Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.12.2015, 19:43:08
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Ii rog pe cei care s-au convertit la Ortodoxie sa-mi scrie povestea lor pe vlad.herman@gmail.com sau in privat, daca doresc. Voi publica textul intr-o carte. Multumesc
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.01.2017, 22:35:28
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Convertire în masă: un arhiepiscop catolic trece cu toate cele 60 de parohii la Ortodoxie

http://marturieathonita.ro/convertir...-la-ortodoxie/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.01.2017, 22:50:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Cam dubioasă convertirea.

"Catolic" e mult spus. Iată știri despre "arhiepiscopul" "catolic", de acum 5 ani:

http://thepinoycatholic.blogspot.ro/...nag-again.html
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.01.2017, 23:06:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și mie mi s-au părut dubioase sursele, dar pozele vorbesc de la sine de o convertire. Tot ce este posibil să ai dreptate. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.01.2017, 23:19:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Cu 60 de parohii ?!! Hai să fim serioși.

"Convertire în masă" - nu vă sună dubios ?

OK, înțeleg că Sfântul Petru a convertit 3000 de suflete, dar....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.01.2017, 23:26:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Repet sursa știrii este destul de dubioasă: http://ortodox.md, https://lonews.ro/...site-uri care nu prezintă nici o garanție, dar pozele vorbesc clar de o convertire. În rest, nu neg că nu ai avea dreptate. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.09.2017, 21:54:32
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

"A cerut botezul după două ore și jumătate – apoi încă 2.000 de oameni au devenit creștini ortodocși

„Pentru că era în apropierea Paștilor, am primit numele Anastasios, care în greacă înseamnă Înviere. Pentru mine totul a fost uimitor! În acea perioadă aveam foarte multe probleme de suflet și, prin mila lui Dumnezeu, pe toate le-am depășit”.

a interesat, în acea perioadă, unde își desfășura lucrarea misionară Preasfințitul Inochentie, Episcopul ortodox de Burundi și Rwanda. A plecat în căutarea lui și l-a aflat. A discutat cu el două ore și jumătate, după care episcopul s-a scuzat și a dorit să se retragă. Avea de botezat câteva persoane. „Vreau și eu să fiu botezat!, i-am spus. Mi-a răspuns că acest lucru nu este posibil, că în Biserica Ortodoxă se face catehizare înainte, pentru o lungă perioadă. L-am întors cumva din decizie, atunci când l-am dat de exemplu pe Filip din Sfânta Scriptură, care a fost botezat imediat ce a ajuns la un râu. Dacă este apă, de ce să nu mă botez?”, s-a întrebat Anastasios Tuyisenge din Rwanda.

Curajul acesta și nebunia pentru Hristos, dorința sinceră și simplitatea l-au determinat pe Preasfințitul Părinte să revină asupra hotărârii. În Sâmbăta Mare din anul 2014, după două ore și jumătate de discuții cu Episcopul său, un tânăr devenea creștin ortodox: „Pentru că era în apropierea Paștilor, am primit numele Anastasios, care în greacă înseamnă Înviere. Pentru mine totul a fost uimitor! În acea perioadă aveam foarte multe probleme de suflet și, prin mila lui Dumnezeu, pe toate le-am depășit”.

Îndrăzneala cea bună a lui Anastasios l-a transformat pe acesta, pe bună dreptate, într-un om de bază pentru Preasfințitul Inochentie. „După ce am fost botezat, mi-am sunat prietenii și familia și am creat o comunitate în Rwanda. 2.000 de oameni s-au botezat până acum, în acești trei ani, și 1.000 sunt încă catehumeni”. Nu poate spune că sunt mulți, cum nu poate spune nici c-ar fi puțini. Știe că acesta este doar începutul și, cel mai important – știe că prin slujirea lui Dumnezeu și-a aflat menirea. "

https://doxologia.ro/reportaj/cerut-...tini-ortodocsi

Oamenii din vest desi au fost ortodocsi ( DDR, Cehia, Polonia, Slovacia, Ungaria, Jugoslavia, Nord si Sud-Italia, Spania si Portugalia, Sud si centru Franta, Anglia, Danemarca, chiar si sudul Germaniei ca sa nu vorbim de Austria) nu mai pot gasi drumul inapoi...

...la religia pe care o aveau acum 1000 da ani cand in Imperiul Roman de natiune Germana domnea Imparatul Ortodox de natiune greaca Otto III.
https://en.wikipedia.org/wiki/Otto_I..._Roman_Emperor
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.09.2017, 22:04:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eu nu cred ca Anastasios s-a botezat pentru ca sa ai tu motiv sa faci iarasi propaganda antioccidentala pe aicea.

Daca esti asa mare ravnitor pentru Ortodoxie, ia-ti traista in spinare si du-te sa-L vestesti pe Hristos acolo unde lumea nu a auzit de El. De exemplu, in Coreea de Nord. Te tine, sau numai pe internet esti mare apostol ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.09.2017, 13:41:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Daca nici pe forumul ortodox nu poate face propaganda ortodoxa, atunci unde? Occidentalii au fost ortodocsi, pana cand francii au reusit sa-si extinda credintele lor si sa devina inevitabila Schisma.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.09.2017, 16:48:30
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu nu cred ca Anastasios s-a botezat pentru ca sa ai tu motiv sa faci iarasi propaganda antioccidentala pe aicea.

Daca esti asa mare ravnitor pentru Ortodoxie, ia-ti traista in spinare si du-te sa-L vestesti pe Hristos acolo unde lumea nu a auzit de El. De exemplu, in Coreea de Nord. Te tine, sau numai pe internet esti mare apostol ?
Mihaita ,io cred ca tu esti un ortodox sugubat care vrand sa-i faci de ras in ultimul hal pe catolici ,postezi sub titulatura de catolic.Alta explicatie logica nu exista.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertiri remarcabile Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 10 22.12.2016 15:38:44
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 09:40:05
ortodoxie ocultista padrevicentiu Generalitati 5 02.07.2010 21:03:08
Patriotism & Ortodoxie eodor nastasa Generalitati 31 07.04.2010 13:20:20