Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2006, 21:50:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sfanta Scriptura sau Biblia cuprinde colectia de carti scrise sub insuflarea Duhului Sfant, asa cum marturisesc sfintii ei autori "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos spre invatatura, spre mustrare, spre indreptare, spre inteleptirea cea intru dreptate(Timotei 3; 16) . La fel ni se arata ca "oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait purtati fiind de Duhul Sfant"(II Petru 1;21) Sfanta Scriptura a fost insuflata de Duhul Sfant oamenilor prin care Dumnezeu dorea sa-si descopere voia Sa ,Domnul pregatea sufletul celor carora avea sa li se descopere ca mai apoi ei sa poata transmite mai departe descoperirea adevarului. Biblia a fost scrisa pe o perioada de 1500 de ani , incepand cu cartea Facerii scrisa de Moise (aprox 1400 de ani i. Hr.)si terminand cu cartea Apocalipsei scrisa de Sf. Apostol si Evanghelist Ioan(aprox. 100 d.Hr). Sfanta Scriptura cuprinde 67 de carti repartizate in doua parti numite "Testamente" si anume Vechiul Testament si Noul Testament, Vechiul Testament cuprinde 39 de carti scrise inainte de venirea Mantuitorului, iar Noul Testament cuprinde 27 de carti scrise dupa intemeierea Bisericii, in Vechiul Testament pe langa cele 39 de carti numite canonice (canon=indreptar, regula) mai sunt si 14 carti necanonice sau deuterocanonice ele sunt introduse in cuprinsul Sf Scripturi pt ca nu contin invataturi care sa contrazica cartile canonice, avand in acelasi timp un pronuntat caracter didactic si moralizator Sfanta Biserica Ortodoxa are Biblia drept carte de capatai urmandu-i invatatura si povata si inplinind scrierile ei, slujbele sf Biserici sunt adevarate biblii cuprinzand in marea majoritate cuvintele Sf Carti . Fiind cuvantul lui Dumnezeu scris sub inspiratia Duhului Sfant, Biblia reprezinta o comoara fara egal pentru cunoasterea adevarului descoperit pentru mantuirea noastra. Biserica recomanda asfel ca Biblia sa fie citita cu inima curata si cu meditatie adanca asupra cuvantului ei si bineanteles urmarea si implinirea cuvantului Domnului, Sf Scriptura nu poate fi talmacita dupa placul fiecaruia, ea insasi ne arata ca nu poate fi "talmacita dupa socotinta fiecaruia"(Petru 1;20), numai Biserica poate talmacii fara greseala Scriptura fiindca acelasi Duh Sfant care a insuflat scrierea Bibliei ,salasluieste si in Biserica, Parintii Bisericii au patruns cu mintea si cu trairea lor duhul Scripturii asfel au inteles cuvantul Domnului, prin ascultare si meditatie, Ramaneti ancorati in citirea Scripturii pt ca este un izvor de apa vie, iar cand aveti nedumeriri intrebati Biserica, si cautati lamurire nu stati in intuneric nici nu alunecati in erezii, Domnul Dumnezeul nostru Iisus Hristos sa ne binecuvinteze pe toti Domnul sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.11.2006, 09:33:44
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit


A NU SE CITI DE CEI CARE FAC ALERGIE !
propun ca in acest topic sa scriem extrase din Cartile Sfinte care ne plac mai mult si care aduc Bucurie in orice clipa s-ar citi . Se pot si comenta daca este nevoie daca nu ,le lasam sa vorbeasca de la sine . Numai sa nu fie kilometrice ca atunci nu citeste nimeni . Incep eu cu un verset din Psaltire :
" In ce chip doreste cerbul izvoarele apelor asa Te doreste sufletul meu pe Tine Dumnezeule .
Insetat-a sufletul meu de Dumnezeul cel viu , cind voi veni si ma voi arata fetei lui Dumnezeu ? "
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.11.2006, 09:51:52
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

" Dumnezeule , Dumnezeul meu pe Tine Te caut dis-de -dimineata . Insetat-a de Tine sufletul meu suspinat-a dupa Tine trupul meu.....Asa in locul cel sfint m-am aratat Tie ca sa vad puterea Ta si slava Ta . Asa Te voi binecuvinta in viata mea , si in numele Tau voi ridica mainile mele " .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.11.2006, 14:00:04
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

" Vorbiti intre voi in psalmi si in laude si in cintari duhovnicesti , laudind si cintind Domnului , in inimile voastre !" Sf. Ap. Pavel

" Daca deschideti gura deschideti-o pentru Hristos " Sf. Ap. Petru
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2006, 04:29:00
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
..... numai Biserica poate talmacii fara greseala Scriptura fiindca acelasi Duh Sfant care a insuflat scrierea Bibliei ,salasluieste si in Biserica, Parintii Bisericii au patruns cu mintea si cu trairea lor duhul Scripturii asfel au inteles cuvantul Domnului, prin ascultare si meditatie, ....
OK, in cazul acesta, ce parere are Biserica vis a vis de Apocalipsa? Daca biserica este condusa de Spiritul Sfant, de ce se evita subiectul Apocalipsa?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.12.2006, 14:02:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sti de ce? pt ca Biserica nu e obsedata de sfarsitul lumii ca si sectele adventista, iehovista etc, sti ca aceste secta au facut calcule si au dat fel si fel de date ca fiind data sfarsitului lumii, dar au dat gres asta pt ca Dumnezeu nu descopera oamenilor ziua cand va veni El, Biserica propovaduieste mai mult pocainta si sfarsitul vietii noastre a fiecaruia de care nu santem siguri niciunul, tu poti fi convins ca vei apuca ziua de maine? nu! asa ca sa te preocupe sfarsitul vietii tale mai mult decat sfarsitul lumii, Domnul sa ne calauzeasca!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.12.2006, 16:32:29
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

danyel, nu te-am intrebat despre sfarsitul lumii despre care doar Dumnezeu are idee, nici macar Isus nu stie cand va veni acesta asa cum chiar el a spus-o.

Pentru ca Apocalisa NU este doar despre sfarsitul lumii. Din cate mi-am dat eu seama, contine mult mai mult decat descrierea evenimentelor premergatoare sfarsitului si anume CE SE VA INTAMPLA DUPA SFARSIT. Eram doar curios sa stiu de ce Biserica Ortodoxa nu are o explicatie pentru acesta carte importanta zic eu. De ce, de mii de ani, nimeni din crestinatate nu a avut o parere oficializata despre acest subiect din moment ce este Cuvantul Domnului si biserica este ghidata de Spiritul Sfant?

Pentru a evita inca un raspuns evaziv din partea ta, repet, ma intereseaza ziua exacta si nici macar aproximativa a sfarsitului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2006, 12:36:35
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

E clar tu nu crezi ca Biserica, cea care a intocmit canonul biblic, nu este insuflata de Duhul Sfant!, Alceva ce sa-ti mai zic? sa ne ajute Dumnezeu sa-l urmam in smerenie, ca in zilele noastre suntem cam mandrii!
"In zilele noastre se vad multi calatori la iad cu Scriptura in mana"(pr Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2006, 22:06:04
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heruvim
danyel, nu te-am intrebat despre sfarsitul lumii despre care doar Dumnezeu are idee, nici macar Isus nu stie cand va veni acesta asa cum chiar el a spus-o.

Pentru ca Apocalisa NU este doar despre sfarsitul lumii. Din cate mi-am dat eu seama, contine mult mai mult decat descrierea evenimentelor premergatoare sfarsitului si anume CE SE VA INTAMPLA DUPA SFARSIT. Eram doar curios sa stiu de ce Biserica Ortodoxa nu are o explicatie pentru acesta carte importanta zic eu. De ce, de mii de ani, nimeni din crestinatate nu a avut o parere oficializata despre acest subiect din moment ce este Cuvantul Domnului si biserica este ghidata de Spiritul Sfant?

Pentru a evita inca un raspuns evaziv din partea ta, repet, ma intereseaza ziua exacta si nici macar aproximativa a sfarsitului.
te intrebi ce va vi dupa sfarsit:D "Un CER NOU si un PAMANT NOU" ce trebuie sa stim mai mult de atat? Nu va mai fi durere, nici lacrimi, nici suferinta ci fericire si buurie. Dca vri sa stii mai multe cauta la Sfintii Parintii, ei mai dau detalii legat de ce va fi dupa sfarsitul lumii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.12.2006, 15:02:35
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

ssssss
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 17:13:57
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 15:19:49
Despre Sfanta Scriptura strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:22:11
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 04:27:38