Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1911  
Vechi 20.08.2017, 02:42:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Când nu înțelegi ce cauți aici pe pământ, când nu vrei să știi de ce te-ai născut, când nu vezi scopul tău aici, sau care îți este menirea, atunci devii confuz, neliniștit, tulburat și începi să te consolezi cu bucuria efemeră ce îți oferă viața aceasta pământească!
Omule, lasă inima să simtă prezența lui Dumnezeu...
Lumea aceasta este doar o sală de examen sau o casă de oaspeți pentru a ne pregăti pentru cealaltă lume care va dura o veșnicie! Haideți să ne silim a lua cu bine examenul și a fi respectoși și iubitori ca oaspeți ai acestei lumi!
Pr. Ioan Danci
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1912  
Vechi 20.08.2017, 20:28:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu îi poți opri pe cei ce vor să îți facă rău oricât de bun ai fi tu, dar poți ca tu să nu faci rău nimănui!
Omul zilelor noastre este foarte instabil atât în credință cât și în prietenie!
Oamenii se vând prea ușor în ziua de astăzi fie unii pe alții, fie pe ei înșiși!
Respectul, increderea, iertarea, iubirea, dragostea, smerenia, răbdarea le mai găsim doar în cărți!
Imposibil la o lume mai bună dacă noi suntem mai răi pe zi ce trece!
O lume mai bună se face doar prin bunătate nu prin răutate!
Pr. Ioan Danci
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1913  
Vechi 20.08.2017, 22:46:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

METODELE DE DISCREDITARE NU GOLESC BISERICA!
VOR UMPLE BISERICA DE CREDINCIOȘI ADEVĂRAȚI CARE ȘTIU CINE ESTE ACELA DUMNEZEU!

Dacă eu sunt credincios și mă duc la biserică!
Dacă eu mă duc să dau bani la biserică!
Dacă eu mă duc să sărut o icoană sau sfintele moaște!

Ce te preocupă pe tine intelectualul desăvârșit, care știi că nu trebuie pupate moaște și dați bani la biserică, viața mea?
Am venit eu vreodată la tine în ogradă să te întreb de ce nu te închini sau de ce nu crezi în Dumnezeu?
M-am interesat eu vreodată de ce nu intri în biserică, de ce nu te cununi sau nu-ți botezi copii?

Atunci de unde vii tu să îmi dai mie lecții în ograda mea?
De ce vii tu în biserică să-mi explici mie că lumea e proastă, că e plăvană, ca e în evul mediu și nu gândește, pentru ca le-au spălat preoții creierul!?!
Asta este primul tupeu marxist-leninist-stalinist, de a te băga tu în viata celui moral și educat care își vede de pătrățica lui, să îi schimbi fundamentul de gândire!
https://youtu.be/AiobVj0Rk8k
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1914  
Vechi 21.08.2017, 21:40:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Prin rugăciune se poate dobândi de la Dumnezeu orice ai cere, numai să fie vrednice de Dumnezeu rugăciunile noastre. Trebuie, însă, ca rugăciunea să fie făcută cu inima curată, cu stăruință și cu smerenie. Însuși Mântuitorul Hristos ne făgăduiește acest lucru, când zice: „Toate câte veți cere întru rugăciune, crezând, veți lua” . Și iarăși: „Cereți și se va da vouă” .
Cine se roagă din toată inima, adâncind cuvintele rugăciunii, pe lângă împlinirea cererii sale, va dobândi și o pace lăuntrică pe care nu i-o poate da lumea, acea pace făgăduită de Iisus Hristos Mântuitorul, când a spus: „Pacea Mea dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu” (Ioan 14, 27). Și simțim atunci o siguranță, aceea că nu suntem singuri pe lume, numai oamenii, cu noi este Dumnezeul părinților noștri, care ne ocrotește și ne apară în viața noastră pământească.
Se întâmplă uneori că Dumnezeu nu împlinește numaidecât și îndată rugăciunile noastre. Cum Sfânta Monica, mama Sfântului Augustin, s-a rugat vreme de 18 ani lui Dumnezeu să-l întoarcă pe fiul său, Augustin, la Dumnezeu.
Stăruința în rugăciune i-a plăcut lui Dumnezeu și El i-a împlinit-o cu adevărat , întorcând pe fiul său la credință, dar nu oarecum, ci înzestrat cu frumusețile harului care împodobeau sfânta lui viață.
Iar pentru că nu știm dacă toate rugăciunile noastre ne sunt de folos, totdeauna este bine să încheiem rugăciunea noastră cu aceste cuvinte: „Doamne Care știi toate, ajută-mă ca rugăciunea pe care o fac înaintea Ta să se împlinească după voia Ta cea sfântă! Doamne, facă-se voia Ta în viața mea!” .
( Părintele Sofian Boghiu )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1915  
Vechi 22.08.2017, 04:10:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

SUB PRETEXTUL CĂ EI CURĂȚĂ BISERICA DE NIȘTE OAMENI IMORALI, DE FAPT INTERESUL ȘI ȚINTA LOR NU ESTE ACESTA, ȚINTA LOR ESTE SĂ RUȘINEZE POPORUL DREPTCREDINCIOS ȘI CREȘTIN ȘI SĂ ARATE CU DEGETUL SPUNÂND: "IACA, CE VĂ DĂ RELIGIA VOASTRĂ!"

Citeam mai ieri, ceva denigrator la adresa bisericii, spunea așa:
"În urma tuturor întâmplărilor și zbuciumului prin care a trecut biserica, s-a constatat că foarte mulți dintre credincioși s-au zdruncinat în credința și s-au împuținat la suflet!"
Dar eu îmi pun următoarea întrebare:
Tu crezi în Dumnezeu după cum bate vântul?
Tu crezi în Dumnezeu după cum prezintă cancan și tabloid prostiile lumii acesteia?
Credința în Dumnezeu e argumentată sau statornicită de greșelile unuia sau altuia? Sau credința ta este fundamentată pe Relația Divină, care arată ca există un Dumnezeu Drept și un Judecător care va plăti fiecăruia după faptele lui?!?

Iar mai jos, ca să pară interesant articolul, spunea așa:
"S-a constatat că numai în ultimele luni a scăzut cu 20 % credința în biserică!"
https://youtu.be/AiobVj0Rk8k
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1916  
Vechi 22.08.2017, 21:31:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Bucura-te de lumina!"
Desi Dumnezeu ne cunoaste toate nevoile, rugaciunea ne este de trebuinta pentru a ne lumina sufletul.
Ti-e bine sa stai la soare,ti-e cald, te bucuri de lumina.
Asa este si cand te rogi lui Dumnezeu-Soarele nostru duhovnicesc: Te incalzeste si te lumineaza." - Sf Ioan din Kronstadt
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1917  
Vechi 23.08.2017, 00:40:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cu ce-ai în suflet, cu-aceea dai în oameni!
Să nu încercăm să facem o "INCHIZIȚIE ORTODOXĂ"!
Nu suntem noi mai buni ca Dumnezeu, nu suntem noi mai drepți ca Dumnezeu, nu suntem noi mai sfinți ca Dumnezeu! Unii nu știu "Crezul" măcar, dar vor să facă ordine în Biserică!
https://youtu.be/AiobVj0Rk8k
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1918  
Vechi 23.08.2017, 19:04:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Care este cea mai mare faptă din lume?

În Patericul Egiptean se spune că un ucenic l-a întrebat pe bătrânul său: Care este cel mai greu lucru pe care îl are omul de trudit? Iar părintele i-a răspuns, fără tăgadă, că cel mai greu lucru pe care îl are omul de făcut este rugăciunea. Ucenicul l-a întrebat, apoi, care este al doilea lucru greu și important pe care îl are omul de făcut. Al doilea lucru greu și important pe care îl are omul de săvârșit în viața lui este rugăciunea, i-a răspuns avva. Dar al treilea lucru truditor, a întrebat ucenicul, așteptând, probabil, ca părintele să-i răspundă altceva. Al treilea lucru, i-a răspuns, invariabil, bătrânul este rugăciunea; abia apoi urmează săpatul pământului și cositul, socotite fiind drept cele mai grele munci fizice. Bne, i-a zis ucenicul, dar de pe urma săpatului și a cositului roadele sunt evidente, dar de pe urma rugăciunii la ce trebuie să ne așteptăm? Roada rugăciunii este picătura de lacrimă.
LUCRAREA de Cornel Constantin Ciomâzgă
http://cornelconstantinciomazga.ro/lucrarea/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1919  
Vechi 23.08.2017, 21:13:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Preluat de la parintele Victor Simion sa luam aminte..

"Să te rogi, să iubești și să ierți, alungând din tine orice gând rău!

Cu toții cunoaștem războiul gândurilor, pe care îl poartă diavolul împotriva noastră.

Când, așadar, la un moment dat, l-am întrebat pe Gheronda Porfirie despre chestiunea aceasta, ne-a spus: ”Voi mergeți mai departe pe drumul vostru. Diavolul vine cu gândurile lui și vă trage de mânecă ca să vă dezorienteze. Voi să nu vă întoarceți înapoi și să începeți să stați de vorbă cu el sau vă contraziceți cu el. Să mergeți mai departe pe drumul vostru. El vă va trage de mânecă în continuare, dar voi să mergeți mai departe pe drumul vostru și la un moment dat se va plictisi el și să vă lăsa în pace”.

Într-o zi, fiind copleșit de gânduri de amărăciune din pricina unor oameni care mă judecau pe nedrept, Gheronda a tras semnalul de alarmă și m-a avertizat cu privire la atacul pe care îl sufeream, după cum mi-a spus. I-am obiectat că nici nu am zis, nici nu am făcut ceva împotriva celor ce mă judecau, ci doar gândeam negativ, fără să mă exteriorizez și, astfel, fără să supăr pe cineva.

Atunci Gheronda mi-a descoperit încă o taină a luptei duhovnicești, spunându-mi: ”Să nu te răzvrătești împotriva nici unei judecăți nedrepte care vine asupra ta, nici măcar în sinea ta. Acesta este un lucru rău! Răul începe de la gândurile rele. Când te amărăști și te răzvrătești, fie și numai în gând, îți pierzi așezarea duhovnicească. Îl împiedici pe Duhul Sfânt să lucreze și îngădui diavolului să facă un rău încă și mai mare. Tu totdeauna să te rogi, să iubești și să ierți, alungând din tine orice gând rău”.

Așadar, Gheronda Porfirie învăța că gândul nostru rău față de un semen al nostru, pe de o parte ne întinează nouă sufletul ca păcat, iar pe de altă parte îi face rău sau îi poate face rău și respectivului. Gândul rău transmite o putere rea, care îl influențează pe celălalt, după cum, pe de altă parte, rugăciunea îl poate ajuta. Desigur, toate aceste lucruri trebuie înțelese corect din perspectiva învățăturii Bisericii despre existența duhurilor viclene și bune și despre lucrarea acestora. Lucrarea duhurilor viclene este dezbinarea, minciuna, tulburarea, discordia și altele, iar a celor bune este slujirea celor care se îngrijesc să moștenească Împărăția lui Dumnezeu. Gândul rău nu poate fi ascuns, el îl influențează negativ față de noi pe acela despre care gândim rău, chiar dacă ne aflăm departe unul de altul, chiar dacă el nu conștientizează motivul pentru care ajunge să aibă ceva împotriva noastră. Suntem datori, așadar, să fim ”curați cu inima”, curați nu numai de fapte rele, ci și de gânduri rele, mai ales de ținerea de minte a răului și de amărăciune.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1920  
Vechi 24.08.2017, 02:04:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ce este dincolo de zâmbetele noastre, de rânjetul pe care-l afișăm noi, unii față de alții, dincolo de această falsă politețe? Fățărnicia, viclenia și falsitatea! Îl vezi pe om zâmbind, îl vezi pe om bonom, dar nu ai întors bine spatele și zice.. "Dă-l încolo și pe ăsta, un om de nimic..!"
Avem zâmbetul pe chip, dar înlăuntrul nostru sunt mulți demoni! Nu am suportat asta niciodată, sunt adeptul de a spune în față ce am de spus.. dar nu să zâmbești și apoi să verși răutate! Cum te pui în genunchi să spui "Tatăl Nostru" când tu ești plin de ură ca un butoi care stă gata să explodeze?!? Tu care nu pierzi nici o ocazie să execuți pe cineva, să calomniezi.. dar tu pozezi într-un creștin pios!
LA JUDECATĂ DE APOI VOR CĂDEA TOATE MĂȘTILE! Vor cădea baticele alea lungi de pe cap și hainele acelea cernite și smerite care simbolizau pietismul.. fustele acelea lungi care stau ca o umbrelă asupra demonilor pe care îi avem în noi și privim totul cu răutate!
FĂRĂ BUNĂTATE NU SUNTEM ORTODOCȘI!
https://youtu.be/AiobVj0Rk8k
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12