Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 04.10.2013, 13:18:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Deci iata dovada- doi oameni maturi care se iubesc cu adevarat pot trece peste diferentele de conceptii religioase!
Pentru ca ambii sunt la fel de superficiali in credinta lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 04.10.2013, 14:00:39
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Pentru că se poate. Și s-ar putea și pentru cei mai puțin superficiali, numai că peste tot pe forum văd persoane care văd păcatele altora muuult mai bine decât propriile păcate. Și e mult mai ușor, într-adevăr să vezi la altul decât să vezi la tine, psihologic vorbind.
Creștinește vorbind, nu e frumos și nu se cade să te iei de confesiunile altora, lucru pe care l-am văzut foarte des pe-aici. Doar pentru că un om are o alta onfesiune religioas față de a mea, nu înseamnă că emai păcătos decât mine, sau mai neom... Toți suntem la fel în fața lui Dumnezeu.

Da, suntem superficiali, dar nu în credință în sine, ci în altele, ce țin de confesiuni/religii.
Și știu asta, și trăiesc cu speranța că poate Bunul Dumnezeu mă iarta ș mă iubește așa cum sunt.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 04.10.2013, 15:27:44
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai interesant mi se pare cand unul din soti este botezat ortodox dar e ateu. Acesta va participa la slujba ca la un fel de traditie omeneasca, preotul nu stie ca nu e credincios, il intreaba doar daca e botezat. Cred ca sunt multe astfel de cazuri, ca sa nu mai spun de ortodocsi care cred, dar nu sunt practicanti sau nici macar nu se roaga.
Da, dar un ateu cu botez ortodox are mai multe sanse sa revina la Ortodoxie, mai ales daca unul din sot este ortodox practicant. Au fost si sunt cazuri destul. De casatorii mixte cu protestanti,musulmani si alte religii nu prea am auzit.

Eu nu inteleg de ce trebuie sa facem o branzaraie comuna?! Nu putem sa stam noi la noi si ei la ei? Daca nu incepem sa ne casatorim intre noi, asta nu inseamna ca suntem impotriva lor sa ca uram oamenii din alta confesiune. E ciudata gandirea asta. Oricum, cei care vor sa fie parte din Biserica Ortodoxa cu adevarat, nu vor incalca niciodata astfel de canoane.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 04.10.2013, 15:30:41
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cum sa botezi un copil la ambele biserici? N-am mai auzit asta. Chiar asa ne batem joc de cele sfinte? Eu inteleg ca sunt oameni care nu dau 2 bani pe ce spune Biserica Ortodoxa, dar nici chiar asa. Macar ateii stau la locul lor si isi vad de treaba lor.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 04.10.2013, 15:48:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Eu inteleg ca sunt oameni care nu dau 2 bani pe ce spune Biserica Ortodoxa
Este elementul cheie al unei casatorii mixte reusite cu care se lauda unii. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 04.10.2013, 16:54:01
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mda.... Așa se pare că stau lucrurile la mulți dintre "moderni".
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.10.2013, 18:19:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Da, dar un ateu cu botez ortodox are mai multe sanse sa revina la Ortodoxie, mai ales daca unul din sot este ortodox practicant. Au fost si sunt cazuri destul. De casatorii mixte cu protestanti,musulmani si alte religii nu prea am auzit.
Asa este, dar asta ar trebui sa se intample inainte de Sfanta Taina a Cununiei, la care trebuie sa participe doi credinciosi. Pana la urma un ateu e, zic eu, mai departe de credinta decat un catolic sau din alt cult. Numai un aspect, daca persoana respectiva nu s-a spovedit si impartasit niciodata pana la cununie cum se poate face slujba? Un ateu nu ar avea probleme nici sa se impartaseasca, de exemplu, asta nu insemana ca preotul il poate impartasi daca nici macar nu e credincios.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.10.2013, 21:09:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, dar asta ar trebui sa se intample inainte de Sfanta Taina a Cununiei, la care trebuie sa participe doi credinciosi. Pana la urma un ateu e, zic eu, mai departe de credinta decat un catolic sau din alt cult. Numai un aspect, daca persoana respectiva nu s-a spovedit si impartasit niciodata pana la cununie cum se poate face slujba? Un ateu nu ar avea probleme nici sa se impartaseasca, de exemplu, asta nu insemana ca preotul il poate impartasi daca nici macar nu e credincios.
Ateul a fost impartasit la botez si poate cand era mic, si il ducea mama sau bunica. Chestiunea e ca un ateu care isi iubeste sotia ortodocsa, poate accepta sa primeasca Taina Cununiei si nici nu isi impiedica sotia sa mearga la slujba sau/si sa se roage. Canoanele, din cate stiu eu, nu opresc un om botezat ortodox, dar ateu, sa se primeasca Taina Cununiei de dragul partenerului credincios, insa opresc casatoriile mixte, intre alte religii. Dupa cum am spus, cazuri au fost destule in care, ateul s-a dat dupa cel credincios, chiar daca la inceputul casatoriei nu credea in nimic. Important este ca are botezul ortodox si poate si impartasaniile de cand era mic. Ateii deobicei stau departe de Biserica, nu se impartasesc si asa. In schimb, am auzit de protestanti care s-au suparat ca nu se pot impartasii la ortodocsi. Oricum, un preot nu impartaseste asa, pe oricine, ci doar daca l-a spovedit si il cunoaste.

Un Parinte a spus ca e mai greu sa aduci la Ortodoxie un om cu invatatura gresita despre crestinism, decat un pagan. Apoi, nu stiu cat de apropriat poate fi un ortodox practicant de un baptist practicant.

In fine, asta e parerea mea.

Last edited by Parascheva16; 04.10.2013 at 21:14:54.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 04.10.2013, 21:10:47
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

"[...]
În Anglia, văd că tot mai multe perechi de tineri (pe care nu eu i-am povățuit să facă așa!), când doresc să pună început relației lor, fac o spovedanie generală și pășesc împreună spre căsătorie în rugăciune și în curăție. Iar roadele, din câte aud la spovedanie, sunt extraordinare, de necrezut! De pildă, a venit la mine o fată, una dintre persoanele care au făcut așa, și mi-a spus: "La biserică, în timpul Tainei Cununiei, nu mai simțeam pâmăntul sub picioare." Atât ea, cât și soțul său au primit un așa har, încât nu puteau să-l pună în cuvinte! Harul pe care, în chip firesc, preoții îl trăiesc la Taina Hirotoniei, iar monahii la depunerea făgăduințelor călugărești este același cu harul ce lucrează în Taina Cununiei - și e păcat să prinzi o asemenea comoară. Mai cunosc un caz, când un tată a adus la biserică două mirese, două fiice, pentru că se căsătoreau în același timp, cu doi băieți, iar toată adunarea vărsa lacrimi - de bucurie, nu de tristețe, și nu cred că din pricini psihologice, ci pentru că oamenii simțeau că acele mirese erau la fel de neprihănite ca și veșmintele lor de la intrarea în biserică. Și mai sunt multe astfel de exemple... [...]"

Arhimandritul Zaharia de la Essex, Familia Ortodoxa, nr.1 2013.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.10.2013, 22:45:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Un Parinte a spus ca e mai greu sa aduci la Ortodoxie un om cu invatatura gresita despre crestinism, decat un pagan.
Asa este, dar asta e altceva. Sfanta Taina a cununiei se face intre doi robi ai lui Dumnezeu, nu poate fi intre un rob si un hulitor. Botezul nu are importanta daca acela e ateu apoi. Altfel nu e diferita cu prea multe de casatoria civila. Am citit ca inainte nu se tinea o slujba speciala, erau casatoriti cand se Impartaseau.
Desigur, alta e situatia cand acel ateu doreste sa isi vina in fire si sa devina ortodox. Si eu am fost agnostic/ateu.
Reply With Quote
Răspunde