Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 31.05.2007, 14:05:16
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pun si eu o intrebare prosteasca, sau chiar doua : ce credeti ca ne duce in iad mai repede (practic pe fiecare)ecumenismul sau pacatele proprii, rautatea, cuvintele grele?
Cam ce credeti ca sinteti capabili sa faceti ca sa va impotriviti ecumenismului (altceva decit rugaciunea)fara sa calcati canoane si fara sa va rupeti de biserica (daca se va ajunge acolo)?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.05.2007, 14:23:14
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Prietene, cine pe cine judeca?? Nu e vorba ca tu contesti invatatura unui episcop pe care il consideri eretic, ci contesti intregul Sf. Sinod!
Am zis eu ca contest intregul sinod?

Cand ?
Din moment ce Sinodul a fost de acord cu o politica ecumenista, respectiv ECUMENISM ACTIV (nu ce spui tu), iar tu contesti actiunile Bisericii in acest sens...
Iata de ce,daca se continua cu intensa activitate ecumenista,Sinodul risca sa nu mai fie Sfant,ci Apostat.Iar eu nu am de gand sa fac ascultare de apostati...
Puisor, care intensa activitate ecumenista? Ca tu nici pozele pe link-ul trimis nu ai stiut sa imi spui de unde sunt!
Domnule,esti culmea.Pe mine,sau mai bine zis pe tine asta te intereseaza,unde sunt facute pozele?Pe mine ma intereseaza ca sunt!Si ca la cele slujbe dracesti s-au pierdut suflete si s-au smintit oameni.Asta ma intereseaza,nu de unde sunt pozele,ce marca avea aparatul de fotografiat si daca fotograful era profesionist sau nu,clar?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 31.05.2007, 15:18:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Ancah, nu ai priceput nimic din ce am zis.

`In general, cand te deranjeaza defectele altora, de fapt te deranjeaza defectele proprii vazute insa la altii`. Adica, daca ma deranjeaza homosexualitatea, inseamna ca sunt homosexual? ?

este complet ilogic ce zici: `Crezi ca ai cultura necesara, pentru a vorbi de incultura altora? Crezi ca esti cu adevarat traitor, ca sa iti permiti sa te legi de trairile altora?`. pai, unde am zis eu ca sunt un om cult? Enumeram printre altele si anumite caracteristici care ranesc Biserica din interior: ignoranta, incultura (nu ca ar fi un pacat). Vorbeam de cei care, desi nu stiu invatatura de credinta, vorbesc altora despre ea intr-un mod eronat...si astfel se creaza confuzii, prejudecati etc. Gresesc cumva? ?

`Unde "vezi" tu voci care striga in pustie? Eu vad in schimb oameni, care iau credinta in serios si si-o cultiva cu ajutorul lui Dumnezeu. Merita sa-L iubesti pe Dumnezeu. Dar nu cu mintea, ci cu inima. Daca poti. ` Ce legatura are cu ce am zis eu? ?

`Zici ca oamenii de scarbiti ce sunt, nu se mai impartasesc decat de Pasti? Imi pare sincer rau pentru ei, caci se spune sa nu judecam. ` Semnalam faptul ca avem din ce in ce mai putini credinciosi activi... GRESESC CUMVA? Ce treaba are cu duhovnicul exigent, cu vina pe preoti (nu am pomenit asa ceva)...



`E bine sa ajutam si copiii din Africa, dar de ce sa nu ajutam mai intai pe nevoiasii sau oamenii cu probleme din Romania? Camasa e mai aproape de corp... ` E un exemplu cras de inchistare... pai, fratele meu, tu nu vezi ca aici e vorba de canalizarea energii noastre intr-o directeie constructiva... Faza cu Africa e doar un exemplu... tu poti sa ajuti si pe sinistratii din Cucuieti... foarte bine... ideea era sa devenim mai sensibili la cei din jurul nostru, in loc sa ne cramponam pe niste discutii teoretice seci despre cine are dreptate in faze de genul `Care e deosebirea intre rozariu si metanii? Catolicii sunt eretici fiindca folosesc rozariul` etc...

