Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2015, 05:31:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre mantuire

Chiar de curand am asistat la o discutie pe o tema importanta. Intrebarea era daca e necesar sa cerem in rugaciune dobandirea Duhului Sfant. Eu cred ca de cerut putem sa cerem, dar pe langa rugaciune mai e nevoie de ceva. Ioan Scararul ne spune clar sa nu ne amagim: daca nu dobandim in timpul vietii pamantesti Duh Sfant, sansele de a ne mantui sunt minime. Asta presupune inaltime spirituala, iertarea dusmanilor, respectarea poruncilor evanghelice, dupa care vom fi judecati.


Frumoase sunt pelerinajele, frumoase sunt convorbirile teologice, frumoase sunt cartile duhovnicesti, insa daca in inima noastra n-am castigat batalia cu gandurile rele, suntem inca de plans. E bine sa constientizam acest lucru, pentru a ne putea smeri un pic. Nu exista mantuire pentru cei mandri. Sfantul Ioan Scararul ne atrage serios atentia sa ne protejam inimile de ganduri nepotrivite. De ganduri, nu mai zic de vorbe si de fapte… Scara este o carte care ofera un ajutor pretios celor dornici de mantuire.



Mantuirea nu e o prajitura pe care o primim cadou, ci se ia prin osteneala zilnica de a fi pe placul lui Dumnezeu. Nu-mi place sa citesc rugaciuni care sugereaza ca unitatea credintei e chiar mai importanta decat dobandirea Duhului Sfant... Pentru mireni, e importanta si milostenia, sustine Ioan Scararul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2015, 17:58:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...nt-149773.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2015, 21:53:49
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Perfect de acord.

Omul trebuie sa caute, sa nazuiasca cu mult dor dupa Duhul Sfant, sa-L simta in inima lui.

Acesta este miezul invataturii - toate celelalte miscari sunt nefolositoare (lucrari care par bune in afara dar sunt gaunoase inlauntru).

'Așadar, prin libera ascultare, ne unim cu Sfânta Treime într-un mod tainic în Biserică. In acest chip, voia mea va trebui să se identifice cu voia dumnezeiască.'

Voia noastra se aliniaza cu voia dumnezeiasca in doua feluri.

1.Intelegand ca voia Lui Dumnezeu este aceea de a se uni cu sufletul - iar sufletul raspunde acestei vointe deschizandu-se si primindu-L ca Domn.


2.Intelegand ca voia dumnezeiasca este aceea de a se uni cu sufletele tuturora - iar omul se deschide pentru a lasa aceasta Iubire Sfanta, de Sus, sa lucreze prin el mantuirea tuturora.

In acest fel, Hristos revine din nou in lume, se naste din nou, prin acela care il primeste inlauntrul Lui - pentru a lucra mantuirea tuturora.

Hristos este bucuros sa patimeasca din nou orice greutate si suferinta in aceste persoane - alte rastigniri in lume - prin care isi continua opera mantuirii universale.

(astfel de persoane se numesc in buddhism Bodhisattva - iar acest fel de rabdare minunata, prin Duhul, pentru binele tuturora - rabdare desavarsita -paramita)

Omul devine, astfel, o extensie a Duhului care-si continua fara incetare lucrarea mantuitoare in lume.

Aceasta este ceea ce doreste Hristos de la noi - sa se oglindeasca perfect in fiecare si prin fiecare sa lucreze fara incetare mantuirea tuturora, fara deosebire de rasa, credinta, bogatie, pacatosenie...

Caci mantuirea nu este doar primire de mangaiere ci mai ales daruire de mangaiere, in toate directiile, catre toti.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2015, 00:39:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Intrebarea era daca e necesar sa cerem in rugaciune dobandirea Duhului Sfant.
Pentru cadrarea discutiei, trebuie precizat ce anume intelegem prin "dobandirea Duhului Sfant". Deosebim:
1) Darurile Duhului Sfant (cele 7)
de
2) Roadele Duhului Sfant (cele 12)

Darurile Duhului Sfant le-am primit oricum. De asta se numesc daruri, neavand legatura cu meritul nostru. Toti botezatii au cele 7 daruri ale Duhului Sfant, care le pot fi de ajutor in lupta contra celor 7 pacate capitale. Pe de alta parte, ele pot fi acoperite de straturi de jeg sufletesc, care le amortesc eficienta ca sa zic asa. Omul e singura faptura din lumea vizibila care se poate opune Duhului Sfant si Ii poate arunca darurile in obraz. Deci, pentru dobandirea darurilor Duhului Sfant nu trebuie vreo rugaciune speciala, ci doar sa facem operatiunea inversa: in sensul purificarii.

Roadele Duhului Sfant rezulta din cooperarea omului cu Duhul Sfant. Ele nu sunt nici gratuite (nu sunt daruri), nici nu sunt prezente la toti botezatii. Nicio Sfanta Taina nu ne poate da roadele Duhului Sfant. Rugaciunea e foarte buna in aceasta privinta, indispensabila chiar, dar nu e destul. Ele vin din lucrare, din slefuirea indelungata a sufletului, dintr-un "soul building" practicat timp de multi ani.

In ceea ce priveste dobandirea de daruri speciale (charismele speciale), e bine sa avem multa prudenta. Nimeni nu se mantuieste cu ele, in schimb isi poate rata mantuirea, fiind ca o piatra de poticnire pentru multi. Cercetand in vietile sfintilor, vom vedea ca unii au avut charisme exceptionale in mod supra-abundent, in timp ce altii nu au avut nicio charisma speciala. Dupa cum bine zicea un avva, daca ar trebui sa ne rugam staruitor pentru dobandirea unei charisme, aceea ar fi darul cunoasterii propriilor pacate... ACEASTA este charisma care ne poate, cu adevarat, ajuta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2015, 16:40:23
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Cu ce măsură măsurați, vi se va măsura Marcu - 4
Cine scoate sabia, de sabie va pieri Matei - 26
Si ne iarta noua, precum si noi iertam... dar pe aproapele meu am sa-l fraieresc, am sa-l jefuiesc am sa-l distrug si am sa-l ucid...
Iata perspectiva mantuirii! Dezarmnt de trista.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2015, 18:41:36
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar Dumnezeu, care este bogat in indurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit....Cel ce iubeste pe tata sau pe mama mai mult decat pe Mine...De ce imi spuneti mie Doamne, Doamne daca....Nu oricine imi zice Doamne, Doamne va intra....N-am facut noi semne si minuni in numele Tau....Cine zice ca ramane in EL trebuie sa traiasca....Du-te, vinde tot ce ai, da la saraci si.....Toate cate cereti, rugati-va, sa credeti ca....Dar lucrurile care erau pentru mine castiguri, le-am socotit ca o pierdere din pricina....Caci nu am avut de gand sa stiu intre voi altceva decat pe....Fac un singur lucru, uitand ce este in urma mea si aruncandu-ma spre.....Si umblarea dupa lucrurile firii pamantesti este...carnea pofteste impotriva...Vegheati dar caci nu stiti....Caci chipul acestei lumi va....noaptea aproape a trecut si ziua este....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2015, 20:52:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imparatia lui Dumnezeu ar trebui sa fie in inimile noastre. Din Scara, reiese că ar trebui sa simtim pacea divina ca semn ca suntem impacati cu toti semenii si cu Dumnezeu inca din viata aceasta. Si iar ma gandesc la filmul

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...ral-subtitrat/. In acest film este vorba despre puterea pocaintei de a mentine pacea divina in suflet. Parintele Anatolie deja savarsea minuni mari, insa continua sa se pocaiasca pentru a nu cadea in mandrie. in acest fel, el reusea sa-si mentina darurile primite.

In cartea http://sfantulioancelnou.trei.ro/car...smereniei1.htm, de asemenea se accentueaza rolul smereniei in mentinerea unei relatii corecte cu Dumnezeu. Dumnezeu sa ne ajute.


Dumnezeu sa ne ajute sa urmam sfaturile marilor traitori ai ortodoxiei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2015, 10:52:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...us-121234.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2015, 13:19:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Chiar de curand am asistat la o discutie pe o tema importanta. Intrebarea era daca e necesar sa cerem in rugaciune dobandirea Duhului Sfant.
Cerem zilnic spunînd: Împărate ceresc, Mîngîietorule, Duhul Adevărului, vino și Te sălășluiește întru noi. Și apoi: vie Împărăția Ta, adică să vină Împărăția Tatălui, unde Împărăția este Duhul Sfînt în interpretarea unor Părinți.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.09.2015, 22:46:06
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Cerem zilnic spunînd: Împărate ceresc, Mîngîietorule, Duhul Adevărului, vino și Te sălășluiește întru noi. Și apoi: vie Împărăția Ta, adică să vină Împărăția Tatălui, unde Împărăția este Duhul Sfînt în interpretarea unor Părinți.
Pentru noi cei aflati sub simturi, Imparatia nu poate fi conceputa decat tot ca o lume fenomenala - "o lume spiritualizata" (lume - in sensul de fenomene compuse si miscari ale acestora).

Cu totii o intelegem astfel, cel putin la inceputul calatoriei noastre.

Mintea nelucrata in cele ale Duhului, nu poate concepe altfel "Imparatia".

Interpretarea acestor Parinti dezvaluie aspectul profund al rugaciunii,
o Imparatie in Dumnezeu Insusi, dincolo de cele supuse simturilor si intelegerilor asociate acestora.

Duhul Adevarului care "pretutindenea esti" - unindu-se cu noi inlauntrul nostru, ne aduce si pe noi "pretutindenea" - intr-un chip dincolo de miscare, de perceptii fragmentate ale realitatii.
__________________

Reply With Quote
Răspunde