Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.04.2011, 23:29:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta am vazut. fiecare generatie rastalmaceste Scripturile dupa cum ii convine pe kokent.
.
Nu stiu daca ai sesizat dar vremurile cind rastalmacitorii licentiati impuneau rastalmacirea cu barosul sau cu fierul inrosit, s-au dus demult.

Singurul care poate sa dea o explicatie la NT sau VT este DOAR Dumnezeu sau vre-un trimis de-al lui, dar nu din ACEIA imaginati de noi ca vine de la Dumnezeu, ca este mai pur ca totii, etc ci clar sa vina din spatiu cu o racheta ceva sau pe aripi de heruvumi si serafimi VIZIBILI nu IMAGINATI-whatever ( fara sfiala,... ca doar noi pamintenii am trecut prin multe si nu suntem asa de speriosi, nu-i nevoie sa ne menajeze simturile, e ok!, pot sa vina cum vor ei si cu foc si cu para, deoarece dupa citeva tzunamiuri si atomic meltdown-uri, razboaie, etc cred ca nu a ramas nimic care sa ne mai bage in sperieti) si sa explice CLAR si CU DOVEZI ceea ce scrie in Biblie.
Atunci mai vedem ce si cum!

PINA ATUNCI INSA SA AVEM PARDON!...si sa punem mina la treaba, sa facem curat prin mahalale, nu sa o dam pe fatalitatea crestina , mioritica
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.04.2011, 23:37:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu stiu daca ai sesizat dar vremurile cind rastalmacitorii licentiati impuneau rastalmacirea cu barosul sau cu fierul inrosit, s-au dus demult.

Singurul care poate sa dea o explicatie la NT sau VT este DOAR Dumnezeu sau vre-un trimis de-al lui, dar nu din ACEIA imaginati de noi ca vine de la Dumnezeu, ca este mai pur ca totii, etc ci clar sa vina din spatiu cu o racheta ceva sau pe aripi de heruvumi si serafimi VIZIBILI nu IMAGINATI-whatever ( fara sfiala,... ca doar noi pamintenii am trecut prin multe si nu suntem asa de speriosi, nu-i nevoie sa ne menajeze simturile, e ok!, pot sa vina cum vor ei si cu foc si cu para, deoarece dupa citeva tzunamiuri si atomic meltdown-uri, razboaie, etc cred ca nu a ramas nimic care sa ne mai bage in sperieti) si sa explice CLAR si CU DOVEZI ceea ce scrie in Biblie.
Atunci mai vedem ce si cum!

PINA ATUNCI INSA SA AVEM PARDON!...si sa punem mina la treaba, sa facem curat prin mahalale, nu sa o dam pe fatalitatea crestina , mioritica
vrei sa spui ca Dumnezeu ne-a dat Biblia si gata?
ne-a lasat de 2000 de ani fara nici o explicatie?
pai sarmanii sfinti care ne-eu lasat invataturile lor, sau inselat cu totii?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.04.2011, 23:51:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
vrei sa spui ca Dumnezeu ne-a dat Biblia si gata?
ne-a lasat de 2000 de ani fara nici o explicatie?
pai sarmanii sfinti care ne-eu lasat invataturile lor, sau inselat cu totii?
Iti raspund prin a reveni la intrebarea mea initiala!

Oare din toti acesti sfinti a fost cineva care a murit si s-a intors CU DOVEZI palpabile, observabile, repetabile din Rai asa cum se cere la "cartea" noastra de aici de pe pamint?

Ca doar Dumnezeu stie clar ce ne trebuie noua aici pe pamint pentru a crede!
Stie foarte bine ca noi nu credem in vorbele oamenilor ORICINE AR FI EI!

Pina la proba contrarie, este treaba fiecaruia ce a facut, si cine cu ce s-a ocupat in viata lui, insa sa nu impuna altora "viziunile lor" fara DOCUMENTARE STIINTIFICA SI EMPIRICA!

Nu uita dumitru, ca noi, dincolo de ce VREM SA PAREM, in ascuns suntem TOMA NECREDINCIOSII!
Trebuie sa punem PERSONAL( nu prin reprezentanti) degetul pe rana.
Pina atunci absolut totul ce ni se serveste este relativ!

..si Dumnezeu poate sa faca acest lucru, ca doar ce nu poate EL, nu?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.04.2011, 00:06:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iti raspund prin a reveni la intrebarea mea initiala!

Oare din toti acesti sfinti a fost cineva care a murit si s-a intors CU DOVEZI palpabile, observabile, repetabile din Rai asa cum se cere la "cartea" noastra de aici de pe pamint?

Ca doar Dumnezeu stie clar ce ne trebuie noua aici pe pamint pentru a crede!
Stie foarte bine ca noi nu credem in vorbele oamenilor ORICINE AR FI EI!

Pina la proba contrarie, este treaba fiecaruia ce a facut, si cine cu ce s-a ocupat in viata lui, insa sa nu impuna altora "viziunile lor" fara DOCUMENTARE STIINTIFICA SI EMPIRICA!

Nu uita dumitru, ca noi, dincolo de ce VREM SA PAREM, in ascuns suntem TOMA NECREDINCIOSII!
Trebuie sa punem PERSONAL( nu prin reprezentanti) degetul pe rana.
Pina atunci absolut totul ce ni se serveste este relativ!

..si Dumnezeu poate sa faca acest lucru, ca doar ce nu poate EL, nu?
tocmai mie imi vorbesti de dovezi stiintifice?
tu de fapt esti mai mult agnostic, decat crestin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa mi aleg un Sf protector? armanda Rugaciuni 12 29.10.2012 21:03:15
Ridica-te, Rabbi Tarfon! George.m Sfintele Pasti - Invierea Domnului 1 27.04.2011 15:57:48
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Cum putem ajuta sufletele celor adormiti din familia noastra? Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 33 24.03.2010 19:47:51
Slujba inmormantarii pentru cei incinerati partenie Slujba inmormantarii 1 07.11.2008 19:08:39