Reprezinti perfect o mentalitate cu care nu sunt de acord: Nu vezi ideea din spatele literelor. Vezi dincolo de niste propozitii, vezi ideea, ce a vrut omu sa zica etc... Daca nu esti sigura ca ai dreptate, cruta energie si timp si stai cuminte... Asta era ideea de baza


Homosexualitatea este una din exceptiile de la regula. Dar daca te deranjeaza la cineva de exemplu ca vorbeste prea mult, ar trebui sa arunci o privire in interiorul tau si sa vezi daca nu esti tu acela care vorbeste pra mult. asta ca sa dau si eu un exemplu la fel de inspirat ca tine cu bancile din biserica.
In general scriu despre ceea ce am citit, nu dau drumul imaginatiei.

E clar ca logica mea difera de logica ta. Ai mentionat intr-un loc ca te referi la forum si de aceea acest raspuns al meu. Daca am gresit, te rog sa ma ierti.
Apropos de ignoranta si incultura: au fost asemenea oameni care au ajuns sa fie bine placuti lui Dumnezeu, caci El priveste la smerenia si sfintenia omului. Restul i le da Dumnezeu, atat cat are nevoie omul. Asta insa nu are darul de a impínge omul la lenevie.
As zice chiar, ca cei culti de cele mai multe ori uita de Dumnezeu din cauza mandriei lor nemasurate. De aceea sunt oameni, care dupa ce au primit Duhul Sfant, dispretuiesc cunostintele acumulate.
"In privinta copiilor din Africa..." : eu iti spuneam sa nu-ti atintesti privirea la distanta,cata vreme si langa tine e cineva care are nevoie de ajutor, dar lucrul cel mai important era, ca desi oamenii intind mana dupa milostenie, noi in loc sa-i ajutam, dam sfaturi altora sa o faca sau ignoram cererea lor total. Adica, teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
Referitor la numarul scazut de credinciosi care frecventeaza bisericile: nu crezi ca traim intr-o perioada de cernere, in care cei cu talantii inmultiti primesc si talantii de la ceilalti, care nu si-i-au inmultit? Crezi ca e ceva intamplator in lume? Oare nu asa a lasat Dumnezeu , ca in vremurile cele de pe urma sa dispara credinta? Se pregateste venirea antihristului si asta nu se intampla de pe o zi pe alta ci in timp. Cand va veni nu stim, dar semne sunt. Ei bine, cartile despre care vorbeste "antiecumenism" se refera si la acest aspect. E vorba de "vindecarea memoriei", de cultul lui Lucifer si globalizare. Toate trei sunt mana in mana. Cine vrea sa ignore acest lucru s-ar putea sa aiba surprize mai tarziu. Sper din tot sufletul, ca Romania sa fie mai putin afectata de apostazie, avand in vedere ca mai sunt oameni credinciosi. Sa focusam pe ceea ce avem, nu pe ce ne lipseste. Sa fim bucurosi ca in Romania oamenii cred in Dumnezeu. Mult, putin, dar cred. Nu vreau sa mai insist asupra acestui aspect, caci am mai scris despre acest pericol real si care in vest este in lucru. Am intalnit oameni, care din credinciosi catolici, intr-o luna, doua, au ajuns supusii satanei, cu semnele de recunoastere pe ei. Nu e gluma.
Ecumenistii ortodocsi au intentia, asa cum spui si tu, odin, sa se limiteze la ceea ce e sanatos, adica revenirea tuturor la adevarata credinta. Sa dea Dumnezeu sa le reuseasca.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 31.05.2007, 15:30:47
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Multumim Antiecumenism pentru postari. Avem nevoie sa ni le reamintim INCONTINUU. In aceste vremuri tulburi preotii ar trebui sa aminteasca mereu de acest pericol si sa dea exemple la fiecare Liturghie pentru ca mirenii sa stie si sa se fereasca sa promoveze acest curent, acest sarpe care se incolaceste de gitul fiecaruia.

Trebuie avut grija si de pacatele noastre, dmb, insa un exemplu bun mi l-a dat cineva cu reciclarea materialelor: Tu te strofoci sa reciclezi tot ce ai prin casa,sa pui la cutii, faci un efort sa faci curat, iar corporatiile avide de putere si cistig iti varsa inca un munte de porcarii noi, ambalaje, gunoaie de tot felul de ajungem sa nu mai facem fata, si multi colapseaza, si se gindesc ce rost mai are sa facem ceva. Asa si cu mintuirea noastra care, desi nu vedem bine de pacate, depinde foarte mult de ce se intimpla in jur, tocmai ca suntem slabi si usor de manipulat.

O sa zici pai Lot cum de a rezistat eroic sau Noe, sau alti martiri si sfinti? Pai oare noi ne putem compara cu ei?...si tocmai acest lucru il stiu si cei care imping ecumenismul si toate -ismurile. Sa nu uitam o clipa ca viclenia lor nu are limita.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 31.05.2007, 15:43:12
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Daca ma deranjeaza prostia, inseamna ca sunt prost?
Daca ma deranjeaza minciuna, inseamna ca sunt mincinos?
Daca ma deranjeaza curvia inseamna ca sunt curvar?

Sa continui...anca? Cam multe exceptii...
Si apoi tu zici: `Dar daca te deranjeaza la cineva de exemplu ca vorbeste prea mult, ar trebui sa arunci o privire in interiorul tau si sa vezi daca nu esti tu acela care vorbeste pra mult`. De unde stii ca nu m-am uitat deja?

`Apropos de ignoranta si incultura: au fost asemenea oameni care au ajuns sa fie bine placuti lui Dumnezeu, caci El priveste la smerenia si sfintenia omului. Restul i le da Dumnezeu, atat cat are nevoie omul. Asta insa nu are darul de a impínge omul la lenevie.` VORBARIE. Eu nu vorbeam de cultura ca de o virtute, ci ziceam ca aia care nu sunt pregatiti sa nu zica ca aberatiile lor sunt invatatura Bisericii. Esti incult, tine incultura pt. tine... esti slab informat, nu dezinforma... PRICEPI? ?


`eu iti spuneam sa nu-ti atintesti privirea la distanta,cata vreme si langa tine e cineva care are nevoie de ajutor, dar lucrul cel mai important era, ca desi oamenii intind mana dupa milostenie, noi in loc sa-i ajutam, dam sfaturi altora sa o faca sau ignoram cererea lor total. Adica, teoria ca teoria, dar practica ne omoara.

Nu imi atinteam privirea nicaieri... STII CE E ALA UN EXEMPLU? Am preferat Africa, pt. ca era un exemplu perfect pt. a arata o situatie in care oamenii au nevoie de ajutor... si continentul asta refelcta cel mai bine posiblitatea de a face caritate... TU O FACI UNDE VREI.... IDEEA era sa faci....

`nu crezi ca traim intr-o perioada de cernere, in care cei cu talantii inmultiti primesc si talantii de la ceilalti, care nu si-i-au inmultit? Crezi ca e ceva intamplator in lume? Oare nu asa a lasat Dumnezeu , ca in vremurile cele de pe urma sa dispara credinta? Se pregateste venirea antihristului si asta nu se intampla de pe o zi pe alta ci in timp. `

NU. Nu cred ca traim o apocalipsa sau daca o traim nu inseamna ca trebuie sa avem mentalitatea asta... Datoria noastra este tocmai sa ne oprim in vartejul asta nebunesc si sa ii luam pe cei cazuti cu noi... Nu sa zicem: `Asta e, orice razboi are victime...` Eu cel putin nu pot sa zic asta.


`Ecumenistii ortodocsi au intentia, asa cum spui si tu, odin, sa se limiteze la ceea ce e sanatos, adica revenirea tuturor la adevarata credinta`. Ecumenismul nu se rezuma la asta. AI INTELES IARASI PE DOS...




Reply With Quote
  #76  
Vechi 31.05.2007, 16:32:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Prietene, poti spune, CU CUVINTELE TALE, ce este ecumenismul si unde a fost modificata invatatura de credinta?
Eu cred ca Sfintii si duhovnicii au dreptate cand spun ca :

[size=5]ECUMENISMUL ESTE EREZIE,ESTE O CREATIE A MASONERIEI SI ,MAI RAU ,O CREATIE A DRACULUI ! [/size]
Eu impartasesc aceasta parere si credinta a lor (spre deosebire de tine care nu stiu in cine crezi,sau daca tii cont de parerea Sfintilor).

Pt ca ecumenismul e de la dracu si dracu e viclean,ecumenistii sau masonii (de la care vine ecumenismul)nu o sa modifice pe fata invatatura de credinta.

