Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 26.09.2013, 15:59:49
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Constantin Noica în "Pagini despre sufletul românesc".
Nici nu mă mir că ai răspuns corect :-)

Ești invitat să iei cuvântul, deși eu nu ghicesc așa ușor. Dar mai sunt și alții care pot răspunde.
Reply With Quote
  #372  
Vechi 26.09.2013, 16:55:32
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nici nu mă mir că ai răspuns corect :-)

Ești invitat să iei cuvântul, deși eu nu ghicesc așa ușor. Dar mai sunt și alții care pot răspunde.
Merci!

Iată și propunerea mea:"Peste tot în cărțile mele nu e vorba decât despre intensitatea experienței. Nu pretind că am vreo originalitate în privința concepției despre existență. Ce poate fi mai banal decât moartea? Numai că în același timp este vorba de un fenomen capital și nu e defel o întâmplare că ea ocupă un loc central în toate marile religii ale lumii. Dacă vrei să construiești o filozofie originală, ar trebui să pleci de la știință, adică de la singurul domeniu în care inovația e posibilă. O asemenea filozofie ar fi neîndoielnic originală, numai că ea ar fi lipsită de orice interes. Ceea ce trebuie să fie cu adevărat nou și important este în ultimă instanță timbrul, tonul, nota, ceea ce emană din intensitatea unei experiențe. Din scrisorile pe care le primesc, mai cu seamă din ale tinerilor, reiese că plecând tocmai de la felul meu de a formula ei ajung să fie conștienți de cutare sau cutare experiență, care de altminteri este accesibilă și ultimului imbecil. Când simplifici o gândire dincolo de expresia ei originală, ea devine banală, nu mai spune nimic".

Cine precizează autorul textului de mai sus și cartea în care a apărut primește un premiu și anume un exemplar din "Triodul explicat " de Makarios Simonopetritul, o frumoasă și edificatoare lucrare de teologie liturgică!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #373  
Vechi 26.09.2013, 17:10:41
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Merci!

Iată și propunerea mea:"Peste tot în cărțile mele nu e vorba decât despre intensitatea experienței. Nu pretind că am vreo originalitate în privința concepției despre existență. Ce poate fi mai banal decât moartea? Numai că în același timp este vorba de un fenomen capital și nu e defel o întâmplare că ea ocupă un loc central în toate marile religii ale lumii. Dacă vrei să construiești o filozofie originală, ar trebui să pleci de la știință, adică de la singurul domeniu în care inovația e posibilă. O asemenea filozofie ar fi neîndoielnic originală, numai că ea ar fi lipsită de orice interes. Ceea ce trebuie să fie cu adevărat nou și important este în ultimă instanță timbrul, tonul, nota, ceea ce emană din intensitatea unei experiențe. Din scrisorile pe care le primesc, mai cu seamă din ale tinerilor, reiese că plecând tocmai de la felul meu de a formula ei ajung să fie conștienți de cutare sau cutare experiență, care de altminteri este accesibilă și ultimului imbecil. Când simplifici o gândire dincolo de expresia ei originală, ea devine banală, nu mai spune nimic".

Cine precizează autorul textului de mai sus și cartea în care a apărut primește un premiu și anume un exemplar din "Triodul explicat " de Makarios Simonopetritul, o frumoasă și edificatoare lucrare de teologie liturgică!
Din căutările mele am dedus că citatul aparține lui Emil Cioran și a apărut în cartea "Ușa interzisă" a lui Gabriel Liiceanu. Citatul este un răspuns al lui Cioran în cadrul unui interviu filmat în anul 1990.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 26.09.2013, 17:14:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Din căutările mele am dedus că citatul aparține lui Emil Cioran și a apărut în cartea "Ușa interzisă" a lui Gabriel Liiceanu. Citatul este un răspuns al lui Cioran în cadrul unui interviu filmat în anul 1990.
Răspuns corect în proporție de 70%. Mai rămâne de precizat cum se numește interviul respectiv pe baza căruia a apărut și o carte cu titlu identic cu al filmului!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #375  
Vechi 26.09.2013, 17:21:23
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Răspuns corect în proporție de 70%. Mai rămâne de precizat cum se numește interviul respectiv pe baza căruia a apărut și o carte cu titlu identic cu al filmului!
"Apocalipsa după Cioran"?
Reply With Quote
  #376  
Vechi 26.09.2013, 17:23:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
"Apocalipsa după Cioran"?
Răspuns corect 100%, felicitări! Aștept un mp cu o adresă unde să trimit cartea!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #377  
Vechi 26.09.2013, 17:30:06
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Răspuns corect 100%, felicitări! Aștept un mp cu o adresă unde să trimit cartea!
Mulțumesc frumos :-)
Reply With Quote
  #378  
Vechi 05.10.2013, 10:13:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Felicitari Annyta! Sper sa iti placa cartea pe care ai castigat-o.
Intrebare: cine a scris citatul de la semnatura mea, ca eu am uitat !?! Poate imi amintesc daca imi dati cateva sugestii....dar nu stiu ce recompensa as putea sa va dau...(poate doar adresa blogului pe care scriu???)
Reply With Quote
  #379  
Vechi 05.10.2013, 10:24:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Felicitari Annyta! Sper sa iti placa cartea pe care ai castigat-o.
Intrebare: cine a scris citatul de la semnatura mea, ca eu am uitat !?! Poate imi amintesc daca imi dati cateva sugestii....dar nu stiu ce recompensa as putea sa va dau...(poate doar adresa blogului pe care scriu???)
Proverbe sau Pildele Lui Solomon(nu sunt convinsa 100%).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 05.10.2013, 11:04:00
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Proverbe sau Pildele Lui Solomon(nu sunt convinsa 100%).
Am căutat pe internet, și ai dreptate. Mai precis, Pildele/ Proverbele lui Solomon, Capitolul XII "Sfaturi folositoare pentru viață", versetul 16 (în unele versiuni versetul 15).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21