Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2012, 10:17:47
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit Abstinenta sexuala. Cine si cum face?

Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2012, 10:24:54
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala.

Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate).
Puteți să ne spuneți clar de unde ați scos treaba cu abstinența ortodoxă autentică și că ea ar fi definită de ceea ce ați menționat dumneavoastră? Vreo sursă ceva?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2012, 10:50:00
tikaalba tikaalba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Locație: Azi in Romania,maine...???
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Waw,ce tema de discutie!Si la /cine si cum face/ va asteptati la exemple concrete?Poate,zic eu in naivitatea mea ca nu-i locul potrivit pentru asemenea discutii.Cu siguranta,UNII,abia asteapta sa se arunce in comentarii.

Un bun crestin nu o sa vina pe un forum (ortodox) sa-si etaleze metodele,fie si scriptic.

Suntem foarte vocali,dar.....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2012, 22:27:31
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tikaalba Vezi mesajul
Si la /cine si cum face/ va asteptati la exemple concrete?
Dle Tikaalba, in primul rand, nu discut despre detalii ale relatiilor conjugale. Ma intereseaza metode prin care sa ajungi la abstinenta conjugala, pastrand in acelasi timp dragostea dintre soti. Cred ca nu este indecent sau prea personal subiectul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2012, 22:25:55
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Puteți să ne spuneți clar de unde ați scos treaba cu abstinența ortodoxă autentică?(...)
Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2012, 22:29:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?
Am să vă răspund eu.

Da. este ceva fundamental greșit în cele spuse de d-vs, și anume noțiunea că o familie ortodoxă ar putea, în mod legitim, să nu-și dorească copii.

Dacă un ortodox (sau un catolic) nu-și dorește copii, înseamnă că n-are motive să se căsătorească.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2012, 22:48:12
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dacă un ortodox (sau un catolic) nu-și dorește copii, înseamnă că n-are motive să se căsătorească.
Intervin cu o nuanta importanta. Un ortodox sau catolic se casatoreste dorindu-si copii. Dar pot fi momente care sa nu fie propice unei noi sarcini: o boala, o problema economica sau de alta natura evidenta. Vorbim de o perioada cat mai scurta posibil, decelată astfel prin intermediul rugăciunii și al judecății proprii. În acel moment doar, și doar pentru un astfel de context, se vorbește despre abstinența conjugală. Sper că m-am făcut înțeles.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2012, 00:34:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dar pot fi momente care sa nu fie propice unei noi sarcini: o boala, o problema economica sau de alta natura evidenta. Vorbim de o perioada cat mai scurta posibil, decelată astfel prin intermediul rugăciunii și al judecății proprii. În acel moment doar, și doar pentru un astfel de context, se vorbește despre abstinența conjugală. Sper că m-am făcut înțeles.
Orice nevoință o trecem cu post și rugăciune. Să evităm consumul de carne (carnea este un bun ”afrodisiac”), bauturi alcoolice (în special vin), dar și anumite ceaiuri, legume sau fructe cu efect afrodisiac. Sfântul Isaac Sirul spune că începutul oricărei lupte împotriva păcatului constă în două lucruri, post și rugăciune.

Părintele Ghelasie de la Mănăstirea Frăsinei ne lămurește foarte clar în această privință: ”Primul desfrâu al omului nu este “sexul”, ci “desfrâul mâncării” și din acesta devine și cel al sexului. “Oprirea” desfrâului mâncării este condiția opririi desfrâului sexului. Aici este insuficiența medicinii psihanalizei, că inversează raportul dintre sex și mâncare și chiar uită de “libidoul de început” al mâncării”.

Tot în acest sens Părintele Arsenie Boca ne spune “Cine nu se leapădă de carne și de grasime repede va fi încolțit de mânie și de desfrânare”. Aici există o explicație mai detaliată, dar evit să o expun căci vor sări ”mai marii medicinei”...

Am păstrat pentru final înalta învățătură a Sfântului Ioan Gură de Aur care ne spune: Dacă postul a fost necesar în Rai, cu atât mai mult este necesar în afară de Rai. Dacă a fost un medicament util înainte de rană, cu atât mai mult este util după rană”. Și acum întreb cât timp posteau Adam și Eva înainte de căderea din Rai, 40 de zile, 15 zile, 3 zile pe săptămână? Sau tot timpul? Evident că tot timpul...

Și acum să-ți dau un răspuns...postește tot timpul idiferent dacă vrei să faci sau nu copii, postul nu te impiedică să poți avea copii, ba din contră te ajută, exemplul cel mai concludent sunt Sfinții Părinți Ioanchim și Ana. Când vei renunța la abstinență vei fi mai curat atât trupește cât și sufletește, căci nu poți avea un suflet curat întru-un trup murdar, la fel cum nu poți avea un trup curat cu un suflet murdar, între suflet și trup existând o strânsă legătură. Și să nu uităm, Dumnezeu face mai întâi “trupul” și apoi creează sufletul pe care îl “suflă” după “măsurile trupului”. Așadar trupul devine templu al Duhului Sfânt. Omul nu este unirea sufletului cu trupul, ci tocmai în orientarea cealaltă, a unirii trupului cu sufletul. Să ne amintim că prima ispită adusă de diavol Mântuitorului în pustie a fost cea legată de trup. Postul întărește și nu slăbănogește, după cum circulă o falsă impresie de altfel. Un trup posititor este mult mai puternic în față valurilor vieții, în față bolilor, este mai echilibrat, echilibru care se transpune și în plan sufletesc, astfel sufletul devine mai puternic, putând astfel să lupte cu patimile. Nu degeaba postul și rugăciunea sunt cele mai bune medicamente ale trupului și sufletului.

Să ne ajute Dumnezeu și Maica Domnului tuturor să punem început bun!

Last edited by ovidiu b.; 20.09.2012 at 08:31:03.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2012, 23:36:20
alinetta alinetta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Mesaje: 2
Implicit

de ce cautam noi sa rastalmacim ortodoxia.Sunt 4 feluri de vietuire in lumea crestina si anume:Fecioria,Casatoria,Curatia si Calugaria.fiecare dintre ele avandu-si rostul lor.Casatoria ridicata la rangul de Taina de catre Dumnezeu are la baza 3 aspecte:1 evitarea caderii in pacatul curviei,2.ajutorarea reciproca a sotilor si 3.nasterea de prunci.asa rosteste dumnezeiescul apostol Pavel,dupa ce constata neputinta unora de a nu se atinge de femei,le da dezlegare sa se casatoreasca"dar pentru paza impotriva desfranarilor,fiecare barbat sa isi aiba femeia lui,si fiecare femeie sa isi aiba barbatul ei,dandu-si datornica iubire unul altuia.iar IN ANUMITE VREMI INVOITI-VA a petrece in curatie post si rugaciune,apoi iarasi sa fiti impreuna ca sa nu va ispiteasca pe voi satana din pricina neanfranarii voastre"(ICorinteni,7;1-15).In anumite vremi,adica in perioadele de post de peste an ,pt ca este firesc si normal si crestineste sa pastrezi cu sfintenie insemnatatea postului,dar numai prin invoire reciproca,de comun acord,pt ca astfel se ajunge deseori la destramarea familiei.....Nicaieri in invatatura ortodoxa,nu se regaseste abstinenta,in afara posturilor......se regaseste insa invatatura despre folosirea in mod corect de Taina Casatoriei.Adica o casatorie crestina nu implica relatii sexuale nefiresti,avorturi fara numar,contraceptive cu pumnul etc.....in momentul in care crestinul a patat taina casatoriei cu cele enumerate mai sus,atunci da,se cere o anume indreptare care se poate realiza prin incercarea de a practica abstinenta ,prin curatia in primul rand a sufletului(rugaciuni,spovedanie,post),care se va oglindi si asupra trupului.Parerea mea despre chestia cu abstinenta in Taina Casatoriei este ca s-ar putea sa fie si un pic de mandrie,care cu siguranta nu este de la Dumnezeu,nu cumva incercam noi sa ne ridicam peste ce a lasat Dumnezeu sa fie firesc?Daca ne gandim logic,daca relatia intima dintre oameni ar fi atat de neplacuta in fata lui Dumnezeu,si Dumnezeu ar fi lasat asta strict pentru nasterea de prunci si atat,cred ca ne-ar fi lasat o perioada de inmultire,pe care sa o folosim in acest scop si in rest sa fim imuni la orice atingere,sentiment etc......Pe cand noi stim ca El l-a inzestrat pe om cu darul cel mai de pret,iubirea,ca nu l-a lasat pe Adam singur ci i-a creat o femeie,si ca iubirea dintre cei 2 se contopeste in Taina Casatoriei,atat sufleteste cat si trupeste ,ca sa se implineasca ceea ce tot Pavel apostolul spune "si vor fi amandoi un trup."Pentru abstinenta ramane celelalte feluri de vietuire:fecioria,calugaria,curatia...........
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2012, 23:43:11
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinetta Vezi mesajul
(...) in invatatura ortodoxa (...) se regaseste invatatura despre folosirea in mod corect de Taina Casatoriei. Adica o casatorie crestina nu implica relatii sexuale nefiresti, avorturi fara numar, contraceptive cu pumnul etc (...)
Dar avorturi "cu număr", sau contraceptive "fără pumn" poate să implice o căsătorie creștină? Atenție, atenție.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02