Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.03.2017, 01:24:45
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Dragilor,am Nevoie de Ajutor!!!!!!Cred ca sufar de Depresie!!!!!!!!Numai negativ gandesc nu reusesc sa ies din starea aceasta!Simt ca innebunesc,mintea mea e tulbure!Cum pot trece de aceasta stare??????????
Orice faci...

Sa nu mergi la Psihiatru.
mai ales sa nu te duci la psihiatrie.

Si nu lua medicamente, ca nu ajuta.

Depresia trece pana la urma si singura, atunci cand imprejurarile vietii care au provocat-o dispar.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.03.2017, 06:00:07
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Orice faci... nu-l asculta pe alin ny
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.03.2017, 10:26:49
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Orice faci... nu-l asculta pe alin ny
Mersi. Nu te contrazic.

Dar spune-mi? Care om a fost vindecat de Psihiatrii? care om a jesit vindecat din Psihiatrie?

Nu a iesit nimeni, ca joaca cu creierul uman nu a adus pana acum roade.

In apus a fost un singur caz in care justitia i-a dat unei Femei care si-a petrecut 25 de ani legata de calorifer in Psihiatrie dreptate.

Fata era handicapata, iar tatal ei vitreg , ca sa scape de ea o ducea la psihiatrie.

Judecatorii au recunoscut ca nu a existat niciodata nici un motiv sa fie internata, si i-au dat 25.000 de euro despagubire pentru 25 de ani de groaza. nici un medic nu a fost condamnat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.03.2017, 10:37:16
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Dragi femei, care credeti in minunile stiintei ( inainte numiti alchimisti) si ale pilulelor miraculoase (inainte numite vraji si vrajitorii).

Baza Psihiatriei moderne este LOBOTOMIA!

A fost pusa de un spaniol (care a si primit acel premiu car se mai da la cei care fac numai 5 razboaie in 8 ani), el a descoperit ca daca trepanezi craniul uman si introduci niste cutite fine si pe urma le misti taind in bucati lobul frontal, omul devine un fel de robot.

Adica ii dispare fantazia. ( mananca, bea, da cu matura).

Pe urma au inventat Lobotomia electrica, la fel distruge cu curent de voltaj mare creierul uman.

Pe urma au inventat substante care patrund in creier si omoara celulele de acolo, numite Psihofarma. Cu cat mai putine celule cu atat omul nu mai gandeste si devine un robot.

Apa sfiintita nu face rau. Iar depresia tratata cu apa sfiintita, sau fara, se vindeca cu timpul. Iar creierul vostru ramane intact.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.03.2017, 11:32:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Dragilor,am Nevoie de Ajutor!!!!!!Cred ca sufar de Depresie!!!!!!!!Numai negativ gandesc nu reusesc sa ies din starea aceasta!Simt ca innebunesc,mintea mea e tulbure!Cum pot trece de aceasta stare??????????
Tu nu suferi de depresie. Sau mă rog, depresia e (poate) ceva secundar la tine.
Un preot și eventual un psiholog ți-ar fi de mare ajutor.
Și, evident, credință, dar nu în sens mistico-vrăjitoresc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.03.2017, 13:52:05
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin ny Vezi mesajul
A fost pusa de un spaniol
ba io cred ca era got!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.03.2017, 14:53:04
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
ba io cred ca era got!
Se poate, doar era tara noastra pe care am aparat-o din anul 512-1492.

Dar acest urmas al gotilor era dupa ca. 400-900 de ani de aplicare a inchizitiei.

Inchizitia poate schimba sufletul omenesc. Si sa il faca dupa chipul si asemanarea inchisitorului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.03.2017, 00:36:58
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Ce realitate iti creezi?

Florentina in cautarile mele indelungate de-a lungul timpului, am citit si multe carti de psihologie.In una dintre ele spunea ca modul de a vedea lucrurile este foarte important.Deci felul cum vezi un anumit lucru.Autorul mergea chiar mai departe, mergand catre limita spunand ceva de genul "Minte-te frumos!" Adica omul efectiv nu vede ceea ce ii face rau ,parerile negativiste ale celor din jur,rautati etc.

Am gasit un filmulet TED,tratand aceeasi tema, zic eu interesant:https://www.ted.com/talks/isaac_lids...ge=ro#t-459930
Ce realitate iti creezi?

Pun aici un fragment din el.Omul a devenit orb si la inceput i sa parut a fi o catastrofa lucrul asta.
"Când mi-a fost pus diagnosticul, am știut că orbirea îmi va ruina viața.
7:15
Orbirea era o condamnare la moarte a independenței mele. Era sfârșitul realizărilor mele. Orbirea însemna o viață fără nimic remarcabil meschină și tristă, cel mai probabil solitară. Știam. Era rodul fricii mele, dar îl credeam. Era o minciună, dar era realitatea mea. Ca și peștii care înotau îndărăt din mintea lui Dorothy. Dacă nu aș fi confruntat realitatea fricii mele, aș fi trăit-o. Sunt sigur de asta. Cum trăiești cu ochii larg deschiși? E o disciplină pe care o înveți.
7:56
Se poate învăța și practica. Am să rezum. Să fii responsabil pentru fiecare moment, gând,
8:07
fiecare detaliu. Să vezi mai departe de fricile tale. Să eviți presupunerile. Întărește-ți puterea interioară. Redu la tăcere criticul din tine. Fără prejudecăți despre noroc și succes. Acceptă atuurile și slăbiciunile, înțelege diferența. Deschide-ți sufletul pentru binecuvântările tale. Fricile tale, criticile, eroii tăi, răufăcătorii
8:32
astea sunt scuze, raționalizări, scurtături, justificări, renunțare. Ficțiune precepută ca realitate. Alege să vezi prin ele. Alege să renunți la ele. Tu îți creezi realitatea. Cu acea putere vine responsabilitatea totală. Am ales să ies din tunelul fricii în teritoriu necunoscut. Am ales să construiesc acolo o viață binecuvântată.
9:07
Departe de singurătate, îmi împart viața cu Dorothy, frumoasa mea soție, cu tripleții noștri, le spunem Tripskys, și ultima sosită în familie, micuța Clementine. De ce ți-e frică ție? Ce minciuni îți spui?
9:27
Cum înfrumusețezi adevărul și-ți scrii propria ficțiune? Ce realitate creezi pentru tine?
În carieră, viața personală, în relații, în inimă și-n suflet,
9:40
peștii care înoată îndărăt îți fac rău. Te fac să pierzi oportunități și potențial, sunt sursa nesiguranței, a neîncrederii, acolo unde cauți împliniri și legături. Te somez să-i elimini. Helen Keller spunea că mai rău decât să fii orb, e să vezi, dar să n-ai viziune.
10:05
Pentru mine orbirea a fost binecuvântare, pentru că orbirea mi-a dat viziunea. Sper că și voi vedeți ce văd eu. Mulțumesc. (Aplauze)
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.03.2017, 07:39:10
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Poti intr-adevar sa duci o lupta cu gandurile, sa iti schimbi mentalitatea, sa gandesti poziti, sa-ti creezi un alt mod de a vedea lumea, alta perspectiva, alta lume etc....dar atunci cand esti sanatos.

Or tocmai ca depresia este o boala in care nu mai esti capabil sa faci asta. Tocmai asta e si neputinta acestei boli, nu te poti vindeca singur, decat in exceptii sau cazuri speciale. Ai nevoie de ajutor, tratament, alti oameni, sprijin etc. Ca si cum ar fi o boala fizica, dar tare putina lume intelege asta.

Spunandu-i unui depresiv sa-si schimbe mentalitatea sau viziunea asupra lumii, gandirea negativa, starea deprimanta e ca si cum i-ai spune paraliticului "Ia-ti patul tau si mergi la casa ta" :)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.03.2017, 15:26:53
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Spunandu-i unui depresiv sa-si schimbe mentalitatea sau viziunea asupra lumii, gandirea negativa, starea deprimanta e ca si cum i-ai spune paraliticului "Ia-ti patul tau si mergi la casa ta" :)
Acel paralitic adus de patru prieteni în casa din Capernaum unde se afla Hristos a auzit acele cuvinte ("Ia-ti patul tau si mergi la casa ta") și a fost vindecat :-) E adevărat că a fost vindecat de Însuși Hristos, nu de un forumist... Dar sper că prin credință mai putem vindeca depresia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare