Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 07.02.2009, 11:30:39
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Apostolul si Evanghelia zilei

Persoana care Îl tăgăduiește pe Dumnezeu în viață va fi tăgăduită de El în veșnicie
„Vrednic de crezare este cuvântul: căci dacă am murit împreună cu El, vom și învia împreună cu El. Dacă rămânem întru El, vom și împărăți împreună cu El; de-L vom tăgădui, și El ne va tăgădui pe noi. Dacă nu-I suntem credincioși, El rămâne credincios, căci nu poate să Se tăgăduiască pe Sine însuși. Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor. Silește-te să te arăți încercat, înaintea lui Dumnezeu lucrător cu fața curată, drept învățând cuvântul adevărului. Iar de deșartele vorbiri lumești ferește-te, căci ele vor spori nelegiuirea tot mai mult. Cuvântul lor va roade ca o cangrenă. Dintre ei sunt Imeneu și Filet, care au rătăcit de la adevăr, zicând că învierea s-a și petrecut, și răstoarnă credința unora. Dar temelia cea tare a lui Dumnezeu stă neclintită, având pecetea aceasta: „Cunoscut-a Domnul pe cei ce sunt ai Săi“; și „să se depărteze de la nedreptate oricine cheamă numele Domnului“.“ (II Timotei 2, 11-19)
http://www.ziarullumina.ro/articole;...-vesnicie.html

Dumnezeu va face dreptate aleșilor Săi
„Și Iisus le spunea o pildă, cum trebuie să se roage totdeauna și să nu-și piardă nădejdea, zicând: "Într-o cetate era un judecător care de Dumnezeu nu se temea și de om nu se rușina. Și era, în cetatea aceea, o văduvă, care venea la el, zicând: Fă-mi dreptate față de potrivnicul meu. Și un timp n-a voit, dar după acestea a zis întru sine: Deși de Dumnezeu nu mă tem și de om nu mă rușinez, totuși, fiindcă văduva aceasta îmi face supărare, îi voi face dreptate, ca să nu vină mereu să mă supere". Și a zis Domnul: "Auziți ce spune judecătorul cel nedrept? Dar Dumnezeu, oare, nu va face dreptate aleșilor Săi care strigă către El ziua și noaptea și pentru care El rabdă îndelung? Zic vouă că le va face dreptate în curând. Dar Fiul Omului, când va veni, va găsi, oare, credință pe pământ"“ (Luca 18, 1-8)
http://www.ziarullumina.ro/articole;...silor-Sai.html
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #592  
Vechi 08.02.2009, 21:32:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia Duminicii a 33-a dupa Rusalii (a Vamesului si a Fariseului)

Luca 18, 10-14

10. Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu și celălalt vameș.

11. Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș.

12. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.

13. Iar vameșul, departe stând, nu voia nici ochii să-și ridice către cer, ci-și bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului.

14. Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa, decât acela. Fiindcă oricine se înalță pe sine se va smeri, iar cel ce se smerește pe sine se va înălța.
Reply With Quote
  #593  
Vechi 09.02.2009, 12:40:00
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Apostolul zilei: Omul are din creație vocația căutării și a progresului în cunoaștere

„Aceasta știind mai dinainte, că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia; pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit purtați fiind de Duhul Sfânt.
Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire; și mulți se vor lua după învățăturile lor rătăcite și, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită; și din poftă de avere și cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăbovește și pierzarea lor nu dormitează. Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului în iad, i-a dat să fie păziți spre judecată, și n-a cruțat lumea veche, ci a păstrat numai pe Noe, ca al optulea propovăduitor al dreptății, când a adus potopul peste cei fără de credință, și cetățile Sodomei și Gomorei, osândindu-le la nimicire, le-a prefăcut în cenușă, dându-le ca o pildă nelegiuiților din viitor; iar pe dreptul Lot, chinuit de petrecerea în desfrânare a celor nelegiuiți, l-a izbăvit, pentru că dreptul acesta, locuind între ei, prin ce vedea și auzea, zi de zi, chinuia sufletul său cel drept, din pricina faptelor lor nelegiuite. Domnul poate să scape din ispite pe cei credincioși, iar pe cei nedrepți să-i păstreze ca să fie pedepsiți în ziua judecății.“ (II Petru 1, 20-21 și 2, 1-9)
Reply With Quote
  #594  
Vechi 09.02.2009, 12:40:36
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Evanghelia zilei: Cel ce va răbda până la urmă acela se va mântui

