Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.09.2008, 13:37:59
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi se pune problema daca e furt ceva ce gaseshti pe net.

poi exista cel putzin 3 variante (softuri/muzica/... pe net):

1)softuri ce le-ai hack-erit sau le-ai creat fara licentza de creare programe sau le-ai furat de la vre-o firma sau persoana chiar tu insutzi shi le pui anonim pe net,
2)softuri ce le-au furat/hackerit altzii shi le-au pus pe net
3)softuri pe care altzii le-au cumparat pentru un user shi apoi au pus kit-ul pe net pentru tot poporul...

se pune intrebarea cine fura shi unde se delimiteaza furtul?

-ei mereu vor invoca respectiva acceptare, aprobare din momentul instalarii ca sa respecti termenii licentzei,
-shi bineintzeles vor invoca drepturile de autor shi daunele cuvenite

ce vom invoca noi?

-vom intreba care este furtul shi cu cine am facut contractul (cu calculatorul?) shi de ce nu pot sa fac ce vreau cu softul cumparat?, dar iata ca ei ne obliga sa nu mai dam altcuiva ceea ce am cumparat din banii noshtrii adica un fel de unica folosintza obligatorie.

deci noi daca luam ceava ce gasim pe net, ne asociem oare cu hotzul? poi hotzul a pus marfa furata in piatza pe gratis. Gresheshte cineva care se aprovizioneaza din piatza cu marfa furata dar gratuita?

unde greshim? ca nu respectam un contract facut cu calculatorul la instalrea programului? poi ce calculatorul e reprezentantul firmei ca sa accepte sau sa nu accepte conditziile de instalare? ca atunci poate ca el o sa ne shi dea in judecata, calculatorul...

poi daca respectivul a dat bani pe program cine il poate opri sa nu-l dea shi altora? are cineva drept asupra bunului sau in afara de el insushi? shi daca e al lui face ce vrea cu el... il pune pe net pentru tot poporul, unde gresheshte?

deci lucrurile sunt cumplicate iar noi ne simtzim raspunzatori ca ei nu ishi fac protectzie la softurile lor shi au gasit portitza cu drepturile de autor shi copyright-ul... poi daca ar fi valabila vorba de copyright, asta ar insemna ca eshti obligat sa foloseshti doar ce a creat altul inaintea ta, ca tu nu ai dreptul sa recreezi sau sa te inspiri sau sa clonezi fara aprobarea lui, ceea ce este absurd deoarece duce la bezna, noapte, shi vina ca vezi ca auzi sau vorbeshti, lucru inacceptabil caci e defapt interesul lor de profit cat mai mare care din lene nu shi-au pazit bostanii shi in loc sa-shi tocmeasca paznic la semintze au pus pe ceilaltzi sa se angajeze ca nu vor folosi semintzele de dovleac... ca nu le vor mai planta la nimeni altcineva in gradina...

nu shtiu unde este dreptatea, cine fura pe cine, dar poate ar trebui sa shtim legea, cum suna ea, shi cine a avut cashtig de cauza intr-un astfel de proces...

ca au shi ei dreptate intr-un fel... dar exista tot felul de metode de protectzie, asha ca ma gandesc ca mai degraba sa-shi pazeasca ei pepenii ajunshi in piatza pe de gratis decat sa ma oblige pe mine la daune care folosesc un soft pe care nu l-am furat ci l-am downloadat de pe net...

e complicat...

dar e dureros sa simtzi ca eshti pasibil de amenda sau pushcarie sau sa fi facut hotz daca eshti prins ca ai copiat sau ai folosit ceva ce nu era voie sa foloseshti ca e ilegal... te simtzi speriat, ascunzi mereu, tzi-e teama de politzie... un coshmar... pentru ca shtii ca furi.

e greu de judecat fiindca shi unii shi altzi pare ca fura... dar e valabil shi faptul ca defapt n-ai furat nimic... defapt, shi nu ai incheiat nici un contract cu nimeni...

