Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2022, 08:05:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit Scade procentul elevilor care frecventează ora de religie

O știre din 2022, de pe portalul scoala9:

„Din totalul de 2.9 milioane de elevi câți sunt în România, 2,1 milioane participă la orele de religie, potrivit unor statistici puse la dispoziția Școala 9 de Ministerul Educației. Pentru aceștia părinții au trebuit să depună o cerere că vor să frecventeze această oră.

Legislația actuală spune că părinții trebuie să facă o cerere către conducerea școlii, în care să specifice și cultul solicitat.

O scădere de 15% a celor care aleg disciplina religie

Aceste noi date arată o scădere de 15 procente față de acum șapte ani
, când s-a modificat modul în care se optează pentru această oră. În 2015, Ministrul Educației de la acel moment, Sorin Cîmpeanu, anunța că 88% dintre elevi erau înscriși la ora de religie, potrivit Ziare.com.

În contextul noii reforme a educației, Ministerul a venit în această vară cu ideea ca la ora de religie să nu se mai dea note, ci calificative. Propunerea era și pentru alte materii precum muzică, desen și educație fizică. Conducerea ministerului a revenit asupra deciziei, astfel ca religia să rămână cu evaluare prin note.”

___________

E foarte bine că se dau note la orele vocaționale, dacă cineva e talentat la sport, muzică, religie acel 10 trebuie să-l ajute la Media Generală nu să fie înlocuit cu calificative cum ar vrea ateii ca să facă zadarnică ora de religie, orice muncă în plus și participarea la ora de religie e o muncă în plus, se răsplătește.

Așa e și-n viață, orele suplimentare se plătesc, dacă unul e gras și ia scutire nu e vina altuia care e atletic și pe care-l ajută un 10 la sport, nu trebuie anulate notele cu calificative ca la grădiniță, ca să-l favorizezi pe gras, nu scazi ștacheta după cel mai slab/comod/nesimțit individ din societate, ci încurajezi implicarea.

Și Olimpiada de Religie e foarte veridică, mie îmi pare rău acum retroactiv că nu am participat, nici nu am avut profesori care să mă îndrume spre olimpiadă.

Biserica Ortodoxă Română trebuie să facă la începutul fiecărui an școlar un îndemn către părinți să-și înscrie copiii la ora de religie în toate ciclurile - I-IV, V-VIII, IX-XII, s-au relaxat prea mult după ce în 2015 au depus 88% cererile.

Trebuie o conlucrare mai mare între Biserică - profesor de religie - părinte, chiar ar fi interesant ca un grup de lucru preoți-părinți-profi de religie să scrie programa împreună și să fie o oră dinamică, atractivă, în care mereu se întâmplă câte ceva interesant.

Profesorii de religie nu pot singuri fără ajutorul ierarhilor, călugărilor și preoților, nu trebuie lăsați singuri, iar cei mai slabi care fac fără tragere de inimă ora de religie doar pt un salariu, trebuie întâi avertizați că strică cota orei de religie, apoi scoși din sistem dacă nu se perfecționează.

Omul modern e inerțial-comod de multe ori și decât să facă o cerere preferă să nu mai meargă, să nu se mai streseze, de aceea trebuie reamintit de la amvon.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.12.2022 at 08:08:21.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2022, 12:56:08
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
„Din totalul de 2.9 milioane de elevi câți sunt în România, 2,1 milioane participă la orele de religie, potrivit unor statistici puse la dispoziția Școala 9 de Ministerul Educației. Pentru aceștia părinții au trebuit să depună o cerere că vor să frecventeze această oră.
Sunt multi. Ma refer nu la cei ce nu participa, ci la cei care participa. Stim foarte bine cum sunt facute cererile acelea, mai cu voia, mai cu forta, iar daca nu ar exista o presiune din partea scolilor si din partea societatii, procentul celor care ar participa la aceste ore ar fi mult mai mic. As putea spune ca elevii merg la orele de religie exact din acelasi motiv pentru care si oamenii obisnuiti merg la biserica: din obisnuinta si de frica. Daca orele de religie ar fi mutate din scoli in biserici, procentul ar scadea si mai mult, deoarece lumea nu e obisnuita sa mearga la biserica, iar una dintre sursele fricii ar fi eliminata. Ar mai ramane doar cei pentru care mersul la biserica e un lucru normal sau cei carora le e frica de Dumnezeu.

N-am zis nimic despre cei care merg la religie de placere. N-am zis, pentru ca acestia sunt putini. In primul rand nu vad ce e placut in a asista timp de un ceas la o lectie despre cum e organizat ritualul ortodox, sau despre doctrina Bisericii. La fel de neinteresant e si sa inveti pe de rost niste rugaciuni sau cantece religioase, mai ales ca evaluarea e facuta in spiritul milei crestine, astfel incat toti se vor trezi la sfarsitul anului cu note mari, altfel la anul n-au sa mai faca cerere de inscriere la ora de religie. Deci motivatia e aproape zero. Poate ca unii dintre elevi nu reusesc sa observe ipocrizia din spatele acestei ore, dar exista si unii care nu sunt atat de prosti incat sa nu isi dea seama ca toata aceasta disciplina e facuta pentru a asigura niste posturi unor absolventi de teologie care, fie ca n-au vocatie de preoti, fie ca n-au reusit sa-si procure o parohie (pentru ca probabil n-au avut resursele materiale necesare sau n-au avut "cunostinte").

Religia exista in scoala deoarece Biserica e incapabila sa organizeze singura pregatirea religioasa a propriilor enoriasi si astfel, in loc ca preotii sa-si ia din timpul lor pentru a face munca misionara, se ajunge la situatia in care Biserica se foloseste de "mercenari", adica indivizi platiti, insa din banii statului (deci ai altora) care sa faca treaba. Pana la urma, totul se invarte in jurul banului. Ajungi preot ca sa ai bani, dai bani ca sa ajungi preot si iei bani de la oameni pentru a-ti face treaba pe care spui ca o faci dezinteresat. Sa mai vorbim aici despre principii, n-are rost.

Si ca veni vorba despre principii mai ar fi ceva de zis.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Trebuie o conlucrare mai mare între Biserică - profesor de religie - părinte, chiar ar fi interesant ca un grup de lucru preoți-părinți-profi de religie să scrie programa împreună și să fie o oră dinamică, atractivă, în care mereu se întâmplă câte ceva interesant.
Ora de religie nu e atractiva deoarece scopul ei fundamental a fost inca de la inceput ratat, anume acela de a face din elevi oameni mai buni. In loc sa le bati capul cu tot felul de nimicuri teologice, mai bine ai incerca sa le formezi o constiinta morala. Dar ca sa le formezi o constiinta morala, trebuie ca tu insuti sa fii un om moral. Zicala "nu fa ce face popa, ci fa ce zice popa" descrie foarte bine aceasta imposibilitate fundamentala. Daca Biserica nu e un model de moralitate, n-ar fi cazul ca ora de religie s-o preia altcineva? Sau sa se transforme in altceva ce sa reflecte mult mai bine nevoia de educatie morala?

Si mai e un lucru pe care majoritatea nu-l observa. Ora se numeste de "religie". Nu religie ortodoxa, nu catolica, nu protestanta. Si totusi se face religie ortodoxa, catolica, protestanta, adica un soi de prozelitism religios. Asta n-ar fi o problema daca beneficiarii acestei ore sunt de acord sa devina tinte ale acestui prozelitism. Dar daca, de exemplu, eu sunt un elev adventist si vreau sa studiez la ora de religie doctrina adventista, ce fac daca in scoala mea nu exista un profesor de religie adventista? Nu mi se ofera dreptul de a invata? Sunt obligat sa invat lucruri cu care nu sunt de acord? Bugetul de stat nu aloca bani si pentru pregatirea mea? Pai nu e cinstit!

Intr-o alta ordine de idei, ce pregatire in domeniul religiei imi ofera o ora la care studiez doar doctrina unui anumit cult? Cat de mult voi avea eu habar de ceea ce se intampla in alte culte religioase? Atunci cand la ora de religie ortodoxa mi se spune ca toti cei ce nu sunt ortodocsi sunt eretici, lucrul acesta nu ma lamureste cu nimic. Oricum, si altii spun despre mine ca sunt eretic, dar nu asta e problema, ci aceea de a intelege cum gandesc si ceilalti. Asa ca dupa gramada de ani pierduti la orele de religie constat cu stupoare ca n-am niciun habar despre fenomenul religios si ca toata povestea nu a fost decat o smecherie menita sa ma convinga sa merg la biserica, adica totul n-a fost decat pur prozelitism. Vorbeam despre ipocrizie? Se pare ca nu degeaba!
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.

Last edited by Krautrock; 31.12.2022 at 12:59:17.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2022, 13:28:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Sunt multi. Ma refer nu la cei ce nu participa, ci la cei care participa.
Chiar și un suflet dacă se pierde, e enorm, trebuie să alergăm după drahma cea pierdută și să ne facem tuturor toate pt a-i câștiga pt Biserică și mântuire, după îndemnul Apostolului Pavel.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Stim foarte bine cum sunt facute cererile acelea, mai cu voia, mai cu forta, iar daca nu ar exista o presiune din partea scolilor si din partea societatii, procentul celor care ar participa la aceste ore ar fi mult mai mic.
Unii directori de școală nu primesc nici preotul la începutul de an școlar 2 minute să zică un Tatăl Nostru, asta deși sunt plătiți din banii părinților, din impozitele lor - unii creștini practicanți și nici catolicii, nici neoprotestanții nu sunt deranjați de rugăciunea Domnească.

Deci astfel de jeguri de directori puși politic când de PSD când de PNL, dacă scade nr de cereri dau afară profesorul de religie, deși în spiritul Legii chiar de ar fi o singură cerere într-o școală de 500 de elevi, ar trebui să-i acorzi dreptul de studiu religios.

Dreptul la școlarizare include și dreptul la ora de religie pt cel care optează iar astfel de directori trebuie trași în judecată pt abuz în serviciu, dacă încalcă dreptul la asistență religioasă al elevului.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
As putea spune ca elevii merg la orele de religie exact din acelasi motiv pentru care si oamenii obisnuiti merg la biserica: din obisnuinta si de frica.
Depinde de palierul de vârstă, la I-IV elevii îndrăgesc învățătoarele, mai ales dacă sunt spirite calde care zâmbesc, ora de religie nu poate fii făcută de oameni acri!

Mulți studiază religia de curiozitate, să vadă ceva nou care le-a scăpat, dacă profesorul de religie e un om inteligent, bonom, diplomat, care le potențează talentul poate descoperi într-o clasă cel puțin un potențial olimpic la religie.

Eu am crescut cu o biblie ilustrată făcută pt copii, era de la catolici dar citeam din ea despre pildele lui Solomon, despre cele pilda celor 10 Fecioare, pilde care se pot preda la acel nivel de dezvoltare, deci pot spune că de când am învățat să citesc, citesc lucruri religioase, și ca mine mai sunt mulți.

Nu trebuie subestimată dragostea omului pt cuvintele Evangheliei și vocația religioasă, umaniștii aduc puțină culoare lumii, altfel ar fi totul cenușiu.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Daca orele de religie ar fi mutate din scoli in biserici, procentul ar scadea si mai mult, deoarece lumea nu e obisnuita sa mearga la biserica, iar una dintre sursele fricii ar fi eliminata.
Lumea nu e obișnuită, pt că e comodă, sau lucrează Duminica, dar cei care merg cum s-au obișnuit, tocmai pt că sunt oameni auto-didacți și se luptă cu eul comodității și al nesimțirii care există în omul modern.
Unii merg la Biserică să se antreneze ca într-o olimpiadă unde ca să alergi mai multe maratoane trebuie să faci zeci de mii de ture să te obișnuiești.

La fel e și cu cererile pt ora de religie, oamenii nu au chef să le mai facă după un ciclu, dacă ierarhii B.O.R. care sunt cei mai vizibili și călugării care au mii de fii duhovnicești nu vorbesc continuuu despre necesitatea orei de religie, profesorii nu pot singuri să convingă.

Aici trebuie ca administrația B.O.R. să se implice masiv prin afișe în parohii, prin predică, prin Pastorala Patriarhului, prin emisiune, la Trinitas tv cu Vasile Bănescu despre necesitatea orei de religie, cu anumite personalități civile cum a fost Connect-R care a recomandat ora de religie, eu prefer ca B.O.R. să-i dea ceva bani lui Connect-R și altor artiști pt ca să facă un lobby segementat pe un eșantion decât să meargă în altă parte acele resurse.

E vorba de o alocare de resurse care trebuie făcută dinspre B.O.R. și ierarhie spre profesorii de religie, iar profesorii de religie să țină aproape de B.O.R să se perfecționeze pedagogic continuu, să fie la fiecare praznic în Biserică nu să fumeze sau să aibă o ținută neadecvată.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2022, 14:18:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
N-am zis nimic despre cei care merg la religie de placere. N-am zis, pentru ca acestia sunt putini. In primul rand nu vad ce e placut in a asista timp de un ceas la o lectie despre cum e organizat ritualul ortodox, sau despre doctrina Bisericii.
Nu sunt chiar puțini, unde să meargă cei din familii religioase, fiii de preoți șamd, mai bine să rătăcească la o bere și o țigară, cum fac mulți liceeni care renunță la religie pt a chiuli și a sta prin cafenele ?

Ți se deschide un nou orizont în față dacă știi religie, precum scrie și în Luca 24:45 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=24

45. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile.

Cu cât cunoști mai bine Scripturile și învățătura Bisericii te apropii de revărsarea de Har pe care Dumnezeu o dă omului să reziste în aceste vremuri.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
La fel de neinteresant e si sa inveti pe de rost niste rugaciuni sau cantece religioase, mai ales ca evaluarea e facuta in spiritul milei crestine, astfel incat toti se vor trezi la sfarsitul anului cu note mari, altfel la anul n-au sa mai faca cerere de inscriere la ora de religie. Deci motivatia e aproape zero.
Nu e chiar așa, există puști care și-au adus părinții la Biserică după ora de religie și care cunosc mai multă religie decât părinții lor, pt că la ei în familie nu era tradiție, deci nici nu-i ducea nimeni la Biserică, nu le spunea nimeni de post, rugăciune, maslu și doar făcând religie au putut să afle, altfel nu ar fi aflat.

Acum de când e cererea, un părinte ateu nu va face cererea și va condamna și pe fiul său la închistare sufletească față de tezaurul spiritual, eventual va asuma toate căderile sufletești ale fiului pt că l-a ținut departe de remediile spirituale ale Bisericii, Sfintele Taine.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Poate ca unii dintre elevi nu reusesc sa observe ipocrizia din spatele acestei ore, dar exista si unii care nu sunt atat de prosti incat sa nu isi dea seama ca toata aceasta disciplina e facuta pentru a asigura niste posturi unor absolventi de teologie care, fie ca n-au vocatie de preoti, fie ca n-au reusit sa-si procure o parohie (pentru ca probabil n-au avut resursele materiale necesare sau n-au avut "cunostinte").
Funcția didactică profesor de religie sau chiar profesor în facultăți de teologie e deținută și de unele femei, deci nu e doar asta explicația, că e ca o neîmplinire pt niște studenți teologi slabi, tocmai că un profesor de religie (care va deveni preot) poate învață să facă răbdare și să aibă mai multe instrumente de pedagogie în discuția cu enoriașii.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Religia exista in scoala deoarece Biserica e incapabila sa organizeze singura pregatirea religioasa a propriilor enoriasi si astfel, in loc ca preotii sa-si ia din timpul lor pentru a face munca misionara, se ajunge la situatia in care Biserica se foloseste de "mercenari", adica indivizi platiti, insa din banii statului (deci ai altora) care sa faca treaba. Pana la urma, totul se invarte in jurul banului. Ajungi preot ca sa ai bani, dai bani ca sa ajungi preot si iei bani de la oameni pentru a-ti face treaba pe care spui ca o faci dezinteresat. Sa mai vorbim aici despre principii, n-are rost.
Știu profesori de religie care au și alte catedre și știu și limbi străine deci se pot reprofila, nu e problema că ei ar muri de foame după, ci că noi care am vrea să mai școlarizăm copiii cu ora de religie, s-ar putea să nu mai avem unde.

Ora de religie a fost câștigată cu sânge la revoluția română, înainte de 1989 nu se făcea deloc religie ci marxism sau altele, deci e și un drept pt care dacă nu te lupți se poate pierde.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ora de religie nu e atractiva deoarece scopul ei fundamental a fost inca de la inceput ratat, anume acela de a face din elevi oameni mai buni. In loc sa le bati capul cu tot felul de nimicuri teologice, mai bine ai incerca sa le formezi o constiinta morala. Dar ca sa le formezi o constiinta morala, trebuie ca tu insuti sa fii un om moral. Zicala "nu fa ce face popa, ci fa ce zice popa" descrie foarte bine aceasta imposibilitate fundamentala. Daca Biserica nu e un model de moralitate, n-ar fi cazul ca ora de religie s-o preia altcineva? Sau sa se transforme in altceva ce sa reflecte mult mai bine nevoia de educatie morala?
Educația morală presupune și pocăință, deci abilitatea de a recunoaște că ai greșit și de a te ridica de jos, dacă e doar o oră etică seacă poate promova și sinuciderea asistată, deci etica modernistă poate găsi justificări și pt clonare, prostituție etc.

Eu nu cred că e doar etică ci și să știi să te folosești de tainele Bisericii pt a te vindeca sufletește de multele răni pe care le acumulează omul de-a lungul vieții și a găsi suport chiar și psihologic în anumite învățături de credință.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Si mai e un lucru pe care majoritatea nu-l observa. Ora se numeste de "religie". Nu religie ortodoxa, nu catolica, nu protestanta. Si totusi se face religie ortodoxa, catolica, protestanta, adica un soi de prozelitism religios. Asta n-ar fi o problema daca beneficiarii acestei ore sunt de acord sa devina tinte ale acestui prozelitism. Dar daca, de exemplu, eu sunt un elev adventist si vreau sa studiez la ora de religie doctrina adventista, ce fac daca in scoala mea nu exista un profesor de religie adventista? Nu mi se ofera dreptul de a invata? Sunt obligat sa invat lucruri cu care nu sunt de acord? Bugetul de stat nu aloca bani si pentru pregatirea mea? Pai nu e cinstit!
Vreo 20% din ora de religie ar trebui să fie și pentru a cunoaște ce zic alte doctrine, dar un părinte ortodox vrea ca odrasla lui să știe în primul rând ortodoxia, altfel e ca și cum nu ți-ai știi nici limba maternă, dar ai dori să înveți maghiara sau alte limbi complicate.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Atunci cand la ora de religie ortodoxa mi se spune ca toti cei ce nu sunt ortodocsi sunt eretici, lucrul acesta nu ma lamureste cu nimic. Oricum, si altii spun despre mine ca sunt eretic, dar nu asta e problema, ci aceea de a intelege cum gandesc si ceilalti.
Nu se prea pune accent la ora de religie pe ideea că ceilalți ar fi eretici, se pune accent pe ce zice Scriptura mai mult, pe unele pilde biblice, pe corelarea Biblie și unele slujbe care conțin referiri biblice.

Eu am avut un profesor de religie ortodox, care jignea marii duhovnici ai ortodoxiei pe motiv că erau extremiști, m-am și certat cu el, dar omul așa înțelegea să-și predea ora.
Poate din cauza unor astfel de exemplare se retrag oamenii de la ora de religie.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Asa ca dupa gramada de ani pierduti la orele de religie constat cu stupoare ca n-am niciun habar despre fenomenul religios si ca toata povestea nu a fost decat o smecherie menita sa ma convinga sa merg la biserica, adica totul n-a fost decat pur prozelitism. Vorbeam despre ipocrizie? Se pare ca nu degeaba!
Păi pt că nu s-a pus accent pe explicarea slujbelor ortodoxe, a învățăturii de credință și pe cunoștințe generale din Biblie, ex numele tuturor apostolilor, cu cine a fost înlocuit Iuda, chestii foarte interesante.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.12.2022 at 15:02:51.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2022, 20:18:31
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Orele de religie în școală, la ora actuala, sunt complet inutile și submediocru. Fac mai mult rău. Ar trebui eliminate complet, învățământul sa fie laic iar Bisericile sa se implice masiv in catehizarea/implicarea în viata de credință a celor mici. La ora actuala, în Ro, penticostalii sunt singurii care fac asta în mod real, implicați și determinați.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2022, 20:52:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
La ora actuala, în Ro, penticostalii sunt singurii care fac asta în mod real, implicați și determinați.
E mai ușor să mobilizezi 400.000 decât 16 milioane de ortodocși, dacă vă referiți la știrea inept formulată:

Religia care a câștigat cei mai mulți adepți în România în ultimii 10 ani.

În primul rând penticostalismul nu e o religie cum scriu jurnaliștii, e o confesiune, religie e creștinismul.

În al doilea rând Sârbii de la Vicariatul Sârbesc au crescut și ei cu 40.000

„ De asemenea, o creștere se remarcă în cazul Bisericii Ortodoxe Sârbe. Cei care s-au declarat aparținând acesteia sunt în 2022 în număr de 55.206 față de 14.385 în 2011, potrivit datelor de la recensământ.”

Deci e clar că sârbii s-au mobilizat ca niciodată în ultimii 20 de ani să-și declare confesiunea și au ieșit de vreo 4x mai mulți.

Ce să facem dacă și active news, reputatul avocat Gh. Piperea, Nașul tv și alții au pus într-o lumină proastă recensământul, că ne vor lua proprietățile, că etc, i-au speriat pe mulți să completeze, dacă le ziceai ceva la Viorel Ghica sau la alții că nu e bine să boicoteze mai că te luau la harță.

Ia să vedem din alea aproape 3 milioane care nu au declarată confesiunea + la cei din diaspora câți s-ar declara ortodocși.

A mai fost și problema cu cozile de la recenzare asistată, stăteau bătrânii cu zecile și ca să se termine mai repede formularul săreau peste întrebările legate de Confesiune, Etnie, Limba Maternă care sunt opționale.

Ia vedeți că nici la Limba Maternă și Etnie nu sunt 19 mil de declarații, ce înseamnă după logica asta că s-au pierdut 2,3 milioane de oameni, sau sunt apatrizi, cum deduceau tendențios pe g4 media că domnle BOR a pierdut 2.3 milioane ,că chipurile nu s-au mai declarat.

Păi poate nu i-a pierdut, au murit cu un 1 milion de români mai mult față de cât s-au născut între 2011 și decembrie 2021, dar imposibil să moară doar ortodocși, iar creșterea e doar la penticostali 40k și la vicariatul sârbesc 40k, și la atei vreo 90k ,dar adunate sumele astea nu sunt cele 2.3 milioane declarate pierdute de la BOR.

Poate trec și de la adventiști, baptiști, reformați, catolici la penticostali, nu doar de la ortodocși, iar atei pot să fie și din familii de catolici și neoprotestanți, sunt mulți care rămân atei că nu mai primesc botezul la maturitate de la neoprotestanți, de ce să pice doar BOR prost.
Sau poate penticostalii au familii mai numeroase 3-5 copii și nu cresc numai din convertiri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.12.2022 at 21:20:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare