Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 02.07.2008, 05:16:05
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, imi este frica de moarte in aceste momente, ca am pacate grave nespovedite, si patimi de care inca nu m-am lasat.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 02.07.2008, 08:44:29
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

de judecata mi-e frica....de pacate....si sa te chinui....asa sa iti cada ceva in cap...sau in somn...e ok...Faca-se voia Domnului!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 02.07.2008, 22:03:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca la un examen obisnuit am avut emotii, apoi cum sa nu-mi fac griji pentru cel mai important examen? Da,imi fac griji - ca pentru un examen public. Ce-ar mai rade necuratii daca m-ar putea inhata!!!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 02.07.2008, 22:35:17
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

mie mii frica doar la faptu ca nu voi avea la judecata nimic bun pt pacatele mele,doar de asta mi frica.moartea e un moment fericit/trist.depinde.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 03.07.2008, 00:15:37
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

moartea este un lucru sigur,garantat intr-o lume nesigura,de ce mi-ar fi frica?,,,,cum ma va prinde asta ma nelinisteste,,,,Doamne milueistema.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 03.07.2008, 15:12:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cine are siguranta mantuirii, va spune ca nu. Insa cred ca acestia sunt putini, in Pateric erau sfinti care se rugau la Dumnezeu sa le mai dea un ceas pentru pocainta. Cred ca sunt potrivite cuvintele Sfantului Siluan: "Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui", aici este dinamismul ortodox, sa ne miscam intre "deja mantuit" si "nu inca"
Reply With Quote
  #127  
Vechi 03.07.2008, 16:17:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi ce se poate intzelege? din "Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui"...

se poate sa intzelgi la propriu adica sa o tzii in indoiala, minciuna shi nalucire adica in gLumeail shi sa nu deznadajduieshti lucru imposibil sau sa ai in fatza ta pentru ascultarea mintzii tale iadul care te ashteapta shi sa nu deznadajduieshti, deci sa crezi ca deshi cu toate ca ascultand de mintea ta shi meritand shi ajungand in iad totushi trebuie sa nu deznadajduieshti shi sa ashteptzi mila lui Dumnezeu...

sau poate sa cercetezi iadul cu mintea, s-o tzii acolo shi sa nu deznadajduieshti ramanand in credintza shi credincioshie...

multe se pot intzelege...

vrei sa spui ca sa ne mishcam intre meritul sigur al iadului shi mici nadejdei ca staruind in ascultare shi rugaciune vom fi scoshi de acolo prin rugaciunile sfintzilor shi mila divina...

deci sa om tzii in iad, adica la pedepsele pe care le merita mintea ta, shi sa nu deznadajduieshti... deci sa-tzi rastigneshti mintea adica sa urci Golgota... sau cineshtie ce taine se ascund in spatele acestor cuvinte... 98x???:(:(
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.08.2008, 14:10:16
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi ce se poate intzelege? din "Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui"...

se poate sa intzelgi la propriu adica sa o tzii in indoiala, minciuna shi nalucire adica in gLumeail shi sa nu deznadajduieshti lucru imposibil sau sa ai in fatza ta pentru ascultarea mintzii tale iadul care te ashteapta shi sa nu deznadajduieshti, deci sa crezi ca deshi cu toate ca ascultand de mintea ta shi meritand shi ajungand in iad totushi trebuie sa nu deznadajduieshti shi sa ashteptzi mila lui Dumnezeu...

sau poate sa cercetezi iadul cu mintea, s-o tzii acolo shi sa nu deznadajduieshti ramanand in credintza shi credincioshie...

multe se pot intzelege...

vrei sa spui ca sa ne mishcam intre meritul sigur al iadului shi mici nadejdei ca staruind in ascultare shi rugaciune vom fi scoshi de acolo prin rugaciunile sfintzilor shi mila divina...

deci sa om tzii in iad, adica la pedepsele pe care le merita mintea ta, shi sa nu deznadajduieshti... deci sa-tzi rastigneshti mintea adica sa urci Golgota... sau cineshtie ce taine se ascund in spatele acestor cuvinte... 98x???:(:(
Chiar azi am ascultat aici pe site dialog cu parintele Sofian Boghiu care dadea interpretare ptr "Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui"...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.08.2008, 14:17:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Si o alta interpretare
http://www.youtube.com/watch?v=U366RrprNiw
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.08.2008, 20:41:34
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Nu mie frica de moarte, dar nu-mi place ce ar urma dupa pentru mine...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
Frica de moarte T-Bone Generalitati 55 15.03.2011 19:59:51
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52