ca precis ei asta vor sa ai semnatura elecronica shi sa semnezi contractul cu ei shi atunci e jale... pentru ce altceva sa le trebuiasca buletine cu cod de bare sau cu cip daca nu pentru 666, adica mancare, neascultare shi desfranare? shi toate o sa se desfashoare la nivel de cont... shi vom avea un stat politzienesc, contabilicesc shi justitziar... shi toate astea pentru dreptul de proprietate intelectuala, poi atunci sa-mi spuna mie ala care pretinde drepturi, ca el nu s-a inspirat de la nimic... poi daca s-a inspirat, atunci cum poat pretinde ca altzii sa nu se inspire, adica sa nu fure? Cum? :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.09.2008, 13:55:15
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
poi daca respectivul a dat bani pe program cine il poate opri sa nu-l dea shi altora? are cineva drept asupra bunului sau in afara de el insushi? shi daca e al lui face ce vrea cu el... il pune pe net pentru tot poporul, unde gresheshte?
ai dreptate frate si eu gandesc la fel

adica daca eu cumpar ceva de ce sa nu dau o copie si altora? mi se pare crestineste sa impart si cu altii .

la o conferinta Danion Vasile chiar zicea ca el nu crede ca Dumnezeu se supara daca luam si noi cateva filme bune,folositoare sau muzica buna de pe net.

si asa cred si eu.

chiar ieri am luat de pe torrente un concert tinut la Viena de Sarah Brightman,si chia e fain m-a "uns" la inima vocea ei.Si nu cred ca am pacatuit ca am descarcat acest concert.

il vreti si voi :D ? e la adresa:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.09.2008, 13:56:48
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

e la adresa:http://www.torrentz.com/search?q=Sarah+Brightman
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.09.2008, 17:11:20
floryyn floryyn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Mai soro Florina de unde ai scos-o mata ca Bill Gates sprijina comunitatea gay si avorturile?
Nevasta lui Bill Gates are o societate de binefacere unde merge foarte mult din profitul Microsoft.
Daca acea societate a donat bani pentru descoperirea unui leac pentru SIDA asta nu inseamna ca sprijina pe fratii nostri de ii mai biruie uneori vrajmasul prin pacatul sodomiei (numiti de unii peiorativ gay).
Mancare,haine,un adapost donezi oricui ca e bine-placut lui Dumnezeu indiferent de ce pacate mai e biruit uneori primitorul.
Mai frate Mihailt, ia foloseste mata Google...Apoi daca nici atunci cand donezi 26 de milioane de dolari unei fundatii a homosexualilor, lesbienelor, transexualilor si altor ciudatenii de genu, nu se cheama ca sprijini comunitatea gay, eu unul nu stiu ce sa mai zic...

Cat despre Windows, de cate ori acest "sistem de omorat nervii si timpul oamenilor" imi face probleme, imi vine sa-i dau 666 de suturi in fund lui mister Gates...si pumni in cap mie ca sunt prea lenes si indolent si nu pun mana sa invat linux.

Exista softuri free cam pentru orice, incepand cu Linux, Open Office si multe altele. Si cu ocazia asta fac o propunere adminului si celor care se pricep si vor sa ajute: deschideti o sectiune a forumului unde cei avizati sa incerce sa-i ajute cu sfaturi si tutoriale pe cei care vor sa-si instaleze Linux. Asta ar ajuta userii forumului sa scape de un car de probleme, incepand cu programul-spion numit Windows si terminand cu majoritatea problemelor legate de virusi...Eu pot ajuta cu documentatie, ca la capitolul know-how stau mai prost:(
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.09.2008, 18:23:51
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Degeaba ziceti voi ca nu e pacat, windowsul si alte softuri piratate, ganditi-va si voi ca sunt acolo niste oameni care asta fac,e munca lor, si nu cred ca ar zice ei luati toti cate un windows ca va dam noi suntem darnici. Sincer sa fiu si eu as cere bani pe programe si altele pentru ca e foarte multa bataie de cap sa faci unul. Chestia care a zis-o antiecumenism : "mi se pare crestineste sa impart si cu altii" nu cred eu ca ai imparti munca ta la toti, sa fim seriosi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.09.2008, 18:38:44
miha73 miha73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Mesaje: 6
Implicit

mi se pare cam pietist sa afirmi ca a avea o copie de windows "piratata" acasa este pacat. Pana la urma calculatoarele sunt un bun al umanitatii, sa plateasca doar cine castiga bani cu ajutorul lor (companiile, etc.). Si pentru Linux s-a muncit foarte mult si este pe gratis, dovada ca se poate.

Ca sa nu mai spun ca o mare parte din banii de la Microsoft se duc in proiectul L.U.C.I.D. de sclavie electronica sau cipuri.

Cititi aici un fragment din cartea lui Texe Mars, dupa care s-a scris si Apocalipsa 13 de ing. Vlad care are binecuvantarea Athosului.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.09.2008, 18:40:22
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Makavelli
Degeaba ziceti voi ca nu e pacat, windowsul si alte softuri piratate, ganditi-va si voi ca sunt acolo niste oameni care asta fac,e munca lor, si nu cred ca ar zice ei luati toti cate un windows ca va dam noi suntem darnici. Sincer sa fiu si eu as cere bani pe programe si altele pentru ca e foarte multa bataie de cap sa faci unul. Chestia care a zis-o antiecumenism : "mi se pare crestineste sa impart si cu altii" nu cred eu ca ai imparti munca ta la toti, sa fim seriosi.
Adevarat.

In plus, cand cumperi un calculator, nu vine cu Windows-ul pre-instalat? Si cu Cd-uri pe care sa le folosesti in caz ca trebuie sa reinstalezi sistemul? Ba da.

Eu nu folosesc softuri piratate pe calculatorul meu. Folosesc ce a venit cu calculatorul cand l-am cumparat si ce am luat pe gratis sau foarte ieftin de la universitate. Cei care sunteti studenti, mergeti si va interesati, poate ca universitatea ofera softurile Microsoft (Office, sistem de operare, etc.) pe gratis sau foarte ieftin.

Filme si muzica pe care nu le-am cumparat am. Nu fac altceva decat sa iau ceva pe care nu as putea avea altfel. Fie nu se gasesc pe piata, fie preturile sunt atat de mari incat pur si simplu nu imi permit. Oricum, ma conslez ca nu fac profit de pe urma lor, nu vand CD-uri cu filme si muzica piratate.

Adica, daca esti sarac (sau cel putin nu iti permiti astfel de lucruri) inseamna ca nu ai voie sa ai acces la informatie? Hmmmm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.09.2008, 19:17:48
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Hehe, atat timp cat muncesc altii, normal ca noi luam de la cei care au muncit si impartim la toti, adica suntem doar niste inbtermediari, dar daca am fi scirs noi unu din programe, nu am mai fi gandit asa, adica sa dam la toti pe gratis :D
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.09.2008, 19:47:22
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Hehe, atat timp cat muncesc altii, normal ca noi luam de la cei care au muncit si impartim la toti, adica suntem doar niste inbtermediari, dar daca am fi scirs noi unu din programe, nu am mai fi gandit asa, adica sa dam la toti pe gratis :D
Asta am zis si eu :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.10.2008, 05:38:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de mirelat
c 2002 St. Ignatius Mission, 2124 Shafer Drive, Madison, WI 53711

All rights reserved. Please support our work: do not make any unauthorized reproduction.
Aici este un caz mai special pt ca banuiesc ca ei nu prea au bani si normal ca tb sa vanda cd-uri.

Dar si in acest caz daca tu imi faci o copie dupa acest cd nu cred ca pacatuiesti deloc:D. La urma urmei licenta este o chestie lumeasca,comerciala inventata de oameni.
nu e un caz mai special, e un caz generic.

ideea este ca atunci cand cumperi ceva, ai cumparat dreptul ptr propria folosinta doar, nu si ptr folosinta altora -- adica nu ai voie sa faci distributie, neautorizat.

dreptul de copyright al proprietatii intelectuale pare floare la ureche multora, dar fereasca Dumnezeu sa ajungi sa platesti daune de pe urma unui proces din asta, ca nu-ti ajung anii dintr-o viata, mai ales daca muncesti in Romania.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre furtul sfintelor moaste dan73 Moaste 8 07.06.2010 00:37:52
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 18:39:34
Furtul ... o formalitate mirelat Generalitati 13 17.11.2007 11:13:14