Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 16.08.2016, 15:47:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca cei care conduc astazi statul roman ar aveea un pic de demnitate si luciditate, NU ar da curs unei eventuale cereri de extradare din partea autoritatilor norvegiene!

Exista motive intemeiate pentru ca statul roman sa refuze a da curs unei eventuale astfel de cereri.
Reply With Quote
  #852  
Vechi 06.11.2017, 18:59:27
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

2016/84.200 de copii luati de la parinti in Germania/an. Cifra creste in fiecare an.
Ziarele anunta cu bucurie, cea mai mare cifra de copii luati de Protectia copilului de la parintii din Germania din totdeauna. In anul 2016 s-au luat 84.200 de copii de la parinti in tara numita Germania.

Locuitori sunt cam 82.000.000, deci peste 0,1% din popor au fost luati in custodie de stat.

So nahmen die Behörden im vergangenen Jahr insgesamt rund 84.200 Kinder und Jugendliche zu deren eigenen Schutz in Obhut. Der Anstieg war allerdings deutlich schwächer als 2015 (plus 61,6 Prozent). Seit 2013 hat sich die Zahl verdoppelt.

Fata de anul 2015 au crescut cu 61,6%. din anul 2013 s-a dublat numarul de copii luati.

Die Jugendämter sind dazu verpflichtet, Kinder und Jugendliche in Obhut zu nehmen, wenn sie aufgrund von Gewalt, Sucht, Verwahrlosung, psychischen Erkrankungen oder Unterernährung in Gefahr sind. Zur Inobhutnahme kann es auf Wunsch der Kinder und Jugendlichen selbst oder aufgrund begründeter Hinweise von Polizei, Schule, Erziehern, Ärzten oder Bekannten der Familie kommen.

Protectia copilului sunt obligate sa ia copii daca: este violenta, Droguri, dezordine in casa, boli psihice, subnutritie. Aceasta poate venii la dorinta copilului sau daca "ciripeste" de la politie, scoala, medicii, gradinita, cresa ingrijitorii, rude ale familiei.

(deci ce mai securitate)

Wie schon 2015 sind minderjährige unbegleitete der Hauptgrund für den Anstieg - fast 44.900 wurden 2016 in Obhut genommen. Das sind 2600 mehr als noch 2015. Unter den 14- bis 17-Jährigen machten die jungen unbegleiteten Flüchtlinge im vergangenen Jahr damit mehr als zwei Drittel aus. Bei den unter 14-Jährigen ging es vor allem um den Schutz vor überforderten Eltern (45 Prozent) und Vernachlässigung.

Ca si in anul 2015 azilantii minori neinsotiti sunt motiv pentru crestere, in anul 2016 ca. 44.900 azilanti copii preluati (84.200-44.900= 39.000 de copii germani de la parint luati).
Inter 14-17 ani sunt azilanti, sub 14 ani motivul este parintii care sunt prea "ocupati" sau nu au timp de copii. (si aici daca ai mai multi copii devi tinta sigura a vanatorilor de caren vie)

(deci 39.000 de copii luati pe an de la familile germane)

Die meisten der unter 14-Jährigen kehren spätestens zwei Wochen nach der Inobhutnahme zu ihren Sorgeberechtigten zurück (41 Prozent) oder werden dauerhaft in Heimen oder Pflegefamilien untergebracht (28 Prozent).

41% din copii se intorc la parinti (nu le mai spune parinti ci cei care au dreptul de crestere---o noua inventie a Inchizitiei milenare vestice), si 28% sunt pentru totdeauna rupti de familie care nu mai are voie sa stie daca mai traiesc sau au murit NICIODATA!!!! si sunt dati la camine PRIVATE sau la familii PROFESIONALE (si asa se fac locuri de munca si BOGATI).

Von den Jugendlichen zwischen 14 und 17 kehren dagegen nur 13 Prozent zurück zu ihren Sorgeberechtigten. Dafür vermittelt das Jugendamt diese Altersgruppe häufiger an Jugendpsychiatrien oder in Krankenhäuser (24 Prozent).

