Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 05.08.2007, 14:44:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de mirelat
dupa invatatura bisericii crestine, da.
Atunci este grava situatia, pentru ca azi nu se mai casatoreste nimeni fara perioada de proba(compatibilitate sentimentala, compatibilitate sexuala, etc.)
deee,STEFANE lata este calea care duce la iad si pavata cu aparente bunatati.Lasa tu ce face lumea si tu fa ce vrea DUMNEZEU SA FACI,ca la judecata EL te intreaba de pacatele tale si nu ale lumii.
intimitatea ante casatorie te incurca pt ca poti confunda o dorunta sexuala cu adevarata dragoste si casatorindu-te vei constata dupa ce mai ai si copii ca te0ai casatorit cu o straina de aspiratiile tale si de felultau de a fi ;Atunci sa vezi cruce in casncie. Pai de aceea sint atitea divorturi ca sexul II INSALA IN APRECIERI ADEVARATE PE TINERI ,iar bunul DUMNEZEU vrea sa ii csuteasca de astfel de suferinte ,dar nu e vina LUI ca ei ,tinerii nu pricep sau nu vor sa priceapa si se complac in placeri tranzitorii,usuratice.Vezi si citeste pravila alba DE PAR.ARSENIE BOCACA E SCRISA PT TINERI SI exact trateaza aceasta problema.Ocartulie mica de 2 lei,poate subtire ,dar cu f. mult miez.e o carte care vrea sa previna aceste necazuri care apar din desfrinare ante casatorie si care sint magistral expuse de par.ARSENE BOCA . E O carte care tre citita de toata lumea si de cei casatoriti ca sa vada unde au gresit si de ce le merge rau in casatorie.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 05.08.2007, 15:07:57
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ba te contrazic,nu poti sa probezi la nesfarsit,totusi nu esti intr-un magazin,barbatii nu sunt niste ciorapi..castoria de proba e un moft,o moda,poti sa te arzi in ambele situatii si cu si fara proba,cel mai important este ceea ce ai cerut de la Dumnezeu si ceea ce meriti sa primesti..eu m-am rugat sa ma casatoresc cu un om cu credinta mai mare decat a mea,de la care sa invat binele si am primit ce am cerut(desi nu meritam, fie vorba intre noi) iar acum ce imi ramane de facut este sa lupt cu infrangerea patimilor mele.Casatoria fara proba a functionat in cazul meu....cat despre proba , din ceea ce nu este binecuvantat nu are cum sa iasa ceva bun nici macar copii linistiti,cuplurile care traiesc in probe au angoase,tot felul de depresii,femeile nu cred ca se swimt totusi bine avand un statut de femeie a nimanui,bun de larg consum,traiesc in nesiguranta au copii agitati hiperchinetici,nelinistiti,pentru ca nu exista binecuvantare.In privinta compatibilitatilor de tot felul eu cred ca acolo unde este iubire nu are cum sa existe nepotrivire,o conditie ar fi ca cei doi sa aiba o educatie in sensul asta.sa caute pacea,armonia,sa faca eforturi,sacrificii..la noi asa functioneaza potrivirea..adica potrivirea a venit in timp,odata cu maturizarea noastra,comunicarea este f.importanta in cuplu,nu mai importanta decat rugaciunea,decat duhovnicul comun,dar este important sa stii ce-i place si ce nu celui de langa tine,sa ierti,sa tolerezi micile defecte
Casatoria nu este o gluma,trebuie sa ve ganditi cu max.de seriozitate atunci cand faceti pasul acesta,este o raspundere mare ...sunt f.multi care o iau razna care nu-si gasesc linistea si echilibrul in casnicie.In fam mea factorul de echilibru este sotul meu,care desi sunt incapatanata,capricioasa,orgolioasa si iubesc toate nimicurile moda,fardurile etc ,se roaga pt.mine,ma
asculta si are o rabdare de inger.De multe ori nu stiu sa ascult,iau decizii de una singura,il jignesc,vorbeste gura fara mine,insa eu constientizez ca sunt asa cum m-am descris si credeti-ma este mare lucru sa-ti dai seama de adevaratelea(nu doar ca sa pari nitel smerit) cat esti de slab,de rau..este un pas spre indreptare..ca sa te poti intelege cu cineva trebuie sa lasi de la tine,sa-ti vezi neputinta,sa spui ce te doare...credeti-ma ca functioneaza.Casatoria,este pana la urma cel mai bun lucru care se poate intampla.nu este bine omul sa traiasca singur,parca asa spune la carte,nu?Atunci cand esti in probe,esti tentat fireste sa dai cu sutul imediat pers.de langa tine,iertarea nu mai functioneaza,nu-si are rostul,si te tot probezi pana cand pretentiile tale cresc si constati ca nu mai este nimeni de nasul tau,ori toate pers de sex opus sunt nitel cam ocupate,cu obligatii..sunt f multi cei care invoca desfacerea cununiilor de vraji,dar de fapt nu este nici o vraja la mijloc e viata lor dezordonata.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 05.08.2007, 15:21:38
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

A!Era sa uit!Mai este un motiv des invocat pentu care tinerii nu se casatoresc:nu au bani..in realitate ei vor o nunta cu fast,cum au vazut ei la Monica Columbeanu..de fapt acele nunti n-au nici un haz,sunt niste spectacole ieftine de circ;,cu bani f,putini poti sa faci nunta in familie,cei mai importanti membrii si poate fi mult mai emotionant si mai autentic.Nunta mea a fost neregizata,cu oarecare graba,pentru ca stiam ca vrajmasul pandeste asupra mea stiindu-ma roaba a modei si a mondenitatilor,totul a fost cumparat intr-o sg.zi.foarte modest,f.simplu,o slujba facuta la tara,nici macar in Bucuresti nu a vrut sotul meu ,desi sunt nascuta aici,nu i-am lasat pe ai mei sa inchirieze restaurant(puteau sa faca asta),nu a fost nici o petrecere,nici o muzica,dar m-am simtit f.emotionata si fericita in acea zi.Pentru mine a fost extraordinar,m-am cununat intr-un sat mic,nu am facut o nunta traditionala,dar a fost una 100%romaneasca si mai ales crestineasca.Sper ca nu m-am laudat prea mult..si va deschid si voua apetitul pentru casatorie...:rolleyes::cool:
Reply With Quote
  #84  
Vechi 05.08.2007, 17:13:46
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Stiti, nu vreau sa ies in evidenta prin acest aspect, dar stau si ma intreb de ce a trebuit sa ma lumineze pe mine Dumnezeu despre aceasta regula a relatiilor conjugale, iar pe ceilalti de langa mine nu le-a starnit macar nici cea mai mica suspiciune ca sexul este pacat ianintea lui Dumnezeu, ba dimpotriva ei o iau ca pe un lucru demn de admirat in ziua de azi, un prilej de mare lauda daca ai reusit sa te culci cu o fata. Adica de ce Dumnezeu m-a orientat sa ma informez si mai ales sa cred regulile ortodoxiei? Cei de langa mine care deja au savarsit desfranare nu au acelesi drepturi de a fi instiintati? Nu consider ca sunt mai presus de cei care desfraneaza cu nimic, dar de cate ori am incercat sa cad si eu in desfranare a intervenit ceva si nu am mai putut sa ma culc cu fata respectiva, nu ca nu as fi facut eu fata, dar am fost sub presiune si a trebuit sa anulez distractia cu acea fata, iar acum stau si ma uit ca ceilalti au reusit lejer sa faca sex fara nici o problema, dar numai eu am avut un ghinion fantastic de am ratat de doua ori sa ma culc cu cineva. Situatia este comica si chiar jenanta, dar nu imi este rusine, ba mai mult pentru mine a devenit o curiozitate, dupa ca ce ca Dumnezeu a facut in asa fel incat sa nu desfranez, mi-a mai indreptat si dorinta inspre credinta. De ce nu a dat si celorlalti interesul pe care il am eu inspre credinta. Acum sa nu credeti ca sunt un mare credincios, ca chiar daca nu am desfranat, am facut altele in schimb :), deci tot la nivelul lor sunt si eu.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 05.08.2007, 17:38:43
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Ceilalti nu l-au cautat pe Domnul;,tin minte cand l-am aflat eu pe Dumnezeu cel adevarat toate au inceput sA mi se descopere..pentru ca citeam(deja acum nu mai citesc,se intampla sporadic),discutam despre ceea ce citeam,dar vezi tu ,nu este de ajuns,mai trebuie sa te si pazesti.eu .sunt cam deficitara si eu la capitolul asta.Am plans si m-am rugat sincer cu lacrimi ,fiindca nu stiam incotro s-o apuc,apucasem pe un drum alunecos si am simtit pericolul,Dumnezeu nu a intarziat sa apara..am aflat apoi ca nu toate religiile au un singur Dumnezeu,despre Sf.treime si Maica Domnului,am luat manualul de dogmatica si am inceput sa ma dumiresc mai bine,dar ce folos ca stiu teoretic cate ceva dar practic am schimbat atat de putine... veilur, modestia se transforma usor in ipocrizie,.Felicitari pentru castitate,cand vine dinspre un baiat e mult.Eu personal nu am auzit despre prea multi baieti care se casatoresc asa.Frumos!:)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 05.08.2007, 18:16:53
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Multumesc, dar nu trebuie sa ma feliciti pentru ca nu merit deloc aceste felicitari, dar nu pot spune din ce cauza Imi pare sincer rau ca nu sunt cum ar trebui sa fiu.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 05.08.2007, 18:41:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Ceilalti nu l-au cautat pe Domnul;,tin minte cand l-am aflat eu pe Dumnezeu cel adevarat toate au inceput sA mi se descopere..pentru ca citeam(deja acum nu mai citesc,se intampla sporadic),discutam despre ceea ce citeam,dar vezi tu ,nu este de ajuns,mai trebuie sa te si pazesti.eu .sunt cam deficitara si eu la capitolul asta.Am plans si m-am rugat sincer cu lacrimi ,fiindca nu stiam incotro s-o apuc,apucasem pe un drum alunecos si am simtit pericolul,Dumnezeu nu a intarziat sa apara..am aflat apoi ca nu toate religiile au un singur Dumnezeu,despre Sf.treime si Maica Domnului,am luat manualul de dogmatica si am inceput sa ma dumiresc mai bine,dar ce folos ca stiu teoretic cate ceva dar practic am schimbat atat de putine... veilur, modestia se transforma usor in ipocrizie,.Felicitari pentru castitate,cand vine dinspre un baiat e mult.Eu personal nu am auzit despre prea multi baieti care se casatoresc asa.Frumos!:)
Ai scris foarte frumos si adevarat cand ai spus ca modestia se transforma foarte repede in ipocrizie. Asa este si fara sa ne dam seam. De admirat dorinta si lupta cu tine insati in cunoasterea Lui Dumnezeu. Este foarte important sa nu ne dam biruiti in caderile noastre , sa stim sa ne ridicam si chiar daca este cazul sa o luam de la capat. Mi-a placut de asta data mult ce ai scris si sinceritatea ta, cea ce denota ca ai un suflet bun, deschis si iubitor de Dumnezeu. Singura mea mare rugaminte, draga Urzicuta, este in a-ti pondera exteriorizarea pentru a nu sminti , in rest , DOAMNE AJUTA ! +
Reply With Quote
  #88  
Vechi 05.08.2007, 23:40:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Multumesc, dar nu trebuie sa ma feliciti pentru ca nu merit deloc aceste felicitari, dar nu pot spune din ce cauza Imi pare sincer rau ca nu sunt cum ar trebui sa fiu.
dar cred ca ai un inger pazitor foarte bun ,nu gluma de te pazeste de pacate si te directioneaza spre ortodoxie sa o cunosti mai bine. Sper ca citesti drept multumire in fiecare zi de luni ACATISTUL INGERULUI PAZITOR,ca sa te lumineze in continuare ca ce zici tu ca e ghinion este de fapt un adevarat noroc.[ca nu il minii pe DUMNEZEU desfrinidin trupul tau care tre sa fie templu al duhului sfint].papa puiule
Reply With Quote
  #89  
Vechi 05.08.2007, 23:53:47
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)ei,Veilur sa nu te apuci acum sa dai vreun anunt in ziar despre lucru acesta,ramane intre noi.da?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 06.08.2007, 00:17:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de philalex
dilema, sunt un tip care se controleaza, nu am ranit si nu voi rani pe nimeni...dar mai gresim si noi , nu suntem perfecti..si totusi e cred buna "casatoria de proba", te pregateste pentru comuniunea respectiva....poate gresesc, dar asa cred eu...merci pentru observatie..:rolleyes:
ce e aia casatorie de proba? si tot de proba...incerci toate femeile sau toti barbatii si tot de proba faci copii pe care ii ucizi, cresc cu un parinte sau ii arubci pe strazi!sexul e sex oricum...contabilitatea sexuala vine din iubire... era o vorba.. nu sunt femei frigide ci barbati nepriceputi, iar priceperea vine din experienta care o capeti in timp in patul conjugal. Daca tot esti pe un forum crestin afla ca desfranarea si preacurvia sunt pacate care iti pot rezerva loc sigur in iad. Asa ca fii cum zici ...cumpatat si alegeti o sotie cumpatata si fa sex cumpatat din care sa rezulte copii cumpatati. Iar de mergi pe principiul "de proba" ai sa ai o viata de proba. Fa asa un experiment sa vezi ce simtamant extraordinar a sadit D-zeu in fiinta umana...daca ai sa intrebi pe fiecare fie barbat sau femeie ce persoana le-a ramas in minte ca partener in toata viata care au parcurs-o este prima persoana cu care a experimentat viata sexuala chiar daca in toata viata lor au avut 10 parteneri sau prieteni. Sexul intareste un cuplu in care deja este iubire, iar daca sexul are loc la timpul potrivit adica dupa casatorie va cimenta definitiv casatoria civila si religioasa. De s-ar dovedi ca barbatii sunt intradevar constienti si cumpatati ,cap de familie dupa cum sustin batandu-se cu pumnul in piept ar fi numai familii fericite...dar cu indivizi care prefera "proba" mi se face pielea gaina cand ma gandesc la cate probleme psihice apar dupa cateva relatii "de proba"
Chestia, cu proba, este un siretlic, pentru a justifica lipsa "legalitatii", a normalitatii, inventata si promovata de cei far de credinta si de o moralitate indoielnica din toate punctele de vedere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
De ce este cunoasterea dragoste? alecsandru Teologie si Stiinta 15 01.03.2008 22:04:42