Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.01.2013, 22:57:09
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
. Niciunde Dumnezeul Iubirii nu îndeamnă la nici un fel și soi de jihad, împotriva nimănui, pentru nici un motiv, .
Dacă prin jihad înțelegem război de apărare a neamului și a credinței, atunci te înșeli, și ți-am mai arătat asta.

Deși susții sus și tare prostia iehovistă că nu e îngăduit creștinului să verse sânge în nicio împrejurare, ți-am arătat deja, din tomosul de canonizare a lui Ștefan cel Mare, că unul dintre temeiurile canonizării sal au fost războaiele purtate pentru apărare !!!

Ia citește aici, și mai spune-ne că nu este creștinește să lupți:

Prin asemenea fapte virtuoase a strălucit dreptcredinciosul Voievod Ștefan cel Mare, care a cârmuit Țara Moldovei 47 de ani, înarmat cu platoșa credinței în Dumnezeu, cu cea a postului și rugăciunii și cu multe fapte ale dragostei creștine închinate Bisericii și poporului său; a zidit un foarte mare număr de biserici și mânăstiri, înzestrându-le cu cele necesare sfintelor slujbe, ca un purtător de biruință a luptat cu prețul vieții sale până la jertfelnicie pentru apărarea hotarelor țării și a credinței strămoșești fiind numit apărător al creștinătății, a miluit pe săraci și a răsplătit pe luptătorii oșteni, a arătat îndurare și pe cei greșiți i-a îndreptat.


Acuma, dacă chestia asta nu-ți convine sau ți se pare o erezie, n-ai decât să te cerți cu Sinodul BOR și să le ceri să-l șteargă pe Ștefan cel Mare și Sfânt din calendar.
  #42  
Vechi 07.01.2013, 23:00:32
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dacă prin jihad înțelegem război de apărare a neamului și a credinței,
Jihadul nu este război de apărare nici a neamului, nici a credinței.
  #43  
Vechi 07.01.2013, 23:01:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Tu, iubita Domnului, nu ai cerut sursa pentru ce te frământă să știi, iar eu am pus doar sursa din care am citit. Mai mult de jumate din ce am scris în primul post, sunt mărturiile lui Abdi (prescurtare de la Abdullah) și a lui Omar, doi foști musulmani unul somalez și unul afgan, care au devenit ortodocși și sunt prieteni și care au primit amenințări cu moartea de la imam, chiar în anglia fiind, și care a fost arestat și amendat și eliberat și pus sub urmărire. Adulterul este pedepsit cu moartea doar dacă ea înșeală, fără voia soțului. Dar cum ea este proprietate, el o poate dărui unui foarte apropiat prieten care i-a salvat viața de exemplu, în semn de respect față de el. Sau îi poate oferi bani. Sau nu îi oferă nimic, dar dacă află ceilalți că i-a fost viața salvată și el nu a făcut nimic, nu-i de bine cu el. Înțelegi acum? Nădăjduiesc. Ce am citit eu din coran, mi-a fost greață să rețin și am scris doar din ce îmi amintesc. Dacă vrei să faci studii mai amănunțite, ia coranul, citește și Dumnezeu să te ierte pe tine că vei citi și pe mine că îți spun să citești de acolo, dar obrăznicia ta dacă cere raționament material palpabil, fie ție după credința ta atunci.
D-voastra parinte cred ca confundati teoria cu practica. E adevarat ca conform celor 4 scoli de gandire islamica apostazia se pedepseste cu moartea, dar asta nu inseamna ca oricine poate in ziua de azi sa "pedepseasca" pe cel care a trecut la alta credinta. Conform legii islamice omul acela trebuie judecat de un tribunal religios, apoi obligatoriu i se da un timp de gandire, in care se spera ca va reveni la Islam, nu este executat pe loc. Perioada aceea poate dura ani de zile. (vedeti cazul mediatizat al pastoruluiYoucef Nadarkhani incarcerat in Iran). In cazul femeilor apostazia nu se pedepseste cu moartea, ci vor fi incarcerate (sau tinute in casa) pana se razgandesc, poti fi incarcerate pe viata. Legea islamica (Sharia) 100% nu se aplica in nicio tara musulmana, ci legea statului este inspirata din sharia intr-o proportie mai mare sau mai mica. Pakistan, Iran si Arabia Saudita, sunt singurele tari in care se aplica sharia, in alte state musulmane legea e seculara, chiar daca poate avea unele percepte inspirate din cea musulmana (Egipt, Iordania etc) sau nu (Turcia). E insa adevarat ca se comit numeroase abuzuri, iar unele familii ultra-conservatoare ajung chiar la crima daca afla ca un membru al ei a parasit Islamul, nu atat pentru ca a apostaziat, cat pentru rusinea ce o aduce familiei ce va fi stigmatizata intr-o societatea cum e cea pakistaneza. (asa le e mentalitatea). Daca se afla ca un membru al familiei s-a crestinat sau a trecut la alta religie decat cea musulmana, surorile acelui om au mici sanse sa se mai marite, familia e privita ca o "paria", de aceea crima e un fel de recuperare a onoarei in fata comunitatii (oricat de absurd si barbar suna pentru noi, dar asa gandesc). Aceste crime, fie pentru apostazie,fie pentru culpe minore (cum ar fi o fata vazuta ca vorbeste cu un baiat ce nu ii este ruda) pe care unii le numesc "de onoare", nu sunt permise de legea islamica, insa sunt practici impamantenite in unele culturi, mai ales in mediile rurale nedezvolate din pakistan, afghanistan, in medii needucate. Din pacate, in unele tari musulmane (inclusiv Pakistan), sunt trecute cu vederea de catre stat, care in mod normal ar trebui sa-i condamne la inchisoare pentru omor, insa membrii familiei care ucid scapa cu inchisoare fara executare. Se considera crima, dar pedeapsa e mai mica daca se invoca "onoarea".

