Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 11.01.2013, 17:38:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si eu am semnat petitia. Si mi-am asumat riscul de a primi critici, aducand-o in discutie pe acest forum.
Daca s-au acceptat legitimatiile, conform Ordonantei de urgenta, cu sau fara cip, atunci este normal ca si la cardul de sanatate si carnetul de conducere sa se procedeze la fel.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 11.01.2013, 18:36:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Cardul de sanatate va fi un mare "fas", indiferent de ideea initiala buna de un sistem national unic cu evidenta asiguratilor. Va fi obligatoriu, asa cum e obligatorie si asigurarea pe locuinta, daca ma intelegeti :) Nu e corect sa-i obligi pe medici sa-si cumpere fiecare dintre ei cititoare de card si calculator, suportand ei cheltuiala, fiind totodata obligatoriu sa stie opera pe calculator, ca sa treaca datele pe card. Asa scrie in lege, doar medicul tau personal poate inscriptiona cardul, alti medici la care apelezi in diferite circumstante pot vizualiza informatile, fara a edita. Inteleg de ce ei refuza. Le introduc si lor formulare tipizate, sa nu ne mai delecteze cu scrisul lor indescifrabil :) De acum incolo vor scrie pe calculator reteta si o vor lista, daca e necesar, dar si inscriptiona pe card.

Last edited by ioanna; 11.01.2013 at 19:02:24.
Reply With Quote
  #353  
Vechi 11.01.2013, 19:10:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cardul de sanatate va fi un mare "fas", indiferent de ideea initiala buna de un sistem national unic cu evidenta asiguratilor. Va fi obligatoriu, asa cum e obligatorie si asigurarea pe locuinta, daca ma intelegeti :) Nu e corect sa-i obligi pe medici sa-si cumpere fiecare dintre ei cititoare de card si calculator, suportand ei cheltuiala, fiind totodata obligatoriu sa stie opera pe calculator, ca sa treaca datele pe card. Asa scrie in lege, doar medicul tau personal poate inscriptiona cardul, alti medici la care apelezi in diferite circumstante pot vizualiza informatile, fara a edita. Inteleg de ce ei refuza. Le introduc si lor formulare tipizate, sa nu ne mai delecteze cu scrisul lor indescifrabil :) De acum incolo vor scrie pe calculator reteta si o vor lista.
Fără a respinge tehnologia care cu sau fără voia noastră avansează mi se pare de-a dreptul ilogică această implementare ce respinge o alternatvă neinformatizată a rețetei electronice sau a cardului. Se pot produce catastrofe, se poate întrerupe curentul internetul să nu meargă și câte altele. În astfel de situații implicarea cadrelor medicale se cade să fie foarte mare. Ce vor face oare fără calculator? Sau medicul de țară (dacă mai există...)care nu are intrnet.
Mie mi se pare că acum este mai importantă înregimentarea pacienților decât sănătatea lor.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 11.01.2013, 19:15:45
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cardul de sanatate va fi un mare "fas", indiferent de ideea initiala buna de un sistem national unic cu evidenta asiguratilor. Va fi obligatoriu, asa cum e obligatorie si asigurarea pe locuinta, daca ma intelegeti :) Nu e corect sa-i obligi pe medici sa-si cumpere fiecare dintre ei cititoare de card si calculator, suportand ei cheltuiala, fiind totodata obligatoriu sa stie opera pe calculator, ca sa treaca datele pe card. Asa scrie in lege, doar medicul tau personal poate inscriptiona cardul, alti medici la care apelezi in diferite circumstante pot vizualiza informatile, fara a edita. Inteleg de ce ei refuza. Le introduc si lor formulare tipizate, sa nu ne mai delecteze cu scrisul lor indescifrabil :) De acum incolo vor scrie pe calculator reteta si o vor lista, daca e necesar, dar si inscriptiona pe card.
