Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2012, 16:14:20
orfelina1 orfelina1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2012
Mesaje: 9
Implicit Umorul in discursul religios

Buna ziua! Am o intrebare si sper ca voi primi din partea dvs. cat mai maulte sugestii. Tema mea de licenta este Umorul in discursul religios. Va vin in minte preoti/ monahi care utilizeaza umorul in predici? Si, o intrebare suplimentara: Cum credeti ca as putea construi prezentarea pentru a fi cat mai atractiva? Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2012, 16:19:23
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că mulți preoți au umor, însă acum îmi vine în minte episcopul Kalistos Ware, ale cărui predici abundă în anecdote.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2012, 16:38:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orfelina1 Vezi mesajul
Cum credeti ca as putea construi prezentarea pentru a fi cat mai atractiva? Multumesc anticipat!
Ar trebui construita cu umor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2012, 17:25:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orfelina1 Vezi mesajul
Va vin in minte preoti/ monahi care utilizeaza umorul in predici?
Am in minte chipul plin de lumina si bucurie al parintelui Teofil Paraian. Parintele obisnuia sa intercaleze, mai ales in conferintele pe care le sustinea, povestiri care aduceau zambetul pe buzele celor care il ascultau.

Nu cred ca parintele isi propunea sa se folosesca de umor ca de un instrument. Pur si simplu acesta era modul de a fi al parintelui. Era, deopotriva, un marturisitor al lui Hristos, al dreptei credinte, si al bucuriei de a fi madular viu al Bisericii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2012, 18:26:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orfelina1 Vezi mesajul
Buna ziua! Am o intrebare si sper ca voi primi din partea dvs. cat mai maulte sugestii. Tema mea de licenta este Umorul in discursul religios. Va vin in minte preoti/ monahi care utilizeaza umorul in predici? Si, o intrebare suplimentara: Cum credeti ca as putea construi prezentarea pentru a fi cat mai atractiva? Multumesc anticipat!
Sintagma ”discursul religios” este mult prea generală și lărgește aria de selecție până la indeterminare. Dacă teza de plecare ar fi formulată sub forma ”umorul în tradiția creștină ” ți-aș putea recomanda, ca punct de plecare, cartea lui Teodor Baconschi ”Râsul Patriarhilor” care chiar de asta se ocupă, fiind la origine lucrarea de doctorat a autorului susținută la Sorbona.

http://www.humanitas.ro/humanitas/rasul-patriarhilor

Folositoare ți-ar fi și aceasta: http://www.lumeacartii.ro/carti/nebu...3-596-407.html
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 25.06.2012 at 18:36:55.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2012, 18:38:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Tema mea de licenta este Umorul in discursul religios.

“Discursul religios” are in vedere si elementele umoristice si oralitatea reprezentarilor iconografice ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2012, 18:49:00
orfelina1 orfelina1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2012
Mesaje: 9
Implicit

"Discurs religios" se refera la forma pe care o ia cuvantul preotului (omilia,predica propriu-zisa, panegericul, conferintele), insa eu nu am precizat faptul ca studiul de caz il voi face pe predica (act de comunicare publica);umorul are o contributie foarte mare in receptarea si asimilarea cuvantului sfant.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2012, 20:35:01
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Prezentarea trebuie sa urmeze capitolele tezei de licenta si sa fie cat mai axata pe informatia importanta (o selectie riguroasa...prea multa informatie oboseste) si eventual cu exemple de umor in discursul religios.

Sunt vizate cartile cu povesti pentru copii? Sau alte carti (ex. John Ortberg – “Daca vrei sa umbli pe apa trebuie sa cobori din apa” sau Pãrintele Arhimandrit Paulin Lecca “De la viata la moarte” - o autobiografie mascatã de un nume fals)?
Si umorul negru poate fi considerat.
Sub forma de jocuri de cuvinte, ghicitori, pilde umorul poate fi folositor dar mesajul trebuie sa fie serios pentru ca altfel isi pierde valoarea. Scopul nu e sa ne distram ci “sa punem inceput bun”.
Cateva exemple de persoane cu discurs religios: Părintele Nikolai Gurianov, IPS Bartolomeu Anania, Parintele Serafim Rose, Nicolae Steinhardt, Dan Puric (sper ca aceste exemple sunt relevante).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2012, 22:16:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Orfelina, la ce facultate dai licenta?
Pe langa aceste surse primare, "discursurile religioase" - si Mihailc are dreptate aici, este mult prea vast si cam vag subiectul - iti trebuie si niste bibliografie secundara, axata pe umor, vazut in calitate de concept psihologic, teologic, literar, sociologic... (in functie de facultatea la care esti studenta). De asemenea, termenul "umor" mi se pare destul de vag, trebuie sa definesti bine la inceputul tezei ce intra si ce nu intra in categoria umorului, apoi sa faci un stadiu al cercetarii - cine si in ce fel s-a mai ocupat de tema ta. E bine si sa ai o teza de plecare o afirmatie pe care sa incerci sa o demonstrezi de-a lungul intregii lucrari cu argumente si bazandu-te pe exemple din sursele primare.

Iti recomand cartea lui U. Eco, "Cum se face o teza de licenta", e free aici - http://ebookbrowse.com/umberto-eco-c...doc-d139635234
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2012, 22:52:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,15. Era cineva, ce vana prin pustie dobitoace salbatice si a vazut pe avva Antonie glumind cu fratii si s-a smintit.
Iar batranul vrand sa-l incredinteze pe el, ca trebuie cate putin sa se pogoare fratilor, i-a zis lui : pune sageata in arcul tau si intinde. Si a facut asa. Si a zis lui : intinde iarasi. Si a intins. Si iarasi i-a zis : intinde.
Si a zis lui vanatorul : de il voi intinde peste masura, se frange arcul.
Zis-a lui batranul : asa si la lucrul lui Dumnezeu, daca peste masura vom intinde cu fratii, degrab se rup. Deci trebuie cateodata si cate putin a ne pogora fratilor.
Acestea auzind vanatorul, s-a umilit. Si mult folosindu-se de la batranul, s-a dus.
Si fratii intarindu-se, au mers la locul lor.''
Sursa:
Patericul Egiptean
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 21:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 22:26:01
Radio religios Firuflorin82 Biserica Ortodoxa si Massmedia 30 01.01.2008 21:32:20
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 11:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 14:20:57