Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.04.2008, 17:42:05
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valivalivali
Citat:
În prealabil postat de georgeval
In teologia ortodoxa nu exista o ierarhizare intre Scriptura, Traditia si Biserica. Scriptura fara Traditie, fara explicarea liturgica si fara aplicarea ei in Liturghie si in celelalte Taine ,se usuca, se desfigureaza. (V.Vedernicov), sau Sf. Traditie vorbeste acolo unde tace Sf Scriptura (SF. Irineu de Lyon),iar Traditia si Scriptura fara comunitatea credinciosilor (Biserica)inceteaza de a mai fi Calea, Adevarul si Viata. In teologia occidentala din pacate asistem la doua extreme, fie se accentueaza primatul pappei, fie se transforma Scriptura intr-un "papa de hartie"
Este Biblic ceea ce sustii tu?
argumenteaza-mi te rog!Biblic!
Cum poti afirma despre Cuvantul lui Dumnezeu,care era inca de la inceput, ca ar putea sa se usuce?
citeste pilda celor 10 fecioare
toate aveau candele.Si toate aveau Untdelemn Sfant in candele!fara exceptie!
ce este candela?
"Cuvantul Tau este o candela pentru picioarele mele, si o lumina pe cararea mea." (Ps. 119:105)
2Tim 3:16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire,pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună"
Chiar si necitita, Biblia continua sa aiba putere, iar daca tu o vei deschide, la orice moment, cu o inima smerita si cu o dorinta sincera de a gasi pe Domnul, El va lucra in inima ta, prin puterea Cuvantului Sau
Din acest motiv se nasc asa de multe secte: fiecare citeste biblia si o interpreteaza cum i se pare lui. Voi n-avet nevoie de alte scrieri ca sunteti toti luminati.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.04.2008, 18:15:27
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Citat:
În prealabil postat de valivalivali
Citat:
În prealabil postat de georgeval
In teologia ortodoxa nu exista o ierarhizare intre Scriptura, Traditia si Biserica. Scriptura fara Traditie, fara explicarea liturgica si fara aplicarea ei in Liturghie si in celelalte Taine ,se usuca, se desfigureaza. (V.Vedernicov), sau Sf. Traditie vorbeste acolo unde tace Sf Scriptura (SF. Irineu de Lyon),iar Traditia si Scriptura fara comunitatea credinciosilor (Biserica)inceteaza de a mai fi Calea, Adevarul si Viata. In teologia occidentala din pacate asistem la doua extreme, fie se accentueaza primatul pappei, fie se transforma Scriptura intr-un "papa de hartie"
Este Biblic ceea ce sustii tu?
argumenteaza-mi te rog!Biblic!
Cum poti afirma despre Cuvantul lui Dumnezeu,care era inca de la inceput, ca ar putea sa se usuce?
citeste pilda celor 10 fecioare
toate aveau candele.Si toate aveau Untdelemn Sfant in candele!fara exceptie!
ce este candela?
"Cuvantul Tau este o candela pentru picioarele mele, si o lumina pe cararea mea." (Ps. 119:105)
2Tim 3:16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire,pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună"
Chiar si necitita, Biblia continua sa aiba putere, iar daca tu o vei deschide, la orice moment, cu o inima smerita si cu o dorinta sincera de a gasi pe Domnul, El va lucra in inima ta, prin puterea Cuvantului Sau
Din acest motiv se nasc asa de multe secte: fiecare citeste biblia si o interpreteaza cum i se pare lui. Voi n-avet nevoie de alte scrieri ca sunteti toti luminati.
Draga Vali, biblia de cine a fost scrisa? Ei bine si urmasii celor care au scris biblia au continuat sa scrie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.04.2008, 18:29:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valivalivali
Citat:
În prealabil postat de georgeval
In teologia ortodoxa nu exista o ierarhizare intre Scriptura, Traditia si Biserica. Scriptura fara Traditie, fara explicarea liturgica si fara aplicarea ei in Liturghie si in celelalte Taine ,se usuca, se desfigureaza. (V.Vedernicov), sau Sf. Traditie vorbeste acolo unde tace Sf Scriptura (SF. Irineu de Lyon),iar Traditia si Scriptura fara comunitatea credinciosilor (Biserica)inceteaza de a mai fi Calea, Adevarul si Viata. In teologia occidentala din pacate asistem la doua extreme, fie se accentueaza primatul pappei, fie se transforma Scriptura intr-un "papa de hartie"
Este Biblic ceea ce sustii tu?
argumenteaza-mi te rog!Biblic!
Cum poti afirma despre Cuvantul lui Dumnezeu,care era inca de la inceput, ca ar putea sa se usuce?
citeste pilda celor 10 fecioare
toate aveau candele.Si toate aveau Untdelemn Sfant in candele!fara exceptie!
ce este candela?
"Cuvantul Tau este o candela pentru picioarele mele, si o lumina pe cararea mea." (Ps. 119:105)
2Tim 3:16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire,pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună"
Chiar si necitita, Biblia continua sa aiba putere, iar daca tu o vei deschide, la orice moment, cu o inima smerita si cu o dorinta sincera de a gasi pe Domnul, El va lucra in inima ta, prin puterea Cuvantului Sau
Faci confuzii grave sau sigur esti neoprotestant. Daca vrei o asemenea interpretare adliteram, iata:"La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul" deci dupa exegeza ta Cuvantul sau Biblia este din vesnicie. Cand apare Biblia scrisa pentru o comunitate? Ai dat o interpretare personala la pilda celor zece fecioare? Eu nu am mai auzit asa ceva.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2008, 23:44:54
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
acest articol a fost scris de John Whiteford