Intre 14 si 17 ani nu se mai intorc la parinti decat 13%, insa 24% sunt dati pe mana PSIHIATRILOR si INTRENATI in Psihiatrie.

ACEASTA este BUNATATEA VESTICILOR!!!!!
Reply With Quote
Reply With Quote
  #853  
Vechi 06.11.2017, 19:03:16
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Noutăți în cazul Cameliei Smicală, doctorița ai cărei copii au fost luați de autoritățile finlandeze. Anunțul ministrului pentru Românii de Pretutindeni

Autoritățile încearcă să găsească soluții care în primul rând să îi protejeze pe cei doi copii de origine română ai medicului Camelia Smicală, care, în prezent, sunt în custodia autorităților finlandeze, a declarat ministrul pentru Românii de Pretutindeni, Andreea Păstîrnac.

Ministrul se află într-o vizită de lucru în Finlanda până pe 6 septembrie. Aceasta s-a întâlnit luni, la Tampere, cu Camelia Smicală.

"Este foarte greu să dai un sfat. Noi încercăm să găsim soluții care, în primul rând, să îi protejeze pe copii. Cred că asta e cel mai important și am repetat mereu aceste lucruri. Încercăm să avem un dialog bilateral care să îi protejeze și să îi ajute pe copii", a afirmat ministrul, citat de Agerpres.

Andreea Păstîrnac a avut întrevederi, la Helsinki și Tampere, cu ministrul pentru familie și servicii sociale, Annika Saarikko, vicepreședintele Comisiei juridice din Parlamentul Finlandez, Eva Biaudet, și cu secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Externe finlandez, Peter Stenlund.

Oficialii români și finlandezi au fost de acord cu privire la constituirea unui grup de experți români din care să facă parte reprezentanți ai Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție și la organizarea imediată a unei sesiuni de consultare româno - finlandeze pe tema sistemului de protecție a minorilor în scopul identificării celor mai bune soluții în interesul copiilor, cu respectarea cadrului legislativ existent la nivel național, european și internațional, luând în considerare prevederile Convenției de la Haga și a Convenției de la Bruxelles.

O delegație din țara noastră, alături de ambasadorul României în Finlanda, va vizita cei doi copii, pe 19 septembrie, a anunțat ministerul.

Ministrul Andreea Păstîrnac a subliniat că, în discuțiile privind acest caz, autoritățile trebuie să respecte confidențialitatea, dar și faptul că situația micuților face obiectul unui proces în derulare.

"Rămâne extrem de dificil un dialog în ceea ce privește datele personale și datele confidențiale. În ambele sisteme, trebuie să respectăm dreptul la viață privată al familiei. Trebuie să respectăm procesul în derulare", a declarat Andreea Păstîrnac pentru AGERPRES.

Copiii Cameliei Smicală Jalaskoski - Mihai și Maria - au fost preluați de către autoritățile finlandeze, în urmă cu doi ani. Cei doi micuți au dublă cetățenie - română și finlandeză. Mama acestora a cerut în mai multe rânduri sprijinul autorităților române, pentru ca fiul și fiica ei să revină în custodia sa.

https://www.antena3.ro/actualitate/n...ze-431823.html
Reply With Quote
  #854  
Vechi 06.11.2017, 19:04:46
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Camelia Smicală este șocată după vizita la orfelinatul finlandez. Cum și-a găsit copiii: „Procesul de distrugere a copiilor continuă, iar eu sunt doar un spectator oripilat”

După ce Andreea Păstârnac, ministru în guvernul României, a mers în Finlanda pentru a se interesa de copiii Cameliei Smicală, aceasta a relatat că a putut să-i viziteze pe cei mici și a povestit pe Facebook cum a decurs întâlnirea.

„Sâmbătă, fiica mea cea mare, Andreea, a avut permisiunea să-i viziteze pe Maria și Mihai. Au stat in camera Mariei, au fost supravegheați pe toată durata întâlnirii, și li s-a interzis cu desăvârșire să vorbească în limba română. Nu au avut voie să iasă la aer, să se plimbe sau să se joace împreună. O vizită cu multiple interdicții, că doar sunt frați.

Astăzi am avut și eu întâlnire cu copiii, nu mai enumăr câte demersuri am făcut pentru a obține această favoare.
Iată cum stau lucrurile: Maria este plină de păduchi, nu mi s-a spus de când, ci doar că au folosit un șampon special. Lenjeria ei de pat nu era schimbată, iar Mariei i-a fost foarte rușine, ca și cum ar fi vina ei. Mihai a povestit că la școală este umilit în mod constant de colegi, din motivul că este de la casa de copii, și destul de des au loc bătăi între copii.

Amăndoi sunt deprimați, pur și simplu au obosit să mai spere că ceva bun se va întâmpla. Nu am reușit să-i înveselesc. Întâlnirea a fost supravegheată,am avut translator dar nu și dreptul la intimitate, prevazut în Drepturile omului.

Totuși amândoi știu că pe 19 septembrie va veni domnul ambasador Răzvan Rotundu și un psiholog din România, și că vor putea să spună tot ce îi doare, în limba română. Am simțit că se agață de evenimentul ăsta ca de ultima șansă posibilă.In continuare,copiii sunt” evaluati”de un psihiatru infantil care,timp de 2 ani de zile nu a vorbit nici macar o dată cu copiii. Dar scrie rapoarte false,copiilor refuzandu-li-se dreptul la o evaluare psihologică reală.
Procesul de distrugere a copiilor continuă, iar eu sunt doar un spectator oripilat”, a scris Camelia Smicală pe Facebook.
Reply With Quote
  #855  
Vechi 06.11.2017, 19:05:57
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Vedeti ce iasa dupa 900 de ani de Inchizitie aplicata riguros in vest.

Multumim Catolicilor si Evanghelicilor pentru ce n-au daruit.
Reply With Quote
  #856  
Vechi 05.05.2018, 00:11:09
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit

Anglia – Autoritatile au luat copilul unei familii de romani

Va prezentam un caz nou in care autoritatile britanice au luat din familie un baiat de 6 ani pentru o mica vanataie la buza de la joaca cu tatal. Desi nu au fost gasite urme de abuz la examinare, autoritatile nu vor sa dea copilul inapoi si, ci l-au pus in foster care. Iar Consulatul Roman, cum suntem deja obisnuiti, zice ca nu poate sa faca nimic pentru familie.

Mama, Chirita Mihaela, ne scrie:

chirita-mihaelaBuna seara, imi cer scuze ca trebuie sa apelez la dvs dar sunt disperata.Locuiesc in UK lincoln de mai bine de 1 an si 3 luni , acum 6 luni mi am adus copilul care a fost imediat inscris la scoala. Marti saptamana acesta am fost la scoala sa imi ridic copilul si am fost luata de doamna directoare intr o camera si informata caci copilul nu se poate intoarce acasa, ca protectia sociala este chemata si de asemenea politie, acest lucru datorita faptului ca copilul meu are o mica vanataie aproape invisibila pe buza de jos si ca la intrebare invatatoarei ar fi raspuns ca tata lui a facut asta in timp ce se jucau, lucru pe care l-am confirmat si eu ,stiind ca asa sa intamplat,in timp ce se jucau tata la pupat si in momentu acela el a tras capu si la muscat!
Nu m au lasat sa vorbesc cu copilul m au trimis acasa , am fost in repeatate randuri la scoala sa vad ce se intampla si sa vorbesc cu cei de la serviciile sociale , in jurul orei 6:45 cand am ajuns la scoala am fost informata ca copilul meu a fost plasat in Foster care de cate cei de la politie DCP si ca cei de la serviciu social vor lua legatura cu noi.

In urmatoarea zi copilul a fost dus la medic fara acordul nostru unde sa dovedit ca in afara de acea vanataie copilul nu are semne de abuz.Am contactat un avocat unul pentru mine si unul pentru sot,le-am explicat ca nu am fost informati despre visita la doctor,ca copilul a fost interogat fara interpret. Lucratorul social a visitat casa in care locuim si a vazut conditiile oferite.Avocatul ne a sfatuit sa mergem la Curte daca consideram ca acuzatiile aduse sunt nefondate si ca avem 2 optiuni fie acceptam ca copilul nostru sa stea in Foster care pana la terminare anchetei fie ne ducem la Courte protection pentru ca cele 72 ore in care DPC ARE drepturi asupra copilului expira.Vineri am fost la Courte Protection unde am avut neplacuta surpriza sa vedem ca interviul inregistrat cu un interpret roman ptr copil conform legislatie uk nu a avut loc pe motiv ca copilul in varsta de 7 ani ar fi refusat acest lucru dar in schimb au venit cu o lista de acuzatii FACUTE de copil prin care acesta sustine ca este abuzat de parinti lucru neadevarat .Altfel ne am lovit de dezinteresul avocatilor englezi care nu au facut nimic ptr noi si copilul a ramas abusiv in Foster care pana la urmatoarea infatisare care are loc pe 23.12.

Mentionam ca am contactat in seara in care copilul a fost luat Consulatul Romaniei ptr asistenta dar au spus ca ei nu se pot implica decat sa solicite informati si nimic mai mult.

Avem nevoie de sfat si asistenta sa ne recuperam copilul, de 6 zile traim un cosmar nu avem incredere in avocati englezi ,nu au incarcat sa faca nimic sa lupte pentru noi ,ei nu fac decat sa aceepte cele impuse de lucratori sociali .Mentionam ca avem o situatie stabilia ,amandoi lucram , avem casa inchiriata unde locuim nu traim din benefici.Imi pun Speranta ca ma veti putea ajuta si poate nu numai pe mine si pe alti romani amarati si cu sufletele distruse de hoti acestia ,de rapitori abuzivi de copii aflati in acelasi situatie.Vrem sa incepem o campanie media pentru ca acest lucru se intampla numai cu copii straini si nu englezi, este o discriminare legal si adopti abusive catre Foster Care.Va multumesc.

https://rodiagnusdei.wordpress.com/2...lii-de-romani/
Reply With Quote
  #857  
Vechi 05.05.2018, 00:12:31
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit

Copilul celor mai bătrâni părinți din Marea Britanie a fost luat de serviciile sociale. „Cuplul e devastat“

Citeste mai mult: adev.ro/p7zrti

Doi soți, care au devenit cei mai vârstnici părinți din Marea Britanie, au rămas fără copil, după ce serviciile sociale l-au luat din grija lor. Mama în vârstă de 63 de ani și tatăl de 65 de ani sunt „devastați“ de decizie luată ca urmare a vârstei înaintate a cuplului, a declarat o sursă apropiată de cei doi. Angajații serviciilor de asistență socială pentru copii susțin că le-au cerut încă de anul trecut celor doi părinți să îmbunătățească modul în care au grijă de bebeluș. Însă au constatat că aceste schimbări nu au avut loc, așa că au luat copilul în vârstă de un an din grija lor, potrivit The Sun. Cuplul din nordul Angliei a apelat la o mamă surogat în vârstă de 30 de ani, căreia i-a fost implantat embrionul rezultat din ovulul unei donatoare fecundat de sperma bărbatului de 65 de ani. Părinții adoptivi au cheltuit peste 100.000 de euro pentru procedură și au apelat ca o clinică din străinătate, deoarece nu au găsit una în Marea Britanie care să fie de acord cu vârsta cuplului. Mama biologică și soțul ei au fost trecuți pe certificatul de naștere, dar cei doi au semnat un ordin parental care permite adoptarea bebelușului de cuplul vârstnic. Serviciile sociale care au monitorizat îndeaproape situația s-au declarat îngrijorate de felul în care părinții reușesc să aibă grijă de copil, așa că au luat decizia de a-l lua. Părinții adoptivi au eșuat în prima încercare de a recâștiga custodia, dar încă se luptă pentru dreptul de a-l crește. Potrivit The Sun, ei ar avea dreptul la vizite monitorizate. „Aceasta este o situație foarte neobișnuită. Deși este supărător pentru toți, asistenții sociali au făcut ceea ce ei cred că este cel mai bine pentru copil“, a declarat o sursă. Părinții adoptivi au refuzat să comenteze.

Citeste mai mult: adev.ro/p7zrti
Reply With Quote
  #858  
Vechi 05.05.2018, 00:14:28
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit

FURTUL DE COPII ROMÂNI ÎN MAREA BRITANIE


Peter Costea: La începutul săptămâni am primit o informație din partea unei cititoare că recent autoritățile din Marea Britanie au decăzut din drepturi o familie de romani din Londra, le-a luat doi copii minori și i-au dat spre adopție unui cuplu homosexual. Un copil are opt ani și unul împlinește 5 ani anul acesta. Știrea a fost verificată de mine personal înainte de a o publica și sper să vă pot da detalii adiționale în viitorul apropiat.

E vorba de Familia Florin și Claudia Barbu cu care deja suntem în contact telefonic și electronic. Invit Executivul României să negocieze, iar Parlamentul României să adopte, tratate bilaterale cu țările din Uniunea Europeană pentru protejarea cetățenilor romani minori pe care serviciile de protecție a copiilor din aceste țări îi iau de la părinții lor. Cu permisiunea părinților vă pun la dispoziție câteva poze ale copiilor:

https://rodiagnusdei.wordpress.com/2...area-britanie/
Reply With Quote
  #859  
Vechi 05.05.2018, 00:16:02
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit

„În Anglia riști să îți pierzi copilul când îl lipsești de drepturi fundamentale precum cel la educație”
https://www.jurnaluldearges.ro/index...el-la-educatie
Reply With Quote
  #860  
Vechi 06.05.2018, 13:01:44
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit

Mesaj disperat al Cameliei Smicală către politicienii din România: Nu înțeleg de ce autoritățile române nu-și protejează cetățenii! Este adevărat că minorii nu au drept de vot, dar totuși, au și ei niște drepturi...

Medicul român Camelia Smicală, ai cărei copii au fost luați de către Protecția Copilului din Finlanda și duși în centre de plasament, a postat pe pagina sa de Facebook, un mesaj extrem de dur la adresa guvernului României.

De când s-a desființat Ministerul pentru Românii de Pretutindeni, nicio autoritate nu a mai vorbit de ei.

„Nu înțeleg de ce autoritățile române nu-și protejează cetățenii. Incompetență, delăsare, obiediență, lipsa empatiei….acestea sunt cuvintele care îmi vin în minte. Treziți-vă, oameni buni! Este adevărat că minorii nu au drept de vot, dar totuși, au și ei niște drepturi…”, a scris Camelia Smicală pe Facebook.

Autoritățile române ar putea lua exemplu de la cele italiene. După moartea micului Alfie Evans, un senator italian a cerut o investigație și chemarea ambasadorului britanic la Ministerul de Externe italian, deoarece micuțul devenise între timp și cetățean italian.

Pe data de 16 mai 2015, Maria și Mihai au fost ridicați din familia lor de către Lastensuojelu, echivalentul finlandez al Barnevernet-ului norvegian.

S-au bucurat de „protecția” serviciilor sociale până pe 21 decembrie 2015, când au fost returnați familiei, sub motivația oficială că acasă este cel mai bun loc pentru ei.

Pe 16 mai 2016, copiii au fost din nou luați cu forța în custodia Lastensuojelu, de data aceasta în fața școlii, în văzul profesorilor și al colegilor. La scrisorile și plângerile formulate de profesorii consternați de această măsură, Lastensuojelu oferă un răspuns scurt și categoric prin transferarea copiilor în alte școli.

Deși există nenumărate dovezi care arată că Maria și Mihai sunt extrem de afectați de separarea de familie, Lastensuojelu susține că acționează în conformitate cu principiul numit „interesul superior al copilului”, iar copiii sunt beneficiari ai sistemului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare