Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2012, 00:58:12
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Noi dezbateri cu privire la avort

Doamne ajută!

Știați ce preocupări au unii semeni de-ai noștri, în timp ce noi ne pregătim duhovnicește pentru Praznicul Învierii Domnului?
Dacă n-ați aflat, puteți citi această știre:
http://www.rtv.net/avortul-doar-cu-c...ile_23550.html

Așadar, în loc să găsească preocupări constructive, aceștia încearcă să-și apere, chiar și neavând niciun argument rațional, ideologia potrivit căreia crima avortului n-ar trebui nicidecum combătută (nici măcar printr-un simplu program de consiliere psihologică). Se tem ca nu cumva cineva să fie informat și conștientizat despre faptul că uciderea unui copilaș nevinovat NU poate fi niciodată, în niciun caz, o soluție demnă de luat în considerare.

Dumnezeu să fie cu noi... și să ne dăruiască puterea de a fi, în viața duhovnicească și în mărturisirea credinței, măcar tot atât de râvnitori cât sunt alții în contestarea adevărului!...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2012, 01:24:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Aha,comform spuselor"lor"aceste consilieri vor"manipula"decizia femeii oferind materiale care vor induce sentimente de vinovatie...

La polul opus,si noi ar trebui sa luam atitudine pt manipularea generalizata a societatii catre un curent hedonist,in care sexul este redus la o simpla activitate de relaxare si se ascund intotdeauna fetele mai putin placute ale consecintei de a avea parteneri multipli,relatii de scurta durata sau urmarirea placerii.
Cei care au contactat boli sau au fost vatamati in vreun fel de pe urma acestor practici ar trebui sa-i aduca in justitie pe jurnalistii de gunoi care au umplut presa,televiziunea si magazinele pt tineret cu asemenea materii fecale.
De fapt,ce spun eu?Am toata increderea ca acesti oameni vor fi judecati pt ca au spalat creierul unei generatii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2012, 09:43:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!

Știați ce preocupări au unii semeni de-ai noștri, în timp ce noi ne pregătim duhovnicește pentru Praznicul Învierii Domnului?
Dacă n-ați aflat, puteți citi această știre:
Și dacă n-o aflam, dacă tot suntem în Postul Mare, nu crezi că nici nu era necesar s-o aflăm? Cel puțin nu acum?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2012, 02:37:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ba uite ca trebuie, ar putea fi sigura sansa de a pune lucrurile pe drumul cel bun, chiar daca mai e mult pana acolo unde ar trebui ele sa ajunga.

Dreptul la o decizie informata este un drept, nu o piedica cum sustin fanii infanticidului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2012, 04:05:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Motivul pentru care politicienii vor sa reduca(sa zicem asa) numarul avorturilor, este criza demografica. Atunci poate ar trebui sa fie trecute in agenda toate metodele contraceptive care duc la scaderea populatiei. Sunt multe masuri care ar putea incuraja familiile sa nasca copii, dar in ultimul timp am vazut ca ele au fost neglijate, ba din contra, tot ce s-a facut a fost o descurajare a oamenilor de a mai face copii.

Avortul nu este rau pentru ca ne confruntam cu o criza demografica, asta este doar unul din efecte. Avortul este in sine un pacat ingrozitor. Parintele Arsenie Papacioc spunea despre avort: Consider ca acest pacat este printre cele mai mari pacate posibile. Mi-am zis in sinea mea - motivat - ca a ucide un copil in paintece e mult mai grav decait a omori un om botezat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2012, 04:48:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Inca un articol de actualitate:

Inițiativă PDL: Femeile vor fi OBLIGATE la consiliere dacă vor să facă AVORT
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2012, 16:50:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si cum era prea frumos sa fie adevarat,iata cum initiativa PDL-ului este puternic contestata:

Femeile PSD resping proiectul PDL anti-avort: Consilierea nu poate fi obligatorie

Societatea civilă RESPINGE proiectul PDL anti-avort: Un atentat împotriva femeilor și al familiilor


Asa ca va rog mult,nu mai ridicati PSD-ul in slavi,ca sunt toti o apa si-un pamant! Opozitia e ca niste caini,orbiti dupa putere,vrand sa o castige sub orice forma. Insa atat,ei NU am niciun plan,nicio propunere,nicio varianta de a iesi din criza,nimic...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2012, 18:50:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si cum era prea frumos sa fie adevarat,iata cum initiativa PDL-ului este puternic contestata:

Femeile PSD resping proiectul PDL anti-avort: Consilierea nu poate fi obligatorie

Societatea civilă RESPINGE proiectul PDL anti-avort: Un atentat împotriva femeilor și al familiilor


Asa ca va rog mult,nu mai ridicati PSD-ul in slavi,ca sunt toti o apa si-un pamant! Opozitia e ca niste caini,orbiti dupa putere,vrand sa o castige sub orice forma. Insa atat,ei NU am niciun plan,nicio propunere,nicio varianta de a iesi din criza,nimic...
unde este Biserica?!
ei se multumesc sa dea cate un comunicat de presa si atat.
pai nu poate sa se puna rau nici cu unii nici cu altii. ca se inchide robinetul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2012, 22:19:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si cum era prea frumos sa fie adevarat,iata cum initiativa PDL-ului este puternic contestata:

Femeile PSD resping proiectul PDL anti-avort: Consilierea nu poate fi obligatorie

Societatea civilă RESPINGE proiectul PDL anti-avort: Un atentat împotriva femeilor și al familiilor


Asa ca va rog mult,nu mai ridicati PSD-ul in slavi,ca sunt toti o apa si-un pamant! Opozitia e ca niste caini,orbiti dupa putere,vrand sa o castige sub orice forma. Insa atat,ei NU am niciun plan,nicio propunere,nicio varianta de a iesi din criza,nimic...
Lucrurile stau cam probabil cam asa:

PDL stie ca o sa piara la alegerile urmatoare si face o tentativa de a castiga simpatia unei presupus masive audiente electorale crestine.
Stie ca n-are sanse, dar in contextul asta incercarea se pune ca o adevarata reusita.

PSD -ul se pune contra si isi arata o parte din fatza anti-crestina (mai multa, dupa alegeri) dar romanul din ura pentru PDL si cu gandul la stomac si promisiunile PSD o sa voteze totusi PSD.
Asta il va face pe roman de doua ori vinovat pentru sangele varsat: o data pentru avorturi si o data pentru sustinerea celor care sustin avortul.

A se observa si manipularea din partea presei:

"Societatea civila respinge" - societatea civila fiind dupa ei compusa in totalitate de cateva ONG -uri a caror nume nici macar nu sunt facute publice si finantate probabil de marii actori mondiali pro-avort.

Ne asteapta vremuri grele..

Last edited by AlinB; 09.04.2012 at 22:22:39.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2012, 01:27:00
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

http://www.gandul.info/news/avortul-...maniei-9488812

Articolul prezintă aceeași propunere legislativă. Din păcate, am observat că cele mai multe comentarii erau critice față de acest proiect de lege...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Idei gresite cu privire la Crestinism ioanna Religia Islamica 8 21.03.2015 21:58:48
Erezia catolica cu privire la nasterea din Dumnezeu tikkun_olam Biserica Romano-Catolica 37 20.07.2013 14:29:23
o scurta privire 8NihilSineDeo9 Umanitare 3 14.03.2010 21:01:48
DESPRE POFTA CE SE NASTE DIN PRIVIRE Iustin44 Generalitati 41 17.11.2008 12:47:41