John Whiteford a fost pastor secund într-o biserica nazarineana si s-a convertit la credinta ortodoxa la putin timp
Trebuei sa recunosti ca un ortodox practicant nu ar fi fost atit de concret ca acest pastor .Se vede ca articolul nu este scris cu "traire ortodoxa".
Dar cum de il luati in consideratie daca e deja stricat de una din doctrinele protestante.
Un subiect de discutie gasesc ca ar fi urmatorul.Daca apostolul Pavel avea o cultura elena destul de vasta si il inteleg ca fiind mai coerent si rational ca un filozof ,cum se face ca ar fi "predat" el si apostolii parte din ritualurile templelor greco-romane de care sint legate luminarile,tamierea,moastele ,forma cintarilor ,formele arhitectonice bizantine ,interpretarea desprinderii sufletului de trup dupa moarte ,etc?
Nu inteleg de ce se pleca de la premiza ca majoritatea care au scris in ortodoxie sau au fost "integrati" in ea,sint perfecti si fara greseala in interpretarea Scripturii dar mai ales a Traditiei.
In Scriptura parca scrie ca nu exista nici macar un om neprihanit,de aceea avem nevoie de Mintuitor.
Din cite am observat Traditia s-a tot imbogatit cu o gramada de obiceiuri pagine de la fiecare popor ,necontind daca contravin Scripturii.
Aceste lucruri mi-au sarit in ochi din adolescenta si am discutat cu multa lume acest aspect ,iar raspunsul consacrat vine tulburator- asa am apucat .Ce sa mai schimbam acum .Birocratie prea mare.
De ce multi preotii sint atit de permisivi in multe situatii lumesti?
As dori sa nu dati raspunsuri ipocrite, ci obiective,fara ochelari de cal.
De ce arata Romania cum arata ,referitor la caracterele indivizilor.

Ce ne spune in Apocalips 3

14. Iar ingerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios si adevarat, inceputul zidirii lui Dumnezeu:
15. Stiu faptele tale; ca nu esti nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindca esti caldicel - nici fierbinte, nici rece - am sa te vars din gura Mea.

Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2008, 00:14:51
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad
Citat:
În prealabil postat de danyel
acest articol a fost scris de John Whiteford

John Whiteford a fost pastor secund într-o biserica nazarineana si s-a convertit la credinta ortodoxa la putin timp
Trebuei sa recunosti ca un ortodox practicant nu ar fi fost atit de concret ca acest pastor .Se vede ca articolul nu este scris cu "traire ortodoxa".
Dar cum de il luati in consideratie daca e deja stricat de una din doctrinele protestante.
Un subiect de discutie gasesc ca ar fi urmatorul.Daca apostolul Pavel avea o cultura elena destul de vasta si il inteleg ca fiind mai coerent si rational ca un filozof ,cum se face ca ar fi "predat" el si apostolii parte din ritualurile templelor greco-romane de care sint legate luminarile,tamierea,moastele ,forma cintarilor ,formele arhitectonice bizantine ,interpretarea desprinderii sufletului de trup dupa moarte ,etc?
Nu inteleg de ce se pleca de la premiza ca majoritatea care au scris in ortodoxie sau au fost "integrati" in ea,sint perfecti si fara greseala in interpretarea Scripturii dar mai ales a Traditiei.
In Scriptura parca scrie ca nu exista nici macar un om neprihanit,de aceea avem nevoie de Mintuitor.
Din cite am observat Traditia s-a tot imbogatit cu o gramada de obiceiuri pagine de la fiecare popor ,necontind daca contravin Scripturii.
Aceste lucruri mi-au sarit in ochi din adolescenta si am discutat cu multa lume acest aspect ,iar raspunsul consacrat vine tulburator- asa am apucat .Ce sa mai schimbam acum .Birocratie prea mare.
De ce multi preotii sint atit de permisivi in multe situatii lumesti?
As dori sa nu dati raspunsuri ipocrite, ci obiective,fara ochelari de cal.
De ce arata Romania cum arata ,referitor la caracterele indivizilor.

Ce ne spune in Apocalips 3

14. Iar ingerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios si adevarat, inceputul zidirii lui Dumnezeu:
15. Stiu faptele tale; ca nu esti nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindca esti caldicel - nici fierbinte, nici rece - am sa te vars din gura Mea.
articolul scris de acel pastor convertit la ortodoxie este unu foarte bun, de fapt este o carte prin care autorul isi prezinta trecerea la ortodoxie iar capitolele in care se face istoria doctrinei Sola Scriptura sunt foarte bine elaborate aratandu-se scaparile si neajunsurile acelei doctrine
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2008, 00:17:20
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

matad a nu se confunda traditia populara cu Sfanta Traditie, intai documenteaza-te si apoi vorbeste
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2008, 21:58:50
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
matad a nu se confunda traditia populara cu Sfanta Traditie, intai documenteaza-te si apoi vorbeste
tocmai ,ca nu ma refream la cea populara.
Daca n-am precizat ,nu insemna ca nu stiu despre ce vorbesc .
Sint crescut in ortodoxie .De aceea cer obiectivitate .
povesti cu sectanti sint la toate colturile.Daca ei au ales o alta cale ,trebuie sa dea de gindit majoritatii. Ia ex. Domnului cu samariteanca.
Bagi mina in foc ca tot ce au facut Sfintii Parinti era sfint?
Ce spui de adoptarea filozofiei grecesti in ortodoxie si nu numai.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sola Scriptura,daruri. tigerAvalo9 Generalitati 70 09.05.2020 14:24:21
Cititi Sf.Scriptura misionarul Despre Sfanta Scriptura 24 07.02.2011 13:41:20
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 00:34:52