Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2008, 18:09:37
irinarb irinarb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 7
Implicit

In casa mea exista un obiect de care nu ma pot detasa sub nici o forma: computerul. Nu e zi in care sa nu intru pe internet. La serviciu la fel - este altceva, intr-adevar, dar chiar si acolo nu pot pot abtine sa intru pe messenger, pe hi5, pe forum etc. Sunt constienta ca nu e bine ca computerul sa puna stapanire pe viata mea, dar nici nu stiu ce as putea sa fac. Vreau sa intru mai rar pe internet, dar nu mereu imi iese. Gasesc orice pretext ca sa deschid calculatorul. Ce e mai grav e faptul ca imi e mai usor sa deschid mailul decat sa spun o rugaciune. Dependenta de calculator scrie pe fruntea mea. Ce sa fac ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2008, 18:22:57
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

:D Esti tare, irinarb, imi place cum ai povestit despre tine, mai ales finalul :D:D:D.
Cat despre dependenta de calculator, deocamdata nu esti in pericol prea mare, atata timp cat esti constienta de aceasta dependenta. Cand nu vei mai fi constienta, atunci va fi grav. Cauta cu orice pret sa ramai constienta de lucrul acesta si vei vedea ca, in timp, te vei plictisi de calculator. Nu sunt deloc convins ca sfatul meu va avea efect dar, cine stie, poate merge. Daca obtii vreun rezultat, sa-mi spui si mie. Poate incerc si eu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.09.2008, 18:47:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si eu stau foarte mult pe calculator.:DMa refer cam 8-9 ore pe zi( nu incontinuu) dimineata si seara.Incearca sa stai vreo 3-4 ore la calculator dimineata si 3-4 ore seara.Asa e mai bine.Incontinuu e mai rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.09.2008, 18:51:31
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinarb
In casa mea exista un obiect de care nu ma pot detasa sub nici o forma: computerul. Nu e zi in care sa nu intru pe internet. La serviciu la fel - este altceva, intr-adevar, dar chiar si acolo nu pot pot abtine sa intru pe messenger, pe hi5, pe forum etc. Sunt constienta ca nu e bine ca computerul sa puna stapanire pe viata mea, dar nici nu stiu ce as putea sa fac. Vreau sa intru mai rar pe internet, dar nu mereu imi iese. Gasesc orice pretext ca sa deschid calculatorul. Ce e mai grav e faptul ca imi e mai usor sa deschid mailul decat sa spun o rugaciune. Dependenta de calculator scrie pe fruntea mea. Ce sa fac ?
Atit timp cit esti bine cu spatele o sa mai stai la calculator. Se zice ca 12 din 100 care folosesc calculatorul au probleme cu spatele. Eu folosesc calculatorul la lucru si acasa dar ma ridic din ora in ora. Dependenta de calculator e ca si cu TV e bine sa-l mai tinem inchis, se poate ca am incercat:) depinde de tine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2008, 19:42:57
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinarb
Dependenta de calculator scrie pe fruntea mea. Ce sa fac ?
Si eu sufar de aceeasi neputinta si inteleg perfect situatia. Totusi am renuntat la messenger de cand am pierdut cateva seri stand la tastat...acum vreo 7-8 ani. Apoi nu intru decat pe un singur forum (acesta) si fara suparare le spun celor care-mi zic sa vin prin alte locuri ca nu pot.

Totusi, cum n-am reusit sa renunt la patima de bunavoie si sa ma autoeduc, am aplicat renuntarea fortata: mi-am scos internetul de acasa. Il mai am numai la serviciu, dar cum acolo am multe de facut, il mai limitez. Desi cateodata nu reusesc. Dar cel putin cand plec de acolo stiu ca acasa nu mai am ispita. Incearca!

Am mai facut altceva care mi-e de folos. Am dus tot ce e de lucru (carti, documentatie, tot) la serviciu si nu mi-am lasat nimic acasa, ca atata timp cat sunt acasa sa citesc altceva, sa fiu disponibila pt ceilalti, sa am timp pt mine. E excelent!!!

Hai, nu ne uiti Irina! Ne spui ce-ai decis sa faci si mai ales ce-ai si facut!
Elena


Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.09.2008, 20:18:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

E fugi de aicea.
Daca nu faci nimic pierzator de suflet pe calculator care e problema?
Nu te mai lua dupa toti psihologii new-ageisti-yoghisti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2008, 22:09:07
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

rectific:

"am observat ca de multe ori aleg sa stau pe scaun, in fata monitorului, fara a avea ceva de facut la calculator.. numai din lenea de a face ceva util sufletului."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2008, 08:00:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin
cred ca orice dependenta este rea in sine.. pana chiar si cele mai bune dintre ele.. spre exemplu.. dependenta de psaltica, de pictura bizantina, de anumite manifestari exterioare ale sufletului.. dovada este disconfortul pe care unii il simt la o slujba cantata prost, in fata unei icoane rusesti foarte colorate sau intr-un alt loc decat in cel in care s-au obisnuit.. drept model ii avem pe sfinti, care nu aveau psaltica, nici pictura, si nici anumite locuri minunat alcatuite.. ei, pur si simplu Il simteau si-L vedeau pe Dumnezeu..

cu atat mai mult sunt nefolositoare dependentele de alt gen..
foarte bine pusa problema.

Irina, cred ca toti suntem constienti ca alocam prea mult timp calculatorului, dar de voie sau de nevoie apelam la el fiindca, ce sa-i facem, traim in sec. XXI nu in epoca de piatra.

cred ca cel mai sanatos este sa mai luam pauze lungi din cand in cand - de ore, zile, saptamani, fiecare cum poate si cum voieste - daca nu complet (ca un post negru, cum s-ar zice) macar de la unele site-uri de internet sau pur si simplu de la activitati care implica folosirea calculatorului.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2008, 09:00:16
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Orice dependenta irina este daunatoare. Eu spre exemplu m-am obisnuit sa beau in fiecare dimineata ceai. Ori si acesta este o dependenta care imi dauneaza cand doresc sa postesc aspru peste zi. Acest (subtil) obicei ce pare inofensiv ma ingreuneaza. Sa luptam cu cele mici si inlaturandu-le pe ele vom scapa si de cele mari. Asa cum spunea mirelat, sa luam pauze lungi de la computer. Sa inlocuim timpul petrecut aici in fata monitorului cu diverse activitati. Eu m-am apucat de impletit :) Lucrez doi pe fata doi pe dos si mai zic un Doamne Iisuse, iara doi pe fata iara doi pe dos mai zic un Doamne Iisuse si tot asa. Important este sa nu ramanem la a spune patima ci sa o si inlaturam asa dupa puterile noastre.:) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2008, 14:49:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand citesc aceste postari ale voastre ma simt intr-un alt timp, unul in care nu exista calculatorul. Nu stiu de ce am aceste ganduri. Poate pentru ca e o invitatie la a privi mai mult omul, si evident mai curat. Imi apar in minte fetele oamenilor zambind, oameni dornici sa comunice, sa te imbratiseze. Poate ca am aceste imagini pentru ca eram copil si nu vedeam ura care exista si atunci. Din nefericire sunt multe astazi cu "susul" in "jos". Multi din cei car imi sunt dragi, nu mai au timp de intalnire (fie ca sunt plecati din tara, fie din cauza job-ului) si ma "gasesc" cu ei datorita calculatorului. Eu nu astept de la calculator sa-mi dea ce vrea el. Dimpotriva, apelez la el ca sa-mi iau ceea ce-mi lipseste. Stiu, as vrea sa ating omul, sa-i simt rasuflarea... dar decat sa raman cu o amintire despre el, prefer sa apelez la calculator ca sa-i arat ca sunt viu si cel drag sa-mi arate ca vietuieste.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dependenta de calitate mirelat Generalitati 160 29.04.2009 21:28:38
Ce calculator folositi? Noesis Generalitati 63 03.03.2009 15:51:51
Dependenta MARIUS_DANIEL Generalitati 10 09.11.2007 00:08:49
Dependenta si lipsa de concentrare dorina_ro Generalitati 8 15.02.2007 04:50:10