Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.07.2009, 15:15:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Infertilitatea in cuplu si dorinta neimplinita de a avea copii

La rugamintea si interesul unui grup de forumisti (mai ales femei) deschid acest topic.
Daca adminul gaseste o sectiune mai potrivita pentru acest subiect, poate
sa-l mute.
Dorinta si nevoia noastra este de a discuta problema infertilitatii si dorintei de a avea copii in legatura cu credinta noastra ortodoxa.

Infertilitatea este o problema care chiar daca apare numai la o persoana, afecteaza cuplul si chiar casatoria si sanatatea sufleteasca.
Exista multe pareri in cadrul bisericilor si apreotilor, pro si contra tratamentelor pentru a avea copii, sau alte solutii.
Iata cateva intrebari:

1. Este infertilitatea urmare a unui pacat al inaintasilor? Daca da, de ce platim noi azi?
2. Este infertilitatea urmare a pacatelor noastre personale? Daca da, care anume?
3. Este infertilitatea o decizie a lui Dumnezeu, care poate fi buna in anumite situatii? Mai precis stie Dummnezeu cui si de ce nu da copii, daca lea-r fi rau sa-i aibe (pentru ei sau copii)?
4. Sunt tratamentele pentru a avea copii un pacat? se incalca prin ele voia lui Dumnezeu?
5. De ce si cum hotaraste Dumnezeu sa dea copii (chiar mai multi) unor care nu pot sau nu vor si nu sunt in stare sa fie parinti (buni) si acesti copii sunt apoi omorati, maltratati, aruncati la gunoi sau la abandonati in camine de orfani. Si de ce altora potriviti si care ar fi buni parinti nu le da?
6. Este diagnosticul prenatal si evitarea unei vieti bolnave, cu sanse mici de trai, sau cu handicap, un pacat?
6. Sunt copiii rezultati in urma tratamentelor (in vitro) altfel decat cei normali si sunt stigmatizati de biserica?
7. Infertilitatea nu poate fi cunoscuta (diagnosticata) de obicei fara relatii sexuale, alteori sunt cunoscute probleme/diagnostice chiar fara relatii, de la varste fragede. Trebuie si poate fi discutata si verificata inainte de casatorie, pentru a evita casatorii nefericite?

...si mai aduceti si voi altele in discutie.

Eu pot sa spun ca pentru mine viata este un dar dat de Dumnezeu.
Este dureros sa vrei un copil si sa nu poti avea.
Si este nedrept ca unii sa primeasca acest dar fara efort si fara a-l vrea de multe ori si altii deloc.
Multi spun de rugaciune si minuni. Eu le accept pe acestea.
Uneori insa rugaciunea singura nu ajuta si atunci teintrebi daca poate e mai bine sa nu mai ceri, ca sa nu primesti ceva mai rau (boala ta, sau un copil bolnav, infirm, chinuit).
Mai spun ca nu pricep de pacatele inaintasilor trebuie sa le platim noi. Nu vad legatura. Ei au trait, au avut si copii.
Si mai spun ca tratamentele pentru a avea copii (in vitro) nu incalca voia si rolul Domnului. Medicul doar ajuta. Viata, suflul, il da in final tot Dumenzeu daca este voia Sa. Pentru ca unele tratamente nu dau rezultat, nu se naste viata.
Este o problema mai delicata in a folosi celule donate, caci este vazut ca un adulter. Inteleg asta si am avut si eu reticente in a folosi aceasta cale, desi poate ne-ar fi ajutat.
Spunu unii ca nu exista dreptul de a avea copii si ca nu trebui sa aibe toti copii. Biblia spune altfel.
Mantuirea vine si de la facerea de prunci, mai ales la femeie. Si daca nu poate, nu se mai mantuieste?
Legat de ultima intrebare pusa de mine: in general oamenii nu stiu de infertilitate inainte de a avea relatii sexuale si atunci eu, care am fost mereu adepta (prin educatie si simtire) sexului numai dupa casatorie, consider ca o verificare ar trebui facuta inainte de casatorie, macar prin consultatii premaritale ale partenerilor, sau chiar prin relatii. Altfel se pune problema de a obliga pe unul din ei sa traiasca in suferinta prin renuntare la copil, iar pe celalalt la remuscare toata viata (pentru ca el/ea este cauza suferinta (si) a celuilalt.
Situatia trebuie discutata inainte de casatorie si acceptata de comun acord si fara constrangere de amandoi partenerii. In caz contrar mai este posibila inainte de casatorie (ca sa nu apara divort dupa), despartirea si alegerea altui partener potrivit in acest sens.
In plus si tratamentele sau adoptia au limite de varsta si daca si asa casatoria intarzie, nu mai raman sanse.


Rugaminte - sa incercam sa discutam in pace si respect. Si subiectul se refera mai ales la oameni cu viata normala si cuminte, fara excese, la care infertilitatea nu este un rezultat al desfranarii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.07.2009, 15:53:14
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Am o intrebare. Unde scrie in Biblie ca mantuirea femeii vine prin nastere de prunci? In Noul Testament sau in Vechiul?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2009, 12:54:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Anna - mi se pare ca in V.T, pentru ca acolo se spune despre Eva si pacatul ei.
In N.T nu exista asemenea idei. Acolo Iisus a fost bun cu toate femeile, le-a indrumat, le-a aparat si le-a iertat. Si ele au fost cele care l-au iubit poate cel mai mult, pana la urma (Femeile Mironosite).

Eu mai astept raspuns la subiectul initial al firului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.07.2009, 13:41:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

In privinta mantuirii,fii pe pace,ca Dumnezeu ne iubeste pe toti si nu ne pierde el atat de usor.
Eu spun ca nu e o tragedie atat de mare si ca v-ati putea orienta spre a adopta copii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.07.2009, 13:43:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Anna - mi se pare ca in V.T, pentru ca acolo se spune despre Eva si pacatul ei. In N.T nu exista asemenea idei. Acolo Iisus a fost bun cu toate femeile, le-a indrumat, le-a aparat si le-a iertat. Si ele au fost cele care l-au iubit poate cel mai mult, pana la urma (Femeile Mironosite). Eu mai astept raspuns la subiectul initial al firului.
"Femeia va fi mântuită prin naștere de fii, dacă stăruiesc cu smerenie în credință, în dragoste și în sfințenie."

I Timotei 2,15
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.07.2009, 14:48:48
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Si scrie cumva ca va fi mantuita NUMAI prin nastere de fii? Eu cred ca se exagereaza cu citatul asta. Femeia este mantuita de Iisus Hristos in Biserica sau e cumva nasterea de fii Mantuitorul? Uitam cine e Mantuitorul nostru?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.07.2009, 16:30:41
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si scrie cumva ca va fi mantuita NUMAI prin nastere de fii? Eu cred ca se exagereaza cu citatul asta.
Stati linistite, doar nu or fi manastirile de maici locuri de pierzare...
Citatul acesta atrage atentia asupra lucrarii randuite femeii. Daca citim tot capitolul vedem ca se ocupa sa dea indrumari pentru rugaciune, smerenie, purtare in biserica... femeia nu trebuie sa invete pe altul pentru ca Adam a fost zidit intai si pentru ca prin femeie, nu prin Adam a venit amagirea... dar ea (are rostul ei special) "va fi mântuită prin naștere de fii, dacă stăruiesc cu smerenie în credință, în dragoste și în sfințenie.". INtelegem de aici ca "femeia" (in general, nu fiecare femeie in parte) nu e urgisita pentru ce a facut ci are sansa ei si trebuie sa si-o lucreze in sensul indicat, nu sa incerce sa faca lucrarea barbatilor. Deci nu numai prin nastere de fii se mantuieste(ca Dumnezeu nu a creat niciun om spre a fi dat Gheenei), ci prin lucrare specific femeiasca... Ea nu se mantuieste prin ceea ce trebuie sa faca barbatul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.07.2009, 16:40:59
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Da ,scrie Sf Ap Pavel ,,femeia va fi mântuită prin naștere de fii ,,.. dar exista acest DACA foarte important ,, dacă va stărui, cu înțelepciune, în credință, în iubire și în sfințenie.,,
Stiu ca ne iubeste Dumnezeu , insa nu-i suficient sa nastem prunci pt a ne mantui ..trebuie sa indeplinim si acel DACA pe care
l-a subliniat Sf Ap Pavel .

Am sa incerc sa-ti raspund Sophia ,la cateva intrebari ,asa cum pot eu .
Infertilitatea are diverse cauze si de aceea nu trebuie neaparat privita ca pe o urmare a pacatelor inaintasilor .
Da , poate fi urmare a pacatelor noastre .
Sunt atatea femei care au avortat ,spunand ca inca nu e timpul pt un copil si, cand si-au dorit ...nu au mai ramas insarcinate .
Da , sunt barbati care in urma unor boli luate de unde stiu ei ..raman sterili .. samd..

Nu cred ca tratamentele pt a avea copii inseamna pacat ..ele pot fi eficiente sau ..nu .
Avem libertate de la El sa luam decizii in toate problemele noastre asa ca, nu vad de ce un astfel de tratament ar fi pacat iar unul pt ulcer ..nu .


De ce Tatal da copii unora care nu si-i doresc ?..nu stiu ..totusi iarasi intervine libertatea noastra ..e greu si mult de spus aici ..

Intr-o familie fara copii ,dupa ce s-a incercat totul ( crestineste si medical ) speranta de a deveni parinti nu trebuie sa moara :
exista Adoptia. Poate asta asteapta Tatal de la ei ..sa adopte un copil si sa-l iubeasca ,sa-l ocroteasca ....ca si cum l-ar fi facut ei .

p.s. Intr-o familie pe care o cunosc ,dupa ani si ani de diverse tratamente , cand nici un doctor nu mai vedea speranta , ei s-au hotarat si-au adoptat un baietel - care avea in jur de sase luni .Bineinteles ca nu au mai facut nici un tratament .Dupa 12 ani ,cand ea credea ca este la menopauza ,doctorul i-a spus ca va avea un copil ..A nascut la 45 de ani ..tot un baietel ..

Doamne ajuta !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.07.2009, 17:17:18
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
femeia nu trebuie sa invete pe altul pentru ca Adam a fost zidit intai si pentru ca prin femeie, nu prin Adam a venit amagirea...
Nu stiu, ma ingrijoreaza asta. In relatia mea cu prietenul meu sunt mai degraba eu cea care da sfaturile si cu ideile si el chiar asculta. Mai ales ca eu sunt mai degraba cu credinta si cu psihologia si el e mai pragmatic asa, apoi sa ma las dupa el? Nu stiu ce sa zic...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.07.2009, 18:52:12
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu stiu, ma ingrijoreaza asta. In relatia mea cu prietenul meu sunt mai degraba eu cea care da sfaturile si cu ideile si el chiar asculta. Mai ales ca eu sunt mai degraba cu credinta si cu psihologia si el e mai pragmatic asa, apoi sa ma las dupa el? Nu stiu ce sa zic...
Si la mine in famlie tot asa e...
Femeia nu trebuie sa invete in biserica, nu trebuie sa predice, nu ca nu are voie sa pomeneasca de Dumnezeu in fata altora.
Ca sa facem o comparatie am spune ca preotul paroh e cel care randuieste ce se face in biserica, el ii invata pe toti enoriasii, dar femeia de la lumanari spune si ea o vorba buna, indruma pe cel care intreaba, da un sfat, spune ce zice parintele sa se faca in situatia asta... Sunt cazuri in care femeia de la lumanari "lucreaza" mai cu folos decat preotul...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un posibil raspuns ! ( Cum sa traiasca sotii care nu pot avea copii ) cristiboss56 Nunta 1 03.02.2009 21:21:53
Copilas in cuplu mixt. toma_nec Generalitati 53 28.08.2008 18:34:59
Lesbiencele vor putea avea copii biologici florina.stan Homosexualitatea 92 19.05.2008 18:37:26
Cum vede un cuplu lucrurile "duhovniceste" ? nicolae.lucian Nunta 6 22.12.2007 17:40:13
Dragostea in viata de cuplu eugen_gh Nunta 38 03.09.2007 22:28:50