Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.03.2012, 14:29:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In vremurile de azi tacerea e cea mai buna. La cina cea de taina Mantuitorul le-a spus Apostolilor ca "voi fi dat in mainile oamenilor,ma vor bate,ma vor batjocori,ma vor omori..." Atunci Petru a zis: "Daca toti Te vor parasi,eu nu!"

Ce era mai bine,sa spuna asta sau sa taca?

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.03.2012, 15:17:38
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Talcuire Ev. Matei, cap. 21

Va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea parabola, din Evanghelia dupa Matei, capitolul 21:

<< 28. Ce credeți? Un om avea doi feciori; și s-a dus la cel dintâi și i-a zis: "Fiule, du-te astăzi de lucrează în via mea!"
29. "Nu vreau", i-a răspuns el. În urmă, i-a părut rău și s-a dus.
30. S-a dus și la celălalt și i-a spus tot așa. Și fiul acesta a răspuns: "Mă duc, doamne!" Și nu s-a dus.
31. Care din amândoi a făcut voia tatălui său?" "Cel dintâi", au răspuns ei. Și Isus le-a zis: "Adevărat vă spun că vameșii și curvele merg înaintea voastră în Împărăția lui Dumnezeu.
32. Fiindcă Ioan a venit la voi umblând în calea neprihănirii, și nu l-ați crezut. Dar vameșii și curvele l-au crezut: și, măcar că ați văzut lucrul acesta, nu v-ați căit, în urmă, ca să-l credeți. >>

Nu este chiar on-topic, dar mi-am amintit-o citind comentariul lui Raoul, despre cat de buna ar fi uneori tacerea. Daca primul fiu nu ar fi zis nimic, dar s-ar fi dus sa lucreze, ar fi fost ok? Si mie mi se pare ca el a facut voia Tatalui, dupa principiul "faptele vorbesc". Dar din raspunsul lui Iisus, se pare ca nu gandesc corect.
Prin urmare, cum trebuie inteleasa aceasta parabola_

Va multumesc anticipat pentru explicatii!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.03.2012, 16:17:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Aici se refera la poporul evreu,adica la poporul ales. Ei erau feciorul care spuneau ca fac voia Tatalui,dar in realitate erau departe ("Acest popor mă cinstește cu buzele, însă inima lor este departe de mine."). Adica doar "gura" era de ei,caci prin fapt nu faceau ceea ce ar fi trebuit sa faca,in cazul parabolei de fata sa lucreze via. Iar celalat fecior,sunt popoarele pagane de atunci,care nu ascultau de Lege si de Dumnezeu. Insa cand a venit Hristos si a propavaduit Evanghelia,a facut toate acele minuni si atatea si atatea,le-a parut rau ni se spune,in sensul ca s-au pocait,L-au acceptat pe El drept Dumnezeu si au inceput sa faca voia Lui. Evident,daca ar fi facut si ei din prima voia Tatalui era perfect,insa Dumnezeu ne relateaza foarte clar ca nu face nicio diferenta si ca uita/sterge orice pacat si neascultare,atata timp cat omul se caieste si hotaraste sa se indrepteze cu adevarat.

Iarta-ma,am scris cu cuvintele mele,nu-mi place sa vin mereu cu linkuri si citate. Daca ai vreo nelamurire voi incerca sa te ajut cu draga inima.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Tacerea monahului lucianelu Intrebari utilizatori 2 20.01.2011 10:10:48
Tacerea LapetiteMoc Generalitati 67 22.03.2010 23:02:05