Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 01.12.2017, 18:52:15
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu am timp.
Pune mâna și citește un catehism ortodox și te vei lumina.
Cunosc Catehismul Ortodox. Am gasit invataturi pe care le respecta adventistul si le respinge un ortodoxul (vezi, spre exemplu, capitolul "Cele zece porunci", din Catehismul Ortodox).
  #192  
Vechi 01.12.2017, 20:45:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Sunt total de acord sa ramanem in credinta stramoseasca. Tocmai de aceea pastram credinta stramosilor nostri, sfintii apostoli, asa cum a fost data atunci, pe vremea lor, fara noianul de adaugiri si modificari (facute timp de 2000 de ani). "VA INDEMN SA LUPTATI PENTRU CREDINTA CARE A FOST DATA SFINTILOR ODATA PENTRU TOTDEAUNA" (Epistola apostolului Iuda, vers. 3). Sa pastram ce a fost dat atunci, odata pentru totdeauna.
De aia a fost nevoie de Ellen White ? e și ea un „apostol” ?

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Daca va adresati mie, un adventist, ati gresit. Noi nu avem nici o treaba cu cele expuse de dvs. La adventisti totul este simplu si clar, fara manifestari ciudate, fara judecati aiurite, fara exorcisme, etc. Adresati-va altora.
după voi unul care servește carne de porc e impur nu ?
ce e cu promovarea pe care și-o fac adventiștii cu privire la prelungirea vieții bătrânilor în rândurile lor, e preluată din Biblie sau e de la om ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.12.2017 at 20:57:17.
  #193  
Vechi 01.12.2017, 22:19:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Daca va adresati mie, un adventist, ati gresit. Noi nu avem nici o treaba cu cele expuse de dvs. La adventisti totul este simplu si clar, fara manifestari ciudate, fara judecati aiurite, fara exorcisme, etc. Adresati-va altora.
Pe timpul lui Ellen White și voi adventiștii aveați aceleași manifestări ca penticostalii. Atunci nu permiteați să vină catolici ca să predice în adunările voastre, astăzi îi aduceți cu invitații speciale!
  #194  
Vechi 01.12.2017, 22:29:52
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Poate gresesc. Aratati-mi cu Cuvantul lui Dumnezeu.
Îți arăt eu. Tu nu crezi că Iisus Hristos este Fiul Tatălui născut în veșnicii, înainte de a fi Pământul. Tu crezi că s-a născut pe Pământ și atât. Tu crezi că de asta se numește Fiul lui Dumnezeu, datorită Întrupării Sale.
  #195  
Vechi 02.12.2017, 08:11:20
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De aia a fost nevoie de Ellen White ? e și ea un „apostol” ?
Da, este nevoie de cineva care sa te indemne, prin scrierile sale, sa cercetezi zilnic Sfanta Scriptura si sa cunosti invataturile Sfintilor Apostoli (si toate celelalte invataturi din Scriptura).



Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
după voi unul care servește carne de porc e impur nu ?
ce e cu promovarea pe care și-o fac adventiștii cu privire la prelungirea vieții bătrânilor în rândurile lor, e preluată din Biblie sau e de la om ?
1. Un om care stie ce spune Dumnezeu si-L sfideaza, poate fi numit impur. Valabil pentru orice gen de invatatura.
2. Promovarea despre viata lunga si de calitate a adventistilor o fac si altii, neadventisti (vezi National Geographic https://www.youtube.com/watch?v=wGesFu9ZktQ - documentar subtitrrat). Adventistii promoveaza stilul de viata sanatos, placut lui Dumnezeu (suntem raspunzatori pentru trupul nostru, dat de Dumnezeu). In Romania sunt centre medicale adventiste de unde pleci mai sanatos si cu multe informatii (omul este invatat cum poate sa-si imbunatateasca sanatatea). Revistele medicale adventiste (acreditate si recomandate medicilor) promoveaza invataturi pentru a fi ferit de boli si a trai mult si bine. Eu vad numai lucruri bune in asa ceva. Dumneata, ce vezi rau?
  #196  
Vechi 02.12.2017, 08:14:24
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De aia a fost nevoie de Ellen White ? e și ea un „apostol” ?
Da, este nevoie de cineva care sa te indemne, prin scrierile sale, sa cercetezi zilnic Sfanta Scriptura si sa cunosti invataturile Sfintilor Apostoli (si toate celelalte invataturi din Scriptura).



Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
după voi unul care servește carne de porc e impur nu ?
ce e cu promovarea pe care și-o fac adventiștii cu privire la prelungirea vieții bătrânilor în rândurile lor, e preluată din Biblie sau e de la om ?
1. Un om care stie ce spune Dumnezeu si-L sfideaza, poate fi numit impur. Valabil pentru orice gen de invatatura.
2. Promovarea despre viata lunga si de calitate a adventistilor o fac si altii, neadventisti (vezi National Geographic https://www.youtube.com/watch?v=wGesFu9ZktQ - documentar subtitrrat). Adventistii promoveaza stilul de viata sanatos, placut lui Dumnezeu (suntem raspunzatori pentru trupul nostru, dat de Dumnezeu). In Romania sunt centre medicale adventiste de unde pleci mai sanatos si cu multe informatii (omul este invatat cum poate sa-si imbunatateasca sanatatea). Revistele medicale adventiste (acreditate si recomandate medicilor) promoveaza invataturi pentru a fi ferit de boli si a trai mult si bine. Eu vad numai lucruri bune in asa ceva. Dumneata, ce vezi rau?

P.S. Ca sa dau si un raspuns direct, daca e luata din Biblie initiativa cu sanatatea: "Preaiubitule, doresc ca toate lucrurile tale sa-ti mearga bine, si sanatatea ta sa sporeasca tot asa cum sporeste sufeltul tau" (3 Ioan vers. 2). Adventistii nu te saluta cu "sanatate" ci sunt preocupati de sanatate (inclusiv a celor din jur).
  #197  
Vechi 02.12.2017, 12:51:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Da, este nevoie de cineva care sa te indemne, prin scrierile sale, sa cercetezi zilnic Sfanta Scriptura si sa cunosti invataturile Sfintilor Apostoli (si toate celelalte invataturi din Scriptura).





1. Un om care stie ce spune Dumnezeu si-L sfideaza, poate fi numit impur. Valabil pentru orice gen de invatatura.
2. Promovarea despre viata lunga si de calitate a adventistilor o fac si altii, neadventisti (vezi National Geographic https://www.youtube.com/watch?v=wGesFu9ZktQ - documentar subtitrrat). Adventistii promoveaza stilul de viata sanatos, placut lui Dumnezeu (suntem raspunzatori pentru trupul nostru, dat de Dumnezeu). In Romania sunt centre medicale adventiste de unde pleci mai sanatos si cu multe informatii (omul este invatat cum poate sa-si imbunatateasca sanatatea). Revistele medicale adventiste (acreditate si recomandate medicilor) promoveaza invataturi pentru a fi ferit de boli si a trai mult si bine. Eu vad numai lucruri bune in asa ceva. Dumneata, ce vezi rau?
Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Da, este nevoie de cineva care sa te indemne, prin scrierile sale, sa cercetezi zilnic Sfanta Scriptura si sa cunosti invataturile Sfintilor Apostoli (si toate celelalte invataturi din Scriptura).





1. Un om care stie ce spune Dumnezeu si-L sfideaza, poate fi numit impur. Valabil pentru orice gen de invatatura.
2. Promovarea despre viata lunga si de calitate a adventistilor o fac si altii, neadventisti (vezi National Geographic https://www.youtube.com/watch?v=wGesFu9ZktQ - documentar subtitrrat). Adventistii promoveaza stilul de viata sanatos, placut lui Dumnezeu (suntem raspunzatori pentru trupul nostru, dat de Dumnezeu). In Romania sunt centre medicale adventiste de unde pleci mai sanatos si cu multe informatii (omul este invatat cum poate sa-si imbunatateasca sanatatea). Revistele medicale adventiste (acreditate si recomandate medicilor) promoveaza invataturi pentru a fi ferit de boli si a trai mult si bine. Eu vad numai lucruri bune in asa ceva. Dumneata, ce vezi rau?

P.S. Ca sa dau si un raspuns direct, daca e luata din Biblie initiativa cu sanatatea: "Preaiubitule, doresc ca toate lucrurile tale sa-ti mearga bine, si sanatatea ta sa sporeasca tot asa cum sporeste sufeltul tau" (3 Ioan vers. 2). Adventistii nu te saluta cu "sanatate" ci sunt preocupati de sanatate (inclusiv a celor din jur).
Ești bâlbâit?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #198  
Vechi 02.12.2017, 14:32:39
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Îți arăt eu. Tu nu crezi că Iisus Hristos este Fiul Tatălui născut în veșnicii, înainte de a fi Pământul. Tu crezi că s-a născut pe Pământ și atât. Tu crezi că de asta se numește Fiul lui Dumnezeu, datorită Întrupării Sale.
Sunteti mincinos (nu ma puteti contrazice). Adventistii cred in vesnicia si dumnezeirea Domnului Isus Hristos. Se poate vedea si pe site-ul oficial al bisericii adventiste.

Last edited by marivas6519; 02.12.2017 at 14:41:17.
  #199  
Vechi 02.12.2017, 14:39:47
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Pe timpul lui Ellen White și voi adventiștii aveați aceleași manifestări ca penticostalii. Atunci nu permiteați să vină catolici ca să predice în adunările voastre, astăzi îi aduceți cu invitații speciale!
Mai aveti si alte nascociri? Dati impresia ca va simtiti inconfortabil sa faceti afirmatii adevarate. Va simtiti ca pestele in apa nascocind/mintind. Exista si astfel de oameni. Nu va speriati, nu sunteti singurul.
  #200  
Vechi 02.12.2017, 18:34:36
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Sunteti mincinos (nu ma puteti contrazice). Adventistii cred in vesnicia si dumnezeirea Domnului Isus Hristos. Se poate vedea si pe site-ul oficial al bisericii adventiste.
Repet, poate că nu ai înteles.
Adventistii predau o variantă gresită de Trinitate, una în care Hristos este născut pe Pământ si atât. Pocăitii nu cred că Isus s-a născut înainte de a fi Creatia, în vesnicii. Ei nu cred în nasterea Sa din eternitate, înainte de a fi lumea. Ei cred că Tatăl, Fiul si Duhul sunt o fiintă divină, una, dar în trei Persoane co-egale, niciuna nefiind tată/fiu pentru cealaltă. Relatia de tată-fiu, zic ei, s-a stabilit când Isus s-a întrupat născându-se din Fecioara Maria la Betleem.
Sau poate că dumneata nu cunosti dogmele bisericii din care faci parte, e posibil si asta, au mai fost cazuri.

Last edited by Cornel Urs; 02.12.2017 at 18:40:31.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare