Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2008, 09:30:54
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Eu insumi nu am crezut si am combatut aici teoria evolutiei. Cu toate acestea, s-au observat schimbari evolutive importante in interval de numai 35 de ani, in cazul unei populatii izolate de soparle.
Iata aici articolul: http://www.descopera.ro/dnews/2579539-o-specie-de-soparla-evolueaza-in-ritm-alert

"Diferente mari in forma si structura capului, cresteferea fortei muscaturiii si chiar dezvoltarea unei noi structuri a sistemului digestiv s-au inregistrat la soparlele introduse in insula Pod Mrcaru comparativ cu cele ramase in insula vecina Pod Kopiste."

"Examinarea tractului digestiv al soparlelor a dus la o descoperire surprinzatoare.
Conform echipei de biologi aceste noi populatii de soparle au dezvoltat o noua structura intestinala numita valva cecala, al carei rol este acela de a crea o camera de fermentare speciala pentru excesul de plante ingerate."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2008, 18:26:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Poi Biserica nu respinge teoria evolutiei in sensul ca absolut nimic nu poate evolua, nici nu se poate concepe ca Dumnezeu sa-si fi terminat lucrarea, de ce crezi ca a facut lumea in 6 zile? nu era oare capabil s-o faca intr-o clipa? ba da, dar tocmai aceste 6 zile arata o evolutie o urcare, si noi pt a ne mantui trebuie sa evoluam sa crestem sa ne induhovnicim, da intr-o astfel de evolutie cred si eu, dar intru-na fara nicio logica care-mi spune ca pamantul si viata au aparut pur si simplu din intamplare si de la acea intamplare au rezultat niste fiinte capabile sa-si schimbe organele(transplant) si sa zboare pe Luna, capabile sa iubeasca sa urasca; intr-o astfel de evolutie nu cred si nu voi crede niciodata pt ca este mai absurda decat orice idee religioasa fie ea crestina, musulmana, hindusa sau care o fi din triburile mandinka
Reply With Quote
Răspunde