Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2008, 15:01:42
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Tocmai citeam articolul despre Metanii, de pe CrestinOrtodox, deci si mirenii le pot face la Sfanta Liturghie (daca e suficient spatiu), NU? Unii insa se rusineaza sa faca metanii in vazul altora...

Citat din articol...
"Vom indica mai jos in detaliu metaniile ce trebuie facute in timpul slujbelor in tabele ce rezuma diferitele elemente, mentionand aici doar momentele obisnuite in care trebuie executate:

- la "Sfinte Dumnezeule..." cu care incep toate slujbele - 3 metanii

- la versetele de invitatie: "Veniti sa ne inchinam..." - 3 metanii

- la "Aliluia", dupa cum urmeaza:

- "Aliluia" cantat in locul lui "Dumnezeu este Domnul" - 3 metanii

- "Aliluia" din finalul oricarei stihologii a Psaltirii sau al unui grup de psalmi ficsi - 3 metanii

- La Messina: una la inceputul canonului si fara intrerupere in timpul stihologiei odelor in Postul Mare."

Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.03.2008, 15:23:57
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Odata eram la Manastirea Sfintei Cruci din Oradea si am fost foarte impresionat de disciplina maicutelor de acolo la intrarea in Biserica.

Era la vecernie, si fiindca manastirea are multe maicute, veneau pe rand la inchinare. Asteptau la intrarea Bisericii si doar cate un grup de cate trei maicute inaintau, in acelasi ritm de pasi:) pana in fata sfintelor icoane si acolo cu aceleasi miscari si plecaciuni faceau metaniile (n-am inumarat cate).Apoi pe rand treceau sa se ichine/sarute icoanele cinstind Sfintii din ele si isi vedau mai departe de ascultarile din Biserica. Intre timp in spate lor era alt grup de trei maicute care inaintau in acelasi ritm, inchinaciune, metanii si tot asa pana cand sau inchinat toate maicile..disciplina ca la armata, insa cu-n farmec aparte care iti dadea o bucurie launtrica privindu-le...poate pentru faptul ca si acolo Sus e ordine si disciplina :rolleyes:

Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2008, 15:45:38
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

dacian,
in bisericile din manastiri exista un regulament, in bisericile de mir, nu
maicutele bat matanii sau fac inchinaciuni pentru ca asta este lucrarea pe care trebuie sa o faca in mod obligatoriu, indiferent ca vor sau nu.
in schimb, in bisericile de mir, daca sint crestini care au canon de la duhovnic sau simnt ei o chemare pentru asta, pot sa faca... nu este in schimb obligatoriu pentru toti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2008, 10:49:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Le facem ori de cate ori simtim nevoia, dar mai cu seama cand avem sufletul ingreuiat si plin de pacate. Este o recunoastere a neputintei noastre in fata celor rele si a ispitelor ce ne dau tarcoale, o recunoastere a nimicimii noastre.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2008, 11:51:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, metaniile, inseamna schimbarea mintzii sufletului delasata spre trup, metanoia... asha am citit ca de acolo se trage termenul metanie...:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2008, 13:33:20
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

am si eu o intrebare: daca vreau sa fac un numar mai mare de matanii trebuie sa le fac din picioare cu plecarea fruntii pana la pamant? sau din genunchi? care sunt adevaratele matanii care trebuie facute in mod curent? am vazut la manastire calugari care faceau multe matanii stand in genunchi!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.03.2008, 14:09:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Prin matanii sufletul se smereste ,ca vrei ca nu vrei simti o schimbare cand faci o matanie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2008, 14:10:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

am vrut sa scriu "metanie"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.03.2008, 19:14:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna
am si eu o intrebare: daca vreau sa fac un numar mai mare de matanii trebuie sa le fac din picioare cu plecarea fruntii pana la pamant? sau din genunchi? care sunt adevaratele matanii care trebuie facute in mod curent? am vazut la manastire calugari care faceau multe matanii stand in genunchi!
Din picioare cu aplecarea fruntii pana la pamant este mult mai corect si intru umilinta noastra.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.03.2008, 12:00:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Metania este miscare "descendenta" si un act de smerenie si pogorare de bunavoie dupa chipul Fiului lui Dumnezeu care S-a smerit prin intrupare. Prosternandu-se, trupul antreneaza si sufletul spre smerita recunoastere a pacatoseniei sale si marturisirea atotputerniciei lui Dumnezeu. Dupa care, insemnandu-se cu semnul Crucii, credinciosul "imbraca pe Hristos".
Miscarea sa descendenta devine "pogorare la iad" si actualizare personala a operei mantuirii. Marcata de semnul Crucii si insotita de invocarea Numelui lui Iisus Hristos, fiecare metanie este, asadar, o reproducere fidela a ritului baptismal, adaptata conditiilor vietii ascetice. Ea se incheie printr-un urcus care trebuie sa fie rapid, fiindca simbolizeaza invierea crestinului impreuna cu Hristos si restaurarea in functia sa naturala: contemplatia.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 21:42:29
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
Patericul mirenilor Laurentiu Generalitati 17 20.07.2009 10:49:11