Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 11.10.2013, 17:06:25
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca pe un forum de atei ai gasi mult mai multi interesati de parerile tale.
Nu te-ai prins inca?
Nu ma mir.
Nu o intereseaza decat sa provoace.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 11.10.2013, 17:24:04
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ortodoxia NU este religie, ci REVELATIE divină. Fericit cel nu a văzut, dar a crezut.



La fel cum există o mare probabilitate ca frăția ta să fii nedocumentată, în schimb vrei să dai lecții altora. Nu și se pare că ai cam întrecut măsura? Puțin respect din partea ta nu ar strica.
Cel mai bine ar fi sa nu ii mai rapunda nimeni la intrebari cu toate ca provoaca intentionat si e greu sa nu raspunzi, ar trebui sa fie lasata in plata Domnului, desi, ca sa fiu sincera, ar merita banarea.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 11.10.2013, 19:29:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu aveti voie? hai ca ma faci sa rad...
Cine nu va da voie?

E un forum, un loc public, in care se discuta pe teme religioase.... Nu ar avea de ce sa ma baneze adminul. Ti-am zis, poti sa te prefaci ca postarile mele nu exista.
Daca nu ai voie sa vorbesti cu sectarii pe teme religioase, atunci nu ma intra pe forum..
Nu numai eu nu am voie sa vorbesc cu sectarii pe teme religioase, ci niciun ortodox. Asa ca punctele tale de vedere nu intereseaza pe nimeni. Pur si simplu nu poti sa faci prozelitism aici. Iti voi repeta pana cand vei lua o decizie inteleapta. Aici nu e chiar tara fara stapani. Exista un regulament al forumului in care se spune clar ca aici nu se face propaganda ecumenista. Ai inteles acum cine trebuie sa plece?
Reply With Quote
  #204  
Vechi 11.10.2013, 19:46:52
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Parere !

Nu trebuie sa lasam ca rautatea sa-si arate inca o data coltii in numele unei religii deformate de cei in cauza, adica de unii asa-zisi "crestini",care nu-i suporta pe ceilalati !

Mai bine si-ar vedea de faptele lor de zi cu zi,concrete (in care toti facem prea putin, si eu sunt cel mai ticalos si delasator !) si sa nu ceara banari si interdictii,adica eliminari.
O banare e ca un act de ucidere a cuiva ( act simbolic, desigur ).e un act de suprimare foarte grav !

De ce sa ne suprimam aproapele ,numai pentru ca el vede putin altfel ?!
Dumnezeu il va judeca, cum ne va judeca si pe noi !!!

Deci, mai usor cu banarea !

Softly with the piano on the stairs !!!
Reply With Quote
  #205  
Vechi 11.10.2013, 20:28:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și ești mândru?
Nu sunt mandru!
Pur si simplu sunt bucuros cand dansez o hora sau sarba, sau cand petrec, sau cand joc fotbal, etc!
Iar daca dansezi o astfel de melodie http://www.youtube.com/watch?v=gqSk4...yer_detailpage , cu o femeie care o iubesti, cred ca orice barbat ar fi foarte fericit!
Reply With Quote
  #206  
Vechi 11.10.2013, 21:55:05
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
guardian, sunt intru totul de acord cu tine in ceea ce priveste icoanele.

Si sunt intru totul de acord cu unitatea.
Cine suntem noi sa zicem ca ortodoxia este credinta adevarata? Ca au scris unii si altii? Asa pot sa ma apuc si eu a scriu ceva, sa zic ca am fost indrumata de sfantul duh si peste 500 de ani sa imi ajunga scrierea sa fie considerata adevar absolut. exact asa cum facem noi acum.

Nu va obositi sa imi explicati ca acei sfinti parinti chiar au fost indrumati e sfantul Duh, pentru ca nu aveti de unde sa stiti.
Si eu sunt de acord cu unitatea..unitatea in Cuvantul Mantuitorului...nu unitatea de care vorbiti.
Sa inteleg ca va indoiti ca ortodoxia este religia adevarata. Probabil considerati ca o noua religie, asa cum considera guardian_knight este mai buna. Mai lasa protestanti ceva de la ei, mai lasa luteranii, ortodocsii, etc. Vreti sa faceti voi religia asta? Puteti sa puneti bazele oricand. Fiecare este liber sa vina cu ce reguli vrea el...
Eu nu stiu multe despre alte religii, nici nu ma intereseaza drept sa spun pentru mi se pare pierdere de timp...dar stiu o chestie: cu cat religia s-a nascut mai recent cu atat e mai departe de Adevar.
Acum inteleg si faptul ca iubiti pe un luteran sau luterano-ortodox sau ce o fi (pentru ca din moment ce a acceptat un alt adevar prin botez nu m-ar mira sa se boteze si la alte religii daca copii lui sau cineva apropiat trece la acele religii).
Sper sa fiti fericiti si sa faceti copii. Numai ca daca ati ales sa urmati sotul nu incercati sa justificati dragostea dumneavoastra ca fiind in Adevar...cred ca incercati sa creati un adevar care va sustine iubirea...numai ca noi nu putem crea adevarul chiar daca vrem...Adevarul e unul si e dat de Iisus.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 11.10.2013, 22:59:30
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu trebuie sa lasam ca rautatea sa-si arate inca o data coltii in numele unei religii deformate de cei in cauza, adica de unii asa-zisi "crestini",care nu-i suporta pe ceilalati !

Mai bine si-ar vedea de faptele lor de zi cu zi,concrete (in care toti facem prea putin, si eu sunt cel mai ticalos si delasator !) si sa nu ceara banari si interdictii,adica eliminari.
O banare e ca un act de ucidere a cuiva ( act simbolic, desigur ).e un act de suprimare foarte grav !

De ce sa ne suprimam aproapele ,numai pentru ca el vede putin altfel ?!
Dumnezeu il va judeca, cum ne va judeca si pe noi !!!

Deci, mai usor cu banarea !

Softly with the piano on the stairs !!!
Nu stiu d-voastra, dar eu cand doamna jigneste ortodoxia, biserica, Scripturile si sfintii ma simt de parca mi-ar jigni familia, cand huleste astfel, cum puteti sa stati indiferent, d-voastra nu sunteti ortodox, nu iubiti biserica? Ii acuzati tot pe cei care nu suporta bataia de joc a acestei doamne?
Reply With Quote
  #208  
Vechi 11.10.2013, 23:00:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Pur si simplu sunt bucuros cand dansez o hora sau sarba, sau cand petrec, sau cand joc fotbal, etc!
Iar daca dansezi o astfel de melodie http://www.youtube.com/watch?v=gqSk4...yer_detailpage , cu o femeie care o iubesti, cred ca orice barbat ar fi foarte fericit!
Dragul meu, dacă pe tine dansul te face ”fericit” și te împlinește sufletește, ești liber să crezi ce vrei, să alegi ce vrei. Aș vrea totuși să știi că dansul este o practică păgână care nu are nici o legătură cu viața creștină autentică.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 12.10.2013, 01:37:14
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Dar totusi ce credinta are ? ca poate nu e sectanta , unii pun acesta eticheta chiar si fratilor crestini care sunt doar rataciti ( reformati neoprotestanti ), adica au smintelile lor dar marturisesc corect despre Sfanta Treime si Hristos spre deosebire de eretici si sectari.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 12.10.2013, 01:57:21
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Dar totusi ce credinta are ? ca poate nu e sectanta , unii pun acesta eticheta chiar si fratilor crestini care sunt doar rataciti ( reformati neoprotestanti ), adica au smintelile lor dar marturisesc corect despre Sfanta Treime si Hristos spre deosebire de eretici si sectari.
-daca nu ai inteles pana acum:in erezie se afla catolicii,protestantii,neoprotestantii,pocaitii... ..deci toti sunt eretici
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare