Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.02.2007, 19:07:14
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Trairea in Duhul Evanghelic este un dar , dar cred ca asta nu ne ajuta mai departe .

Nu cred ca Dumnezeu respecta vreo regule omeneasca .

Sa nu uitam ca Iisus a intrat la Zaheu inainte de a se pregati el sa-L primeasca , in casa plina de patimi .
Prezenta Lui l-a determinat sa renunte la jumatate din avere sa miluiasca saracii si sa faca si alte fapte .
Meritul lui a fost ca s-a urcat in copac , nu e deloc de neglijat !
(fa un pas spre Mine ca Eu fac 100 , sau cati ?)

Deci iata ca Duhul Sfant lucreaza unde vrea , nu exista regula , fiecare om e un unicat . Poate avem si noi nevoie de copac , nu e deloc o gluma !

Si-i adevarat ca pe masura ce progresezi in cunoastere patrunzi in necunostere .

Iar in ce priveste smerania , se spune ca este virtutea cel mai greu de castigat .

Imi aduc aminte o cugetare din Sf. Ap. Pavel : " fratilor nu santem ai nostri ,am fost rascumparati " ....ma pune pe ganduri !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.02.2007, 21:41:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Da, intr-adevar! Gestul lui Zaheu este clar expresia cautarii lui Dumnezeu, expresia unei miscari sufletesti esentiale fara de care nu se poate stabili o relatie cu Dumnezeu.

Care este insa relatia dintre confruntarea cu realitatea si trairea in duhul evanghelic?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.02.2007, 21:44:21
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu cred ca exista o relatie, pentru ca realitatea din pacate anuleaza trairea ( aici ma refer la mine personal)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.02.2007, 17:24:58
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Realitatea ne descurajeaza sa traim crestineste? Nu Hristos ne trimite ca pe niste oi in mijlocul lupilor?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.03.2007, 14:39:06
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu realitatea nu ne descurajeaza sa traim crestineste atata timp cat ne dorim cu advarat sa fim crestini, pentru mine realitatea inseamna neputintele mele nu lumea din jur, de aceea spun ai cazut ridica-te iar ai cazut iar ridica-te si mergi asa pana la capat important este sa ne gaseasca moartea pe cale. Eu nu consider ca ceea ce este in jur ne influenteaza viata, ispite au fost sunt si vor fi intodeauna dar si sfinti, martiri, sunt au fost si vor fi intodeauna asa ca important este scopul vietii noastre adica mantuirea
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.03.2007, 20:59:49
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

Nu lumea in care traim ne impiedica sa ducem o viata spre slava lui Dumnezeu,ci lipsa iubirii fata de El,incapabilitatea noastra de a avea o iubire curata, jertfelnica, iubire care pe martiri i-a determinat sa-si dea viata pt Hristos, pe pustnici sa petreaca viata ingereasca,iar pe drepti sa traiasca in duhul evanghelic.

Pt a avea o astfel de traire trebuie,de asemenea,sa constientizam ,in fiecare clipa,prezenta lui Dumnezeu, ca Cel care stie toate gandurile si faptele noastre.

Constienti de prezenta Sa in viata noastra si "inarmati" cu dragostea fata de El vom putea lumina inaintea oamenilor,asa incat vazand ei faptele noastre cele bune, sa slaveasca pe Tatal nostru cel din ceruri(Matei 5,16)

"Cel ce Ma iubeste pazeste poruncile Mele"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.03.2007, 16:50:24
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_teo
Nu lumea in care traim ne impiedica sa ducem o viata spre slava lui Dumnezeu,ci lipsa iubirii fata de El,incapabilitatea noastra de a avea o iubire curata, jertfelnica, iubire care pe martiri i-a determinat sa-si dea viata pt Hristos, pe pustnici sa petreaca viata ingereasca,iar pe drepti sa traiasca in duhul evanghelic.

Pt a avea o astfel de traire trebuie,de asemenea,sa constientizam ,in fiecare clipa,prezenta lui Dumnezeu, ca Cel care stie toate gandurile si faptele noastre.

Constienti de prezenta Sa in viata noastra si "inarmati" cu dragostea fata de El vom putea lumina inaintea oamenilor,asa incat vazand ei faptele noastre cele bune, sa slaveasca pe Tatal nostru cel din ceruri(Matei 5,16)

"Cel ce Ma iubeste pazeste poruncile Mele"
scuze pt gafa de mai sus, cu"incapabilitatea":D ; era vorba despre "incapacitatea" :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.03.2007, 22:58:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Oooo, trebuie sa recunoastem ca e foarte greu sa traiesti in duhul evanghelie. Minte cel ce spune ca e usor, e vorba de un chin, de o straduinta continua. Insa e vorba de suferinta celui care lupta permanent pentru libertate.

Unii s-au invatat sa fie robi si sa ramana asa, cei ce vor sa traisca in duhul evanghelic sunt cei care vor sa fie liberi, sa simta libertatea din ce in ce mai mult, sa se implineasca cu adevarat, o implinire care nu este trecatoare care aduce ceea ce nu aduce nimic altceva..

Este insa foarte greu si sunt putini cei care traiesc intr-adevar astfel, pentru ca sunt putini cei care dau totul pentru a primi totul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.03.2007, 16:46:57
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

ai dreptate iosif,e foarte greu sa traiesti in duhul Evangheliei lui Hristos, dar nu imposibil.De fapt e greu si-n acelasi timp usor;chiar Mantuitorul ne spune ca jugul Sau este usor.Si atunci?
Daca Il iubim cu adevarat pe Dumnezeu, atunci ne vom stradui sa implinim voia Sa.Ne pputem asemana copilului care ata de mult o iubeste pe mama lui, incat face tot posibilul sa-i fie pe plac si sa n-o supere cu ceva.N-ai vazut de cate sacrificii este in stare un om atunci cand iubeste cu toata fiinta sa?tot asa si in relatia cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.03.2007, 18:08:05
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_teo
N-ai vazut de cate sacrificii este in stare un om atunci cand iubeste cu toata fiinta sa?tot asa si in relatia cu Dumnezeu.
Da Andreea, asa ar trebui sa fie. Problema este ca relatia cu Dumnezeu nu e asa directa, fata catre fata. Si apar "pe fir" o multime de oameni (marea majoritatae binevoitori) care iti indica (mai mult sau mai putin politicos) ce ar trebui sa faci ca sa-I fii pe plac lui Dumnezeu. Si de aici poate incepe (daca nu esi atent) caderea spre legalism si formalism.

Sunt de acord cu tine Iosif in ceea ce priveste libertatea, dar cat de pangarit a fost si este acest cuvant...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vazatori cu duhul Hartford Generalitati 65 21.01.2020 18:34:05
Duhovnic vazator cu duhul doareu Intamplari adevarate 53 18.11.2013 21:14:56
Te incalzeste Duhul Sfant? mihaiB Generalitati 1 20.02.2012 07:03:29
Botezul cu Duhul Sfant !!! petrut-angel Secte si culte 33 25.10.2010 19:02:33
duhul lumesc Ioana-Andreea Generalitati 2 17.07.2010 01:18:20