Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 05.12.2017, 05:34:40
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Dar nici nu mă așteptam să comentați,
De aia fugiți și refuzați dialogul.
Ce ati zice daca eu as incepe sa torn cu minciuni despre dvs., apoi as avea pretentia sa le comentati? Ar fi ceva lipsit de sens. Nu fug si nu refuz un dialog onest.
  #242  
Vechi 05.12.2017, 05:37:42
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Domnule Cornel Urs pe adventiști nu-i interesează adevaarul
Daca zici ca pe adventisti nu-i intereseaza adevarul, arata cu Sfanta Scriptura unde gresesc adventistii. Punctual si cu Sfanta Scriptura (nu cu vorbareala si minciuni).
  #243  
Vechi 05.12.2017, 06:18:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

In afară de tulburare și polemica asta de toată jena, care-i scopul tău în viață și aici?
Vrei sa afli ce e greșit? Întreabă episcopul ortodox în eparhia căruia locuiești.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #244  
Vechi 05.12.2017, 07:16:44
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Pai cum te interesează adevărul dacă biblia spune de exemplu ca Dumnezeu a spus ca biserica lui nu va fi biruită si ea este stâlpul si temelia adevărului iar tu vi si spui ca nu e asa ci biblia este temelia adevărului chiar daca biblia nu apăruse in forma ei intreaga atunci când Iisus a spus ca biserica nu va fi biruită . Adica daca biblia spune ca Adam a mâncat dintr-un fruct iar tu spui că nu e adevărat si începi sa răstălmăcești înseamnă ca tu chiar cauti adevărul ? Si asta o faci doar ca sa ai tu o doctrină diferită... Sa mai dam un exemplu autorul adventist care a scris Credința parintilor ... folosește pe coperta !!!! numele la vreo 4 persoane cu titlu de preot ! Dar doar unul e preot si e doar prieten cu el . Ceilalti sunt adventiști. Răspunsul lui e unul parsiv spunând ca toți crestinii sunt preoti....
  #245  
Vechi 05.12.2017, 07:22:36
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Dacă Dumnezeu desființează sabatul scriind clar acest lucru si tu vi in fata protestanților ,neoprotestanților , ortodocșilor etc etc si spui ca stati să vedeți ca nu e asa nu te faci ras? Nu ! Deoarece ai mândria ta venită de undeva. Adevărații crestin stiu de unde...
  #246  
Vechi 05.12.2017, 10:24:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
"Sabatul este pentru om"(nu doar pentru evreu) - a spus Domnul Isus Hristos. Ziua a saptea este singura zi a saptamanii in care Insusi Dumnezeu s-a odihnit si pe care a sfintit-o si binecuvantat-o, de la facerea lumii (cand nu exista picior de evreu). Cum s-a ajuns la pazirea zilei intaia (duminica) ... ?! Asta e treaba omului inselat de diavol. Dumnezeu nu a binecuvantat si sfintit ziua intaia a saptamanii (duminica). Dumnezeu nu a spus "prima zi sa te odihnesti apoi sa muncesti sase zile". Asta este de la inselatorul, impotrivitorul.
Pai uite ca Hristos a dezlegat sambata:
"Dar Iisus le-a răspuns: Tatăl Meu până acum lucrează; și Eu lucrez.
Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că DEZLEGA sâmbăta, ci și pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu." (Ioan 5: 17-18)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #247  
Vechi 05.12.2017, 10:38:20
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Lovitura asta o pregateam eu 😊. Deci si sabatul e dezlegat si Domnul este Dumnezeu. Dar ce contează la un adventist ? Răstălmăcirea....
  #248  
Vechi 05.12.2017, 14:25:48
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

O sa spună stai să vezi ca Iisus se refera la tradițiile sabatului etc etc. Dar de ce a vrut biblia sa fie confuza ? Adica se stia ca se va schimba ziua dar hai să-i si bagam pe credincioși in ceață dar nu numai aici ci in n versete care arată schimbarea. Nu nu nu !
White are numărul satanei deoarece vine de la cel rau. Si avem n dovezi ca aceasta biserică este o erezie. Dar zice adventistul (dacă e si el păcălit numai zice asta) : din 1000 de oameni dacă crede unul in tâmpeniile care le spun sunt mulțumit. Asa si homosexualii asa zisi crestini spun ca biblia nu condamna homosexualii ci relațiile cu mai multi parteneri.
  #249  
Vechi 05.12.2017, 14:51:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Daca zici ca pe adventisti nu-i intereseaza adevarul, arata cu Sfanta Scriptura unde gresesc adventistii. Punctual si cu Sfanta Scriptura (nu cu vorbareala si minciuni).
Nu este un singur rand in Sfanta Scriptura care sa indice ca ar fi tinut crestinii Sabatul :)

Deci este o inventie sectara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #250  
Vechi 05.12.2017, 14:52:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
La adventisti "doar prin har" este singura cale de mantuire.
"Har" si zeciuiala
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis