Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.11.2022, 08:09:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ce mai faceti, domnu Moroco? Bine sanatos?

Ia uite psihologul Adrian Niculescu ce a zis, uite cum doamnele acelea in loc sa plece vor sa il provoace tot timpul: https://fb.watch/gR4MyVvqNf/ ...si comentariul lui Adrian Niculescu: "Reactia Parintelui, arata faptul ca lucrurile acestea se intamplau de mult timp. Orice femeie normala si educata, ar fi plecat in secunda doi, dupa atentionarea Parintelui, ea nu, statea pe loc, de ce? Pt ca asta vroia, sa il instige…"
Nu cred că e psiholog Niculescu, e frizer omul și antreprenor în industria asta, din ce înțeleg eu din acele filmări părintele era deranjat că stătea prea aproape de spovedanii.
Văd că la Vlădiceni se spovedește într-un spațiu deschis vara tocmai pt a se evita cazurile de tipul părintele Visarion, și se cam aude, deci probabil că asta l-a enervat în acea filmare făcută vara.

Nu cred că ai voie să înregistrezi sau filmezi ce spovedește altul, asta denotă deja altceva, e posibil să fi ascultat spovedaniile și după să fi reproșat la una și la alta dintre femeile care merg la Vlădiceni chestiuni din viața particulară, eu cred că nici mireanul nu are voie să încalce secretul spovedaniei, chiar dacă nu e preot, de ce mireanul ar fi exclus ?

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Inca un clip cu doamna aceea care facea filmare cu telefonu in biserica pe timp de zi: https://fb.watch/gR4Tp_F9nD/ si comentariul lui Adrian Niculescu din video.
E foarte straniu să te tot filmeze cineva cu un telefon, e o formă de hărțuire deja chiar dacă e spațiu public, în primul rând că e dreptul oamenilor să nu fie filmați și nu fac nimic neînregulă.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Necuratul lucreaza printre oameni sa creeze tulburari in biserica de Duminica mai ales.
Sunt câteva zeci/sute de ispite care i se întâmplă unui călugăr în zeci de ani de viață monahală, părintele avertiza cu privire la faptul că era înregistrat când spovedea încă de când era cazul părintelui Visarion.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Apropo Nicolae Voiculet, cantaretul la nai din partidul AUR este solidar cu Parintele Calistrat, la fel si Dan Stana. Avand in vedere ca ai zis ca sustii partidul AUR poti sa fi de acord cu ei la fel. De data asta eu, care nu sustin aur, ii dau mare dreptate lui Voiculet, respect. Biserica este atacata din exterior intotdeauna, aici exemplu fiind prin doamnele acestea.
Nu contează preferința politică a domnului Voiculeț, el e naist la bază, nu membru de partid, dacă mâine partidul dispare el tot va rămâne, mi se pare cam agitată reacția, părintele Calistrat se apără singur.

Părintele spunea în ultimul live să stăm liniștiți că nu se atacă biserica, să nu ne revoltăm împotriva responsabililor, i-a răspuns chiar lui Vasile Bănescu că el pr Calistrat ar putea fi purtător de cuvânt, dar Vasile Bănescu nu ar putea să facă treabă la oi și la animale sau în agricultură cum a făcut părintele sau să stea la spovedit cât stă el.

Ultimele precizări al pr Calistrat, https://www.youtube.com/watch?v=WCbNiC1Wds4
vorbește și despre situația de la Dragomirna, nu a fost dat afară ci mutat după ce a restaurat viața de obște și împărțitul la comun al darurilor, se dorea ca el să fie un fel de magnet care atrage oameni în diferite zone care nu aveau pelerini și nu a vrut nici el să se lase folosit.

Iar la Sihăstria a stat 3 ani la oi și la munca de jos, deși la vremea lui cu un liceu agricol aveai studii, din 9 clase de a 10-a în generația lui au picat la treaptă și au mers la profesională 6 clase, doar 3 clase cu peste 30 de oameni au făcut liceu pe vremea lui în anii 80.

Are și facultate și master, a terminat cu note peste 8.50 media și 10 la master, la 50 de ani și a mers la toate cursurile, a fost în primii 5 la carte deși alții erau tineri cu mult timp liber, cu nervi să învețe, fără obligațiile mănăstirii, spovedit, slujit.

În anii 90 admiterea la facultatea de teologie era foarte grea se dădea gramatică cu sintaxa propoziției tot, muzică și multe materii unde trebuia să ai bani de meditații și el era din familie modestă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.11.2022 at 08:14:07.
Reply With Quote