Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2010, 01:20:25
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit Sunteti cu adevarat crestini?

Nu am sa continui postarile la topicul cu potopul. M-am cam lamurit cam ce si cum in ceea ce ii priveste pe diversi membri ai acestui forum. Deschid asadar un nou topic cu o intrebare capcana (asta ca sa nu mai fiu acuzat de viclenie, iata ca si recunosc ca e o intrebare capcana, dar nu cred ca veti descoperii si care e capcana, daca descoperiti va pierdeti credinta si va recastigati ratiunea).
Deci sunteti cu adevarat crestini? Fireste asta depinde de cum definim crestinismul, de altfel la cat de faramitat este cred ca s-ar putea aproape vorbi despre crestinisme. Dar sa incerc totusi o simplificare prin reducerea la cateva atribute de baza ale crestinismului ( aici sa ma corecteze cineva daca gresesc, dar nu cred totusi sa gresesc in ultimul hal) : credinta in Dumnezeu, credinta in viata vesnica si iubirea de aproape si de Dumnezeu.
Iar eu va spun ca voi nu aveti nici una din acestea. Da, ma puteti ataca acum cat vreti, asta nu va arata ca ati avea atributele enumerate.
Daca ati avea nu credinta cat un munte ci un dram de credinta in Dumnezeu, daca ati crede cu adevarat ca exista un Creator a tot ce exista in primul rand nu v-ati simtii atat de ofensati cand cineva spune ca nu exista. Si in loc sa il atacati cu inversunare unii din voi chiar l-ati compatimii ca el nu a descoperit un lucru atat de pretios precum cel descoperit fara putinta de tagada de voi. Ba mai mult, daca pe langa faptul ca ati crede in Dumnezeu,ati mai crede cu adevarat in viata vesnica si ati avea certitudinea existentei paradisului eu va intreb simplu : ce va mai retine in aceasta viata? Cum puteti sa cautati mereu sa va prelungiti viata aceasta atat de imperfecta, atat de efemera in fond, cand aveti posibilitatea de a avea acces cat mai rapid la o viata infinit mai buna, infinit mai valoroasa decat aceasta?Oare nu spune chiar Mantuitorul ca trebuie sa lasati in urma si frati si surori si sa va duceti crucea pentru a va mantuii?Oare nu spune tot Mantuitorul in atatea randuri ca trebuie sa va pierdeti pe voi insiva pentru a gasi Imparatia Cerurilor?
Si de ce cand moare cineva plangeti? Nu credeti ca exista viata vesnica, sau oare toti cunoscutii vostri sunt atei si ajung in mod sigur in iad?Chiar nu aveti nici un dram de credinta in ceea ce priveste mantuirea macar a unora din oameni. Mai ales voi ortodocsilor, doar faceti si pomeni pentru a fi cat mai siguri ca omul ajunge in rai. Dar tot voi si bociti. Omul ala nu e fericit acolo unde e? Chiar nu puteti sa mai rabdati un numar de ani pana veti ajunge si voi langa el?
Si daca mai adaugam si iubirea de Dumnezeu si de aproapele, atunci tabloul imi pare si mai absurd. Il iubiti voi pe aproapele si pe Dumnezeu? Pai daca L-ati iubii pe Dumnezeu, nu doar ca fiecare gand ar merge catre El, ba mai mult, ati cauta sa muriti cat mai curand pentru a ajunge alaturi de El. Si acum veti sarii toti pe mine ca va indemn la sinucidere. Dar cum puteti sa nu vedeti ca vi se ofera cel mai frumos, cel mai demn si inaltator, cel mai crestinesc mod de a murii mai curand?
Caci puteti oricand in numele iubirii de Dumnezeu sau de aproape sa fiti primii in frontul luptei contra tuturor bolilor, primii acolo unde sunt razboaiele civile, primii acolo unde exista oameni loviti si unde puteti sa fiti la randul vostru loviti. Sau celor carora le place sa propovaduiasca cuvantul Domnului le este mereu deschisa poarta cea stramta a martirajului in tarile islamice.Sau nu spune Biblia ca stramta este calea ce duce la viata vesnica?Iar ceea ce faceti voi nu face toata lumea? E asa o mare virtute crestina sa stai pe un forum sa mai pui cate o intrebare, sa mai dai un sfat, cand ati putea sa va dovediti in fata Celui Preanalt credinta ? Nu va mai ascundeti in spatele argumentelor de genul : Dumnezeu nu se va lasa inselat si va stii ca noi vrem defapt sa ne sinucidem si sinuciderea e un pacat. Asta e o scuza ieftina, oare martirii inceputurilor crestinismului nu si-au dat seama ca vor murii? Ce au facut ei nu seamana pentru mintiile necredincioase si slabe cu o sinucidere? Voi daca imi replicati ceva de genul asta nu faceti decat sa va bateti joc de moartea propriilor vostri martiri.
Unde este asadar trairea voastra, unde este autenticitatea voastra? Stati aici pe un forum, spuneti pilde, discutati daca Isus se scrie cu un i sau doi de i, daca e un pacat sa emigrezi si alte maruntisuri.Cand veti ajunge in fata celui Prea Inalt asta veti fi intrebati? Daca ati scris ortografic corect? Unde va este frica si cutremurul credintei? Sunteti voi capabili sa va aruncati la mii de leghe in adancuri pentru a-L gasii pe Dumnezeul cei Viu si Adevarat?
Si pe deasupra cum puteti sa ii dispretuiti pe atei? Macar noi ca nu credem, macar noi suntem onesti in necredinta noastra, pe cand voi ce scuza aveti? Doriti toti sa ajungeti in rai, dar nici macar unul nu isi doreste sa moara. Pe nici unul din voi gandul mortii fizice nu il bucura, nimeni nu o priveste cu adevarat ca pe o poarta spre lumini nevazute si lucruri ce nu pot fi simtite de inimiile noastre omenesti atat de lumesti.
Si fireste vor reancepe atacurile la persoana mea. Sunteti invitati,sunt sigur ca repertoriul de acuzatii nu a fost inca epuizat, de altfel mai e loc si de injurii, doar sunt ateu, nu va jenati, insa atacurile imi intaresc inzecit spusele :)

Dar lasand la o parte ''credinta'' voastra, revenind la ale mele, poate vreunul din voi intelege macar acum ce vreau sa spun cand afirm ca crestinismul este un nihilism. Nu, nu ca nu ar avea valori mai mult sau mai putin corecte. Ci pentru ca luat cu adevarat in serios el nu incurajeaza viata aceasta, propunand o alta viata, infinit superioara acesteia, nu face decat sa o devalorizeze pe cea prezenta. Este asadar nihilist in raport cu aceasta viata efemera ce o traim acum.Iar daca pariul pe cealalta viata se dovedeste fals nu e adevarat ca nu pierdeti nimic. Pierdeti totul : aceasta viata, unica de care putem fi siguri...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2010, 02:08:52
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit



Esti comic sau iti place sa filozofezi pe teme care au un raspuns clar.Raspunsul ni la dat HRISTOS iubitiva aproapele asta arata adevaratul crestin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2010, 02:11:57
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Si totusi daca ar fi asa de simplu atunci nu aveti de ce sa va stresati atata sa va propovaduiti credinta :)
Ca sa nu mai zic ca totusi nu ai raspuns la unele chestii de pe acolo. Credeti defapt in viata de dupa moarte sau nu? Ca nu prea se vede credinta asta.
Si de iubit asa generic aproapele poate si un ateu pana la urma
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2010, 02:35:50
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Si totusi daca ar fi asa de simplu atunci nu aveti de ce sa va stresati atata sa va propovaduiti credinta :)
Ca sa nu mai zic ca totusi nu ai raspuns la unele chestii de pe acolo. Credeti defapt in viata de dupa moarte sau nu? Ca nu prea se vede credinta asta.
Si de iubit asa generic aproapele poate si un ateu pana la urma
Nu pot sa spun cred in viata dupa moarte ci stiu ca exista.
Un ateu nu poate iubi in sensul pe care la spus HRISTOS pentru ca ar trebui sa renunte la egoism ear atunci nu ar mai fi ateu.
Faptul ca vrei ca un om sa se vindece de o boala nu cred ca e un lucru rau asta inseamna propavaduirea credintei.
Referitor la ce ai scris nu am stat sa citesc tot doar ce mia sarit in ochiul meu ca ar fi mai important pentru mine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.06.2010, 09:10:15
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

"Capcana" ta nu e foarte eficienta, si isi pierde caracterul de "capcana" o data ce se poate vedea ca se intemeiaza pe niste premise total gresite.

Foarte pe scurt spus, existenta vietii de dupa moarte si faptul ca scopul ultim al vietii se raporteaza la aceasta viata de dupa moarte nu inseamna ca viata pamanteasca isi pierde orice valoare.

Tu incerci sa impui ca premisa a discutiei ideea ca "crestin adevarat = o persoana pentru care viata nu are valoare", ceea ce este un infantilism, ca sa nu spun mai mult...

Dimpotriva, viata pamanteasca are o valoare uriasa. Universul creat, spatiul si timpul, energia si materia in mijlocul carora ne desfasuram viata pamanteasca au fost create de Dumnezeu cu un anumit scop, ele au in mod implicit, prin insasi faptul creatiei, o anumita valoare; iar frumusetea si valoarea lor intrinseca este accesibila oricatui om care zaboveste cinci minute sa le contemple.

A, ca valoarea vietii pamantesti nu este suprema, asta-i cu totul alta discutie. Dar faptul ca scoala nu isi serveste siesi drept scop, ci ca exista pentru a te pregati pentru o cariera ulterioara, nu inseamna ca ar trebui sa ne inghesuim toti sa fim exmatriculati.

Dar lasand la o parte ''credinta'' voastra, revenind la ale mele, poate vreunul din voi intelege macar acum ce vreau sa spun cand afirm ca crestinismul este un nihilism. Nu, nu ca nu ar avea valori mai mult sau mai putin corecte. Ci pentru ca luat cu adevarat in serios el nu incurajeaza viata aceasta, propunand o alta viata, infinit superioara acesteia, nu face decat sa o devalorizeze pe cea prezenta.

Aceasta teza a ta este contrazisa cu brio de simplul fapt ca exista si au existat dintotdeauna credinciosi crestini, atat laici cat si clerici, cat si sfinti, care au inteles valoarea si frumusetea vietii pamantesti si au trait-o din plin. Crestinismul nu este, in esenta lui, o religie a ascezei, ci a bucuriei de a trai.

Cum sa nu ma bucur de viata aceasta, in mijlocul universului creat de Dumnezeu, in care am ocazia sa gust din frumusetile, cunostintele si bucuriile Sale, si in care am ocazia sa ma pregatesc, la fel ca un elev sau sstudent, pentru o cariera chiar mai frumoasa si o implinire finala a tuturor acestor promisiuni ?

Last edited by Erethorn; 20.06.2010 at 09:16:51.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2010, 09:32:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Bravo, mai, Zarathustra, ai intrat pe un forum crestin sa acuzi crestinii ca nu sunt crestini si ca nu au dragoste in timp ce te plangi ca esti atacat. Probabil crestinismul pentru tine inseamna : "Da, Zarathustra, ai dreptate", "Sa traiti domnu` Zarathustra!". De fapt ce te framanta pe tine si ce-i in capsorul tau? In ce problema nu ai loc de crestini? Te-ar satisface sa afli ca tot forumul acest devine ateu din pricina contributiei tale nepretuite la luminarea oamenilor? Si care ar fi castigul, mai precis? Am deveni toti ca tine? Mmmmm...nu, merci...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2010, 12:10:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Zarathustra
Poate nu om fi noi crestini ,eu recunosc ca sunt departe de acest nume,dar tu cu siguranta pari a fi .Caci ai surprins foarte bine idealul de traire crestina,asa cum ar trebui sa fie.Daca am fi cu adevarat crestini ,am face intradevar cele ce zici tu.
De aceea ,nici concluzia ca uram viata asta nu ni se aplica,tocmai pentru ca iubim mai mult placerile acestei lumi,decat pe Hristos .
Dar cea mai mare invatatura a Ortodoxiei este tocmai semrenia.Aceasta e un dialog sincer cu Dumnezeu:-Doamne eu asa sunt,asa cum ma vezi si Tu,cu toate indoielile si neputintele mele,daca existi,ajuta-ma sa fiu dupa voia Ta .
Crestinul e doar un nihilist,caruia Dumnezeu ii raspunde .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2010, 12:32:43
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul


Esti comic sau iti place sa filozofezi pe teme care au un raspuns clar.Raspunsul ni la dat HRISTOS iubitiva aproapele asta arata adevaratul crestin.

Corect,este atat de simplu,pentru cine vrea sa vada,pentru cine nu ,va cauta intotdeauna nod in papura.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2010, 13:36:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Este o intrebare la care numai Dumnezeu poate sti raspunsul:cat de crestini suntem fiecare in inima si cugetul sau.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2010, 13:38:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Era o pilda, poate o posteaza cine si-o aduce aminte mai bine. Vine cineva la un monah si il ispiteste: "mai, tu nu esti calugar, nu te rogi cum trebuie." Calugarul: "asa e cum zici tu, nu sunt." "mai, tu esti foarte mandru." "asa este, sunt foarte mandru." "mai, tu nu il iubesti pe Dumnezeu si pe aproapele tau." "asa e, nu Il iubesc pe Dumnezeu si pe aproape." "mai, tu nu esti crestin." La acest cuvant, calugarul a zis: "la asta nu pot sa iti mai raspund ca pana inainte, ca daca spun ca nu sunt crestin, ma lepad de Hristos si ma fac asemeni ereticilor."

Un crestin adevarat trebuie sa nadajduiasca si sa Il marturiseasca pe Hristos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Voi sunteti lumina lumii!" Alex_Ciceu Preotul 0 18.07.2007 22:21:03
Multi dintre voi sunteti creduli SCORPIUS Generalitati 59 21.01.2007 08:07:31