Ati mai spus apoi ca sotia este proprietatea sotului ce poate sa o ofere la un prieten pentru o noapte. Asta iarasi nu tine de invatatura islamica, practica aceasta contravine clar religiei lor, e un pacat. Desigur ca in Afganistan, chiar si in nordul Pakistanului, femeia are un statut asemanator unei roabe si poate ca unii o trateaza ca o sclava sexuala, imprumutand-o la altii, dar repet, practica nu e una musulmana, nu se poate afirma ca Islamul le permite lor un asemenea comportament imoral. Asa sunt ei, imorali, lipsiti de valori.

Citat:
Și nu mai fi obraznică, dacă ești creștină (ortodoxă). Și-atât.
Ar fi fost bine sa va abtineti si d-voastra parinte de la insulte, ca acestea doar va decad din demnitatea functiei si nasc obraznicie din partea celor insultati gratuit. Ma scuzati ca v-am raspuns obraznic.

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 23:18:04.
  #44  
Vechi 07.01.2013, 23:13:51
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ati mai spus apoi ca sotia este proprietatea sotului ce poate sa o ofere la un prieten pentru o noapte. Asta iarasi nu tine de invatatura islamica, practica aceasta contravine clar religiei lor, e un pacat. Desigur ca in Afganistan, chiar si in nordul Pakistanului, femeia are un statut asemanator unei roabe si poate ca unii o trateaza ca o sclava sexuala, imprumutand-o la altii, dar repet, practica nu e una musulmana, nu se poate afirma ca Islamul le permite lor un asemenea comportament imoral. Asa sunt ei, imorali, lipsiti de valori.
Asta, în esență, este ca și cum ar susține cineva că practica de a dezgropa mortul după șapte ani este creștină. Sau deschiderea Cărții de către preoți.

Sau, în ultimă instanță, că vindecătoarea Adevărata și Autentica Fiică a Mamei Omida, Maica Parascovenia care desface cununiile și scoate argintul viu cu apă sfințită direct din Iordan, regina vrăjitoarelor cu magie albă, care a apărut și la OTV, este specifică ortodoxiei.
  #45  
Vechi 07.01.2013, 23:31:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Asta, în esență, este ca și cum ar susține cineva că practica de a dezgropa mortul după șapte ani este creștină. Sau deschiderea Cărții de către preoți.
Dansul a vorbit cu un somalez si un pakistanez. Daca vorbea cu un turc si un libanez, afla altceva. Sunt diferente mari intre culturi, chiar daca, teoretic, cu totii sunt musulmani. Nu se poate generaliza si spune "eu va spun adevarul despre Islam" doar pentru ca auzi ce spune un om, ci mergi la surse si verifici daca aceea e intr-adevar invatatura islamica sau e doar interpretarea particulara a acelui om.

Legat de apostazie, la ora actuala ea este pedepsita doar in cateva tari (vreo 4), in restul statelor cu populatie majoritar musulmana legea e seculara, cum e la noi, nu se pedepseste. Nu intamplator cei doi fosti musulmani au fost amenintati de conationali. Sa nu uitam ca ei provin din tari unde apostazia se pedepseste cu moartea.

Citat:
Daniel_Ortodox:Ioana, cam întuneric e în poza ta de profil. Dar oare în suflețelul tău ce-o fi? Nu cumva ești musulmancă și nu vrei să știm noi? Sau vrei să devii în viitorul apropiat musulmancă? Îmi doresc să greșesc și să mă înșel. (...)
Citat:
Te-ai supărat că te-am numit obraznică? Ești cu adevărat obraznică și nici rușine nu ai și poți deveni și săracă și poți muri în sărăcie.
Poza de la profil e propunerea din 1940 pentru Catedrala Mantuirii Neamului.
Obraznicia mea paleste in fata malitiei d-voastra, parinte.
Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea intelepciune!


Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 23:48:59.
  #46  
Vechi 08.01.2013, 00:13:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Decebal: am vrut sa spun ca nici adevaratul musulman nu face ceea ce a spus Daniel referitor la acel somalez, deci acela e "musulman", asa cum un roman ce-si bate nevasta nu e crestin, ci "crestin".
scoate s-ul.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #47  
Vechi 08.01.2013, 00:33:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Sau, în ultimă instanță, că vindecătoarea Adevărata și Autentica Fiică a Mamei Omida, Maica Parascovenia care desface cununiile și scoate argintul viu cu apă sfințită direct din Iordan, regina vrăjitoarelor cu magie albă, care a apărut și la OTV, este specifică ortodoxiei.
S-au reprofilat si vrajitoarele S-a dus vremea chiromantiei si a hidromantiei, acum iti dau ca remediu citirea de rugaciuni si apa sfintita. Nu mai stiu exact care vedeta de carton de la noi a apelat la o doamna pentru gasirea unui sot, (ceva cantareata) iar vrajitoarea i-a spus sa citeasca un Acatist la miezul noptii ( „consultatia” s-a taxat generos, bineinteles).
  #48  
Vechi 08.01.2013, 00:34:43
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

desi nu putem ignora ca in majoritatea tarilor majoritar musulmane s-au petrecut multe abuzuri la adresa non-musulmanilor, trebuie mentionat ca Mohamed cel putin a dat dovada de toleranta.

http://www.youtube.com/watch?v=aovUz6u6GfI
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #49  
Vechi 08.01.2013, 00:51:45
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Ioana dragă, nu sunt părinte, nu sunt preot. Sunt un muritor de rând, deci te rog nu-mi mai spune nici părinte sau preot.
Am citit cu interes ce ai scris și te înșeli. Nu am voință pentru a mai umbla după islam acum, cum am făcut când eram setos să văd cei de capu lui. Dar îmi amintesc de un filmuleț pe internet, lansat în 2004, unde o tânără din Pakistan spunea că acestea sunt printre ultimele ei cuvinte, căci urmează să fie ucisă, căci legea sharia, de care vorbești, a condamnato la moarte pentru că a devenit creștină și chema pe toată lumea la creștinism, mărturisind despre minunatul Hristos pe care L-a cunoscut în creștinism, în ortodoxie. Spunea că nu îi e frică de moarte, ci că pleacă nepregătită la Mirele ei, Hristos. Vorbea plângând.
Personal m-am convins de întunericul cel mare al islamului.

Biserica Creștină își pronunță foarte limpede poziția împotriva față de vrăjitoarele de magie albă neagră sau de altă culoare, care pângăresc Sfintele Icoane prin nebunia lor.
De asemenea Biserica Creștină se pronunță foarte limpede împotriva ghitiilor (preoți vrăjitori), care deschid Sfânta Evanghelie spre aflarea unor probleme. Le este spre osândă. Biserica Creștină roagă pe oricine vede cu ochii lui un asemenea preot, să ia un martor și eventual o dovadă înregistrată video, și să meargă la Episcopul eparhiei respective și după prima și a doua mustrare, acel preot va fi caterisit.

Să vă ferească Dumnezeu de întunericul musulman.
Dar decât romano-catolic, mai bine musulman, căci acolo pot să mă închin în secret lui Hristos, decât să mă închin hristosului mincinos din ereziile romano-catolice.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 08.01.2013 at 00:56:05.
  #50  
Vechi 08.01.2013, 00:53:04
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
desi nu putem ignora ca in majoritatea tarilor majoritar musulmane s-au petrecut multe abuzuri la adresa non-musulmanilor, trebuie mentionat ca Mohamed cel putin a dat dovada de toleranta.

http://www.youtube.com/watch?v=aovUz6u6GfI
Nu știu exact despre Mahomed, dar sunt relatări din Cruciada a treia din care reiese că francii au rămas stupefiați de toleranța și spiritul, până la urmă, creștin, cu care au fost tratați de musulmanii lui Saladin după ce au fost înfrânți.

Apropos de această discuție, recomand filmul "Kingdom of Heaven".
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu este autor al raului alyna26 Intrebari utilizatori 71 29.01.2011 23:22:55
COPACUL CUNOSTINTEI binelui si raului. gavriil Din Vechiul Testament 135 03.06.2010 14:23:58
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 08:10:28
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 03:45:16
islamul silviu.pintilie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 14.05.2008 23:32:24