Eu ma intreb ce a facut ministerul pentru sanatate in ultimii ani. Cardurile astea sunt praf in ochi. Nu s-a facut nimic bun ptr. sanatate, sistemul este la pamant, unele spitale ca vai de ele, medicii au un salariu de 2 lei-mai ales rezidentii si incepatorii-, spitalele sunt subfinantate si pacientul trebuie sa isi duca pastile si alttele de acasa etc. Nu cardul asta va face mai bun sistemul. Chiar nu cred. E aceiasi magarie ca si in sistemul de invatamant. Sunt curioasa daca treaba asta cu cardurile a fost ideea romanilor sau vine de la UE. Tind sa cred ca este a doua varianta.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 11.01.2013, 19:24:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Ai si tu dreptate: n-are importanta daca scrii de mana sau scrii pe calculator si pui pe card sau pe un stick, important e sa pui diagnosticul corect si sa dai tratamentul bun, iar la capitolul pregatire suferim.

Last edited by ioanna; 11.01.2013 at 19:33:02.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 11.01.2013, 20:06:32
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Momentan, ai pamant la tara pe care il lucrezi sau ai luat in arenda de la cineva care nu-l poate lucra? Intreb de curiozitate, ca vad ca din confortul fotoliului citandin iti permiti sa-i judeci aspru pe cei care aleg sa-si vanda pamantul, deci trag concluzia ca tu cunosti foarte bine ce inseamna munca asta si esti la curent cu viata rurala de la noi si problemele cu care se confrunta. Daca taranului exploatarea pamantului nu-i mai asigura un trai decent, inseamna ca nici vecinului nu-i va asigura, deci problema nu se reduce doar la neputinta lui de a lucra pamantul.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...12&postcount=2
Ma refeream, ecident, la situatiile in care vecinul poate si vrea sa lucreze pamantul.
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #357  
Vechi 11.01.2013, 20:25:19
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Fără a respinge tehnologia care cu sau fără voia noastră avansează mi se pare de-a dreptul ilogică această implementare ce respinge o alternatvă neinformatizată a rețetei electronice sau a cardului. Se pot produce catastrofe, se poate întrerupe curentul internetul să nu meargă și câte altele. În astfel de situații implicarea cadrelor medicale se cade să fie foarte mare. Ce vor face oare fără calculator? Sau medicul de țară (dacă mai există...)care nu are intrnet.
Mie mi se pare că acum este mai importantă înregimentarea pacienților decât sănătatea lor.
aveti mare dreptate in ceea ce priveste intreruperea curentului.... ca sa nu mai spun ca si la oras se mai opreste curentul din cand in cand.
In plus , sistemul este facut prost : cunosc pe cineva care de curand a fost la medicul de familie. Programarea la consult a fost facuta la ora 13:00 si a terminat de abia la ora 17:00. Retele se scriu foarte greu , si ma gandesc la batranii care trebuie sa astepte cu orele pentru o reteta. Inainte - cand erau retele scrise de mana- nu dura mai mult de 15-20 minute un consult la medicul de familie.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 11.01.2013, 21:08:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să înțeleg că dacă nu sunt de acord cu asemenea paranghelie: sunt necreștin?
Mă întrebai oarecând cum e cu sectarismul cu aparență ortodoxă... uite că ajungi singur la răspuns.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 11.01.2013 at 22:34:09.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 11.01.2013, 21:22:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dumnezeu sa te ierte si sa te binecuvanteze!
O replică identică am primit altădată de la un penticostal rămas și el în pană de argumente. Să fie oare o simplă coincidență uzul de clișee pur retorice din repertoriul pietist neoprotestant?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #360  
Vechi 11.01.2013, 22:54:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
O replică identică am primit altădată de la un penticostal rămas și el în pană de argumente. Să fie oare o simplă coincidență uzul de clișee pur retorice din repertoriul pietist neoprotestant?
La penticostali ai auzit binecuvantari?!? Mai, te pomenesti, ca de la penticostali avem binecuvantarile?!? Nu cred acest lucru.
Eu am urmat sfatul Sf. Vasile, care ne spune sa ne binecuvantam unii pe altii.
Am preferat sa binecuvantez, in loc sa ma supar.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53