Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 26.04.2012, 19:36:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Mihai nu va mai poate raspunde. N-a spus tocmai rau, din moment ce a prezentat Duhul lui Dumnezeu ca o putere substantiala care exista intr-o ipostasa proprie ei insisi. Pentru Martori, Duhul e o putere neipostatica, fara existenta proprie si vointa, e o forta a lui Dumnezeu, nu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 26.04.2012, 19:55:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei, ba bine că nu poate...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #133  
Vechi 19.07.2013, 16:11:37
fideuan cristian fideuan cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2013
Mesaje: 2
Implicit buna

Buna suntem un cuplu din cluj si am vrea sa stim mai multe despre reiki daca ii cineva aici care ne poate initia sau ajuta sa ne scrie pa mail zapadaninsoare@yahoo.ro am inteles din cunostintele noastre ca e recunoscut de ministerul sanatati si nu e inprotriva biserici ortodoxe noi suntem ortodoxsi convinsi! Va Multumesc!!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 19.07.2013, 17:14:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, și de ministerul cultelor și de cel al vrăjilor.
Mai multe detalii dacă-mi scrii pe dragosp@mătura.ro.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #135  
Vechi 19.07.2013, 17:38:47
fideuan cristian fideuan cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2013
Mesaje: 2
Implicit buna

nu aveti o adresa pe yahoo pa astadragosp@mătura.ro.
nu va pot contacta
Reply With Quote
  #136  
Vechi 19.07.2013, 17:54:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fideuan cristian Vezi mesajul
Buna suntem un cuplu din cluj si am vrea sa stim mai multe despre reiki daca ii cineva aici care ne poate initia sau ajuta sa ne scrie pa mail zapadaninsoare@yahoo.ro am inteles din cunostintele noastre ca e recunoscut de ministerul sanatati si nu e inprotriva biserici ortodoxe noi suntem ortodoxsi convinsi! Va Multumesc!!
Si eu am practicat Reiki din greseala, dar inainte sa devin credincios. Nu se deosebeste prea mult de vrajitorie, voodoo, samanism, etc. Bineinteles ca Biserica Ortodoxa e impotriva acestei practici oculte, cine v-a spus altceva ori nu stie ori spune ca sa nu para ca e in afara credintei. In niciun caz nu trebuie sa va apucati de asa ceva, desigur, daca nu vreti sa deveniti vrajitori cu diplome.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 19.07.2013, 18:07:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Detalii, ceva?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 20.03.2014, 09:40:55
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Implicit

Unor oameni le trebuie sa si verifice ce este si ce nu este, am fost ateu pana sa descopar reiki sa stii. Mi.a trebuit pur si simplu un motiv sa pot atinge acest prag. Viata mea de atunci s.a indreptat catre una mult mai buna, catre smerenie si iubire neconditionata catre fiecare, nu exista nimic dracesc in arhangheli, si dracii nu vindeca, nu au puterea asta asupra omenirii. Stiu sa fac diferenta intre un inger care ma insoteste sau un drac care imi poarta sambetele, pe care am invatat sa.l alung ! Sa stiti ca vindecarea prin canal de lumina prin palmele terapeutuli o facea si Iisus, si chiar el a zis " adevarat va spun, ce fac eu puteti face si voi, daca nu chiar mai bine'. Deschidetiva ochii dragi credinciosi catre toate minunile facute de Dumnezeu prin oameni de rand, ca mine, ca tine, ca el, ea.... Sa nu credeti ca numai unii au access la iluminare si revelatie divina.Nu asteptati sa va cada banana in gura din copac, munciti pt asta ! Dumnezeu face cuib doar la barza chioara, noi suntem parte din Dumnezeu, fiinte divine infinite, el vrea sa muncim si singuri sa ne facem viata frumoasa, nu numai sa il rugam toata ziua ca sa primim detoate. :D .
Daca vreti sa stiti mai multe... Uitativa la maestrul Lin Kai Ting al ChiKungului, el nu este crestin dar face "minuni", si stie mai mult ca sigur cine a fost Iisus Hristos, si il iubeste lafel de mult cum iubeste oamenii si viata in sine :)
Reply With Quote
  #139  
Vechi 20.03.2014, 10:13:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cine te-a pacalit pe tine ca dracii nu pot indeparta boala?

Daca o pot aduce, o pot si indeparta.

Vezi cazul cu Iov, cand Dumnezeu a permis, ca sa-l incerce, dar multi sunt la cheremul diavolilor pentru ca l-au respins pe Dumnezeu din viata lor.

Si o indeparteaza, dandu-ti tie impresia ca esti mare credincios, vindecator si fiinta "divina" ca asa cum te-a inselat pe tine sa duca si pe altii la inselare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.03.2014 at 11:15:00.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 20.03.2014, 11:13:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

..............
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54