Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.07.2009, 01:10:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca spovedania s-ar mai face cum trebuie, nu am mai auzi uraciuni din acestea.
Oare nu mai sunt duhovnici prin manastiri?!? Ce se intampla?!? Ca sunt ispite peste tot este stiut; dar macar in manastire ar trebui sa se stie cum se tine piept acestora.
Zilele trecute am citit tot aici despre Manastirea Cozia.
Intr-un fel nu ma mir, ca prea se renoveaza toate bisericile si manastirile... E vremea cea de pe urma.
Poate vine cineva si ma contrazice spunand, ca raul a existat din totdeauna. Raul da, dar homosexualitatea in manastiri, nu.
As vrea sa va intreb in ce masura mai e bine de mers la asemenea manastiri? Oare un preot homosexual sau sodomit mai are har? Ne mai poate ierta pacatele?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2009, 02:32:48
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DECAMERONUL lui Boccaccio......
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.07.2009, 02:33:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Oare un preot homosexual sau sodomit mai are har? Ne mai poate ierta pacatele?
Daca s-a cait/ spovedit si nu mai face, adica nu mai este activ sexual eu zic ca are har poate ierta pacatele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.07.2009, 03:16:32
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vad ca toti o luati pe ghicite...
Preotul are har indiferent de situatie!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.07.2009, 03:57:01
stoianov stoianov is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

Asta vine cu de la tine citire? Unde ai citit tu, în sfintele Canoane, în PREDANIA CARE DEFINEȘTE HARUL, că spune: preotul indiferent de situația are harul? Mai citește învățăturile Sfinților Părinți, și apoi vezi ce spun aceștia, că nici episcopul care l-a hirotonit pe un sodomitean nu mai are har, nu numai sodomiteanul!!! Citește, caută pe internet, apoi vezi în cartea reală, și lămurește-te și tu. Din ceea ce spui tu, nimeni nu are cum să creadă, atâta vreme cât Sfinții Părinți zic una, iar tu zici alta. Nu-ți zic cu răutate, dar... prea scurt ai răspuns, și tot atât de scurt ai greșit ceea ce ai afirmat. Probabil din neștiință, probabil din neatenție.

Un Exemplu: Iuda a fost apostol. Indiferent de situație el a rămas apostol??? Nicidecum!
Arie a fost preot: indiferent de situație a rămas preot? Nu!
Câți schismatici nu sunt în lume, care au hirotonie de la episcopi, dar nu au har. Mai ales un sodomitean, care este direct eretic, nu numai schismatic.

Iartă-mă!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.07.2009, 04:10:39
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoianov Vezi mesajul
Mai citește învățăturile Sfinților Părinți, și apoi vezi ce spun aceștia
"De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu ! Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har. Preotul nu lucreaza in virtutea sa personala, ci in virtutea harului care l-a primit. Daca n-a fost vrednic, la judecata ia mai mare munca decat crestinii…"
(Parintele Cleopa)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.07.2009, 04:50:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
"De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu ! Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har. Preotul nu lucreaza in virtutea sa personala, ci in virtutea harului care l-a primit. Daca n-a fost vrednic, la judecata ia mai mare munca decat crestinii…"
(Parintele Cleopa)
Mai omule:

Indata te umpli de har nu pentru ca trece harul betivanului la tine ca curentul electric prin mineca de care-l ridici ci te umpli deoarece din iubire ai ajutat un om la greu si mai ales NU L-AI JUDECAT( pentru ca era Preot). Aici ai demonstrat lui Dumnezeu superioritatea ta si reala duhovnicie pentru care te-a rasplatit

...iar de preotul betiv nu-ti face tu griji ca stie Dumnezeu ce-i in inima lui!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.07.2009, 15:06:40
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
"De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu ! Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har. Preotul nu lucreaza in virtutea sa personala, ci in virtutea harului care l-a primit. Daca n-a fost vrednic, la judecata ia mai mare munca decat crestinii…"
(Parintele Cleopa)
Intre betie si homosexualitate sau sodomie, e cale lunga... Dupa betie, care trece in cateva ore, omul isi poate reveni la normal.
Eu nu cred ca un sodomit se mai roaga lui Dumnezeu, ci altcuiva, chiar daca aparent e credincios. Asta e problema.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.07.2009, 15:34:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Intre betie si homosexualitate sau sodomie, e cale lunga... Dupa betie, care trece in cateva ore, omul isi poate reveni la normal.
Eu nu cred ca un sodomit se mai roaga lui Dumnezeu, ci altcuiva, chiar daca aparent e credincios. Asta e problema.
Totusi, harul primit la preotie ramane la orice pacat. Daca pacatul este descoperit si preotul demis, el nu mai are dreptul sa savarseasca tainele si ne putem indoi si de harul lui. Dar pana atunci, daca nu se stie, nu trebuie sa ne indoim. Inchipuie-ti ce ar fi daca tu ai fi fost botezata de un preot care dupa 20 de ani s-ar fi dovedit homosexual practicant (ca sa zic asa) sau pederast, ar insemna ca nu ai fost nicoiodata botezata si te-ai impartasit ca o pagana? sau ai fost cununata de el, inseamna ca ai trait in curvie, atunci?
Dumnezeu are grija e noi... De asta a facut harul preotesc independent de pacat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.07.2009, 15:41:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Preotul pacatos este acel bobos care i-a aparut cuiva intr-o vedenie, bubos care scotea apa sfintita dintr-o fantana de aur, cu o galeata de aur si i-o intindea intr-o cana de aur. Acel cineva se smintise de pacatul unui preot si Dumnezeu i-a aratat in vis ca harul sau nu este influentat de greselile preotului care pacatuise. Daca ar fi asa, nu mai continui ca-mi fac si eu pacate de spovedit...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12
Biserica Ortodoxa Romana o mare greseala ? IaniCt Generalitati 6 27.10.2009 02:42:24