Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.07.2010, 21:25:44
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VasilePr Vezi mesajul
Doamne ajută!
Dragă "iubire", nu mai fiți "răutăcioasă"! Fiindcă nu sunt "compatibile" amândouă!
Și să nu uităm că "luminătorul trupului este ochiul. De fa fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat"...! Deci să vedem ce TREBUIE în această viață și ne va fi bine, iar de vedem și "ce nu trebuie", să "nu trâmbițăm"!
Bucurii multe, Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
(îmi cer iertare de la "iubire", și sper să mă ierte, fiindcă doar se numește...!)
AMIN!
Iertati-ma pe mine si pomeniti-ma la rugaciuni sa ma lumineze Dumnezeu si sa nu mai cad in astfel de ispite.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.07.2010, 22:17:27
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
AMIN!
Iertati-ma pe mine si pomeniti-ma la rugaciuni sa ma lumineze Dumnezeu si sa nu mai cad in astfel de ispite.
Cu toată dragostea eu pomenesc pe toți cei cărora le știu numele de Botez, și v-aș pomeni și pe d-voastră cu drag, dar cred că nu "iubirea", nu?! (îmi puteți spune numele pe mesaj privat, numai dacă doriți...)
Am spicuit și eu așa mesajele postate..., și referitor la acel băiat ce dorește să devină preot, părerea mea este că nu trebuie să ne facem griji noi, sau "să-l îndemnăm ori să-l oprim" de la așa ceva..., fiindcă ÎNTOTDEAUNA Dumnezeu este Cel ce toate le rânduiește în viața omului cum crede El mai bine, și îi "creează" un drum și o cale în viață exact după măsura și priceperea lui de a lucra!
Credea oare cineva la vremea respectivă de părintele Cleopa (care l-am cunoscut mulți ani personal), care avea doar patru clase primare, că va ajunge "un adevărat apostol" al României...?! Eu cred că nu!!!
Deci nu cred că este bine uneori să intrăm în discuții și "polemici" nefolositoare sufletului...!
Bucurii multe și îmi cer iertare pt. toate.
Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.07.2010, 22:24:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VasilePr Vezi mesajul
Cu toată dragostea eu pomenesc pe toți cei cărora le știu numele de Botez, și v-aș pomeni și pe d-voastră cu drag, dar cred că nu "iubirea", nu?! (îmi puteți spune numele pe mesaj privat, numai dacă doriți...)
Am spicuit și eu așa mesajele postate..., și referitor la acel băiat ce dorește să devină preot, părerea mea este că nu trebuie să ne facem griji noi, sau "să-l îndemnăm ori să-l oprim" de la așa ceva..., fiindcă ÎNTOTDEAUNA Dumnezeu este Cel ce toate le rânduiește în viața omului cum crede El mai bine, și îi "creează" un drum și o cale în viață exact după măsura și priceperea lui de a lucra!
Credea oare cineva la vremea respectivă de părintele Cleopa (care l-am cunoscut mulți ani personal), care avea doar patru clase primare, că va ajunge "un adevărat apostol" al României...?! Eu cred că nu!!!
Deci nu cred că este bine uneori să intrăm în discuții și "polemici" nefolositoare sufletului...!
Bucurii multe și îmi cer iertare pt. toate.
Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
Satut mana parinte si mai stati pe aici pe linia asta, intrati mai des daca puteti, sa mai invatam si noi cite un cuvint duhovnicesc si pomeniti-ma si pe mine la rugaciune Vasilica.
Pace si buna voire intre oameni.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.07.2010, 22:51:36
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Satut mana parinte si mai stati pe aici pe linia asta, intrati mai des daca puteti, sa mai invatam si noi cite un cuvint duhovnicesc si pomeniti-ma si pe mine la rugaciune Vasilica.
Pace si buna voire intre oameni.
Doamne ajută Vasilica!
Vă spun de la început că, rugăciunile mele sunt "smerite", dar cu mult drag o să vă pomenesc!
Cât despre intrat pe forum, mai intru, dar în limita timpului disponibil..., ca toți, dealtfel!
Iar ca "un sfat" (mai întâi pt. mine!), apoi BUN PENTRU TOȚI, ar fi acela ca să ne rugăm CÂT DE MULT putem (nu mai zic NEÎNCETAT, cum spune Sf. Ap. Pavel...!), fiindcă "acela este teolog, care se roagă", și care se roagă nu numai cu buzele, ci și cu mintea, dar mai ales CU INIMA...!!!
Bucurii multe să aveți acolo unde sunteți!
Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.07.2010, 05:35:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VasilePr Vezi mesajul
Doamne ajută Vasilica!
Vă spun de la început că, rugăciunile mele sunt "smerite", dar cu mult drag o să vă pomenesc!
Cât despre intrat pe forum, mai intru, dar în limita timpului disponibil..., ca toți, dealtfel!
Iar ca "un sfat" (mai întâi pt. mine!), apoi BUN PENTRU TOȚI, ar fi acela ca să ne rugăm CÂT DE MULT putem (nu mai zic NEÎNCETAT, cum spune Sf. Ap. Pavel...!), fiindcă "acela este teolog, care se roagă", și care se roagă nu numai cu buzele, ci și cu mintea, dar mai ales CU INIMA...!!!
Bucurii multe să aveți acolo unde sunteți!
Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
Da e mare lucru sa ne stea mintea la rugaciune cu asta ma lupt si eu caci imi cam zboara mintea la greutatile vietii.
Domnul este cu noi.!!!
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.07.2010, 09:01:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu am terminat Teologia in Bucuresti, cand eu am dat admitere am dat 7 examene cu tot cu cele eliminatorii ca veneam de la un liceu laic (acum se dau doar doua examene ca sunt mai destepti). La sectia mea erau 7-8 candidati pe loc.
Atunci era sectia de litere (limba romana, engleza, franceza si germana), asistenta sociala si pastorala...in total cam 400-500 locuri (asta doar in anul meu). Proportia de analfabeti era cam de 85% iar de persoane care nu aveau legatura cu facultatea era de 95%.

Dupa ani s-a intamplat sa-mi mai revad fostii colegi cu diverse ocazii sau pur si simplu intamplator....am fost socata sa vad efectiv niste popi de tara umflati cu pompa, rosii la fata, unii m-au salutat de la distanta ca sa auda toata lumea "ce faci sorooo???" iar altii s-au facut ca nu ma vad, probabil de jena...hidos!!!

Asta este din pacate, Teologia scoate popi pe banda rulanta, ca sa fie...

P.S
Si ca sa fie si mai interesant imi aduc aminte ca in primul an de facultate cand am participat la prima repetitie la cor pentru colinde cu pr. Moldoveanu, am avut ocazia sa ma intalnesc cu studenti din toti anii si atunci cand intrau fiecare in amfiteatru am putut sa-i vad mai bine. Dintre toti tin minte ca la un moment dat a intrat un baiat cu barba, la locul lui, sfios care efectiv isi vedea de treaba lui, comparativ cu altii care se dadeau smecherasi.
De-a lungul celor 4 ani de facultate l-am intalnit adesea pe acel baiat si il admiram pentru personalitatea lui...nu-l vedeai in gasti, era studios, il mai intalneam in biblioteca si chiar ma gandeam: uite ca exista unul cu vocatie...etc. Niciodata nu am discutat cu el, doar il admiram de la distanta. In final dupa ani de zile de cand am terminat facultatea am avut ocazia sa-l reintalnesc exact cand a fost calugarit la o episcopie. Atunci am vorbit cu el pentru ca era insotit de o fosta colega de facultate care ii era prietena. Eu pe atunci eram in manastire. Cand mi-a spus ca nu a stat nici o zi in manastire si ca respectivul episcop ii era prieten am ramas socata...desigur ca nici nu urma sa mearga in vreo manastire, el avea o misiune speciala...cica.
In fine mi s-a parut foarte dubios dupa felul cum vorbea, tonalitatea vocala, gesturi...dar pana la urma am zis ca mi s-o parea mie...insa nu mi s-a parut. Am aflat mai tarziu...este homosexual...slujeste si la ora actuala, are niste gesturi si niste cuvinte atat de pioase ca mie mi se face o mare greata...stiu exact unde slujeste ca am fost special sa vad minunea cu ochii mei...

Deci...mai vrei? mai am astfel de povesti, poate si mai cutremuratoare...dar, daca vrei am si povesti cu adevarat minunate despre alti colegi...dar din pacate aceste povesti sunt mult mai putine.
Iubire ,schimbarea lumii o incepem cu noi insine si restul vine de la sine.Cum zice Hristos la Matei ,cap.5 :
"Voi sunteți lumina lumii; nu poate o cetate aflată pe vârf de munte să se ascundă.
Nici nu aprind făclie și o pun sub obroc, ci în sfeșnic, și luminează tuturor celor din casă.
Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri. "
Mare atentie cu ce scriem si scoatem din gura .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua savelmona Umanitare 6 30.12.2011 08:50:52
buna ziua drexler_justin Generalitati 9 23.07.2010 21:08:15
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 12:35:19
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua... militaru_diana Vrajitoria 11 07.11.2009 19:06:29