Dar Sfantul Iustin Popovici zice clar de ce ecumenismul e erezie:
Ecumenismul este numele de obste pentru crestinismele mincinoase, pentru bisericile mincinoase ale Europei apusene. In el, se afla cu inima lor toate umanismele europene, cu papismul in frunte; iar toate aceste crestinisme mincinoase, toate aceste biserici mincinoase nu sunt nimic altceva decat erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de [size=3]atot-erezie (pan-erezie). De ce? Fiindca DE-A LUNGUL ISTORIEI, FELURITELE EREZII TAGADUIAU SAU SLUTEAU ANUMITE INSUSIRI ALE DUMNEZEU-OMULUI DOMNULUI HRISTOS, IN TIMP CE EREZIILE ACESTEA EUROPENE INDEPARTEAZA PE DUMNEZEU-OMUL IN INTREGIME SI PUN IN LOCUL LUI PE OMUL EUROPEAN[/size], IN ACEASTA PRIVINTA NU E NICI O DEOSEBIRE ESENTIALA INTRE PAPISM, PROTESTANTISM, ECUMENISM SI CELELALTE SECTE, AL CAROR NUME ESTE LEGIUNE'.

Dupa ce citesti toate citatele de mai sus sa-mi zici te rog,cu cuvintele tale,ca tu nu crezi ,nu esti de acord cu cele zise de :PARINTELE IUSTIN POPOVICI,PARINTELE ARHIMANDRIT ARSENIC BOCA ,CUCERNICUL PARINTE DUMITRU STANILOAE ,PARINTELE ARSENIE PAPACIOC.
papusel...cine este "Sfantul Iustin Popovici"?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 31.05.2007, 16:37:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Cum era de asteptat ati venit cu "castravetele" ecumenist, fara argumente si imbunatatiti in copy/paste. Ati mai invatat sa lucrati si cu fonturile...asta ca sa para ca aveti dreptate...aiurea!!!

Papusei, dar voi, din creierasul vostru puteti scoate ceva? Bineinteles, in acord cu inatatura Bisericii!

Inca ceva, gradinarilor, ati vazut pe ce topic sunteti?

ma intreb din ce grupare religioasa faceti parte de contestati atat de atre Sinodul...si cred ca stiu de unde sunteti...lupi imbracati in haide de oi.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 31.05.2007, 16:40:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu domnule antiecumenism, doar unii din sfiintzii parintzi spun corect despre ecumenism, in sensul ca e nu ash vrea sa critic, dar termenul mi-e clar, un fel de boalna endemica...

Nu este vorba despre inlocuirea Omului-Dumnezeu in Domnul Iisus Hristos cu omul modern sau omul european sau omul globalist ce avand mijloace calatoreshte peste tot inclusiv in spatziu... ci este vorba despre altceva mult mai simplu.

e vorba ca pentru a incapea unii fatza de altzii trebuie sa ne unim cu totzii intr-o biserica unica.

asta ar fi baza teoretica, dar teoria n-are nimic cu realitatea, e doar teorie si pura speculatzie...

e vorba ca erezia ecumenica este defapt nepomenitul cum zice cineva in sensul ca si antierezia ecumenica este tot o erezie a aceluiashi nepomenit.

problema se pune cu ascultarea si asemanarea pe care o fac respectivii in sensul ca daca o episcopie are inscaunat un egumenist si acesta se dovedeshte a fii in partea negativa a fortzei atunci ii trage dupa sine pe totzi creshtiinii din tzinut, exact ca si in creatzie cu cetele de ingeri care au cazut... aparentze, e falsha teoria... altfel se cade si intradevar se cade en-gros...

adica nu este decat o aberatzie, a celorashi cooechipieri venitzi de la Dumnezeu, echipe de opozantzi ai progresului si inaintarii pe maideparte cu Domnul Iisus Hristos, in sensul ca ei doar se fac ca progreseaza cu Domnul cand defapt ei raman incremenitzi in proiect in diferite etape istorice ale invatzaturii de credintza. Nu e rau acest lucru, ei il fac sa para ca ar fi aiurea... shi...

E treba lor ce vor ei sa aprofundeze si cat vor sa zaboveasca, dar este sigur ca simpla suma de indivizi, unii mai inaintatzi, altzii in alte zone de zabovire asupra textelor nu va face ca sa avem cu totzii ecumenizatzii profunzimile intregi ale textelor... nu va face dar ni se va parea... asha ca este praf in ochi si prosteala scornita de unii teoreticieni de renume, care avand impresia ca ei stiu ce este in Biblie vor sa discute pe marginea ei cu altzii... discutzii de vorbe sau sa vorbim discutzii...

Poi nici daca se strang cu totzii si fac intruniri live, reuniuni globale pe net, cum se va intampla in viitorul apropiat, si nu e rau nici asta, nu inseamna ca vor progresa in cunoshterea textelor si aprofundarea lor, desi asha ar parea... ci doar ishi vor relativiza teriile fiecaruia ajungandu-se in cercul vicios al ascultarii nesfarshite despre ereziile fiecaruia ca doar fiecare creshtin este un mic pagan si un mic eretic fatza de portretul robot al cetatzeanului cu biblia pe CD sau stick... deci va fi spre a lor ratacire... vorba Apostolului... nu spun cine...

Adica ce vreau sa zic este ca egumenismul si ma-soneria si unirea este doar praf in ochi... ca ei vor altceva... ceva cam ca si in comunism, sa te inhameze la toate problemele lor, sa-tzi dea senzatzia ca sunt si ale tale, tot felul de responsabilitatzi si obligatzii... ca este tot praf in ochi se vede simplu si ei ar vrea adica sa-tzi bage cutzitul in suflet cam asha cum am simtzit cand averile stranse de comunishti, de parintzii noshtrii au revenit cineshtie cui, prin cearta, hotzie sau altele... Un fel de lucrare de taiere si durere si placere cum spune parintele Arsenie Boca, in scop de a incrimina cultura rasariteana a reincarnarilor si spiritualitatzilor ciudate si monstruoase, ca si cum aia ar fi devina, adica de a-i razbuna pare-se pe creshtini, dar nu e vorba nici de Moise sau copii lui Alah ci este pur shi simplu vorba de spiritele noastre, ratacitzii noshtrii, adica de spiritele locului, care se revendica dinainte de daci, adica spiritele mashtilor noastre, ale romanilor, care s-au emancipat, si ca sa se dea bune, ca erau pamanturi ale marilor intzeleptzi acestea, fireshte, te atrag in diferite lupte, shi nu le pasa ce patzeshti ca ele au impresia ca noua bashtinashilor nu ni se poate intampla nimic rau... adica cum sa zic, te-ar cam scutura de toate inclusiv de creshtinismul de la noi, dand vina pe evrei... dar sa nu uitam ca formele paleodacice au si similitudini cu religia creshtina, iar noi suntem un popor si din romani si din celtzi si din sarmatzi, si din tot felul de navalitori sau conlocuitori sau vecini cu care s-au impletit vietzile stramoshilor noshtrii inradacinandu-se si impletindu-se spiritele acestora , deci acest natzionalism dacic care ishi revendica drepturile este zadarnic intorcandu-ne impotriva noastra pacalindu-ne ca s-ar putea face ceva in aceasta privintza... Deci e vrajeala spiritelor nostre cusuta cu atza alba din iile stramosheshti si cu parfum de oitze dacice, care s-au emancipat si s-au apucat sa nu mai sufere intrushii... eu ii banui pe aceshtia... Adica filonul aurifer Dacic plange ca s-a pierdut.

Si e firesc sa nu fie lasat uitarii si trebuie redescoperit si rescris deoarece acele civilizatzii au facut furori pe vremuri pe aceste meleaguri... si trebuie vazut, citit, ce si cum s-au intamplat si de ce... sunt lucruri interesante... despre regi si printzese, oshteni si calaretzi, dar nu sunt nici pe departe cele prezentate in cartzile de istorie si oricum interpretarile de acolo sunt ciudate, lafel ca si interpretarile dacologilor renumitzi.

Deci lucrurile sunt simple... e vorba de moshii noshtrii si babele noastre care s-au suparat fiindca se pierd datinile stramoshesti, ca nimeni nu le mai considera... si atunci... iata ca de acolo ni se trag ...

Deci nu trebuie decat, din cand in cand, sa mai citim si cateva poveshti venite din frumoasa zestre paleo-Dacica si Paleo-Creshtina a acestor plaiuri de legenda, plaiuri mitice si de rai... iar atunci spiritele bashtinashe se vor multzumii... speram... si ne vor lasa sa mergem pe maideparte in drumul nostru Creshtin Ortodox. n-am alte idei si solutzii la catastrofele care pare ca se prefigureaza.

Sa vedetzi atunci cand vor incepe cu Ecumenismele megalitice si paleolitice si lumile cele vechi si demult pierdute si uitate si se vor reintoarce multe din acestea in realitatea curenta... sa vedem atunci daca se va mai intzelege om cu om si persoana cu persoana si daca mai reushim sa tzinem piebt chiar daca suntem creshtini ortodoxi... va fi ca-n filmele horor inca denimeni stiute... parerea mea.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 31.05.2007, 17:02:51
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Pun si eu o intrebare prosteasca, sau chiar doua : ce credeti ca ne duce in iad mai repede (practic pe fiecare)ecumenismul sau pacatele proprii, rautatea, cuvintele grele?
Cam ce credeti ca sinteti capabili sa faceti ca sa va impotriviti ecumenismului (altceva decit rugaciunea)fara sa calcati canoane si fara sa va rupeti de biserica (daca se va ajunge acolo)?
dmb ,
am sa-ti spun eu parerea mea :
1. ce ne duce in iad ?

Eu cred ca tot omul se informeaza despre ecumenism si-si face o parere .
Nu stiu cum realizeaza cei care n-au internet sau alte surse .
Deci indiferent ce pareri se exprima pe aici ,eu incerc sa le filtrez , sa "ciugulesc " ce-mi place mie , si ma uit mereu in directia unor preoti care m-au castigat definitiv . Nu am dubii , deci nu socotesc numai de capul meu .

A te contrazice la infinit pe forum mi se pare inutil (pentru mine ) , poate fi altfel , dar merg pe principiul "nu bate omul la cap" , i-ai spus odata de doua ori ajunge !
E drept ca pacatele mele sant prima grija , indiferent daca e Ecumenism sau nu .
Ar fi bine sa ma feresc sa judec pe cineva , nu stiu daca imi reuseste .
Dar daca esti constient de o treaba te mai ajuta Dumnezeu .

Nu-mi plac dialoguri la nesfarsit cu cine nu vrea sa auda .Din cateva fraze stii ce duh poarta .E interesat sau e numai .......

La intrebarea ce pot sa fac contra ecumenismului :

daca va fi cazul cred ca m-asi izola avand in vedere ca eu nu prea am de ales ,traiesc in conditii vitrege , Bisericile sant putine .
Si cum pustnicii se roaga in pustiu asa ma voi ruga si eu in casa mea .
Dar nu vreau sa cred ca nu voi mai gasi o Biserica "adevarata" . Asta am zis numai in caz de forta majora !

Si inca ceva , cel mai important care mi-a scapat , pe primul loc ,m-asi ruga la Dumnezeu sa-mi arate drumul .

Sa mai zic ceva despre Ecumenism .S-ar putea sa arate foarte bine la inceput si nevinovat , dar cei care se impotrivesc cred ca privesc pana la tarm si zic de la inceput , nu .
Eu nu stiu nici astazi care vor fi etapele , dar nici nu ma preocupa in sens de "panica" .Stiu ca nimic nu vine fara voia lui Dumnezeu si daca asa trebuie , sa scoatem din treaba asta ce e mai bun , cu ajutorul Lui .
Cred ca te-am plictisit destul .

Deviza mea este deci "informati-va dar nu deznadajduiti!" .

Doamne ajuta !
maria
Reply With Quote
  #80  
Vechi 31.05.2007, 17:42:11
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Cum era de asteptat ati venit cu "castravetele" ecumenist, fara argumente si imbunatatiti in copy/paste. Ati mai invatat sa lucrati si cu fonturile...asta ca sa para ca aveti dreptate...aiurea!!!

Papusei, dar voi, din creierasul vostru puteti scoate ceva? Bineinteles, in acord cu inatatura Bisericii!

Inca ceva, gradinarilor, ati vazut pe ce topic sunteti?

ma intreb din ce grupare religioasa faceti parte de contestati atat de atre Sinodul...si cred ca stiu de unde sunteti...lupi imbracati in haide de oi.
Frate draga,ma crezi sau nu,cand citesc postarile tale nu stiu daca sa ma apuce rasul sau plansul...Despre ce grupare vorbesti,domnule?Probabil ca tu faci parte din asa ceva,ca tot ii dai cu nu stiu ce dovezi peste dovezi cand ai atatea marturii ale marilor duhovnici si altele.Dar bineinteles,dovezile acelea nu sunt bune,sunt bune numai cele care vreti voi.Inca o data imi confirmi ca ai venit pe site-ul asta numai sa iscodesti,si Doamne fereste poate smintesti pe cineva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05