Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 26.07.2011, 09:09:44
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Mda...cand sunt prin cu mata-n sac schimb macazul pe figuri de stil.

Inteleg "figurile de stil" domnule Ai2.
Constructia de spitale versus constructia de biserici este una dintre aceste figuri de stil ateiste.
Mai ales cand e folosita in contextul atentatelor din Oslo.
Amice, stiu caz de staret cu casa jeep si familie cu doi copii. Altul are inclusiv club de noapte. Ce zici, e ok? Vroiai sa spun ca unul are maseratii altul audi altul range rover? Chiar trebuie sa-ti explic atat de amanuntit? Tu pe ce lume traiesti? Si de ce nu vezi ca preotii au cam multe pentru salariul pe care il primesc? Si tot timpul cersesc spunand ca au salariul mic. Care e definitia nesimtirii dupa tine daca comportamentul preotilor ti se pare cel putin acceptabil?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.07.2011, 09:11:57
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ideologia lui.
Mai concret te rog! Ce anume din ideologia lui te face sa crezi ca era ateu? Si eventual, care crezi tu ca e definitia ateismului? Ce te face religios si ce te face ateu?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.07.2011, 09:14:56
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Mai concret te rog! Ce anume din ideologia lui te face sa crezi ca era ateu? Si eventual, care crezi tu ca e definitia ateismului? Ce te face religios si ce te face ateu?
faptele vorbesc ... indiferent cum se declara, este ateu pentru ca a ucis , a decis el, un pai in vant, in locul lui Dumnezeu ! Numai un om cu gandire ateista putea trece la astfel de fapte. Un crestin practicant stie ce este rabdarea, dreapta masura, judecata sanatoasa.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.07.2011, 09:22:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Mai concret te rog!
Citește dom'le și tu (așa, de cultură generală) din doctrina materialis-dialectică și ai să vezi de ce zic asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.07.2011, 09:25:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Amice, stiu caz de staret cu casa jeep si familie cu doi copii. Altul are inclusiv club de noapte. Ce zici, e ok? Vroiai sa spun ca unul are maseratii altul audi altul range rover? Chiar trebuie sa-ti explic atat de amanuntit? Tu pe ce lume traiesti? Si de ce nu vezi ca preotii au cam multe pentru salariul pe care il primesc? Si tot timpul cersesc spunand ca au salariul mic. Care e definitia nesimtirii dupa tine daca comportamentul preotilor ti se pare cel putin acceptabil?
si eu stiu cazuri de preoti care provin din familii bogate deci isi pot permite sa-si cumpere case si masini din banii familiei...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 26.07.2011, 09:52:38
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
si eu stiu cazuri de preoti care provin din familii bogate deci isi pot permite sa-si cumpere case si masini din banii familiei...
Daca tot ii dau bani pe dinafara... de ce nu ajuta oamenii nevoiasi in loc sa cumpere masini luxuase, ca parca asa era crestineste, nu? Probabil ca raspunsul va fi: fa cum zice popa nu cum face acesta...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.07.2011, 10:00:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Citește dom'le și tu (așa, de cultură generală) din doctrina materialis-dialectică și ai să vezi de ce zic asta.
Decat sa vorbim fiecare despre ce a citit, mai bine iti arat ca ceea ce stii nu e in conformitate cu ce spui. Altfel discutia se lungeste inutil. Prefer sa lucrez cu materialul clientului. De aceea te-am rugat sa imi dai un exemplu.

Chestiile de doi lei de genu' mai citeste nu va avantajeaza!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 26.07.2011, 10:02:49
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
si eu stiu cazuri de preoti care provin din familii bogate deci isi pot permite sa-si cumpere case si masini din banii familiei...
Si care ar fi legatura cu ce am zis eu? Preotii de care iti spuneam nu proveneau din familii bogate.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.07.2011, 10:03:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine, fie cum spui tu, sunt într-o eroare. Am spus "mai citește" pentru a înțelege doctrina markistă, în nici un caz pentru a mă da mare și a te pune în inferioritate. "Fiecare pasăre pe limba ei piere", știi tu!
Spune tu atunci te rog în ce credea (din punct de vedere religios) Stalin.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 26.07.2011, 10:09:33
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O, Doamne....Unde ajunserăm de la psihopatul care a ucis zeci de ființe mai mult ori mai puțin inocente...Iar ce au fețele bisericești e pb lor, important e că mulți nu dau din ce au celor pe care îi păstoresc, mai real, mai....virtual...
Reply With Quote
Răspunde