Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.01.2014, 05:22:05
Dharma Dharma is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Depinde de boala. Daca 100 de oameni il folosesc cu un partener care are HPV, toti iau HPV.

Se stie ca poti face cancer in gat si la cap daca faci sex oral, dar multi prefera cancerul. :-j

Poti face cancer bronhopulmonar de la fumat dar in continuare exista fumatori. De la soare poti face cancer de piele dar oamenii in continuare fac plaja si nu poate spune nimeni ca foloseste crema cu factor de protectie de fiecare data cand iese afara.
Nu toti fumatorii o sa faca cancer bronhopulmonar, nu toti amatorii de soare o sa faca cancer de piele. La fel cum nu toate femeile infectate cu HPV (chiar daca e de tip 16 sau 18) o sa faca cancer de col uterin si nu toti amatorii de sex oral o sa faca cancer in gat (faringian, laringian, tiroidian, etc? - sunt multe structuri in gat) sau la cap (desi etiologia cancerului cerebral e cam alta si sunt de atatea feluri...). E vorba de factori de risc, factori genetici, sistem imunitar etc, mecanismul cancerului desi explicat nu e pe deplin inteles, nu stim exact de ce unii fac cancer, altii nu.


Ce vroiam eu sa spun si s-a cam pierdut pe drum e ca topicul asta a fost deschis fix pentru a speria oamenii si ca informatiile de genul asta ar trebui verificate si intelese in ansamblu. Prezervativele sunt supuse unor standarde mai ridicate decat manusile din latex (si difera manusile de examinare de manusile chirurgicale sterile), dar nu sunt 100% sigure. Totusi prezervativele scad mult sansa de infectie cu HIV, sifilis, gonoree, chlamydia si alte "dragalasenii" din astea, plus e util impotriva sarcinilor nedorite. Cineva arunca o privire pe topic, nu verifica informatia si isi spune "Daca nu sunt eficiente atunci cu prezervativ sau fara e tot aia, ce sens mai are sa il folosesc?" si asa se expune unui risc mai mare. Trebuie sa avem mare grija ce si cum spunem.
__________________
Obedience is doing what you are told regardless of what is right. Morality is doing what is right regardless of what you are told.

Last edited by Dharma; 15.01.2014 at 05:25:56.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.11.2016, 20:45:12
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Poate asa se explica nr. crescut de infectii. Mai stii ce mai inventeaza, fara dovezi, numai parerile expertilor, n-am saturat de ele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.11.2016, 11:06:11
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Poate asa se explica nr. crescut de infectii.
Nu neaparat.Asa se explica faptul ca la doua prezervative mai trebuie sa traiasca si fabrica de suzete si de scutece , fabrica de medicamente pt copii
al caror actionar principal este acelasi actionar principal al fabricii de prezervative. I se spune "prognoza a profiturilor".
De aceea o sa vezi ca multe corporatii sustin natalitatea si incepe sa abandoneze mentalitatea avorturilor.
De ce ? Pentru ca industria de accesorii pt bebelusi si copii mici este un piata cu mari profituri.
Cum generez profituri imense ? Simplu, inoculand ideea parintilor ca daca nu cumpara produsul X , copilul se va simti prost. Si ce face un parinte de frica ca al lui copil sa nu pateasca nimic ? Baga banul in buzunarul meu de corporatie, pardon am vrut sa zic cumpara produse ca sa-l linisteasca sufleteste ca bebelul lui este OK.Deci eu coportatie fac de fapt profit din frica parintelui, frica pe care tot eu corporatie am indus-o .
Cum se cheama asta ? Pai in capitalism i se spune "business opportunity" dar ea in realitate, este un act de terorism.

Last edited by Copacel; 25.11.2016 at 11:14:34.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.11.2016, 11:55:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu neaparat.Asa se explica faptul ca la doua prezervative mai trebuie sa traiasca si fabrica de suzete si de scutece , fabrica de medicamente pt copii
al caror actionar principal este acelasi actionar principal al fabricii de prezervative. I se spune "prognoza a profiturilor".
Lasa documentarea din bancuri, ca nu e vorba de gauri din astea

Citat:
De aceea o sa vezi ca multe corporatii sustin natalitatea si incepe sa abandoneze mentalitatea avorturilor.
De ce ? Pentru ca industria de accesorii pt bebelusi si copii mici este un piata cu mari profituri.
Cum generez profituri imense ? Simplu, inoculand ideea parintilor ca daca nu cumpara produsul X , copilul se va simti prost. Si ce face un parinte de frica ca al lui copil sa nu pateasca nimic ? Baga banul in buzunarul meu de corporatie, pardon am vrut sa zic cumpara produse ca sa-l linisteasca sufleteste ca bebelul lui este OK.Deci eu coportatie fac de fapt profit din frica parintelui, frica pe care tot eu corporatie am indus-o .
Cum se cheama asta ? Pai in capitalism i se spune "business opportunity" dar ea in realitate, este un act de terorism.
Iarasi vorbesti prostii.
Nu corporatiile sutin natalitatea sau induc "mentalitatea avorturilor".
Sunt politici la nivel de Stat sau mai sus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.11.2016, 11:59:27
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iarasi vorbesti prostii.
Nu corporatiile sutin natalitatea sau induc "mentalitatea avorturilor".
Sunt politici la nivel de Stat sau mai sus.
Tu vorbesti prostii. Nu exista stat.Exista doar corporatii.Statele sunt la cheremul corporatiilor.Matale inca mai esti pe modelul "Statul...".
Hello trezeste-te.Veniturile tale nu sunt in pusculita statului ci in "debaraua"
unei corporatii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.11.2017, 15:35:53
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Prezervative găurite, descoperite de inspectorii OPC, în comerț la Constanța

Inspectorii Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor au descoperit, în urma unui control, zeci de cutii cu prezervative chinezești care copiau produsul original, toate cele verificate prin sondaj fiind găurite, potrivit șefului OPC Constanța, Horia Constantinescu.

Controlul OPC a avut loc, inițial, într-un magazin din Constanța. “Am găsit prezervative la un control , erau prezervative care copiau produsul original, făcute cred că, special, dacă mă întrebați pe mine. Erau produse chinezești care imitau produsul original și toate erau sparte”, a declarat Horia Constantinescu, într-o conferință de presă. Inspectorul OPC care a efectuat controlul a mers și la depozitul de unde proveneau prezervativele.

“Nu mă întrebați cum le-a verificat. Dar, intr-adevăr, desfăcând o cutie întreagă, nu vă gândiți la pericolul de a primi un copil în plus, gândiți-vă la pericolul transmiterii de boli, toate prezervativele erau sparte, găurite. Dar găurite intenționat, erau găurite mecanic, nu prezentau găurire din accident de fabricație. Este clar că erau înțepate special. Eu cred că erau pentru ai lor, să ajungă la 4 miliarde”, a glumit, la final, Horia Constantinescu.

evz
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.11.2017, 15:37:00
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Pentru Chinezi care nu au prostitutie sunt gaurite ca sa aibe mai multi copii.

Pentru noi care avem..... si multe boli venerice...noi
Reply With Quote
Răspunde