Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 17.05.2007, 10:34:23
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

:rolleyes: Uite ca sa fii f. linistita eu sint mult mai pacatos decit tine si mai pacatos decit ceilalti, ba am patimi de care nu pot scapa de ani de zile, nu intorc obrazul la palmile fizice ca din astea nu am mai luat de mult (poate ma ajuta statura sau faptul ca arat ca un arab...cine stie?)nici nu m-am apucat de studiat islamul ca sa fiu mai bun. Nu am studiat nici chiar crestinismul. Dar in prostia si nimernicia mea stiu ca Dumnezeu este Treime iar unul din aceasta Treime este Iisus. Toti cei care cred altfel nu cred in Dumnezeul meu! Toti cei care cred ca Iisus a fost doar om sint necredinciosi pt mine.
Nici chiar la filme nu ma uit ca sa inteleg islamul, mie imi ajunge sa traiesc intre ei. Nu-mi trebuie nici teorii, nici politica ca sa-mi vad vecinii sau colegii de lucru musulmani cum sint. Si cum sint nu sint bine! Vezi tu intre teorie si practica exista realitatea care nu-i de celuloid!!!
Ceri exemple de la crestini in care sa se laude cu ceva bun (se vede ca nu esti crestina) Crestinul nu se lauda decit cu neputintele!
Te-ai lasat de fumat prin Coran? Pai ajungea sa intrii intr-o secta autohtona pentru asta si ei se lasa f. repede de toate cele ...credinta mai ales!
Daca poate venii un lucru bun de la Satan?
Pai ca sa-l intelegi pe Satant este simplu. Lui ii este indiferent ca nu fumam, bem, mincam mult sau avem alte patimi pina cind oricum sintem despartiti de Impartasirea cu Dumnezeu. Poti avea toate virtutiile de pe lume daca nu esti intre oi tot capra esti!
Dar daca ramii intre oi atunci incepe lupta cu patimile. Daca tot nu poate face capra din tine macar sa faca o oaie neagra!!!!
Sfintii s-au luptat pina la moarte cu ispitele....culmea ca islamicii,sectantii scapa f. usor de ele!
Esti capra sau oaie Ameera? Intrebarea nu-i ca sa-mi dai mie un raspuns (eu stiu ce esti)ci sa ti-o pui tie!:)
  #162  
Vechi 17.05.2007, 10:59:31
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
:rolleyes: Uite ca sa fii f. linistita eu sint mult mai pacatos decit tine si mai pacatos decit ceilalti, ba am patimi de care nu pot scapa de ani de zile, nu intorc obrazul la palmile fizice ca din astea nu am mai luat de mult (poate ma ajuta statura sau faptul ca arat ca un arab...cine stie?)nici nu m-am apucat de studiat islamul ca sa fiu mai bun. Nu am studiat nici chiar crestinismul. Dar in prostia si nimernicia mea stiu ca Dumnezeu este Treime iar unul din aceasta Treime este Iisus. Toti cei care cred altfel nu cred in Dumnezeul meu! Toti cei care cred ca Iisus a fost doar om sint necredinciosi pt mine.
Nici chiar la filme nu ma uit ca sa inteleg islamul, mie imi ajunge sa traiesc intre ei. Nu-mi trebuie nici teorii, nici politica ca sa-mi vad vecinii sau colegii de lucru musulmani cum sint. Si cum sint nu sint bine! Vezi tu intre teorie si practica exista realitatea care nu-i de celuloid!!!
Ceri exemple de la crestini in care sa se laude cu ceva bun (se vede ca nu esti crestina) Crestinul nu se lauda decit cu neputintele!
Te-ai lasat de fumat prin Coran? Pai ajungea sa intrii intr-o secta autohtona pentru asta si ei se lasa f. repede de toate cele ...credinta mai ales!
Daca poate venii un lucru bun de la Satan?
Pai ca sa-l intelegi pe Satant este simplu. Lui ii este indiferent ca nu fumam, bem, mincam mult sau avem alte patimi pina cind oricum sintem despartiti de Impartasirea cu Dumnezeu. Poti avea toate virtutiile de pe lume daca nu esti intre oi tot capra esti!
Dar daca ramii intre oi atunci incepe lupta cu patimile. Daca tot nu poate face capra din tine macar sa faca o oaie neagra!!!!
Sfintii s-au luptat pina la moarte cu ispitele....culmea ca islamicii,sectantii scapa f. usor de ele!
Esti capra sau oaie Ameera? Intrebarea nu-i ca sa-mi dai mie un raspuns (eu stiu ce esti)ci sa ti-o pui tie!:)
Da,m-ai inteles total gresit...eu nu vorbeam de laude...ceream si eu niste simple exemple,dar cum nu avem ce exemple bune sa dam,e usor sa schimbam vorba,cat despre musulmani,crede-ma ,nu mai are rost sa deschidem subiectul,deci hai sa ne facem ca nu stim de ei...ca alte critici nu gasiti,decat pe acest subiect....nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea:VT FACE PARTE DIN BIBLIE?ESTE BAZA CRESTINISMULUI?S-A PLECAT DE LA VT SAU NU?SAU VT ESTE BIBLIA EVREILOR PENTRU VOI?Toate cele bune.:)
  #163  
Vechi 17.05.2007, 18:43:42
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ameera
Eu v-as ruga un lucru :sa imi dati exemplu cu ce va puteti voi lauda,ca si crestini?
SCUZA-MA NU SINT ASTEA CUVINTELE TALE? CE poti intelege gresit? Tu nu intelegi ca un crestin se lauda cu neputintele nu cu putintele!???
  #164  
Vechi 17.05.2007, 18:48:06
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ameera
VT FACE PARTE DIN BIBLIE?ESTE BAZA CRESTINISMULUI?S-A PLECAT DE LA VT SAU NU?SAU VT ESTE BIBLIA EVREILOR PENTRU VOI?Toate cele bune.:)
Da este baza crestinismului ca si a islamului de altfel.Dintr-o piatra poti pune fundamentul unei moschei sau dupa ce o darimi din aceeasi piatra poti construii un grajd de vite. Spre deosebire de voi la noi este vorba de TESTAMENTE si dupa cum stii ultimul testament este cel valabil!!!!!!!!!!
  #165  
Vechi 17.05.2007, 21:30:06
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ameera
Eu nu sunt musulmana si nici nu am sot sau iubit musulman,dar se fac multe greseli cu privire la religia islamica.Oare ar trebui sa ii multumim lui D-zeu ca nu avem petrol si uraniu?Ca altfel intelegeam suferinta acestor oameni care sunt haituiti de mult timp de catre marile puteri ale lumii.Sunt prea multe jocuri politice la mijloc,si multi nestiutori se apuca sa judece,unica lor sursa de informare fiind mass-media ,care ne transmite informatiile intr-un format tip pentru publicul larg.Noi credem ce vor cei de sus sa credem si vedem numai ce ei vor sa vedem,asta e trist.Cati oameni in lumea asta,care au comis grave si diverse fapte de violenta si care au fost nascuti si crescuti in tari unde religia de baza este cea crestin ortodoxa sunt judecati de lumea intreaga ca si "teroarea crestina"?Raspunsul este Zero,nu?Ei sunt vazuti ca niste infractori,nu ca niste criminali...crestini.Ori de aici trebuie sa intelegeti,ca pe langa numeroasele jocuri politice din care nu vom avea niciodata acces sa stim mai mult decat niste minciuni gogonate,daca exista acte de violenta care sunt comise de oameni de origine araba,noi implicit ii asociem cu religia Islam.De ce?De data viitoare numarati fiecare crima comisa de cei care nu sunt de religie islamica...Deci terorismul si religia sunt doua lucruri total diferite...asta as vrea sa intelegeti.Ori musulmanii,adica cei de religie islamica,oricat de pacatosi ar fi,sunt lucruri care le respecta cu strictete,de exemplu cele 5 rugaciuni.Cati dintre "evlaviosii crestini"se roaga la D-zeu,nu cand au nevoie si dau de greu,ci sa ii multumeasca lui D-zeu pentru putinul zilnic?.....Nu mai zic ca nu ar sta niciodata nici unul sa isi faca curatirea inainte sa apara la rugaciune in fata Domnului.Anul acesta ,In noapte de Inviere am fost foarte socata sa vad cum crestinii nostri veneau la biserica beti morti,injurand si facand diverse gesturi obscene,si care mai de care cautand tot felul de motive de barfa care sa le mai indulceasca viata:cine cum s-a mai imbracat,cu cine mai e.... Mda,altfel,ce sa zic,eu cred ca D-zeu e sus si ne vede pe toti,D-zeu va exista cu sau fara credinta noastra.Si in orice fel l-am numi,daca suntem buni din suflet si facem fapte bune si rugaciuni ...si nu comitem pacate,oricine poate intelege ce fapte pot fi considerate pacate indiferent de religie,(pt. e usor sa faci diferenta intre bine si rau)ca suntem crestini sau musulmani,D-zeu ne va primi la el cu bratele deschise.Si in religia Islamica nu gresesc cand spun ca D-zeu e unul peste tot si toate si lui trebuie sa i ne inchinam.Eu de cand am inceput sa studiez despre religia islamica am gasit puterea sa schimb multe in viata mea:m-am lasat de fumat dupa 14 ani (ceea ce nu e ata de simplu,si un fumator stie ce inseamna),m-am intors la scoala si am devenit mult mai matura,calma,intelegatoare ,cu cei din jur.Sa fie toate astea oare de la Satana?Nu m-am convertit si nici nu am de gand.Eu raman in propria mea credinta care cuprinde din toate ce e mai bun.Si va recomand un film,despre terorism si politica ,interzis in America,dar facut de americani,in Turcia,din care veti intelege multe lucruri si apoi vom mai vorbi.Pe vreme de razboi,toti oamenii au dreptul sa se apere.Si multi sunt folositi,arabi care s-au nascut si crescut in America,sunt bagati la inaintare ca lumea intreaga sa ii creada pe ei niste fanatici,niste teroristi ,niste bolnavi.Pacat ca nu aveti ochi sa vedeti pana in spatele acestor nenorociti...DECI FILMUL SE NUMESTE:THE VALEY OF WOLVES IRAQ(sau VALEA LUPILOR IRAQ)sau in turca Kurtlar Vadislam.Va pup.Toate cele bune.
serios? dar esti tare documentata...pentru o ateie...te pot numi asa?:)))
M-ai induiosat...serios dar hai sa privim cu atentie comportamentul celor...haituiti in urmatorul video...

http://www.youtube.com/watch?v=iBNPStCb6Uo

si apoi ai sa descoperi cine sunt haituitii
  #166  
Vechi 17.05.2007, 21:41:02
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ameera
dar se fac multe greseli cu privire la religia islamica.Oare ar trebui sa ii multumim lui D-zeu ca nu avem petrol si uraniu?Ca altfel intelegeam suferinta acestor oameni care sunt haituiti de mult timp de catre marile puteri ale lumii.Sunt prea multe jocuri politice la mijloc,si multi nestiutori se apuca sa judece,unica lor sursa de informare fiind mass-media ,care ne transmite informatiile intr-un format tip pentru publicul larg.Noi credem ce vor cei de sus sa credem si vedem numai ce ei vor sa vedem,asta e trist.Cati oameni in lumea asta,care au comis grave si diverse fapte de violenta si care au fost nascuti si crescuti in tari unde religia de baza este cea crestin ortodoxa sunt judecati de lumea intreaga ca si "teroarea crestina"?Raspunsul este Zero,nu?Ei sunt vazuti ca niste infractori,nu ca niste criminali...crestini.Ori de aici trebuie sa intelegeti,ca pe langa numeroasele jocuri politice din care nu vom avea niciodata acces sa stim mai mult decat niste minciuni gogonate,daca exista acte de violenta care sunt comise de oameni de origine araba,noi implicit ii asociem cu religia Islam.De ce?De data viitoare numarati fiecare crima comisa de cei care nu sunt de religie islamica...Deci terorismul si religia sunt doua lucruri total diferite...asta as vrea sa intelegeti.Ori musulmanii,adica cei de religie islamica,oricat de pacatosi ar fi,sunt lucruri care le respecta cu strictete,de exemplu cele 5 rugaciuni.Cati dintre "evlaviosii crestini"se roaga la D-zeu,nu cand au nevoie si dau de greu,ci sa ii multumeasca lui D-zeu pentru putinul zilnic?.....Nu mai zic ca nu ar sta niciodata nici unul sa isi faca curatirea inainte sa apara la rugaciune in fata Domnului.Anul acesta ,In noapte de Inviere am fost foarte socata sa vad cum crestinii nostri veneau la biserica beti morti,injurand si facand diverse gesturi obscene,si care mai de care cautand tot felul de motive de barfa care sa le mai indulceasca viata:cine cum s-a mai imbracat,cu cine mai e.... Mda,altfel,ce sa zic,eu cred ca D-zeu e sus si ne vede pe toti,D-zeu va exista cu sau fara credinta noastra.Si in orice fel l-am numi,daca suntem buni din suflet si facem fapte bune si rugaciuni ...si nu comitem pacate,oricine poate intelege ce fapte pot fi considerate pacate indiferent de religie,(pt. e usor sa faci diferenta intre bine si rau)ca suntem crestini sau musulmani,D-zeu ne va primi la el cu bratele deschise.Si in religia Islamica nu gresesc cand spun ca D-zeu e unul peste tot si toate si lui trebuie sa i ne inchinam.Eu de cand am inceput sa studiez despre religia islamica am gasit puterea sa schimb multe in viata mea:m-am lasat de fumat dupa 14 ani (ceea ce nu e ata de simplu,si un fumator stie ce inseamna),m-am intors la scoala si am devenit mult mai matura,calma,intelegatoare ,cu cei din jur.Sa fie toate astea oare de la Satana?Nu m-am convertit si nici nu am de gand.Eu raman in propria mea credinta care cuprinde din toate ce e mai bun.Si va recomand un film,despre terorism si politica ,interzis in America,dar facut de americani,in Turcia,din care veti intelege multe lucruri si apoi vom mai vorbi.Pe vreme de razboi,toti oamenii au dreptul sa se apere.Si multi sunt folositi,arabi care s-au nascut si crescut in America,sunt bagati la inaintare ca lumea intreaga sa ii creada pe ei niste fanatici,niste teroristi ,niste bolnavi.Pacat ca nu aveti ochi sa vedeti pana in spatele acestor nenorociti...DECI FILMUL SE NUMESTE:THE VALEY OF WOLVES IRAQ(sau VALEA LUPILOR IRAQ)sau in turca Kurtlar Vadislam.Va pup.Toate cele bune.
Si care sunt greselile? ca islamul e consdierat terorist? pai citeste coranul si ai sa convingi. Ca au petrol? nu sunt singurii in lumea asta cu petrol, pana si Romania are petrol daca stiai matale.
Jocuri politice? Sa vezi ce jocuri politice fac musulmanii cu islamul...valeu. ia vezi teocratia instaurata in Iran si femeile asuprite in regimul asta bolnav.

bai tanti citeste Coranul si mai vorbim...ce ai scris matale sunt speculatii. Eu am informatii de la sursa. De consideri ca sunt gresit informata haide si invata-ma pe mine islamul:))))) sa te informez ca il mananc pe paine??:)))) In sosete sa ne mirosim sau cu sabia lui Allah/Mohamed din Coran sa ne taiem capetele. esti naiva si dezinformata. Daca ai citi haditurile si coranul pentru cateva minute si nu ai mai asculta barbologia imamilor din vest....te asigur ca ai fugi departe de tot ce se numeste musulman.
Un fost musulman Ali Sina foarte cunoscut pe plan mondial in lupta lui impotriva islamului zicea:" Musulmanii care nu urmeaza islamul sunt sfinti, crestinii care nu urmeaza crestinismul isi pierd sfintenia.

Crestinismul se poate lauda cu evolutia. IIsus e singurul care a adus pe lume notiunea de moralitate in adevaratul sens al cuvantului. Urmeaza-l si ai sa castigi imparatia vesnica si nu virginele din raiul prostituat al lui Allah...in cazul in care nu esti lesbiana bineinteles.

iar exemplele care incerci sa ni le bagi pe gat...nu sunt crestini de aia au si actinat in acest mod. in schimb teroristmul islamic este porunca lui Allah- Satana care doreste sfarsitul lumii si degradarea umana.

Stii ..poate trebuia sa alegi un alt nick sa te pot crede ca nu esti musulmana
  #167  
Vechi 17.05.2007, 21:48:32
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ameera
nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea:VT FACE PARTE DIN BIBLIE?ESTE BAZA CRESTINISMULUI?S-A PLECAT DE LA VT SAU NU?SAU VT ESTE BIBLIA EVREILOR PENTRU VOI?Toate cele bune.:)
Da bai tanti, VECHIUL TESTAMENT face [arte din Biblie, dar Noul testament este baza crestinismului.
iti pun o intrebare...sa presupunem ca bunicul ta a fost un puscarias din cauza pedofiliei. Poti sa iti renegi bunicul si sa il elimini din ramura ta genealogica? Nu poti draga mea...asa si cu Vechiul testament. Este copilaria omenirii in Vechiul testament. Dar gata. Hritstos a venit cand a consdierat ca suntem pregatiti sa primim CUVANTUL lui D_Zeu si a intarit legea prin iubire. Sa nu curvesti din vechiul testament a fost completata prin SA CURVESTI SAU PREACURVESTI DAR NICI MACAR OCHIUL SA NU POFTEASCA!

Ai inteles draguta?
daca ai ceva comentarii si doresti sa ne musulmanesti adu dovezi si te ascultam cu rabdare..eventual ai sa te convingi ca musulmanii sunt reprezentantii diavolului, ai poftelor sexuale, a burtii, a pedofiliei, ai crimei.
  #168  
Vechi 19.05.2007, 16:34:29
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Draga Ameera [ Printesa ],nu da vina pe noi crestinii romani pt.ca ti-ai lasat religia,poate tu singura nu ai putut accepta ce minunat este Cuvantul Domnului.
Nu trebuie sa-i judeci pe preoti,si ei sunt oameni,si ei gresesc ca si noi si ei vor avea judecata lor in fata Domnului,dar ei au har de la Domnul si ceea ce ne invata ei se deosebeste de ceea ce fac[anumite greseli ].Eu cand merg la biserica si ascult slujba simt ca Domnul este cu mine,nu stau si ma gandesc daca parintele face greseli.Sa ne rugam si pt. ei parintii care gresesc,Domnul Iisus Hristos sa-i miluiasca si pe ei,si pe noi pacatosii.
Ierta-ma pt.ca am intervenit in discutia voastra.Doina
  #169  
Vechi 19.05.2007, 18:56:52
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

revenil la baza topicului. cat de riscanta relatia dintre un musulman si o crestina? de ce religia care arata iubire si intelegere nu permite dragostea. pentru ca exista o teama echivoca de pierdere a adeptilor. le pasa popilor sau imamilor de tantza si de ali-akbar? deloc. insa le pasa de cati bani vine de credincios.

fiecare religie tipa cand vine vorba de trecutul la alt cult sau religie. fiecare religie ameninta cu iadul! toate au dreptate si nici una.
  #170  
Vechi 20.05.2007, 10:29:37
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Domnule Rom....nu stiu citi "popi" cunosti dumneata dar eu cunosc destui preoti la care chiar le pasa! Daca nu te-ar deranja Audi6 al vreunui popa sau Jeep-ul unui imam atit de mult...ai putea sa-i descoperi singur si pe preotiii adevarati.
Relatia intre 2 religii atit de diferite deranjaza prin faptul ca arata ca niciunul din cei doi nu au o relatie adevarat cu Dumnezeul fiecaruia...Nu poti sta in aceeasi casa, pat, masa cu cel care nu da doi bani pe Dumnezeul tau doar daca nici tu la rindul tau nu dai doi bani pe EL!!! Sau te minti ca este unul si acelasi Dumnezeu doar modul de manifestare a credinciosului este diferit! Dar e o minciuna care cu timpul te va strivii!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24