Iisus a spus: „Luați seama la voi înșivă. Că vă vor da în adunări și veți fi bătuți în sinagogi și veți sta înaintea conducătorilor și a regilor, pentru Mine, spre mărturie lor. Ci mai întâi Evanghelia trebuie să se propovăduiască la toate neamurile. Iar când vă vor duce ca să vă predea, nu vă îngrijiți dinainte ce veți vorbi, ci să vorbiți ceea ce se va da vouă în ceasul acela. Căci nu voi sunteți cei care veți vorbi, ci Duhul Sfânt. Și va da frate pe frate la moarte și tată pe copil și copiii se vor răzvrăti împotriva părinților și îi vor ucide. Și veți fi urâți de toți pentru numele Meu; iar cel ce va răbda până la urmă acela se va mântui.“ (Marcu 13, 9-13)
Reply With Quote
  #595  
Vechi 09.02.2009, 13:40:24
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Psalmi/Psalmul 1

1. ,,Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioșilor și în calea păcătoșilor nu a stat și pe scaunul hulitorilor n-a șezut;
2. Ci în legea Domnului e voia lui și la legea Lui va cugeta ziua și noaptea.
3. Și va fi ca un pom răsădit lângă izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa și frunza lui nu va cădea și toate câte va face vor spori''
Reply With Quote
  #596  
Vechi 10.02.2009, 08:11:00
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Apostolul zilei: Lupta pentru stăpânire trebuie îndreptată către stăpânirea de sine

„Aceștia sunt izvoare fără de apă și nori purtați fără de furtună, cărora li se păstrează, în veac, întunericul cel de nepătruns, căci, rostind vorbe trufașe și deșarte, ei momesc întru poftele trupului, cu desfrânări, pe cei care de abia au scăpat de cei ce viețuiesc în rătăcire. Ei le făgăduiesc libertate, fiind ei înșiși robii stricăciunii, fiindcă ceea ce te biruiește aceea te și stăpânește. Căci dacă, după ce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iarăși se încurcă în acestea, ei sunt învinși; li s-au făcut cele de pe urmă mai rele decât cele dintâi. Căci mai bine era pentru ei să nu fi cunoscut calea dreptății, decât, după ce au cunoscut-o, să se întoarcă de la porunca sfântă, dată lor. Cu ei s-a întâmplat adevărul din zicală: "Câinele se întoarce la vărsătura lui și porcul scăldat la noroiul mocirlei lui".“ (II Petru 2, 17-22)
Reply With Quote
  #597  
Vechi 10.02.2009, 08:12:08
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Evanghelia zilei: Sufletul care dorește să se unească cu veșnicia

Iisus a zis: „Aceasta vă poruncesc: Să vă iubiți unul pe altul. Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște. Aduceți-vă aminte de cuvântul pe care vi l-am spus: Nu este sluga mai mare decât stăpânul său. Dacă M-au prigonit pe Mine, și pe voi vă vor prigoni; dacă au păzit cuvântul Meu, și pe al vostru îl vor păzi. Iar toate acestea le vor face vouă din cauza numelui Meu, fiindcă ei nu cunosc pe Cel ce M-a trimis. De n-aș fi venit și nu le-aș fi vorbit, păcat nu ar avea; dar acum n-au cuvânt de dezvinovățire pentru păcatul lor. Cel ce Mă urăște pe Mine, urăște și pe Tatăl Meu. De nu aș fi făcut între ei lucruri pe care nimeni altul nu le-a făcut păcat nu ar avea; dar acum M-au și văzut și M-au urât și pe Mine și pe Tatăl Meu. Dar (aceasta), ca să se împlinească cuvântul cel scris în Legea lor: "M-au urât pe nedrept". Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine. Și voi mărturisiți, pentru că de la început sunteți cu Mine. Acestea vi le-am spus, ca să nu vă smintiți. Vă vor scoate pe voi din sinagogi; dar vine ceasul când tot cel ce vă va ucide să creadă că aduce închinare lui Dumnezeu.“ (Ioan 15, 17-27; 16, 1-2)
Reply With Quote
  #598  
Vechi 10.02.2009, 11:03:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Aceasta va poruncesc: sa va iubiti unul pe altul" (In 15. 17)

[SIZE=2]Din comentariul Sfantului Chiril al Alexandriei la Evanghelia dupa Ioan: [/SIZE]

[SIZE=2]"Oare nu vom admite ca fapta cea mai inalta dintre toate a iubirii este sa chemi la ascultarea de Dumnezeu pe cei necredinciosi si rataciti? Acest lucru e neindoielnic. Grabindu-se Pavel sa faca aceasta, a zis: In numele lui Hristos, asadar, ne infatisam ca mijlocitori, ca si cum insusi Dumnezeu v-ar indemna prin noi. Va rugam, in numele lui Hristos, impacati-va cu Dumnezeu" (II Cor. 5. 20). Si Petru, vorbind cu curaj multimilor iudaice, zice: [/SIZE][SIZE=2]"[/SIZE][SIZE=2]Si acum, fratilor, stiu ca din nestiinta ati facut rau. ca si mai-marii vostri" (Fapte 3. 17). Pocaiti-va si sa se boteze fiecare dintre, voi in numele lui Iisus Hristos" (Fapte 2. 38). Ia aminte cum le raspunde si celor ce inca n-au crezut grabnic si le aduce cuvantul pe care nu l-au cautat, neasteptand ca cei ce nu-l cunosc inca sa-l cheme ca invatator, ci facandu-se invatator si celor ce nu voiau inca sa invete ceva din cele necesare. [/SIZE]

[SIZE=2]Deoarece intre cuvintele Mantuitorului nostru Iisus Hristos este si acesta: [/SIZE][SIZE=2]"[/SIZE][SIZE=2]Ca voi sa mergeti si roada sa aduceti si roada voastra sa ramana.'" Se cuvine sa cercetam ce se arata prin aceasta. Ce se intelege si in ce sens se spune ca roada ucenicilor ramane? Socotesc ca Mantuitorul numeste roada care ramane pe cea produsa prin invatatura evanghelica, si nu pe cea a dreptatii celei din Lege. Caci aceea s-a invechit, deoarece nu poate implini nimic, caci [/SIZE][SIZE=2]"[/SIZE][SIZE=2]Legea n-a desavarsit nimic" dupa cuvantul lui Pavel (Evr. 7. 14). [/SIZE]

[SIZE=2]De aceea, a odraslit si a rasarit una noua, care a invechit-o pe prima si a facut-o sa dispara, aducand roada care ramane si mantuieste cu adevarat. De aceea si dumnezeiescul Pavel, graindu-ne, spune foarte drept ca s-a pagubit de dreptatea din Lege, ca sa castige pe Hristos, adica, prin credinta in EL dreptatea si rodnicia evanghelica. O astfel de roada va ramane neincetat, putand face sufletul omului desavarsit in dreapta credinta si evlavie. Caci nu va veni o alta invatatura dupa propovaduirile evanghelice ca sa o invecheasca pe prima, cum s-a intamplat cu porunca data prin Moise, ci cuvantul Mantuitorului va sta in veac, cum zice si El insusi: [/SIZE][SIZE=2]"[/SIZE][SIZE=2]Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece" (Mc. 13. 31)."[/SIZE]
Reply With Quote
  #599  
Vechi 11.02.2009, 10:14:18
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Apostolul zilei: Să ne dăruim altora cu smerenie!

Deci, dacă este vreun îndemn în Hristos, dacă este vreo mângâiere a dragostei, dacă este vreo împărtășire a Duhului, dacă este vreo milostivire și îndurare, faceți-mi bucuria deplină, ca să gândiți la fel, având aceeași iubire, aceleași simțiri, aceeași cugetare. Nu faceți nimic din duh de ceartă, nici din slavă deșartă, ci cu smerenie unul pe altul socotească-l mai de cinste decât el însuși. Să nu caute nimeni numai ale sale, ci fiecare și ale altuia. Gândul acesta să fie în voi, care era și în Hristos Iisus, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu, ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om, S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce. Pentru aceea, și Dumnezeu L-a preaînălțat și I-a dăruit Lui nume, care este mai presus de orice nume; ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt. Și să mărturisească toată limba că Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl.“ (Filipeni 2, 1-11)
Reply With Quote
  #600  
Vechi 11.02.2009, 10:15:00
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Evanghelia zilei: Înveșnicirea sufletului este prioritatea creștinului

Iisus a spus: „În acele zile, după necazul acela, soarele se va întuneca și luna nu-și va mai da lumina ei. Și stelele vor cădea din cer și puterile care sunt în ceruri se vor clătina. Atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe nori, cu putere multă și cu slavă. Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului. Învățați de la smochin pilda: Când mlădița lui se face fragedă și înfrunzește, cunoașteți că vara este aproape. Tot așa și voi, când veți vedea împlinindu-se aceste lucruri, să știți că El este aproape, lângă uși. Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece“. (Marcu 13, 24-31)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30