Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.08.2008, 13:01:03
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Nu dragostei dobitoceshti cu multzi copii in nesimtire!
Stai linistit frate ca ce se naste din ortodox, draci mananca:)

Asa ca...din partea mea cresteti si ma inmultiti fratilor ortodocsi!

Cat priveste "pedomuizatorul"? He! -Niste uscaturi ce se scutura ele singure la cea mai mica bataie a vantului, un pic de rabdare sa avem...si se aseaza ele toate pe fagasul cel bun.



Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.08.2008, 17:02:11
oana29 oana29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2008
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Nu dragostei dobitoceshti cu multzi copii in nesimtire!
Stai linistit frate ca ce se naste din ortodox, draci mananca:)

Asa ca...din partea mea cresteti si ma inmultiti fratilor ortodocsi!

Cat priveste "pedomuizatorul"? He! -Niste uscaturi ce se scutura ele singure la cea mai mica bataie a vantului, un pic de rabdare sa avem...si se aseaza ele toate pe fagasul cel bun.


mmm da am citit textul si parerile tuturor da faza cu sexul ,eu zic ca daca vrei poti trai si in casatorie in curatenie trupeasca si sufleteasca dar sa fim seriosi in ziua de azi nu gasesti un barbat care sa se comporte ca in vechiile timpuri si traditii .......si faza cu casatoriile de proba intrun fel e ok ca asa stii cu ce om sau neom te legi siti traiesti viata astai din punct de vedere lumesc ....din punct de vedere religios da e un pacat destul de mare ,oricum sunt multe de povestit dar uneori nu avem timp
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.08.2008, 23:31:27
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Se pare ca e greu sa te faci inteles pe acest forum.....
Daca nu esti de aceeasi parere cu ceilalti esti impotriva lor...... cam aiurea dar....
Am vaga impresie ca peisajul social in care ne traim viata nu prea are importanta....

Si daca tot abstinenta e calea..... de ce sut atatia calugari care tin titlurile ziarelor.....?
In ce priveste invatatura cea dreapta a Sfintilor Parinti, nu e loc de pareri personale, Casiana. Daca tii prea mult la parerile tale contrare invataturii celei drepte, nu-i semn bun.
Amintesti de calugari cazuti in pacat. Dar de ce nu spui nimic de multimea de sfinti care s-au razboit cu demonul desfranarii si l-au infrant, cu ajutorul Bunului Dumnezeu? De ce nu amintesti si de cuvintele Sfintilor Parinti ce ne indeamna la infranare, la rabdarea ispitelor venite din partea dracilor?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.08.2008, 16:36:07
adrian54322 adrian54322 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2008
Mesaje: 12
Implicit


>C-tin: (despre PREDICI audio - PARINTELE NICOLAE TANASE)
Bun raspuns. multumesc
Cred ca e printre putinele raspunsuri la obiect.


Deci prezervativul este pacat !!!

Interesant ar fi daca se poate face trimitere si la niste
scrieri (Sfanta Scriptura, sau scrieri ale Sfintilor Parinti).
E drept ca acum cateva mii de ani, nici macar nu cred ca exista
notiunea de prezervativ. Dar cine stie,poate sfinti mai apropiati
de zilele noastre au tratat problema mai pe larg .


>vsovi:
Aici se discuta despre PREZERVATIV. (nu avort, nu pedofilie, etc)
Nu deturna tema discutiei. Tot esti tu adeptul abstinentei,
asa ca te rog sa te abti !
Decat sa tot aberezi aici, mai bine iti deschizi un Topic nou.
multumesc
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.08.2008, 16:57:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian54322
>C-tin: (despre PREDICI audio - PARINTELE NICOLAE TANASE)
Bun raspuns. multumesc
Cred ca e printre putinele raspunsuri la obiect.


Deci prezervativul este pacat !!!

Interesant ar fi daca se poate face trimitere si la niste
scrieri (Sfanta Scriptura, sau scrieri ale Sfintilor Parinti).
E drept ca acum cateva mii de ani, nici macar nu cred ca exista
notiunea de prezervativ. Dar cine stie,poate sfinti mai apropiati
de zilele noastre au tratat problema mai pe larg .


>vsovi:
Aici se discuta despre PREZERVATIV. (nu avort, nu pedofilie, etc)
Nu deturna tema discutiei. Tot esti tu adeptul abstinentei,
asa ca te rog sa te abti !
Decat sa tot aberezi aici, mai bine iti deschizi un Topic nou.
multumesc
hehe, poi expre am postat aici ca doar lucrurile se leaga... dar se pare ca dumneata n-ai priceput... shi apoi cine mi te crezi de ai inceput sa faci ordine pe forum... hai ca nu m-am suparat, dar dumneata ei fi ramas suparat shi nemultzumit, ciudat shi periculos amestec...

nu, multzumesc de recomandare... poi tocmai, sau eshti autorul topicului shi itzi faci curat...

poi daca este doar despre prezervativ discutzia atunci sa discutam din ce este fabricat, cine il produce, cum arata shi alte lucruri ce tzin de prezervativ...

eu l-am plasat in context... dumneata vrei sa excluzi contextul fiindca dumneata nu deturnezi tema discutziei?

Eu nu-s adeptul abstinentzei ca abstinentza presupune ca iar o sa curveshti adica te abtzii doar ca sa itzi para mai placuta curvia... nu, era vorba despre desavarshire shi nu de abstinentza...

Am sa deschid un topic nou (nicivorba) despre adrian54322 shi cum shtie el sa faca ordine pe firele de discutzie, ca sa discutam totzi numai ceea ce ar vrea el sa... auda...

cu placere :)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.08.2008, 00:02:34
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Casatoria de proba include neaparat si sexul?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.08.2008, 01:29:19
cris22 cris22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Nu i se pare nimanui ciudat/interesant ca in evanghelii nu se intra in nici un fel de detaliu intim, dupa cum nu exista nici un verset in care femeile sa fie "puse sub papuc"? Daca Dumnezeu a ales sa nu intre in patul oamenilor, de ce am face-o noi? Acesta e un mod de gandire specific evreiesc, in care religie exista aceasta obsesie pentru detalii: la ei se face si sex cu un cearceaf gaurit, ca sa se vite placerea...In mod sigur e vorba de placerea femeii, iar nu a barbatului, care nu vad cum poate face sex fara placere?!:dontgetit:
Problema fundamentala este de ce omul este o faptura sexuata? A fost facut asa de Dumnezeu, sau - dupa cum sugerau gnosticii - sexualitatea e mana necuratului, a Demiurgului rau si obscen? De vreme ce toate fiintele vii sunt sexuate, ar trebui sa deducem probabil ca aceasta e o functie creata de Dumnezeu. Si apoi, sa nu uitam ca si ingerii cazuti, fiii lui Dumnezeu din Geneza, au fost atrasi de sexualitate si de fiicele oamenilor. De ce atunci interzice sau condamna Dumnezeu ceva ce el insusi a creat? Sincer vorbind, nu cred sa existe un raspuns sincer si autentic la aceasta dilema...Desigur, fara sexualitate viata ar fi infinit mai simpla, dar se pare ca Dumnezeu nu a vrut sa ne faca viata usoara, ci ne-a lasat "mostenire" aceasta problema care cred ca se afla in centrul tuturor religiilor.
Cat despre prezervativ, sa fim seriosi: doar nu voiati ca la nastere sa aparem si cu aceste accesorii...! Dumnezeu nu este impotriva inventivitatii umane, ci din contra. In plus, faptul ca femeile nu " intra in calduri" in anumite perioade al anului, ci sunt fertile in fiecare luna, arata ca Dumnezeu a lasat la libertatea omului sa decida cand sa se "inmulteasca". Si cand nu. Mai mult decat atat, femeia nu este feritila non-stop, deci, din nou, un indemn la rationalitate.
In alta ordine de idei, pacat e ceea ce face rau, tie sau celuilalt. Nu vad cum a dori evitarea adulterului, a avortului, a sarcinilor nenumarate care transforma femeia intr-o femela, poate sa fie ceva rau. Abstinenta este preferata de multi, pentru ca ocoleste problema fundamentala a vietii (e sexualitatea creata de Dumnezeu; au gnosticii dreptate?) si ofera o viata usoara, celor care sunt in stare de ea. Pentru ceilalti insa, abstinenta poate conduce la ura, la dorinte refulate, care - la randul lor, conduc la pedofilie, homosexualitate, viol, etc.
Imi cer scuze pentru lungimea mesajului, dar se pare ca multi prefera sa se ascunda in spatele cuvintelor frumoase...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.08.2008, 13:44:16
adrian54322 adrian54322 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2008
Mesaje: 12
Implicit

Se pare ca mi-a trunchiat cineva un post mai vechi. nu vad care ar fi motivul ?
Autorul citatelor este Paul Evdokimov (Taina iubirii) :

===


"
Nimeni nu poate constrange femeia sa ramana însarcinata.
Procreatia nu poate fi decât creatia gandita a unor fiinte libere si pregatite
prin rugaciune.
Pentru ca un copil sa fie in mod liber voit, trebuie sa fie data si o
posibilitate de a nu-l avea.
"


"
Este foarte limpede ca trebuie sa fie evitata orice complicitate cu o morala decadenta.
Dar trebuie sa inlãturam si orice atitudine care abdica de la responsabilitatea umana si invoca
prea usor Providenta divina.
Aceasta atitudine nu are nimic comun cu actul credintei autentice.
Dumnezeu a dat inteligenta si libertatea de a opta si de a actiona prin acte
constiente si acest dar presupune datoria spirituala de a-ti asuma toate consecintele.
"

"
Actul prezervat prin calcularea zilelor, printr-un mijloc mecanic sau printr-o stapanire voitã,
toate, fara exceptie sunt nefiresti, daca nu ne jucam cu vorbele.
Prezervativele mentale sunt rodul cazuisticii mentale care nu mai e deloc o solutie spirituala
si adulta, în prezenta interdictiilor orice solutie este un trucaj sau o trisare.
Chiar si abstinenþa, când este impusã si nu liber doritã si acceptata,
nu are decât o înselãtoare aparenta spirituala si amplificã conflicte care distrug echilibrul.
"



Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.08.2008, 22:27:49
Irene.me Irene.me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Multumesc pentru ironie esti foarte amabil!

Insa eu prefer sa am doi copii bine educati si care sa se bucure de un trai decent si sa isi aduca aminte cu drag de mine, decat sa am 10 copii frustrati si lipsiti de cele necesare unui trai decent..... nu de alta dar mai tarziu iti spun mama daca stiai ca nu o sa ma poti creste cum se cuvine de ce m-ai mai facut?

prefer sa dau seama acolo sus cand voi trece in nefiinta decat sa chinui niste suflete si sa paricip la ingrosarea randurilor delincventilor....
sora Casiana trebuie sa-ti spun ca nu ai dreptate(desi tu crezi ca ai), si sa-ti zic si de ce. In primul rand fara ajutorul lui Dumnezeu noi n-am fi in stare sa randuim nici pentru noi o bucatica de paine, necum pentru unul, doi, sau mai multi copii. In Sfanta Scriptura spune ca un copil e o binecuvantare de la Domnul, iar batranii nostri spun ca fiecare copil vine pe lume cu bucatica lui de paine- adica Dumnezeu nu lasa pe nimeni.

Sigur, am vazut cu totii in care unii oameni au multi copii, si sunt saraci, si copiii ajung needucati, fura,etc.. Dar hai sa ne uitam indeaproape la acele familii- tin sotii posturile randuite de Biserica,abtinandu-se de la mancarea de dulce, de la relatii trupesti, si de la fapte rele?se roaga zilnic?merg la Biserica?ii invata si pe copii sa se roage? sunt ortodocsi adevarati? ca eu nu cred, chiar nu cred ca Dumnezeu ne lasa la greu daca noi facem voia Lui, sau macar ne straduim sa o facem cat putem de bine.

Faptul ca noi nu ne lasam in voia lui Dumnezeu si in acest domeniu, al copiilor, arata slabiciunea credintei noastre. Noi avem doi copii deocamdata, nu stim cati ne va mai darui Domnul, dar ma rog sa am credinta ca sa fac voia Lui.Iti spun drept ca si eu ma lupt uneori cu tot felul de spaime- daca o sa avem zece copii, cum o sa-i crestem, ce-o sa facem, etc..Apoi incep sa ma gandesc (cu egoism) la mine- dar eu ce-o sa fac, cum o sa mai progresez la serviciu, cand o sa mai fac un master, cand aia, cand ailalta, daca eu ba gravida, ba cu unul mic in brate.Nu mai zic de altele- cand o sa am si eu o zi linistita, mai putina treaba, etc., etc..

Cu toate astea dau slava lui Dumnezeu ca in ciuda slabiciunii mele de credinta nu ne-a lasat- suntem sanatosi si noi si copiii, si nu pot spune ca ne lipseste ceva. Sa nu-ti imaginezi ca om fi niste bogati, la care nu conteaza cate guri hranesc. Suntem oameni simpli, cu salarii destul de mici. Dar Dumnezeu ne-a ajutat mereu si n-am dus lipsa. Desigur, nu ne permitem cine stie ce vacante sofisticate, sau lucruri scumpe, dar nici nu le simtim lipsa. Suntem multumiti. Pot spune cu mana pe inima ca traiul nostru e decent, si cred ca va ramane decent si daca vom mai avea copii, cu grija lui Dumnezeu. Si am prietene din biserica cu 3-4 copii care la fel, nu duc lipsa, Dumnezeu le ajuta, pentru copilasi.

Noi atata ne mai temem de lipsurile materiale, in loc sa ne temem de lipsurile duhovnicesti, ca daca am avea credinta si virtuti nu ne-am teme de nimic, asa cum zice Scriptura.

Apoi gandeste-te ca nimeni nu-ti garanteaza viata copilasilor tai (sa le dea Domnul zile indelungate si sanatate!) Tu iti faci planul- fac doi si o sa le dau, o sa le fac, etc., si poate ei se duc la Domnul inaintea ta, si poate iti va parea rau ca n-ai avut mai multi, ca averile pe care le-ai strans cui le vei da?

Copiii sunt pentru noi o extraordinara posibilitate de a ne jertfi,de a sluji aproapelui, si de a creste duhovniceste,posibilitate de care noi nu prea vrem sa profitam.

si ca sa vedeti si familii cu multi copii, foarte frumoase, va invit sa vizitati un blogul unei familii cu zece copii- familie probabil amish, din Statele Unite.Traiesc simplu, n-au comoditatile fara de care noi nu ne putem imagina viata, dar se vede ca sunt fericiti si multumiti

http://eyesofwonder.typepad.com/my_weblog/

Sunt sigura ca sunt si multe familii ortodoxe de acest fel si la noi, din pacate nu au blog, ori site, ca sa ne incurajeze si pe noi, cei mai fricosi si mai putin credinciosi

Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.08.2008, 09:19:11
adrian54322 adrian54322 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irene.me
In primul rand fara ajutorul lui Dumnezeu noi n-am fi in stare sa randuim nici pentru noi o bucatica de paine, necum pentru unul, doi, sau mai multi copii. In Sfanta Scriptura spune ca un copil e o binecuvantare de la Domnul, iar batranii nostri spun ca fiecare copil vine pe lume cu bucatica lui de paine- adica Dumnezeu nu lasa pe nimeni.
...
Faptul ca noi nu ne lasam in voia lui Dumnezeu si in acest domeniu, al copiilor, arata slabiciunea credintei noastre.
...
http://eyesofwonder.typepad.com/my_weblog/
Cred ca ai dreptate in ce ai scris. Credinta unora (printe care ma numar si eu)
este departe de a fi totala. Si increderea in Dumnezeu este slaba.

Am mai citit si eu in stanga si in dreapta, si cel putin din punct
de vedere ortodox orice metoda de contraceptie este considerata pacat.
Acum face fiecare dupa putinta, sau mai bine zis dupa credinta lui cum poate mai
bine.

Link-ul este foarte dragut, dar sunt cateva hectare bune acolo.
Facand exceptie de mancare si considerand doar spatiul locativ ... si vine iarna,
cam greu sa cresti 9 copii intr-un oras mare, intr-o garsoniera sau
doua camere. Stiu ... iar o lipsa de incredere/credinta, dar ... :-( ???


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01