legata de bobul de otrava... sesizarea, invatarea aproapelui,dar cu restul ma lasi fara replica. Dupa principiul cunoscut " ce te intreb eu si ce imi raspunzi tu!"
Ca atare m-ai mutit !
Probabil ca am exagerat eu vis-a-vis de comunicarea sau comuniunea dintre noi.
Asta este!
Bine ca nu exista lucru care nu poate fi indreptat, reconsiderat!
'Oi vedea ce am de facut !
Sa auzim numai de bine frate!
Sa ai pace, sa nu cunosti niciodata pacatul sau virtutea aratarii sau dupa caz a invatarii aproapelui, sa folosesti telepatia duhovniceasca ca este mult ajutatoare, si cind 'oi da o baza de referinta, un cuvint sau o parere din vreun sfint parinte , nici sa nu iti treaca prin minte ca ai fi vreun smerit sau bun cunoscator. Iar ca si cununa a dorintei tale simple sau energice de a activa pe forum sa nu fie dorinta de a invata/arata altora ci doar vorbitul la luna, adica asa, in van, fara nici o tinta, fara nici o dorinta fara ...
Este destul !
Mi-am dat seama ce ai inteles din postarea mea !

Iarta-ma !
Sa ai pace si spor duhovnicesc binecuvintat!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 20.02.2014 at 14:51:26.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare