Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2007, 22:27:18
eugen_gh eugen_gh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2007
Mesaje: 1
Implicit

Acum am impresia ca exista mai multe sensuri pentru cuvintele dragoste si iubire, mai ales in viata de cuplu. Stiu ca dragostea fata de aproapele nostru este acel sentiment care ne conduce inspre a-l indruma catre mantuire... a-i arata care este Calea cea dreapta si Adevarul... a-l ajuta sa-L gaseasca pe Dumnezeu... dar cu toate acestea nu-mi da pace un gand: cum stiu cine este persoana potrivita si cum ar trebuii sa se dasfasoare viata de cuplu in asa fel incat sa-i fim placuti lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2007, 15:37:16
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugen_gh
cum stiu cine este persoana potrivita si cum ar trebuii sa se dasfasoare viata de cuplu in asa fel incat sa-i fim placuti lui Dumnezeu?
daca tu nu stii cum ar trebui sa fie fata care "sa faca echipa buna" cu tine, noi nici atat...pana acum trebuie sa-ti fi format o idee despre fata ideala, asa ca atunci cand apare una(reala),tu s-o compari cu Domnisoara Ideal. daca au cat mai multe in comun,atunci...da-i bataie, daca nu, mai asteapta. n-are rost sa te grabesti si dupa aceea sa regreti o viata intreaga(in cazul unei eventuale casatorii). mai trebuie sa si simti, daca o tipa e, sau nu, pe gustul tau(la mine asa este).

cat despre viata de cuplu...daca sunteti amandoi cu frica de Dumnezeu, totul va veni de la sine...sa-ti ajute Dumnezeu sa gasesti o fata dupa sufletul tau :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2007, 22:07:12
dayana_18 dayana_18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Mesaje: 11
Implicit

Dar totusi nu poti sa iti formezi o imagine ideala la care sa raporttezi orice persoana pe care o cunosti, pt ca sigur nu vei gasi pe cineva care sa ii semene perfect. Desigur, un reper minimal de valori exista in subconstientul fiecaruia.
Ideea este sa te uiti mai atent in jur pt ca nici nu stii de unde sare iepurele-cum zice provrebul, dar totodata sa te gandesti ce astepti de la o persoana de care te-ai putea indragosti, fara sa te indepartezi prea mult de realitate.
Si , desi incercam sa dam indicatii, sugestii sau sfaturi, de multe ori cesteq nu eu decat rolul de a incuraja persoana in cauza, pt ca atunci cand te ondragostesti nu mai stai sa scoti lisat cu valorile pe care le cauti si sa aezi daca ii corespunde, pt ca totul se intampla in modul cel mai natural si maim firesc cu putinta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2007, 22:24:06
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iubeste si fa ce vrei!!! pentru ca insasi iubirea te va invata calea...nu te teme pt ca iubirea este indelung rabdatoare..nu cauta ale sale..este binoviotoare...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2007, 00:09:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_teo
sa fie fata care "sa faca echipa buna"
Din ce a sugerat acest baiat eu nu am inteles ca ar fi vorba de o fata ci de un cuplu modern gen "partener"...
Fi Eugen mai explicit, la ce fel de relatie te referi?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2007, 01:22:47
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spui tu...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2007, 10:55:10
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Hrisos a inviat!
Pt. ca un cuplu sa-i placa lui Dumnezeu,parerea mea este ca,mai intai de toate trebuie sa Il iubeasca amandoi pe Dumnezeu,apoi sa-si verifice sentimentele rugandu-se,sa existe comunicare intre ei, in sensul consultarii inainte de a lua o decizie,sa stie sa se ierte unul pe celalalt,sa se respecte reciproc,sa nu existe nici o urma de ironie in cuvintele lor,si sa se tina amandoi de acelasi duhovnic.Unde este pace,acolo este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2007, 14:21:40
ali23a ali23a is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 1
Implicit

bine v-am gasit
sunt noua intrata pe acest forum,chiar de mult imi doream,in ideea de a/mi face prieteni cu friica de Dumnezeu,cu care se poate discuta si despre credinta,avand in vedere ca in viata de zi cu zi nu prea mai sunt care vor sa_si traiasca viata asa icat sa placa Domnului.de mult imi doresc si eu sa intalnesc un baiat credincios si chiar uneori ma resemnez stiind ca nu prea se mai gasesc,dar am speranta ca Dumnzeu va randui in asa fel incat fiecare sa ne gasim "jumatatea".
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.05.2007, 10:07:07
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

ce insemna fata cuminte?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2007, 13:14:06
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
ce insemna fata cuminte?
pe mine ma intrebai? prin fata cuminte ma refer la o fata plina de Hristos.:D Multumit?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Infertilitatea in cuplu si dorinta neimplinita de a avea copii sophia Nunta 227 26.01.2013 21:01:59
Copilas in cuplu mixt. toma_nec Generalitati 53 28.08.2008 17:34:59
Cum vede un cuplu lucrurile "duhovniceste" ? nicolae.lucian Nunta 6 22.12.2007 16:40:13
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea verona Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 127 23.11.2006 00:41:00